Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    20-05-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους

    Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πάντες στο forum για τα guides και τις πληροφορίες ωστε ακόμα και κάποιος άσχετος απο δίκτυα όπως εγω να καταφέρει να κάνει κάποια πράγματα.
    Ειναι το πρώτο μου post οπότε ήθελα να το αναφέρω.

    Σχετικάμε το θέμα μου τώρα.
    Εδω και κάποιες μέρες στήνω ενα home network παρα το καρκίνωμα που λέγεται networking στα win10.
    Σκοπός ηταν να δημιουργήσω ενα file server για επαγγελματική/προσωπική χρήση (ειμαι μηχανολόγος) back ups κλπ.

    Προς το παρόν εχω ενα speedport plus se PPoE passthrough με ενα Tp-Link AX10 πανω του και πάνω στο TP-link ενα Synology NAS DS220J και static IP (Θα το ειχα bridge το speedport αλλα ας όψεται το Voip.....)
    Συμφωνα με τους οδηγούς σας ΝΑΤ και DHCP απενεργοποιημενο στο speedport και το TP-Link να κανει το routing. ( Αν έχω καποιο λαθος παρακαλώ διορθώστε με....).

    Η ερώτηση τώρα έχει να κάνει με το τι ports και που πρέπει να τις ανοίξω για να έχω πρόσβαση στο synology και εκτός τοπικού δικτύου. Εχω βρεί κάποιες οδηγίες της synology αλλά δεν ξερω αν πρέπει τα αντίστοιχα port να ανοιχτούν μόνο στο TP-Link , μονο στο Speedport η και στα δυο;;;;;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndrMech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους

    Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πάντες στο forum για τα guides και τις πληροφορίες ωστε ακόμα και κάποιος άσχετος απο δίκτυα όπως εγω να καταφέρει να κάνει κάποια πράγματα.
    Ειναι το πρώτο μου post οπότε ήθελα να το αναφέρω.

    Σχετικάμε το θέμα μου τώρα.
    Εδω και κάποιες μέρες στήνω ενα home network παρα το καρκίνωμα που λέγεται networking στα win10.
    Σκοπός ηταν να δημιουργήσω ενα file server για επαγγελματική/προσωπική χρήση (ειμαι μηχανολόγος) back ups κλπ.

    Προς το παρόν εχω ενα speedport plus se PPoE passthrough με ενα Tp-Link AX10 πανω του και πάνω στο TP-link ενα Synology NAS DS220J και static IP (Θα το ειχα bridge το speedport αλλα ας όψεται το Voip.....)
    Συμφωνα με τους οδηγούς σας ΝΑΤ και DHCP απενεργοποιημενο στο speedport και το TP-Link να κανει το routing. ( Αν έχω καποιο λαθος παρακαλώ διορθώστε με....).

    Η ερώτηση τώρα έχει να κάνει με το τι ports και που πρέπει να τις ανοίξω για να έχω πρόσβαση στο synology και εκτός τοπικού δικτύου. Εχω βρεί κάποιες οδηγίες της synology αλλά δεν ξερω αν πρέπει τα αντίστοιχα port να ανοιχτούν μόνο στο TP-Link , μονο στο Speedport η και στα δυο;;;;;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
    Για να έχεις πρόσβαση από έξω προς τα μέσα θα πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποια υπηρεσία πχ vpn.
    Οπότε ενεργοποιείς την συγκεκριμένη υπηρεσία στο nas και τις αντίστοιχες πόρτες στο ρούτερ σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ή βάζεις πίσω από το speedport , σε passthrough ένα ρούτερ που έχει vpn server
    (φαντάζομαι υπάρχει σε καλά consumer routers τουλάχιστον)
    και γλιτώνεις από port forwarding και είναι πανεύκολο
    (έτσι το έχω και εγώ για το synology)

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndrMech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους

    Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πάντες στο forum για τα guides και τις πληροφορίες ωστε ακόμα και κάποιος άσχετος απο δίκτυα όπως εγω να καταφέρει να κάνει κάποια πράγματα.
    Ειναι το πρώτο μου post οπότε ήθελα να το αναφέρω.

    Σχετικάμε το θέμα μου τώρα.
    Εδω και κάποιες μέρες στήνω ενα home network παρα το καρκίνωμα που λέγεται networking στα win10.
    Σκοπός ηταν να δημιουργήσω ενα file server για επαγγελματική/προσωπική χρήση (ειμαι μηχανολόγος) back ups κλπ.

    Προς το παρόν εχω ενα speedport plus se PPoE passthrough με ενα Tp-Link AX10 πανω του και πάνω στο TP-link ενα Synology NAS DS220J και static IP (Θα το ειχα bridge το speedport αλλα ας όψεται το Voip.....)
    Συμφωνα με τους οδηγούς σας ΝΑΤ και DHCP απενεργοποιημενο στο speedport και το TP-Link να κανει το routing. ( Αν έχω καποιο λαθος παρακαλώ διορθώστε με....).

    Η ερώτηση τώρα έχει να κάνει με το τι ports και που πρέπει να τις ανοίξω για να έχω πρόσβαση στο synology και εκτός τοπικού δικτύου. Εχω βρεί κάποιες οδηγίες της synology αλλά δεν ξερω αν πρέπει τα αντίστοιχα port να ανοιχτούν μόνο στο TP-Link , μονο στο Speedport η και στα δυο;;;;;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!
    Τι εκδοση win10 εχεις και σε δυσκολευει? γιατι τα PRO και τα Ν ειναι απλα αψογα.

    για να εχεις εχεις προσβαση απεξω στα αρχεια του synology , θα χρησιμοποιησεις το QuickConnect .

    Διαβασε λιγο για αυτο. Το να σου γραψω τα ιδια με αυτα που λεει το site , δεν υπαρχει λογος. Εχεικαι εικονες εκει. Αν δυσκολευτεις εδω ειμαστε.

    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ "δυνατα" password ΠΑΝΤΟΥ. αλλιως σε βλεπω σε λιγο καιρο να ανοιγεις τοπικ οτι σου κρυπτογραφησανε τα αρχεια σου και τα εχασες.

    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ backup τα αρχεια σε αλλο "φυσικο μεσο " και αν ειναι δυνατον και σε διαφορετικη τοποθεσια . Το οτι εχει 2 δισκους μεσα και εχει raid1 ΔEN EINAI backup.

    Οτι αλλο χρειαστεις στειλε.
    The gr81 .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας