Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλημέρα σε όλους,

    Έχω ένα Fritzbox 7590 και 3 FritzFon C6, τα οποία λόγω μακρινής απόστασης από την βάση χρειάστηκε να αγοράσω το DECT repeater της ΑVM. Το πρόβλημα είναι ότι όταν είναι συνδεδεμένα τα ασύρματα στο DECT repeater αρχιζουν να εμφανίζονται κάποια προβλήματα του τύπου να ακούγονται ήχοι όπως κλικαρισματα και κατι δυνατοι ήχοι σαν αυτά που ακούγονται όταν βάζουμε το ραδιοφωνο στο ΑΜ. Οι ήχοι είναι σχεδον στιγμιαιοι, καποιες φορές κρατούν παραπάνω από ενα δευτερόλεπτο αλλά είναι πολύ ενοχλητικοί και χαλάνε την επικοινωνία. Να επισημάνω ότι αυτό εμφανίζεται μόνο όταν κάνω κλήσεις εσωτερικές (δηλαδή μεταξύ των fritzfon) και όχι προς κλήσεις εξερχόμενες. Επίσης ένα άλλο που μου κάνει είναι ότι όταν καλώ κάποιο άλλο fritzfon υπάρχει καθυστέρηση στην εκκίνηση της κλήσης. Δηλαδή ενώ χτυπάει ακαριαία όταν καλώ το άλλο fritzfon, όταν εκείνο απαντήσει και πει ο συνομιλητής "Ναι" δεν ακούγεται και πρέπει να πει 2-3 φορές "Ναι" για να ακούσει ο άλλος. Είναι λες και αργεί να ανοίξει το μικρόφωνο του άλλου.

    Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει ώστε να το διορθώσω?

    - - - Updated - - -

    Γραψτε λάθος μου το έκανε και σε κλήση προς τα έξω.

    - - - Updated - - -

    Επίσης αν παρατηρείτε τα ίδια με εμένα και δεν υπάρχει τρόπος να διορθωθούν το προβλήματα μήπως έχετε κανένα άλλο repeater κατα νου που να είναι συμβατό με το Fritzbox 7590?
    Πάλεψα λιγάκι με ενα Gigaset Repeater 2.0 και ενώ δούλευε μια χαρά μου έκοβε την κλήση μετά απο 10-15 δευτερόλεπτα και στην συσκευή μου έγραφε Connection cleared!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μήπως έχεις ενεργοποιήσει τη λειτουργία εκπομπής σε χαμηλή ένταση σήματος;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Όχι είναι απενεργοποιημένη.

    - - - Updated - - -

    Επίσης πειράζει αν τα fritzfon είναι γερμανικά και το fritzbox είναι International?

    - - - Updated - - -

    Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Του έχω αλλάξει 100 πρίζες του repeater χωρίς αποτέλεσμα.
    Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω θα τον παρακαλούσα να ποστάρει μπας και λυθεί το πρόβλημα μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 24-05-20 στις 17:24.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δε βάζεις και ένα ticket σε AVM ?

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Μόλις το έκανα αν και δεν βλέπω να βρω λύση.
    Μου φαίνεται ή ελαττωματικό είναι ή το προιόν δεν είναι καλοσχεδιασμένο.
    Αλλά ας περιμένω μπας και γίνει κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 24-05-20 στις 21:58.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μήπως υπάρχουν παρεμβολές στις συχνότητες των Dect;

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Θα σου πω τι υπάρχει:

    1) Wi-Fi και στις 2 συχνότητες
    2) κεραία τηλεόρασης που μπαίνει στην πρίζα για να αλλάζει και να γίνεται πιο κατευθυντική
    3) Cosmote TV δορυφορικό
    4) ότι άλλο κυκλοφοράει στο αέρα από ηλεκτρομαγνητικά κύματα

    Πάντως άλλη βάση με ασύρματο ή κάτι που να παίζει στην αντίστοιχη συχνότητα δεν νομίζω ότι υπάρχει.

    Αν εσείς κρίνετε ότι κάτι από τα 1), 2) ή 3) το πειράζει να το σταματήσω/αλλάξω την θέση του.
    Απλά όπως προείπα όπου και να το βάλω τα ίδια χάλια είναι. Αφου το γύρισα σχεδόν σε όλες τις πρίζες του σπιτιού.

    - - - Updated - - -

    Επίσης όλον αυτόν το καιρό είχα 1 gigaset βάση (Go Box 100) με ένα Gigaset Repeater 2.0 και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ακόμα και αν οι κλήσεις κρατούσαν για ώρες.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται:

    Η AVM μου απάντησε λεγοντάς μου να κοιτάξω εδώ: https://en.avm.de/service/fritzdect/...CT-Repeater#zd

    Εγώ αυτό το έχω κάνει ήδη και έχω εφαρμόσει ήδη τα όσα γράφονται στο σχετικό άρθρο. Προφανώς πρόκειται για κακοφτιαγμένο προιόν καθώς βρήκα και αυτό εδώ:
    https://www.amazon.co.uk/AVM-FRITZ-R...er&sr=8-1&th=1

    το οποίο παρότι έχει 4.5/5 αστέρια υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι παραπονιούνται για τους ήχους παρεμβολών. Αρκεί μόνο να πάρετε κάποια αξιολόγηση που έχει 1/5 ή 2/5 αστέρια στα γερμανικά και να την μεταφρασετε στα αγγλικά μέσω google translate για να δειτε αυτό που σας λέω.

    Παρ'ολα ταύτα έχω να πω το εξής:

    Κατάφερα να συνδέσω και να χρησιμοποιήσω αξιοπρεπώς το repeater 2.0 της gigaset που είχα με το Fritzbox. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες σε αυτό το άρθρο:
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...the-FRITZ-Box/

    Απλά εγώ ξεχνούσα να απενεργοποιήσω την επιλογή Secure από τα settings των FritzFon για αυτό μετά από 10-12 δευτερόλεπτα έπεφτε η σύνδεση της κλήσης και μου έγραφε στο handset "Connection Cleared!".

    Aυτά!

    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 25-05-20 στις 21:36.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας