Γεια σας,

Έχω περάσει όλη μου την ημέρα προσπαθώντας να μάθω πώς μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν βρίσκω τίποτα σχετικό.
Έχω προσαρμόσει, με τον δημιουργό διάταξης πληκτρολογίου (keyboard layout creator), ένα πληκτρολόγιο που συγχωνεύει τη διεθνή διάταξη πληκτρολογίου των ΗΠΑ με τα ειδικά γράμματα της γαλλικής και της νορβηγικής γλώσσας.


Αφού πέρασα τόσες ώρες για να μάθω γιατί δεν μπορούσα να εγκαταστήσω ένα αρχείο msi, τελικά το έκανα. Έχω δημιουργήσει λοιπόν στο σύστημα παραθύρων τη νέα διάταξη πληκτρολογίου ENFRNO που συνδυάζει τις τρεις γλώσσες.

Το ότι το εισήγαγα στο σύστημα των γλωσσών των win 7 σημαίνει ότι μπορώ να βρω αυτήν τη διάταξη στις επιλογές εισαγωγής των ρυθμίσεων γλώσσας του win 7 όπου μπορεί κάποιος να προσθέσει οποιαδήποτε γλώσσα για το πληκτρολόγιο.

Μέχρι εδώ καλά. ΑΛΛΑ το πρόβλημα είναι ότι όταν προσθέτω αυτήν τη διάταξη πληκτρολογίου ως προτιμώμενη γλώσσα, τα πλήκτρα που υποτίθεται ότι λειτουργούν δεν λειτουργούν.


Αν πχ γράφω στο word τότε οι συνδυασμοί όπως το CTR + Q που συνήθως μου έδιναν ένα à θα μου ζητήσουν τώρα να κλείσω το έγγραφο. Και τα άλλα πλήκτρα με ALTGR δεν λειτουργούν καθόλου.

Αν πάω στις ρυθμίσεις γλώσσας των Windows, τότε βλέπω ότι όταν κάνω κλικ στην προεπισκόπηση της νέας διάταξης που μόλις έφτιαξα, είναι κενή. Αλλά ειρωνικά, όταν δοκιμάζω την ίδια διάταξη (στην επιλογή test) στον δημιουργό διάταξης πληκτρολογίου λειτουργεί τέλεια.

Επισυνάπτω εδώ ένα αρχείο pdf με μερικές επεξηγηματικές εικόνες. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Basic US keyboard.pdf 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  249,8 KB 
ID: 215348

Θα μπορούσατε να μου δώσετε λίγο φως, ώστε να μπορέσω τελικά να χρησιμοποιήσω το πληκτρολόγιο αποτελεσματικά;

Ελπίζω να σας διαβάσω σύντομα.

Φιλικά

Γιάννης