Πήρα από το ebay ένα draytek 2862n σε auction από Αγγλία ANNEX A.
Ήρθε μια χαρά πακετάρισμενο με τα βιβλιαράκια του και το κουτί του. το άνοιξα και συνδέθηκα πάνω του με καλώδιο στη lan1. Προσπάθησα να μπω στο web interface αλλά δεν δέχεται κάποιον από τους γνωστούς κωδικούς admin/admin.
Του έκανα reset από το κουμπί, το έβαλα σε tftp mode και έκανα upload το τελευταίο firmware με το αρχείο rst αλλά και πάλι δεν μου δέχεται κανέναν κωδικό στο Web interface.
Επίσης Telnet και ftp είναι ενεργά αλλά και αυτά δεν με αφήνουν να μπω.
Προς έκπληξη μου ανακάλυψα ότι παρόλα τα reset που έχω δοκιμάσει, το router συνεχίζει να εκπέμπει ένα WiFi με SSID άσχετο με τα default, του οποίου δεν ξέρω τον κωδικό.
Και το περίεργο είναι ότι ανάλογα με το firmware που του στέλνω με TFTP, αλλάζει η ημερομηνία του copyright στο Web interface που μοιάζει να δέχεται το firmware αλλά δεν κάνει factory reset.
Αρχίζω και σκέφτομαι την περίπτωση να είναι κλειδωμένο όπως ήταν παλιά της altec και να μην μπορώ να το κάνω τίποτα.
Αν και έχω ζητήσει refund Έχετε υπόψη κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω?
Να προσθέσω ότι όταν βάζω username και password (κενό)/(κενό) μου βγάζει μήνυμα user mode is off αντί για το κλασικό wrong username password