Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    14-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλημέρα στο Forum,
    Πελάτης εδώ και 4-5 χρόνια της Vodafone, στην αρχή με adsl έως 24mbps (έπιανα γύρω στα 15-16mbps) και Vdsl τον τελευταίο χρόνο με ταχύτητα γύρω στα 20mbps.
    Δυο μήνες πρίν, στην αρχή του lockdown, η ταχύτητα ξαφνικά έπεσε και το router κλείδωσε στο 12,5. Θεώρησα (λανθασμένα) πως λόγω του κορονοϊου μειώσανε γενικά τις ταχύτητες για να εξυπηρετηθεί όλο το δίκτυο ώσπου πριν 2 εβδομάδες επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη να δω πότε θα επανέλθει η ταχύτητα. Με ενημέρωσαν ότι πρόκειται για πρόβλημα στην γραμμή και έστειλαν τεχνικό να κάνει μετρήσεις όπου διαπίστωσαν ότι δεν είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης. Μετά από αλλεπάλληλους ελέγχους και 2 δηλώσεις βλάβης με ενημέρωσαν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο στην γραμμή και οτι θα πρέπει να συμβιβαστώ με VDSL στα 13,6mbps ή αλλιώς να αλλάξω σε adsl που θα κλειδώνει κάτω από 10mbps.
    Σας επισυνάπτω και 2 screenshot από στατιστικά της γραμμής πρίν και μετά την (μόνιμη) βλάβη.

    Και ρωτώ, πως θα πρέπει να κινηθώ; Να αλλάξω πάροχο σε cosmote (vdsl εως 50mbps) μπας και ασχοληθούν να λύσουν το πρόβλημα;
    Περιοχή Κοζάνη, κέντρο, απόσταση από κέντρο ΟΤΕ περίπου 400-450 μέτρα (δεν θυμάμαι επακριβώς τι μου είπε ο τεχνικός).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_6772.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  126,9 KB 
ID: 215298 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_8944.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  129,7 KB 
ID: 215299

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς, πήγαινε στο μενού του ρούτερ > ρυθμίσεις > WAN.
    Δες τα HSIa και HSIv, ποιο από τα δύο λέει στην κατάσταση "συνδεδεμένο";

  3. #3
    Εγγραφή
    14-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Στο WAN VDSL γράφει HSIv συνδεδεμένο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 3703E22B-F97F-4A8A-8BAD-37CD421D8774.jpeg  


  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν θα μπορούσε να είναι ενεργό τίποτα άλλο από το HSIv. Γιατί έχεις upload ~3Mbps. Κάτι "στράβωσε" στο ζεύγος σου και απέκτησε θόρυβο. Αν δεν θέλει η Vodafone να απαιτήσει αλλαγή ζεύγους η μόνη λύση είναι να φύγεις για OTE. Και εκεί ακόμα αν και έχεις πιθανότητες να βελτιωθεί η κατάσταση δεν υπάρχουν εγγύησεις. Δυστυχώς το VDSL από Α/Κ έτσι είναι: αναξιόπιστο.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2014
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    έμενα που έχω γενικά χαμηλές ταχύτητες απο την τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου λένε συνέχεια οτι αν αναβαθμίσω σε vdsl έχουν εγγυημένη ταχύτητα κον΄τα στα 30 ή στα 50 ανάλογα τι ταχύτητα vdsl θα διαλέξω και οτι υπάρχει και εγγύηση για την ταχύτητα....

    αλλά απο οτι διαβάζω εδω δεν βλέπω καμιά εγγυημένη ταχύτητα............οπότε δεν με βλέπω να αλλάζω και εγώ.....

    Άλλωστε δεν έχει διευκρινιστεί, παρόλο που το ρώτησα, τι περιλαμβάνει ο όρος εγγύηση ταχύτητας που συνεχώς το αναφέρουν....π.χ. αύριο ενεργοποιούμε και δεν πιάνει τη ταχύτητα και έρχεται τεχνικός και βλέπει οτι όντως υπάρχει θέμα, τι γίνεται απο εκεί και πέρα (π.χ σε έμενα έχουν έρθει πολλές φορές τεχνικοι και απο vodafone & ocosmote για χαμηλή ταχύτητα σε adsl, άκρη δεν βρέθηκε, έφτιαξε μετά απο απανωτές επισκέψεις τεχνικών για 'ένα 3μηνό και από εχθές πάλι τα ίδια.....)

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η εγγύηση ταχύτητας σου δίνει 5% έκπτωση στο πάγιο κάθε μήνα, αν η ταχύτητα συγχρονισμού σου είναι κάτω από 45 Mbps και δεν έχεις θέματα καλωδίωσης (κοινώς αν ο τεχνικός μετρήσει 45mbps στο κουτί του ΟΤΕ του σπιτιού σου).

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    fritz box fone!
    Καλησπέρες!
    Λοιπόν το θέμα με τη Vodafone , είναι γενικευμένο απ'ότι βλέπω, επομένως, να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου.
    Τέλη Μαρτίου ξεκινάνε οι αποσυνδέσεις (VDSL 30Mbit), επομένως και οι έλεγχοι από μεριάς μου.
    Παρατηρώ επομένως, πως στην αρχική σελίδα του Router, βγάζει ταχύτητα 23.7 Mbit και ενημερώνω την τεχνική υποστήριξη.

    Μετά από λίγες μέρες, έρχεται τεχνικός στο σπίτι και αντιλαμβάνεται πως υπάρχουν σφάλματα στη γραμμή (έκανε και κάτι δοκιμές με το ασανσέρ, ότι δηλαδή όταν δουλεύει το ασανσέρ ανεβοκατεβαίνουν και τα σφάλματα).

    Με τα πολλά, μας λέει πως θα δηλώσει βλάβη για ΑΚ και πως θα λυθεί το θέμα. Μετά από λίγες μέρες, μας καλούν περιχαρείς από τη Vodafone για να μας ενημερώσουν πως υπάρχει επίλυση.

    Το ξανακοιτάζω και με speedtest και βρίσκω πως η ταχύτητα είναι στα 23.7 με κατέβασμα στα 20 Mbit.

    Αφού τους ξανακαλώ και ακούω κάτι απίστευτα σαν τα παραπάνω, καταλήγουμε πως η VDSL που έχω, δεν είναι VDSL αλλά έμμεση VDSL (wtf??).
    Σε αυτό το σημείο καταλαβαίνετε τι έγινε...

    Κάποια στιγμή, σε chat που είχα με πωλητή της Vodafone από το site τους, και δίνοντάς του την ίδια διεύθυνση, μου υποσχέθηκε 200 Mbit!!!

    Μετά από πολλές κλήσεις, κανονίζεται εκ νέου ραντεβού με τεχνικό και τον υποχρεώνω να γράψει στην αναφορά του, πως δεν υπάρχει επίλυση.

    Έτσι, κατάφερα (και με την βοήθεια της ΕΕΤΤ μέσω καταγγελίας) να πάρω το πολυπόθητο δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο, χωρίς τέλη αποσύνδεσης.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας