Εμφάνιση 1-6 από 6

Θέμα: Θέμα με ADSL

  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά.

    Εχω speed booster εδώ και κάνα μήνα και όλα καλά. Ωστόσο ξαφνικά σήμερα πέφτει ADSL και χάνω και τηλεφωνική σύνδεση. Στην αρχή πίστεψα πως ίσως ξετικαρα κατά λάθος τίποτα από τα settings αλλά τίποτα.

    Έκανα reboot ρουτερ, restore to factory settings κτλπ αλλά τίποτα. Έβγαλα και ξανά έβαλα τα καλώδια, το άφησα κλειστό για 2 λεπτά. Κανένα αποτέλεσμα. Οπότε τώρα έχω μείνει μόνο με το 4G.

    Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα; Πήρα ΟΤΕ και μια που βγήκε μου λέει πως δεν είδε κανένα πρόβλημα στην γραμμή, και πως θα το αναθέσει σε τεχνικούς. Να σημειώσω πως ADSL και VoIP είναι εντελώς σβηστά.

    Υπάρχει περίπτωση να ευθύνομαι εγώ;

    Φωτο απο ρουτερ:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  54,8 KB 
ID: 215337
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntoMast : 22-05-20 στις 20:50.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Στην περιοχή σου μάλλον δεν έχετε καμπίνες.
    Αν εχετε ίσως να σε γυρισαν σε vdsl με κόφτη στα 24/1 για να τερματίζεις την ταχύτητα που πληρώνεις, και μπορεί κάτι να πήγε λάθος στην διαδικασία.
    Αφού το αναθέσανε σε τεχνικούς δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από το να αποκλείσεις ότι φταίει η εσωτερική σου εγκατάσταση.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιοχή σου μάλλον δεν έχετε καμπίνες.
    Αν εχετε ίσως να σε γυρισαν σε vdsl με κόφτη στα 24/1 για να τερματίζεις την ταχύτητα που πληρώνεις, και μπορεί κάτι να πήγε λάθος στην διαδικασία.
    Αφού το αναθέσανε σε τεχνικούς δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από το να αποκλείσεις ότι φταίει η εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Δεν ειμαι σιγουρος. Η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια εχουν αρχισει και σκαβουν γυρω στην περιοχη αλλα δεν εχουν φτασει πολυ κοντα μας (βαζουν οπτικες). Απλα 'φοβαμαι' μηπως ειναι προβλημα δικο μου. Αλλα τι να πω, δεν αλλαξα κατι στις ρυθμισεις ουτε στα καλωδια κτλπ. Τιποτα. Επισης εκανα reboot το router πολυ φορες + reset factory οποτε παλι δεν νομιζω να φταιει αυτο.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Από ότι είδα στο πρώτο screenshot δεν παιρνει ΙΡ. Αυτό είναι θέμα του ΟΤΕ, αν και συνήθως μπορεί να λυθεί και από την εξυπηρέτηση. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει η καλωδίωση σου (που δεν νομίζω γιατί θα συγχρονιζε έστω και με θέματα), αναγκαστικά περιμένεις τον τεχνικο..

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι είδα στο πρώτο screenshot δεν παιρνει ΙΡ. Αυτό είναι θέμα του ΟΤΕ, αν και συνήθως μπορεί να λυθεί και από την εξυπηρέτηση. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει η καλωδίωση σου (που δεν νομίζω γιατί θα συγχρονιζε έστω και με θέματα), αναγκαστικά περιμένεις τον τεχνικο..
    Αντε να δούμε.. Κάτι που τώρα σκέφτηκα και ίσως να έχει να κάνει με αυτό. Συχνά βγάζω και βάζω την ADSL γιατί πολλές φορές αφήνω το 4G μόνο (κυρίως για το ping). Ίσως να έχει 'μπλοκαρει' εξαιτίας αυτού; Το θέμα είναι πως αυτό το κάνω καθημερινά εδώ και 1 μηνα++ και δεν είχα κανένα θέμα. Άμα είχε μπλοκάρει, δεν θα ήταν κομπλε μετά τα reboot και τα factory reset που έκανα;

    Επίσης πριν 4 μέρες για 3 μέρες συνεχόμενα έπεφτε το ρεύμα για λίγο λόγω εργασιών σε κολόνες, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntoMast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε να δούμε.. Κάτι που τώρα σκέφτηκα και ίσως να έχει να κάνει με αυτό. Συχνά βγάζω και βάζω την ADSL γιατί πολλές φορές αφήνω το 4G μόνο (κυρίως για το ping). Ίσως να έχει 'μπλοκαρει' εξαιτίας αυτού; Το θέμα είναι πως αυτό το κάνω καθημερινά εδώ και 1 μηνα++ και δεν είχα κανένα θέμα. Άμα είχε μπλοκάρει, δεν θα ήταν κομπλε μετά τα reboot και τα factory reset που έκανα;

    Επίσης πριν 4 μέρες για 3 μέρες συνεχόμενα έπεφτε το ρεύμα για λίγο λόγω εργασιών σε κολόνες, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση.
    Φίλε μου, έχεις κανονικά ιντερνετ όταν πέφτει εντελώς το ADSL? Σκέφτομαι να βάλω το Speedbooster γιατί η συνδεσή μου είναι λίγο ασταθής και μπορεί 1-2 φορές τον μήνα να μην συγχρονίζει και να μένω χωρίς ιντερνετ για 10-12 ώρες. Με speedbooster θα συνεχίσω να έχω ίντερνετ εκείνο το χρονικό διάστημα;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας