Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πολύ κόσμος έχει το Vodafone ZTE ZXHN H108N v2.5 και ακόμα δεν έχει βρεθεί το admin password. Το RouterPassview δεν αποκρυπτογραφεί το config.bin διότι δεν ξέρουμε το κλειδί. Αν κάποιος κάνει dump το firmware ίσως μπορέσουμε και τραβήξουμε κάτι από εκεί. Είδα ένα post στο insomnia αλλά τελικά ο άνθρωπος που το ξεκίνησε δεν το συνέχισε.

    Το λοιπόν, έχω κι εγώ ένα τέτοιο ρουτεράκι στα χέρια μου και θέλω να το κάνω WiFi AP. Σκέφτηκα να κάνω brute force το password αλλά ακόμα και να κατάφερνα να δοκιμάσω 100 κωδικούς το δευτερόλεπτο (που μάλλον θα ήταν πολύ λιγότερο) θα μου έπαιρνε 60 χρόνια για να δοκιμάσω όλους τους κωδικούς με 30 χαρακτήρες. Dump το firmware δεν ξέρω να κάνω και δεν θέλω ν' ασχοληθώ, αλλά... Έχω ένα H108N v2.5 από την Forthnet! Και εκεί το admin/admin είναι όντως ένας admin account! Οπότε μπήκα σαν admin στο Forthnet H108N, ρύθμισα κάποια πράγματα, έκανα export το config, και το φόρτωσα στο Vodafone H108N. Και voila, είμαι admin! Ξεκλείδωσε το bridged mode που είναι αυτό που ήθελα και που θέλει αρκετός κόσμος (το Vodafone TV δεν παίζει δίχως το router τους; ). Το δοκιμάζετε και βλέπετε. Στο Forthnet H108N υπάρχει TR-069 menu, στο Vodafone όχι, αλλά μετά το νέο config στο Vodafone H108N πλέον υπάρχουν κάποια menu που δεν υπήρχαν πριν.

    Δεν δοκίμασα να το κάνω reset μετά το νέο config για να δω αν θα ξανακλειδώσει. Και αν η Vodafone έχει κλειδώσει το IPTV της δεν ξέρω αν θα δουλέψει μετά. Οπότε αν γίνει καμιά ζημιά, δεν έρχεστε σ' εμένα.

    Το config: Vodafone H108N v2.5 config.zip

    Υ.Γ.: Σε κάποιο post είδα την ιδέα να περάσω το Forthnet firmware αλλά μπορεί δεν είναι πανομοιότυπα, της Vodafone έχει USB port.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κόσμος έχει το Vodafone ZTE ZXHN H108N v2.5 και ακόμα δεν έχει βρεθεί το admin password. Το RouterPassview δεν αποκρυπτογραφεί το config.bin διότι δεν ξέρουμε το κλειδί. Αν κάποιος κάνει dump το firmware ίσως μπορέσουμε και τραβήξουμε κάτι από εκεί. Είδα ένα post στο insomnia αλλά τελικά ο άνθρωπος που το ξεκίνησε δεν το συνέχισε.

    Το λοιπόν, έχω κι εγώ ένα τέτοιο ρουτεράκι στα χέρια μου και θέλω να το κάνω WiFi AP. Σκέφτηκα να κάνω brute force το password αλλά ακόμα και να κατάφερνα να δοκιμάσω 100 κωδικούς το δευτερόλεπτο (που μάλλον θα ήταν πολύ λιγότερο) θα μου έπαιρνε 60 χρόνια για να δοκιμάσω όλους τους κωδικούς με 30 χαρακτήρες. Dump το firmware δεν ξέρω να κάνω και δεν θέλω ν' ασχοληθώ, αλλά... Έχω ένα H108N v2.5 από την Forthnet! Και εκεί το admin/admin είναι όντως ένας admin account! Οπότε μπήκα σαν admin στο Forthnet H108N, ρύθμισα κάποια πράγματα, έκανα export το config, και το φόρτωσα στο Vodafone H108N. Και voila, είμαι admin! Ξεκλείδωσε το bridged mode που είναι αυτό που ήθελα και που θέλει αρκετός κόσμος (το Vodafone TV δεν παίζει δίχως το router τους; ). Το δοκιμάζετε και βλέπετε. Στο Forthnet H108N υπάρχει TR-069 menu, στο Vodafone όχι, αλλά μετά το νέο config στο Vodafone H108N πλέον υπάρχουν κάποια menu που δεν υπήρχαν πριν.

    Δεν δοκίμασα να το κάνω reset μετά το νέο config για να δω αν θα ξανακλειδώσει. Και αν η Vodafone έχει κλειδώσει το IPTV της δεν ξέρω αν θα δουλέψει μετά. Οπότε αν γίνει καμιά ζημιά, δεν έρχεστε σ' εμένα.

    Το config: Vodafone H108N v2.5 config.zip

    Υ.Γ.: Σε κάποιο post είδα την ιδέα να περάσω το Forthnet firmware αλλά μπορεί δεν είναι πανομοιότυπα, της Vodafone έχει USB port.
    Μπράβο. Πολύ καλό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ.

    Ξέχασα να πω τα default credentials.

    Κώδικας:
    απλός χρήστης username: user
    απλός χρήστης password: κενό
    
    administrator username: admin
    administrator password: admin

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Δυστυχώς με το Software Version V2.5.5_VDFT7 δεν κάνει upload το config που έχεις ανεβάσει πλέον, δίνει error: Integrity check failed. Κρίμα, μόλις το έλαβα σήμερα κ ήθελα να ασχοληθώ λίγο να περάσει η ώρα!!

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για το VDFT1 ομως υπαρχουν οι κωδικοι root, οποτε δε χρειαζοταν να το κανεις ολο αυτο αν εχεις αυτο....... που μαλλον αυτο εχεις.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Λες να λέω ότι στο 7 δε λειτουργεί ο τρόπος κ ότι δίνει error κ να έχω το 1;

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Μολις μπεις στο interface θα δεις αμεσως πιο εχεις. Αν και δε το λεω για σενα αυτο αλλα για τον φιλο που σουταρε το αλλο firmware. Εσυ μαλλον το 7 εχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 12-10-20 στις 11:53.
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος κάνει dump το firmware ίσως μπορέσουμε και τραβήξουμε κάτι από εκεί.
    Αν κάποιος θέλει μπορεί να πειραματιστεί με το συνημμένο dump (s_11-04-20-18_MX25L12835F.rar), το οποίο χρειάζεται external SPI programmer για να εγγραφεί στην 128Mbit flash.
    Είναι η τελευταία έκδοση του πανομοιότυπου H108N της Rosstelecom, software version 2.5.5_RUT10 και hardware version 1.2.
    Για το συγκεκριμένο firmware έχουν κοινοποιηθεί τα διαπιστευτήρια της admin πρόσβασης, η οποία δίνει στον χρήστη τον πλήρη έλεγχο για όλες τις παραμετροποιήσιμες λειτουργίες.

    Προσωπικά ίσα που πρόλαβα να κάνω μία δοκιμή μετά την εγγραφή της flash και να δώ ότι η συσκευή κάνει σωστά boot και δίνει DHCP. Στη συνέχεια αποκολλήθηκε το ήδη ταλαιπωρήμένο, από το SMD desoldering/resoldering, pad του PCB και... game over.
    Το δικό μου είχε τα εικονιζόμενα στοιχεία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Inkedh108n_LI.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  873,1 KB 
ID: 225907

  9. #9
    Το avatar του μέλους Udaba
    Udaba Guest
    Υπάρχει κάποια ενημέρωση ;
    Βλέπω εδώ : https://openwrt.org/toh/zte/zxhnh108n πως το version 1 ξεκλειδώνει μιας και έχει άλλο cpu . Το δικό μας δύσκολο και παίζει με προβλήματα.
    Εχει δοκιμάσει κανείς να του περάσεi openwrt? https://openwrt.org/toh/zte/zxhnh108n
    Pfsense το κόβω ακόμα πιο δύσκολο.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R

    Unsupported functions
    DSL modem, USB
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας