Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα errors έχουν σχέση και με εξωτερικούς παράγοντες, συνήθως παρεμβολές απο άλλες συνδέσεις, για παράδειγμα σε εμένα αυξάνονται συγκεκριμένες ώρες αιχμής, μετα το σούρουπο και σταματάνε εντελώς μετα τις 2 τη νύχτα. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και το καλύτερο πριζάκι και το καλύτερο καλώδιο να βάλεις.
    Αν υπαρχουν και εξωτερικοι παράγοντες πανω στα crc errors θα φανει αφου πρωτα εχουμε αλλαξει καλωδίωση,πριζακι και οτι αλλο χρειαζεται,μονο τοτε θα φανουν ολα.
    Μεσα στον παραγοντα της αλλαγης βαζουμε και το modem router,γιατι αυτα τα ΖΤΕ ειναι για κλωτσιες,εγω αλλαξα 2 μεχρι τωρα γιατι εχαναν τον συγχρονισμο,το τριτο ευτυχώς ειναι μια χαρα........φτου φτου μην το ματιαξω

  2. #17
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς εν τέλει), τίτλοι τέλους για τη Forthnet- Nova σε ότι αφορά τη σχέση μας μετά από 8 ακριβώς χρόνια.

    Οι λόγοι θεωρώ δεν είναι απαραίτητο να γραφτούν εδώ, αν και λίγο πολύ όλοι καταλαβαίνουν...

    Όταν τερματιστεί η σχέση εμπιστοσύνης, η υποτίμηση νοημοσύνης σπάει κόκαλα, σε θεωρούν ιθαγενή εξαφανισμένης φυλής αγνώστου νησιού του ειρηνικού, και παίζουν με πραγματικά γελοίες δικαιολογίες και ερμηνείες του "κανονισμού", του "νόμου", με τη νοημοσύνη και την αντίληψη σου, τότε η λύση είναι μια.

    Αντίο Forthnet - Nova. Είθε ΝΑ ΜΗΝ ξανασυναντηθούν οι δρόμοι μας Π-ΟΤΕ... (το πιάσατε το υπονοούμενο).

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    περιεργα πραγματα.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    πριν λίγες μερες ησουν απόλυτα χαρουμενος και λεπτομερης.
    Δικαίωμα σου φυσικά να πας οπου θες, αλλα χαρακτηρισμοι χωρις να μπορεί κανεις να φανταστεί τι εγινε, επιτρεπουν διαφορες σκεψεις.
    Ειτε εξηγεις, ειτε δεν λες τιποτε τουλάχιστον απο σεβασμο σε αυτούς που σε διαβαζουν.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Θα γράψω αναλυτικά το τι συνεβει τις προσεχείς ημέρες.

    Δεν έχω να κρύψω κάτι. Απλά θεώρησα ότι τόση πολύ λεπτομέρεια ίσως να ήταν κουραστική.

    Καλό τριήμερο (σε όσους έχουν τη δυνατότητα).

  6. #21
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Κουραστικό εννοείται δεν είναι τίποτα σε ένα φόρουμ. Όποιος θέλει διάβαζε ένα άρθρο , όποιος δεν θέλει όχι.
    Καλό είναι να γράφειο καθ' ένας μας την εμπειρία του, ώστε να γνωρίζουν οι υπόλοιποι!

  7. #22
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Για να μην αφήνουμε εκκρεμότητες, αναφέρω τα όσα συνέβησαν από την 22α Μαίου που έγινε αίτηση μετατροπής σε 100Mbit και η ανανέωση συμβολαίου για 2 έτη μιας και έγινε προσφορά για 100Mbit, Απεριόριστα σταθερά - κινήτα, NovaTV Full Pack.

    Παρ 22 Μαίου, Αποδοχή προσφοράς Nova πρωί, ενεργοποίηση υπηρεσιών το μεσημέρι. Πολύ καλή συμπεριφορά γραμμής, sync 110/11 από καμπίνα ΟΤΕ. Γονάτισα τη γραμμή σε δοκιμές και ολα δούλευαν ρολόι. Λάθη περισσότερα σε σχέση με την 50άρα που είχα αλλα ανεπηρέαστη η λειτουργία της γραμμής.

    Δευ 25 Μαίου, Μετά από Π-Σ-Κ και μισή Δευτέρα που η γραμμή πέταγε, άρχισαν αποσυνδέσεις με αποκορύφωμα πολλαπλά Disconnects και Desync της γραμμής. Μάλιστα κάποιες φορές συγχρόνισε από 60 έως 75Mbit με ανεπηρέαστο όμως το Upload στα 11. Επικοινωνια με τεχνικό τμήμα, έλεγχοι κτλ, αποστολή τελικά τεχνικού.

    Τετ 27 Μαίου, Επίσκεψη τεχνικού NOVA ο οποίος διαπίστωσε καποιο βραχυκύκλωμα και άλλα προβλήματα. Σε ερώτηση πως η γραμμή έπαιζε καλά 3,5 ημέρες, απάντησε ότι συμβαίνουν αυτά και ότι βαζοντας το βλάβη κινδυνεύω να βρεθώ με χειρότερο ζεύγος από τον ΟΤΕ ! Του λέω ότι αφού έχω πρόβλημα τι να γίνει; Και απαντά οπως επιθυμω.

    Παρ 29 Μαίου, Επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ ο οποίος διαπίστωσε υψηλότερη τάση από την κανονική στη γραμμή και καποια άλλα ψιλά προβλήματα. Αρχισε να ψάχνει καθαρό ζεύγος και όντως μπροστά στα μάτια μου μου άλλαξε ζεύγος με ένα πεντακάθαρο errors free, ούτε το παραμικρό πρόβλήμα. Μάλιστα μου είπε ότι είμαι τυχερός γιατί όλα τα αλλα ελεύθερα ζεύγη στον κατανεμητή (με εξαίρεση 1 ακόμα) ήταν χειρότερα κι από το παλιο μου.

    Κυρ 31 Μαίου, Η γραμμή πετώντας στα 110/11 για 2,5 ημέρες έπεσε το βράδυ της Κυριακής. Τελικά υπήρξε βλάβη στο dslam της περιοχής μου και είχαν προβλήματα πολλοί συνδρομητές από όλους τους παρόχους. Σε 30' περίπου υπήρξε αποκατάσταση και ολα λειτούργησαν οπως και πριν. Εδώ να τονίσω ότι η γραμμή με το νέο ζεύγος είχε πλέον ελαχιστότατα λάθη και ήταν σταθερότατη.

    Δευ 1/6 Ξαφνικά το μεσημέρι πέφτει η γραμμή και μέτα από πολύ ώρα (45') συγχρονίζει στα 85/11 !
    Παρά τα restart ανά λίγα λεπτά που έκανα ο συγχρονισμός δεν άλλαζε. Επαιζε από 80 σε 85 με upload πάντα στο 11.
    Ανακαλύπτω ότι άλλοι 3 ενοικοι της πολυκατοικίας, όπως και 4 γείτονες (που γνώριζα) στη γειτονια, με συνδέσεις 100mbit σε OTE (οι 5) και Vodafone (οι 2), ειχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! από 110/11 έπεσαν στα 80-85/11.
    Καλώ τεχνικό τμήμα το αναφέρω και είπαν θα στείλουν τεχνικό, αλλα αν φταίω εγώ (!!!) θα χρεωθώ 20 ευρώ!
    Τους απαντώ ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν 7 ατόμα που γνωρίζω σε πολυκατοικια και γειτονια με διαφορους παρόχους και ότι επίσης και ο τεχνικός τους την τελευταια φορά αλλά και ο τεχνικός του ΟΤΕ, μου είχαν ελέγξει ΚΑΙ την εσωτερική καλωδίωση (την οποία ειχα καλέσει ηλεκτρολόγο πριν λίγους μήνες να ελέγξει,.λόγω προβληματων ευθύνης της NOVA). Αφού επέμειναν στην χρεωση εκλεισαν ραντεβού για επίσκεψη τεχνικού.

    Τρι 2/6, Ερχεται τεχνικός του ΟΤΕ για τα παιδιά στην πολυκατοικία που ειχαν το ίδιο πρόβλημα και απεφάνθει ότι είναι καλωδιακή βλάβη στο δίκτυο. Μάλιστα σε μετρήσεις στον κατανεμητή, τέσταρε και το δικό μου ζεύγος (το οποιο μάλιστα το εκθείασε ως άψογο σε ότι αφορά προβλήματα) και είχα Sync 81/11 από κατανεμητη. Μου λέει μάλιστα να το αναφέρω στον τεχνικό της ΝΟVA που θα ερχοταν την επόμενη ημέρα για να τον διευκολύνω. Οπως έμαθα αργότερα από τους γείτονες, θα ερχοταν συνεργειο του ΟΤΕ τις προσεχεις ημέρες για διερεύνηση και αποκατασταση της βλάβης, που αφορούσε πολλούς συνδρομητές όλων των παρόχων.

    Τετ 3/6 Επίσκεψη τεχνικού NOVA. Βρήκε άψογη τη γραμμή και αποδεκτό βάσει ΕΕΤΤ το 83/11 που μέτρησε εκείνη την ώρα. Του εξήγησα τι συνέβει και σε άλλους και τι είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ την προηγούμενη ημέρα, αλλά ηταν ανένδοτος και είπε οτι δεν μπορει να το δηλώσει βλάβη παρόλο που ειναι βλάβη στην πραγματικότητα!. Αφού φρίκαρα, μου λέει ότι ο χαλκός είναι του ΟΤΕ και αυτός κάνει ότι γουστάρει, όπως επίσης τη στιγμή που το αποδεκτο για 100Mbit από ΕΕΤΤ είναι 78Mbit ΔΕΝ μπορεί να δηλώσει βλάβη! Μάλιστα διεύκρινισε ότι ακόμα κι αν το δήλωνε βλάβη ο προιστάμενος του ΔΕΝ θα το προωθούσε ΠΟΤΕ στο αντίστοιχο τμήμα του ΟΤΕ !!!
    Οταν έξαλλος του ξαναειπα ότι είναι καλωδιακή και ότι θα είναι πολλοί εκτός απο εμένα, ειπε πάλι το ίδιο τροπαριο περί ΕΕΤΤ και ότι ο κάθε πάροχος αποφασίζει με βάση το συμφέρον του για το αν θα δηλώσει βλάβη ή όχι !
    Με παρότρυνε να μην το σκαλίσω παραπάνω και αν φτιαξει η βλάβη αφού είναι καλωδιακή, θα φτιαξει το πρόβλημα μου, αφού θα με πάρει η μπάλα μαζί με τους άλλους.
    Στο τέλος μου δήλωσε οτι θα χρεωθώ λόγω άσκοπης μετακίνησης τεχνικού και αποχώρησε!
    Σε άμεση επικοινωνία με NOVA, ανέφεραν ότι ο ΟΤΕ έχει το δικαιωμα να αποφασίσει όπως θέλει για τους πελάτες του και ότι τους κάνει πόλεμο κτλ κτλ κτλ, και στο κάτω κάτω, καλά είναι και τα 80-85 και να μην έχω παράπονο!!!
    Οταν τους είπα ότι δεν είναι δυνατον να χάνω κοντά 30Mbit και να μη συμβαίνει τίποτα, απάντησαν ότι δυστυχώς έτσι λέει η ΕΕΤΤ. Σε ερώτηση μου γιατί ο ΟΤΕ στους αλλους δεν επικαλείται την ΕΕΤΤ για τα 78Mbit minimum αποδεκτό, μου απάντησαν ότι ο ΟΤΕ είναι ο ιδιοκτήτης του χαλκού και των καμπινων και κάνει ότι θέλει αυτός!

    Οπότε τους λέω, με σπρώχνετε στον ΟΤΕ; Οχι βεβαια! Απλά έχουμε δεμενα χέρια!!!

    ΚΑΙ κάπως έτσι έγινε αίτηση υπαναχώρησης (είχα ακόμη 2 ημέρες προθεσμία), επέστρεψα αυθημερόν στο προηγούμενο πακέτο μου, που ήταν αορίστου χρόνου, και στις 4/6 έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ.
    Στις 5/6 με κάλεσαν από ΝΟΒΑ να μου κάνουν αντιπροσφορά και με δώρο 2 πάγια, αλλα αρνήθηκα.
    Τους εξιστόρησα όλο το σκηνικό και μάλιστα μου ζήτησαν συγγνώμη (ειδαν το ιστορικό κιολας) και μου πρόσφεραν αλλους 2 μήνες συν μία πραγματικά πολύ χαμηλή τιμή, αλλά και πάλι αρνήθηκα.

    Θα είμουν πολύ δεκτικός αν δεν άκουγα τα απίστευτα απο τεχνικό τμήμα και τεχνικό που ηρθε, αλλα πραγματικά θεώρησα ότι υποτιμούν τη νοημοσύνη μου και το μόνο που ήθελαν ήταν το 20ρακι και να βγάλουν την ουρα τους έξώ.

    Για την ιστορία η βλάβη αποκαταστάθηκε, όλοι επέστρεψαν στα 110/11 και μάλιστα οι τεχνικοί και της Vodafone σε αλλο γείτονα ΔΕΝ ΧΡΕΩΣΑΝ τίποτα (όπως και του ΟΤΕ) και βέβαια δεν είπαν τις αρλούμπες που έλεγαν οι της ΝΟVA...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας