Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπερα εδω και καποιες βδομαδες συμβαινουν περιεργα πραγματα με την συνδεση μου..
    Για αρχη θα ηθελα να αναφερω οτι εχω 100/10 συνδεση vdsl.
    Το προβλημα ξεκιναει πριν 2 βδομαδες ωπου καθε μερα απο περιπου 12 το μεσημερι μεχρι τις 6-7 το απογευμα καθε περιπου 10-15 λεπτα η γραμμη κοβεται για 5 δευτερολεπτα και τα crc ανεβαινουν κατα 100-200 οσο γινεται αυτο..κατα τα αλλα δεν επεφτε η συνδεση και ειχα νορμαλ ταχυτητες απο 96 το μεσημερι εως 100 το βραδυ.
    Περνω τον οτε δηλωνω βλαβη,το προβλημα λυνεται μετα απο μια μερα με ελαχιστα crc αλλα μετα συμβαινει το εξης περιεργο.Μετα απο περιπου 2 μερες καλης λειτουργιας η ταχυτητα πεφτει στα 12mbps download-1mbps upload.Το πιο περιεργο ειναι οτι ειμαι ακομα σε 17a profile vdsl και οχι se adsl,ο θορυβος της γραμμης μου μειωθηκε απο 7-8db σε 4-5db αλλα το snr ειναι στο 9-10 ενω εχω 12mbps!!Πριν για παραδειγμα με 100mbps ειχα 8-9 snr.Το ping ειναι επισης αθλιο.
    Ξαναπαιρνω στον οτε να δω τι γινεται μετα απο 3 μερες που ειχα 12mbps και ειπαν οτι ειχε βλαβη η περιοχη γενικα και ειχε πεσει η ταχυτητα.Μετα απο μια βδομαδα που περιμενα βλεπω στο site οτι το προβλημα λυθηκε αλλα εγω παραμενω στα 12mbps με τα ιδια στατιστικα που ανεφερα πριν.Ξαναπηρα πριν λιγο και ξαναδηλωσα βλαβη.
    Το ερωτημα μου ειναι..τι μπορει να προεκυψε και επεσε τοσο η γραμμη μου και γιατι εχω αυτο το snr και την μειωση θορυβου..
    Επισης να αναφερω οτι εχω cat6 καλωδιο κατευθειαν στο κουτι του οτε και ολες οι μπριζες εχουν καταργηθει.

    Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο και θα ηθελα να το μοιραστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού το πρόβλημα δεν είναι δικό σου μόνο αυτοί ξέρουν τι μπορεί να συμβαίνει, περιμένεις να διορθωθεί η βλάβη ή παίρνεις πάλι τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας