Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 137
  1. #61
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Κατι άλλο είναι, δε χρειάζεται να ανοίξεις καμία πόρτα για εξερχόμενες.

  2. #62
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να δοκιμάσω την 6000 για την Callingcredit στο Fritz 7490 και δεν παίζει. Η Modulus στην 5060 παίζει κανονικά.

    Μάλλον σε μένα φταίει το πώς έχω στήσει το δίκτυο, το οποίο το έφτιαξα από απόσταση προσωρινά μέχρι να μπορέσω να πάω στο χώρο να κάνω κάτι καλύτερο (π.χ. ethernet και DMZ ή block IPs).

    Η σύνδεση είναι της Inalan. Το Fritz 7490 παίρνει δίκτυο μέσω wi-fi και το αναμεταδίδει και στο Fritz είναι ρυθμισμένα και τα τηλέφωνα. Η Modulus στην 5060 παίζει κανονικά, η Callingcredit είτε κανονικά είτε με 6000 δεν παίζει καθόλου (καλείς και είναι απολύτως νεκρό).

    Ο λογαριασμός της Callingcredit είναι σίγουρα ενεργός για SIP, αφού βάζοντάς το σε ένα 7590 σε άλλο χώρο λειτουργεί κανονικά.

    Καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να ανοίξω τη θύρα 6000 στο router της Inalan και πιθανότατα θα λυθεί το πρόβλημα; (Σε τέτοια θέματα δεν το έχω ιδιαίτερα)
    Ακομα εχω το προβλημα δυστυχως. Το μονο επιπλεον που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως η τηλεφωνικη συσκευη ειναι το προβλημα, ειναι μια απλη αναλογικη ενσυρματη που συνδεεται στη fon θυρα του Fritz. Η Modulus με την ιδια τηλεφωνικη συσκευη καλει κανονικα. Η Calling Credit φαινεται στο menu του Fritz να κανει register κανονικα αλλα δεν μπορω να πραγματοποιησω κλησεις.

    Χρησιμοποιει κανεις την Calling Credit με απλη αναλογικη ενσυρματη τηλεφωνικη συσκευη;
    (Δεν εχει καποιο ασυρματο εκει για να δοκιμασω, θα πρεπει να αγοραστει συσκευη δηλαδη, γι'αυτο ρωταω πρωτα εδω)

    Ευχαριστω πολυ!

  3. #63
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα εχω το προβλημα δυστυχως. Το μονο επιπλεον που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως η τηλεφωνικη συσκευη ειναι το προβλημα, ειναι μια απλη αναλογικη ενσυρματη που συνδεεται στη fon θυρα του Fritz. Η Modulus με την ιδια τηλεφωνικη συσκευη καλει κανονικα. Η Calling Credit φαινεται στο menu του Fritz να κανει register κανονικα αλλα δεν μπορω να πραγματοποιησω κλησεις.

    Χρησιμοποιει κανεις την Calling Credit με απλη αναλογικη ενσυρματη τηλεφωνικη συσκευη;
    (Δεν εχει καποιο ασυρματο εκει για να δοκιμασω, θα πρεπει να αγοραστει συσκευη δηλαδη, γι'αυτο ρωταω πρωτα εδω)

    Ευχαριστω πολυ!
    Πιο codec έχεις δηλώσει στην calling credit?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #64
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο codec έχεις δηλώσει στην calling credit?
    Εννοεις στο Fritz ή καποια αλλη ρυθμιση μεσα απο το site της Calling Credit; Στο Fritz δεν εχω ρυθμισει κατι σχετικο με codec. Με τις ιδιες ρυθμισεις στο ιδιο μηχανημα σε αλλη συνδεση σε αλλη χωρα επαιζε κανονικα η Calling Credit (στον ιδιο λογαριασμο).

  5. #65
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις στο Fritz ή καποια αλλη ρυθμιση μεσα απο το site της Calling Credit; Στο Fritz δεν εχω ρυθμισει κατι σχετικο με codec. Με τις ιδιες ρυθμισεις στο ιδιο μηχανημα σε αλλη συνδεση σε αλλη χωρα επαιζε κανονικα η Calling Credit (στον ιδιο λογαριασμο).
    Α οκ, ρώτησα βασικά γιατί και εμένα στην αρχή δεν μου έπαιζε αλλά μετά είδα το config μου και είχα g722 που δεν τον υποστηρίζει και γύρισα σε 711a
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #66
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Λυπάμαι αν διακόπτω τη ροή, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς την voipalot; Θα με ενδιέφερε κάποιο feedback σχετικά με την ποιότητα κλήσεων, ώστε να τη συγκρίνω με αυτήν της callingcredit...

    Επίσης η δημιουργία λογαριασμού με νούμερο άλλης χώρας (εγώ χρησιμοποίησα κινητό Αφγανιστάν), επιτρέπει την αγορά χρόνου ομιλίας χωρίς ΦΠΑ. Για όποιον του φανεί χρήσιμο...

  7. #67
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Την ίδια ποιότητα παρέχουν όλες οι εταιρείες της betamax. Επιλέγεις αυτήν που βολεύει βάσει τιμοκαταλόγου.

  8. #68
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια ποιότητα παρέχουν όλες οι εταιρείες της betamax. Επιλέγεις αυτήν που βολεύει βάσει τιμοκαταλόγου.
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Δεν πίστευα (δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία) ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά παρά μόνο ο τιμοκατάλογος. Πολύ χρήσιμο!

  9. #69
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Μπορεί να το έχω ξαναβάλει, αλλά αυτό το link δίνει μια συνοπτική εικόνα των Betamax κλώνων ανά χώρα.
    http://www.voip-comparison.com

    Εγώ χρησιμοποιώ το Callingcredit επειδή έχει χαμηλή χρέωση σε ελληνικά κινητά (€0,006/λεπτό) αν και δε δίνει δωρεάν λεπτά σε σταθερά (αλλά έχω 1 ώρα δωρεάν τον μήνα μέσω Skype σε σταθερά).
    To Freevoipdeal είναι επίσης καλή λύση.

  10. #70
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να το έχω ξαναβάλει, αλλά αυτό το link δίνει μια συνοπτική εικόνα των Betamax κλώνων ανά χώρα.
    http://www.voip-comparison.com

    Εγώ χρησιμοποιώ το Callingcredit επειδή έχει χαμηλή χρέωση σε ελληνικά κινητά (€0,006/λεπτό) αν και δε δίνει δωρεάν λεπτά σε σταθερά (αλλά έχω 1 ώρα δωρεάν τον μήνα μέσω Skype σε σταθερά).
    To Freevoipdeal είναι επίσης καλή λύση.
    CallingCredit και ξέρω ψωμί. Ζω μια ευτυχία σπίτι που μετά από άπειρα χρόνια αιμοδοσίας μου έρχεται κανά 4ευρω ο μήνας μαζί με το κόστος της modulus για εισερχομενες.

  11. #71
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Θεωρείται ότι η χρήση sip σε stock dialer android smartphone δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε ποιότητα από ότι η χρήση μιας extra voip εφαρμογής όπως mobile voip; Αναφέρομαι στη χρήση μιας betamax υπηρεσίας όπως η callingcredit. Εξαρτάται από τους codec που χρησιμοποιεί ο κάθε πάροχος; Αν ναι, τι παίζει με την cosmote;

  12. #72
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nadware Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείται ότι η χρήση sip σε stock dialer android smartphone δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε ποιότητα από ότι η χρήση μιας extra voip εφαρμογής όπως mobile voip; Αναφέρομαι στη χρήση μιας betamax υπηρεσίας όπως η callingcredit. Εξαρτάται από τους codec που χρησιμοποιεί ο κάθε πάροχος; Αν ναι, τι παίζει με την cosmote;
    όσες φορες το εχω δοκιμάσει δεν μου εχει δώσει καλύτερα αποτελέσματα
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #73
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιώ voipalot ένα μήνα, αλλαγή από callingcredit (ποιο φθηνά λεπτά προς κινητά-αν μιλάς πολύ αξίζει) καμία διαφορά στην ποιότητα. Betamax είναι και αυτός. Στο stock dialer του Samsung έχω παρατηρήσει καλύτερη ποιότητα από ότι σε αυτόν της oneplus. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με άδειες στα codecs η υλοποίηση software από τους προγραμματιστες

  14. #74
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    εχω την εντύπωση οτι η εφαρμογή της betamax χρησιμοποιεί και g729 codec οπότε εαν κάποιος καλεί μεσώ αυτής, απο δίκτυο κινητής, εχω την αίσθηση οτι έχει λίγο καλύτερη ποιότητα απο τον stock
    Εχω καιρο βεβαια να χρησιμοποιησω τον stock dialer οποτε τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει. ολα αυτα σε xiaomi και σε ενα Lg
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #75
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εμένα της callingcredit ο client και ο stock sip account του Lineage δεν ακούγονται καλά. Σε κανένα από τα 2 δεν υπάρχει ρύθμιση codec οπότε και λειτουργώ με Zoiper γιατί διαλέγω G711.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας