Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα παιδιά
    σε Issabel που έχω συνδέσει 1 30αρα PRI απο οτε έχω το παρακάτω πρόβλημα.
    Κάνω εξερχόμενες κλήσεις σε κάποια συγκεκριμένα κινητά, και μου δείχνει οτι δεν είναι διαθέσιμο.
    Την ίδια στιγμή αν το ίδιο κινητό το καλέσω απο ενα κινητό χτυπάει και απαντάει κανονικά.
    calls.txt

    Στο αρχείο θα δείτε το log της κλήσης.
    Στο ίδιο κέντρο έχω και μια γραμμή GSM . Εκανα δοκιμή να κάνω κλήση στον αριθμό αυτό μέσω της GSM και λειτουργεί κανονικά.
    Επίσης να σας πώ οτι στην 30αρα γραμμή έχω μέσα 3 διαφορετικούς αριθμούς. Δοκίμασα να κάνω κλήση και με τους 3 αριθμούς και πάλι δεν βγαίνει.

    Καμια ιδέα κάποιος? Μίλησα και με πάροχο και περιμένω μπας και βγάλουν καμια άκρη.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Επι 1 μηνα στην 30αρα της δουλειας δεν ειχα καταλαβει πως δεν παιζουν εισερχομενες απο συγκεκριμένα κινητά cosmote. Οταν το πηρα πρεφα πηρε 2 ημερες με το τεχνικο τμημα να λυθει.

    Υποψην η 30αρα μου ειναι vodafone αλλα ηταν προβλημα δρομολόγησης του ΟΤΕ για αυτο γραφω εδω.

    Παρτους τηλεφωνο να κανουν trace. Εμενα ειδαν πως στις συγκεκριμενες περιπτωσεις τα rtp πακετα ερχονταν μηδενικα απο τον ΟΤΕ. Οτι περιγραφω εγινε την περασμενη τεταρτη/πεμπτη.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να υποθέσω ότι είναι flexy γραμμή Cosmote;
    Αν ναι, το πιθανότερο είναι ότι μιλάμε για ένα "γνωστό" πρόβλημα με κλήσεις προς κινητά που έχουν ενεργό VoLTE & VoWiFi.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Flexi είναι ναι.
    Και τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Απο οτι καταλαβαίνω είναι καθαρά θέμα παρόχου και απλά θα πρέπει να πετύχω κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει ώστε να ασχοληθεί και να δώσει λύση?

  5. #5
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω καταλάβει αν είναι θέμα παρόχου σταθερής, παρόχου κινητής, ή πρόβλημα των συσκευών κινητής.
    Έχω μάθει ότι το πρόβλημα υπάρχει και στη Γερμανία με πολλούς παρόχους.
    Αν τρέξεις ένα tcpdump, λογικά στο cause της απόρριψης της κλήσης θα πρέπει να δεις κάτι του τύπου "Incompatible codec parameter" ή κάπως έτσι.

    Προσωπικά έχω στείλει email στο support@otebusiness.gr για να ανοίξω ticket και περιμένω. Εδώ και μια βδομάδα περίπου δεν έχω απάντηση, ούτε καν αριθμό βλάβης δεν μου έχουν στείλει.

    Το βλέπω δύσκολο το θέμα και πολύ φοβάμαι ότι θα καθυστερήσει η λύση...

    Edit: τώρα πρόσεξα ότι τη γραμμή την χρησιμοποιείς με Ε1 interface, επομένως δεν μπορείς να πάρεις tcpdump

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Θεωρητικά μπορούν να κάνουν check στο τι φτάνει στο άκρο. Εγώ είχα whats up και οι κλήσεις μου ήταν οκ αλλά συναδέλφος με ote με πρόγραμμα δεν έφτανε. Επαιρνα συνέχεια τηλεφωνο με εκείνο τον αριθμό και κοίταζαν το oxygen της Vodafone και εκεί είδαν τα μηδενικά rtp πακέτα που έστελνε ο ΟΤΕ οπότε μιλησαν μετά τα τεχνικά τμηματα μεταξύ τους. Επιβεβαιώνω πως ήταν θέμα ΟΤΕ και δεν με δουλευε η Vodafone γιατί μίλησα και με ΟΤΕ με φίλο για το θέμα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά μπορούν να κάνουν check στο τι φτάνει στο άκρο. Εγώ είχα whats up και οι κλήσεις μου ήταν οκ αλλά συναδέλφος με ote με πρόγραμμα δεν έφτανε. Επαιρνα συνέχεια τηλεφωνο με εκείνο τον αριθμό και κοίταζαν το oxygen της Vodafone και εκεί είδαν τα μηδενικά rtp πακέτα που έστελνε ο ΟΤΕ οπότε μιλησαν μετά τα τεχνικά τμηματα μεταξύ τους. Επιβεβαιώνω πως ήταν θέμα ΟΤΕ και δεν με δουλευε η Vodafone γιατί μίλησα και με ΟΤΕ με φίλο για το θέμα.
    Δεν είναι θέμα rtp, μάλλον κάποιο διαφορετικό πρόβλημα είχες εσύ, το οποίο το έχω πετύχει και εγώ κάπου και έχει να κάνει με τα Oxygen.
    Σε αυτή την περίπτωση δεν φτάνουμε καν στο σημείο να περάσουν rtp, καθώς η κλήση απορρίπτεται από το άλλο άκρο λόγω "λάθος" codecs. Η υποψία μου είναι ότι τα κινητά που καλούνται, λόγω VoLTE, επιβάλουν τη χρήση μόνο G.722 και από τη στιγμή που αυτός δεν υποστηρίζεται στη flexy, η κλήση γίνεται rejected.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα rtp, μάλλον κάποιο διαφορετικό πρόβλημα είχες εσύ, το οποίο το έχω πετύχει και εγώ κάπου και έχει να κάνει με τα Oxygen.
    Σε αυτή την περίπτωση δεν φτάνουμε καν στο σημείο να περάσουν rtp, καθώς η κλήση απορρίπτεται από το άλλο άκρο λόγω "λάθος" codecs. Η υποψία μου είναι ότι τα κινητά που καλούνται, λόγω VoLTE, επιβάλουν τη χρήση μόνο G.722 και από τη στιγμή που αυτός δεν υποστηρίζεται στη flexy, η κλήση γίνεται rejected.
    Μπορεί να είναι αυτό που λες... δεν έχει 722 η Voda αν και όλο μου το σύστημα στη δουλειά το έχω με 722 και όταν τον έβαλαν τους πίεσα να ανοίξουν το 722 και ΔΕΝ το έκαναν(το είχα με opus και είχαν τρελή ποιότητα τα yealink αλλά είχα θέμα με τo DTMF και το έβγαλα)
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι αυτό που λες... δεν έχει 722 η Voda αν και όλο μου το σύστημα στη δουλειά το έχω με 722 και όταν τον έβαλαν τους πίεσα να ανοίξουν το 722 και ΔΕΝ το έκαναν(το είχα με opus και είχαν τρελή ποιότητα τα yealink αλλά είχα θέμα με τo DTMF και το έβγαλα)
    Ακριβώς αυτό, δεν έχει G.722 η Vodafone, ούτε και η Cosmote, αλλά το τερματικό (το κινητό με VoLTE) δουλεύει σε VoLTE με 722. Γι' αυτό και γίνεται rejected η κλήση. Ισχυρή υποψία είναι αυτή η θεωρία, σύμφωνα με τα traces που έχω κάνει, δεν είναι 100% σίγουρο.
    Πάντως και στη Γερμανία αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και οι πάροχοι συστήνουν την απενεργοποίηση του VoLTE προς το παρόν. Το γεγονός αυτό με κάνει απαισιόδοξο για τη γρήγορη επίλυση του προβλήματος.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό, δεν έχει G.722 η Vodafone, ούτε και η Cosmote, αλλά το τερματικό (το κινητό με VoLTE) δουλεύει σε VoLTE με 722. Γι' αυτό και γίνεται rejected η κλήση. Ισχυρή υποψία είναι αυτή η θεωρία, σύμφωνα με τα traces που έχω κάνει, δεν είναι 100% σίγουρο.
    Πάντως και στη Γερμανία αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και οι πάροχοι συστήνουν την απενεργοποίηση του VoLTE προς το παρόν. Το γεγονός αυτό με κάνει απαισιόδοξο για τη γρήγορη επίλυση του προβλήματος.
    Από ότι διαβάζω όντως υπάρχει θέμα και βλέπω να οφείλεται στου provider κινητής που δεν έχουν αναβαθμιστεί στους νέους codec... είδωμεν γιατί αν έχει θέμα και η Γερμανία ζήτω που καήκαμε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νεότερες πληροφορίες που μόλις έμαθα.
    Είναι ένας συνδυασμός θεμάτων που το προκαλούν, αλλά το αργότερο μέχρι μέσα Ιουλίου θα έχει λυθεί για όλους τους πελάτες τουλάχιστον της Cosmote.
    Ένα workaround. Δείτε το ptime και το maxptime της SIP γραμμής. Θα πρέπει το maxptime να είναι ακριβές πολλαπλάσιο του ptime, π.χ. ptime=20, maxptime=40 ή 60 ή 80 κτλ.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Συγγνωμη που κανω hijacking το θεμα αλλα ξερει μήπως κανεις αυτη η παραμετρος ptime και maxptime που βρισκεται σε grandstream ucm63xx?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας