Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2013
    Περιοχή
    Βόρεια ΈΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους , έφτασε η ώρα να αλλάξω τον υπολογιστή μου μιας και τον έχω από το 2014 και αρχίζει σιγά σιγά να droparei FPS. Αρχικά έχω fx 8350 8gb ram m5a97r20 ένα 550 τροφοδοτικό έναν ssd 120gb, μια r9 270x και μια υδροψυξη της cooler master που πιστεύω πως δεν θα ταιριάζει στο νέο σύστημα . Για να είμαι ειλικρινείς με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο η amd αλλά νομίζω ότι πλέον κλείνω προς intel μεριά. Όποτε θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου πείτε τι είναι προτιμότερο intel η amd? Το ποσό που θέλω να διαθέσω για τον Πύργο είναι 1000-1200 ευρώ. Δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια και ούτε με ενδιαφέρει να παίζω σε 2κ ανάλυση με όλα ultra. Θέλω απλά να μην droparei και ας παίζω και με χαμηλότερες ρυθμίσεις. Πέρα από χρήση gaming δεν κάνω κάτι άλλο, ίσως στο μέλλον να ασχοληθώ με το streaming! Τα κομματια δεν με νοιάζει να είναι από διαφορετικά καταστήματα και η σύνθεση μπορεί να γίνει από έναν φίλο μου! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας !!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Βρε φίλε μου, την έβγαλες τόσα χρόνια με τον χειρότερο επεξεργαστή της AMD και σε έβγαλε ασπροπρόσωπο και τώρα που η AMD είναι στην κορυφή, θες να πας σε Intel; Γιατί αυτομαστιγώνεσαι;

    Έχεις πολύ καλό budget, οπότε πας για πύραυλο!

    Όταν λες για 2Κ μάλλον ήθελες να γράψεις 4Κ,ε; Γιατί 2Κ λέγεται καταχρηστικά η 1920Χ1080 μιας και το 1920 πλησιάζει το 2Κ. Το 4Κ είναι 3840×2160 και λέγεται 4Κ επειδή επίσης η ανάλυση στον άξονα Χ πλησιάζει το 4Κ και είναι τετραπλάσια σε μέγεθος από την κλασσική 1920Χ1080, οπερ σημαίνει οτι χρειάζεσαι και πολύ μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ, στην κάρτα γραφικών, για να την οδηγήσεις.

    Αφού λοιπόν μιλάμε για 1920Χ1080 θα σου έλεγα *αρχικά* να κοιτάξεις για 2060 Super. Αν βγαίνει το budget και 2070 super, γιατί όχι. Overkill για 1080p, αλλά με τα next gen games που θα έρθουν αργότερα, δε θα είναι και τόσο overkill....Εκτός αν θες να σκεφτείς την επόμενη πρόταση...

    ...η οποία επόμενη πρόταση, λέει ότι πρέπει να έχεις υπόψη σου, ότι στο επόμενο εξάμηνο, περιμένουμε νέες κάρτες από AMD και nvidia, οπότε ίσως να θες κάτι φθηνότερο τώρα και αργότερα αναβαθμίζεις. Αντί να δώσεις δηλαδή τώρα 500 ευρώ για κάρτα, μπορείς να δώσεις 180 ευρώ, να πάρεις μια rx580 8GB ξέρω γώ και αργότερα την πουλάς, βάζεις και τα υπόλοιπα και παίρνεις κάτι ακόμα πιο σύγχρονο. H rx580 είναι σημαντικά ταχύτερη από αυτή που έχεις τώρα. Έχει κάκιστο performance/power draw, αλλά εξαιρετικό vfm. Όπως και να έχει, πιστεύω ότι αφού την πάλεψες με την 270x τόσα χρόνια, η rx580 που είναι Χ2 ταχύτερη, θα σου είναι μια χαρά. Τουλάχιστον αρχικά.

    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...-r9-270x.c2466

    Ειδικά σε παιχνίδια που θα χτύπαγαν framebuffer wall, η διαφορά θα είναι και Χ3 και Χ4 σε κάποιες περιπτώσεις.


    Γενικά τώρα δεν είναι και τόσο καλή περίοδος για κάρτα γραφικών, γιατί σε λιγότερο από χρόνο θα είναι πεπαλαιωμένη. Και μάλιστα με άσχημη παλαίωση, γιατί έρχονται features που δεν υπάρχουν στις τρέχουσες κάρτες γραφικών. Αυτά τα features υπάρχουν μόνο στην σειρά RTX της Nvidia (σε αυτή τη σειρά ανήκουν και οι 2060 super/2070 super που ανέφερα), αλλά αναμένεται να ενισχυθούν σημαντικά στην επόμενη σειρά, κάνοντας την τρέχουσα σειρά να χάσει τάχιστα την αξία της.

    Από επεξεργαστή όπως είπαμε κοιτάς σε AMD στάνταρ. Ένας 3600 είναι μια χαρά για gaming. Ούτε καν ο 3600Χ δηλαδή. Αν θες να κάνεις και streaming, μπορείς να κοιτάξεις και για 3700Χ (δεν υπάρχει απλός 3700). Αλλά αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θα κάνεις, μπορείς να κρατήσεις αυτά τα 130 ευρώ διαφοράς και όπως και με την κάρτα να κοιτάξεις αργότερα τι θα υπάρχει για αναβάθμιση, αν χρειαστεί. Απλά να πάρεις μητρική που να παίρνει και τους Ryzen 4000 που θα βγουν αργότερα. Ναι θα βγουν και τέτοιοι!

    Σε γενικές γραμμές είναι κακή περίοδος για PC building, γιατί θα βγουν καινούρια πράγματα μέχρι το τέλος του έτους.

    - - - Updated - - -

    Κατόπιν προσωπικής συνομιλίας με το φίλο μας, θα ήθελα να βάλω τα πράγματα σε μία καλύτερη σειρά.

    Προσωπική μου άποψη:

    Μην πας σε κάρτα με λιγότερα από 8GB, ακόμα και αν την αλλάξεις σύντομα. Υπό αυτό το πρίσμα, οι επιλογές που έχεις είναι:

    rx570 8GB
    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc

    rx580 8GB
    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...er_by=pricevat

    rx5500XT 8GB
    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc


    Ιδανικά όπως είπαμε, καλό είναι να πήγαινες σε Nvidia RTX με 8GB, αλλά αυτές ξεκινάνε από 400. Μιας και χτίζεις νέο gaming μηχάνημα, καλύτερα να πας σε κάτι δυνατότερο αργότερα.

    Οπότε εσύ πρέπει να αποφασίσεις, από που θες να ξεκινήσεις. Όσο πιο ψηλά ξεκινήσεις από τις παραπάνω, τόσο μεγαλύτερη απώλεια χρημάτων θα έχεις, λόγω μεταπώλησης. Θα χάσεις δηλαδή το 1/3, το οποίο 1/3 θα είναι μεγαλύτερο άμα δώσεις περισσότερα χρήματα. Στον αντίποδα, όσο πιο σύγχρονη είναι η κάρτα, τόσο πιο εύκολα θα πωληθεί. Η rx5500XT για παράδειγμα, είναι σημαντικά καλύτερη όσον αφορά το perf/watt σε σχέση με τις Polaris rx570/580, αλλά ζητάει και παραπάνω λεφτά.

    Μιας και έρχεσαι από 270Χ, νομίζω ότι αρχικά και μία 570 θα σε κάλυπτε. Μετά τη δίνεις κάνα 100αρικο και θα φύγει αέρα πατέρα. Ή την κρατάς για backup. Μπορείς να δώσεις και 220 για την rx5500XT αλλά θα χάσεις κάνα 70άρι στην μεταπώληση. Ότι νομίζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 21-05-20 στις 18:17.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας