Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι πάνω από δύο εβδομάδες που σε δύο VDSL συνδέσεις wind σε καμπίνες της wind σταμάτησε να δουλεύει το pppoe με χρήση δεύτερου router.. Αναφέρομαι σε κλήση pppoe από άλλο router πίσω από το default router της wind (pppoe passthrough).
    Έχει δει κάποιος κάτι παρόμοιο; Παίζει κάποιος με pppoe-passthrough;
    Το δεύτερο router έχει στον pppoe λογαριασμό για username Winduser@tellas.gr και για κωδικό password. Έπαιζε χωρίς κανένα πρόβλημα πάνω από χρόνο.




  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    132663/51466
    ISP
    Nova
    Router
    C1117-4PLTEEAWE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πάνω από δύο εβδομάδες που σε δύο VDSL συνδέσεις wind σε καμπίνες της wind σταμάτησε να δουλεύει το pppoe με χρήση δεύτερου router.. Αναφέρομαι σε κλήση pppoe από άλλο router πίσω από το default router της wind (pppoe passthrough).
    Έχει δει κάποιος κάτι παρόμοιο; Παίζει κάποιος με pppoe-passthrough;
    Το δεύτερο router έχει στον pppoe λογαριασμό για username Winduser@tellas.gr και για κωδικό password. Έπαιζε χωρίς κανένα πρόβλημα πάνω από χρόνο.



    Καλησπέρα

    Δοκίμασε αντί για "password" το νούμερο του τηλεφώνου σου π.χ 2101234567 εγώ το έχω έτσι με δικό μου router και δεν υπάρχει πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το έχω δοκιμάσει. Και με username Winduser@tellas.gr και με (όνομα.επίθετο.αριθμός)@tellas.gr όπως το έχει το wind router.
    Δεν παίζει. Με username Winduser@tellas.gr και για κωδικό password έπαιζε για πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα.

    Παίζεις με pppoe πίσω από το wind router (pppoe passthrough) ή έχεις κάνει bridge το internet vlan;
    Για username τι έχεις βάλει; Πόσο καιρό παίζεις έτσι;

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    132663/51466
    ISP
    Nova
    Router
    C1117-4PLTEEAWE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δοκιμάσει. Και με username Winduser@tellas.gr και με (όνομα.επίθετο.αριθμός)@tellas.gr όπως το έχει το wind router.
    Δεν παίζει. Με username Winduser@tellas.gr και για κωδικό password έπαιζε για πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα.

    Παίζεις με pppoe πίσω από το wind router (pppoe passthrough) ή έχεις κάνει bridge το internet vlan;
    Για username τι έχεις βάλει; Πόσο καιρό παίζεις έτσι;
    Καλημέρα

    Μπροστά έχω δικό μου router και κάνει αυτός το pppoe. Το username το βρήκα μέσα στο ZTE όταν χρονισε για πρώτη φορά.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από overflow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Μπροστά έχω δικό μου router και κάνει αυτός το pppoe. Το username το βρήκα μέσα στο ZTE όταν χρονισε για πρώτη φορά.
    Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

    Έχεις δικό σου VDSL modem/router μπροστά και κάνεις εκεί pppoe κλήση; Ή κάνεις bridge το internet vlan στο wind router και κάνεις κλήση pppoe στο δικό σου router;
    Έαν το setup σου είναι η πρώτη περίπτωση πως λειτουργεί το voip;

    Με ενδιαφέρει το παίξει πάλι το pppoe-passthrough setup.. τι τους ήρθε και σταμάτησε να παίζει;

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    132663/51466
    ISP
    Nova
    Router
    C1117-4PLTEEAWE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

    Έχεις δικό σου VDSL modem/router μπροστά και κάνεις εκεί pppoe κλήση; Ή κάνεις bridge το internet vlan στο wind router και κάνεις κλήση pppoe στο δικό σου router;
    Έαν το setup σου είναι η πρώτη περίπτωση πως λειτουργεί το voip;

    Με ενδιαφέρει το παίξει πάλι το pppoe-passthrough setup.. τι τους ήρθε και σταμάτησε να παίζει;
    Καλησπέρα

    Έχω δοκιμάσει και τα 2 setup που ανέφερες και παίζει και στις 2 περιπτώσεις το pppoe με τα credentials που σου ανέφερα. Έχω απαντήσει σε άλλο post εδώ πως παίζει το VoIP. Ψάξε για wind VDSL bridge και θα το βρεις. Πάρε το 13700 και ζητά να κάνουν κάνα reset στα credentials. Μάλλον είναι κάτι με το profile σου. Εμένα παίζει από την πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή όπως και σου ανέφερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από overflow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Έχω δοκιμάσει και τα 2 setup που ανέφερες και παίζει και στις 2 περιπτώσεις το pppoe με τα credentials που σου ανέφερα. Έχω απαντήσει σε άλλο post εδώ πως παίζει το VoIP. Ψάξε για wind VDSL bridge και θα το βρεις. Πάρε το 13700 και ζητά να κάνουν κάνα reset στα credentials. Μάλλον είναι κάτι με το profile σου. Εμένα παίζει από την πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή όπως και σου ανέφερα.
    Δεν θέλω να παίξω με bridge. Το ζητούμενο είναι να παίξει πάλι το pppoe passthrough, όπως έπαιζε μέχρι τώρα απροβλημάτιστα χωρίς καμία αλλαγή-ρύθμιση στο wind router.

    Η δυσλειτουργία αφορά δύο VDSL συνδέσεις στην ίδια περιοχή σε (διαφορετικές) καμπινες της wind και με διαφορέτικά μοντέλα router (technicolor, zte).

    Παλεύω με την τηλεφωνική υποστήριξη. Εάν βγάλω άκρη θα γράψω τις σχετικές πληροφορίες.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φαίνεται τι error λαμβάνεις στο δεύτερο session ? Κάνει fail το authentication ή δε σου απαντάει καν ο bras ?
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται τι error λαμβάνεις στο δεύτερο session ? Κάνει fail το authentication ή δε σου απαντάει καν ο bras ?
    Δεν απαντά.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-09-2003
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δει κάποιος κάτι παρόμοιο; Παίζει κάποιος με pppoe-passthrough;
    Και στη δική μου περίπτωση μετά το τελευταίο firmware update στο tg788v3, το pppoe-passthrough σταμάτησε να δουλεύει
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ιδωσαν!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rallye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στη δική μου περίπτωση μετά το τελευταίο firmware update στο tg788v3, το pppoe-passthrough σταμάτησε να δουλεύει
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ιδωσαν!
    Μίλησες με την τεχνική υποστήριξη; Έβγαλες καμιά άκρη; Εγώ δυστυχώς όχι.. δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Άλλα τους λέω, άλλα κάνουν κοκ. Απογοήτευση.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-09-2003
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησες με την τεχνική υποστήριξη; Έβγαλες καμιά άκρη; Εγώ δυστυχώς όχι.. δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Άλλα τους λέω, άλλα κάνουν κοκ. Απογοήτευση.
    Το έβαλα με dmz και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
    Βασικά, το περίεργο ήταν που το είχαν ανοικτό τόσο καιρό. Εδώ έχουν πρόβλημα με τις public IP και σε βάζουν πίσω από NAT, και εμείς παίρναμε δύο μαζεμένες...

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rallye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έβαλα με dmz και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
    Βασικά, το περίεργο ήταν που το είχαν ανοικτό τόσο καιρό. Εδώ έχουν πρόβλημα με τις public IP και σε βάζουν πίσω από NAT, και εμείς παίρναμε δύο μαζεμένες...
    Για ένα πολύ μικρό ποσοστό συνδρομητών που έχουν επιπλέον δικό τους router και θέλουν να παίξουν με pppoe νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα για το πλήθος των IP διευθύνσεων. Η εκτίμηση μου είναι ότι κατά λάθος έγινε η φραγή pppoe κλήσεων στο νέο firmware.
    Και εμένα μου έπαιζε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, όπως ακριβώς έπαιζε και σε cosmote VDSL.
    Εάν έχεις το κουράγιο μίλησε και εσύ με την τεχνική υποστήριξη μήπως και καταφέρουμε κάτι.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για κάνε ένα buck up στις ρυθμίσεις σου και μετα factory reset μίπως μπρικάρανε ζίτα κι ένα reset στίν πόρτα σου..

  15. #15
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάνε ένα buck up στις ρυθμίσεις σου και μετα factory reset μίπως μπρικάρανε ζίτα κι ένα reset στίν πόρτα σου..
    Το πρώτο πράγμα που έγινε και στις δύο VDSL συνδέσεις wind (σε διαφορετικές καμπίνες της wind). Δεν.
    Δεν χρειάστηκε μπακ απ. Δεν υπήρχαν ρυθμίσεις πέρα από τις default σε κανένα από τα δύο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας