Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 137
  1. #46
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μυστικό είναι ότι δεν βάζετε μπροστά το 0030 μπροστά από κάθε κλήση.
    Μακαρι να ηταν αυτο αλλα δεν ειναι δυστυχως...
    Ειτε με 0030 ειτε χωρις, κληση δεν βγαινει. Απολυτη νεκρα και μετα απο περιπου βγαινει σημα κατειλλημενου/προβληματος, υποθετω απο το ρουτερ απευθειας.

    Με την εφαρμογη mobileVoIP ολα μια χαρα αλλα το θεμα ειναι να παιξει και εκει που πρεπει...

  2. #47
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.270
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχεις ελέγξει τα dial plans σου;

  3. #48
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ελέγξει τα dial plans σου;
    (Νομίζω πως) ναι. Υποτίθεται πως έχω βάλει σε όλα μα όλα ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις με τον άλλο λογαριασμό Calling Credit που δουλεύει κανονικά στο Fritz 7590.
    Αυτό που θα κάνω τώρα είναι να αλλάξω στο λογαριασμό που ήδη δουλεύει το username/pass με αυτά του άλλου λογαριασμού, οπότε εκεί θα έχω 100% τις ίδιες συνθήκες και θα καταλάβω ίσως περισσότερα.
    Ο λόγος που δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ότι τα δύο Fritz βρίσκονται σε άλλη χώρα και δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τον λογαριασμό της Calling Credit στο Fritz 7490 ώστε να τον ενεργοποιήσω στο 7590 για να μπορέσω να το δοκιμάσω. Εκτός αν δεν πειράζει να είναι ταυτόχρονα registered σε δύο συσκευές. Γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατόν να είναι ταυτόχρονα σε δύο συσκευές registered ο λογαριασμός της Calling Credit;

  4. #49
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.270
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατόν να είναι ταυτόχρονα σε δύο συσκευές registered ο λογαριασμός της Calling Credit;
    Δεν υπάρχει περιορισμός σε αριθμό συσκευών. Στον δεύτερο λογαριασμό έχεις ενεργοποιήσει την πρόσβαση SIP;

  5. #50
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περιορισμός σε αριθμό συσκευών. Στον δεύτερο λογαριασμό έχεις ενεργοποιήσει την πρόσβαση SIP;
    Υποτιθεται ναι. Το ξαναεκανα πριν λιγες μερες για σιγουρια και δοκιμασα μετα απο 2 μερες για να εχει περασει σιγουρα η ρυθμιση (γραφει σε περιπου 15 λεπτα) αλλα παλι τζιφος.
    Ευχαριστω για την πληροφορια οτι μπορω να κανω register κι απο δυο συσκευες, θα μπορεσω τωρα να το ψαξω πιο εντατικα. Αν το λυσω θα το αναφερω εδω.

    Update: Το δοκιμασα μολις στο 7590 και καλει κανονικα, αρα μαλλον καποια ρυθμιση δεν θα την εχω ιδια στο 7490.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giama : 08-06-20 στις 23:57.

  6. #51
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να βάλω τον λογαριασμό μου callingcredit.com (τον οποίο έφτιαξα ενώ περίμενα να μου απαντήσει το τεχνικό της modulus) σε ένα Grandstream GXP1628 σαν δεύτερο SIP λογαριασμό.

    Στην συσκευή σαν λογαριασμός 1 είναι το τηλεφωνικό κεντρο στο οποίο κουμπώνει η γραμμή του ΟΤΕ (αστικά-υπεραστικά) και η Modulus (διεθνή). Θέλω να βάλω την callingcredit.com σε αυτή την συσκευή σαν backup για τις δύσκολες ώρες.

    Βάζω τα settings που δίνουν στην σελίδα τους, δείχνει ότι γίνεται το registration αλλά δεν καλεί.

    Ο λογαριασμός μου είναι ενεργοποιημένος και δουλεύει με άλλους τρόπους που περιγράφουν στην σελίδα τους.

    Καμία σχέση με το 0030, σήμερα μου απάντησε η callingcredit.com και με συμβούλεψε να αλλάξω πόρτα, από 5060 να βάλω 6000. Δούλεψε αμέσως! (το πρόθεμα χώρας είναι πάντα απαραίτητο).

    Επίσης μου απάντησε και η modulus, κι αυτοί μου είπαν να αλλάξω πόρτα και να πάω απο 5060 στην 6050, κι αυτή δούλεψε αμέσως!

    Να υποθέσω ότι ο ΟΤΕ κάνει γουρουνιές; είχαν καιρό να τα κάνουν, λέτε να τα άρχισαν πάλι;

  7. #52
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση με το 0030, σήμερα μου απάντησε η callingcredit.com και με συμβούλεψε να αλλάξω πόρτα, από 5060 να βάλω 6000. Δούλεψε αμέσως! (το πρόθεμα χώρας είναι πάντα απαραίτητο).
    Ευχαριστω που ενημερωσες και εδω! Θα το δοκιμασω και στη δικη μου περιπτωση.

  8. #53
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.560
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση με το 0030, σήμερα μου απάντησε η callingcredit.com και με συμβούλεψε να αλλάξω πόρτα, από 5060 να βάλω 6000. Δούλεψε αμέσως! (το πρόθεμα χώρας είναι πάντα απαραίτητο).

    Επίσης μου απάντησε και η modulus, κι αυτοί μου είπαν να αλλάξω πόρτα και να πάω απο 5060 στην 6050, κι αυτή δούλεψε αμέσως!

    Να υποθέσω ότι ο ΟΤΕ κάνει γουρουνιές; είχαν καιρό να τα κάνουν, λέτε να τα άρχισαν πάλι;
    Ώπα καλό και δεν το ήξερα αυτό για τις πόρτες αν και δεν θέλω να αλλάξω κάτι γιατί παγκόσμια όλα τα router έχουν default την 5060 σαν high priority στο QoS.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #54
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    εχει σηκώσει κανένας sip trunk για εξερχόμενες κλήσεις σε callcredit.com ?

  10. #55
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.560
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει σηκώσει κανένας sip trunk για εξερχόμενες κλήσεις σε callcredit.com ?
    Δεν υπάρχει αυτό... μήπως εννοείς callingcredit.com? αν ναι οι ρυθμίσεις είναι απλές και σου παραθέτω του Freepbx μου

    Κώδικας:
    PEER Details: 
    username=YourUsername
    type=peer
    secret=YourPassword
    qualify=yes
    nat=yes
    insecure=very
    host=sip.callingcredit.com
    fromuser=0030Andthenumberyouhadverified
    dtmfmode=rfc2833
    disallow=all
    allow=alaw
    Επίσης στο Outbound Route της Calling Credit πρέπει να βάλεις το 0030 σαν Prepend στο dialplan.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 13-06-20 στις 15:16. Αιτία: Prepend, Not Prefix
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #56
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δίκιο το callingcredit εννοούσα! Σε ευχαριστώ για της οδηγίες!

    Στο incoming / Register String συμπληρώνω τίποτα?

  12. #57
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.560
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο το callingcredit εννοούσα! Σε ευχαριστώ για της οδηγίες!

    Στο incoming / Register String συμπληρώνω τίποτα?
    Κανονικά δεν χρειάζεται αλλά εγώ το έχω βάλει να σου πω την αλήθεια παρόλο που δεν έχουμε εισερχόμενες από εκεί.

    Κώδικας:
    YourUsername:YourPassword@sip.callingcredit.com/YourUsername
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #58
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Έπαιξε μια χαρά!!

    Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου!

  14. #59
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να βάλω τον λογαριασμό μου callingcredit.com (τον οποίο έφτιαξα ενώ περίμενα να μου απαντήσει το τεχνικό της modulus) σε ένα Grandstream GXP1628 σαν δεύτερο SIP λογαριασμό.

    Στην συσκευή σαν λογαριασμός 1 είναι το τηλεφωνικό κεντρο στο οποίο κουμπώνει η γραμμή του ΟΤΕ (αστικά-υπεραστικά) και η Modulus (διεθνή). Θέλω να βάλω την callingcredit.com σε αυτή την συσκευή σαν backup για τις δύσκολες ώρες.

    Βάζω τα settings που δίνουν στην σελίδα τους, δείχνει ότι γίνεται το registration αλλά δεν καλεί.

    Ο λογαριασμός μου είναι ενεργοποιημένος και δουλεύει με άλλους τρόπους που περιγράφουν στην σελίδα τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το ιδιο προβλημα σε Fritz. Σε 7590 εχω βαλει εναν λογαριασμο Calling Credit και δουλευει κανονικα. Σε 7490 εχω βαλει με τις ιδιες ρυθμισεις αλλον λογαριασμο Calling Credit και δεν παιζει με τιποτα (το registration μαλλον γινεται κανονικα αφου το εικονιδιο ειναι πρασινο αλλα καλωντας καποιο νουμερο ειναι απλα νεκρο, δεν κανει τιποτα).

    Το τελευταιο που ειχα σκεφτει ηταν το SIP enable μεσα απο το account αν τυχον δεν ειχε γινει, το οποιο το ξαναεκανα χωρις αποτελεσμα.

    Αν γνωριζει καποιος το μυστικο θα με βοηθουσε πολυ!
    Την 6000 την ειχα αναφέρει παλιότερα αλλού γιατι και εγω κοντεψα να τρελαθώ, απλά τώρα ειδα το thread.

    Βλέπω μιλάτε για ΟΤΕ εγω το πρόβλημα το είχα και εχω με wind.
    Μια 50 και μια 100.
    Ενω το mobilevoip κλπ η το wave συνδέονταν κανονικά τα dect gigaset η κάτι 3102 εκαναν τα δικά τους.
    Η wind το έπαιζε Κινέζος και μόνο μετά απο τσακωμούς έλεγαν οτι είναι κάποιες καμπίνες Οτε σαν αυτή που παίρνω (τουλάχιστον στην μια γραμμή) και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.
    Μετα την πρώτη φορά δεν το καταχωρουσαν σαν βλάβη καν.
    Επαιρνα κανονική εξωτερική ip αλλά δεν μπορούσα να αλλάξω dns στα πετσοκομενα μοντεμ τους.

    Το ενα dect το πέταξα σε ενα vpn που από wind 50 με έβγαζε σε άλλη wind 50 (pstn)
    Όλα καλά...

    Στην άλλη γραμμή το 3102 το γύρισα σε tls και δούλεψε στην Omni αλλά υπήρχε θεμα με την betamax που δεν υποστηρίζει.
    Επίσης ένα άλλο dect gigaset μεγάλο πρόβλημα.

    Κατάφερα ψάχνοντας βρήκα την 6000 για betamax και κάτι δοκίμασα με pbxes, Η omni μου έδωσαν εναλλακτική πόρτα αλλά δεν έπαιζαν νομίζω τότε οι εσωτερικές μεταξύ εξαψηφιων γιατί μόλις το έφτιαχναν .

    Εννοείται πήρα τον εξοπλισμό και τον έβαλα σε άλλες γραμμές και έπαιξε απευθειας χωρίς πόρτες tls κλπ.

  15. #60
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να δοκιμάσω την 6000 για την Callingcredit στο Fritz 7490 και δεν παίζει. Η Modulus στην 5060 παίζει κανονικά.

    Μάλλον σε μένα φταίει το πώς έχω στήσει το δίκτυο, το οποίο το έφτιαξα από απόσταση προσωρινά μέχρι να μπορέσω να πάω στο χώρο να κάνω κάτι καλύτερο (π.χ. ethernet και DMZ ή block IPs).

    Η σύνδεση είναι της Inalan. Το Fritz 7490 παίρνει δίκτυο μέσω wi-fi και το αναμεταδίδει και στο Fritz είναι ρυθμισμένα και τα τηλέφωνα. Η Modulus στην 5060 παίζει κανονικά, η Callingcredit είτε κανονικά είτε με 6000 δεν παίζει καθόλου (καλείς και είναι απολύτως νεκρό).

    Ο λογαριασμός της Callingcredit είναι σίγουρα ενεργός για SIP, αφού βάζοντάς το σε ένα 7590 σε άλλο χώρο λειτουργεί κανονικά.

    Καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να ανοίξω τη θύρα 6000 στο router της Inalan και πιθανότατα θα λυθεί το πρόβλημα; (Σε τέτοια θέματα δεν το έχω ιδιαίτερα)

Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας