Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Finn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα και με το speedport μόνο του κάνα 2ωρο και είχε πάλι disconnects.
    Άρα δεν έχει σχέση τι εξοπλισμός υπάρχει από πίσω, πόσο μάλλον πως παίρνει Internet.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezzanine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι εχετε πρόβλημα χρησιμοποιείτε το UPS που δίνει ο ΟΤΕ; Γιατί σύμφωνα με τις προδιαγραφές το plus τραβάει πιο πολύ ρεύμα απο το entry οπότε μπορεί και να μην το σηκώνει. Θα το βγάλω για 2-3 μέρες να δώ αν αλλάζει κατι.
    (καλά εγω του έχω και ενα rpi2 πάνω μαζί με 4άρα ρελεδιέρα)
    Δεν το έχω σε UPS. Είχα ένα surge protector, και το έβγαλα και αυτό για δοκιμή, αλλά καμία διαφορά.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Εγώ που έκανα κάτι δοκιμές σήμερα το SNR down με ups είναι 15 και χωρίς 18,5.
    Αναρωτιέμαι αν φταίει το δικό μου ups η αν το τελευταίο firmware τραβάει πιο πολλά ampere και δεν τα σηκώνει το ups.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Έχω πρόσβαση σε ένα Speedport Entry από γειτονικό διαμέρισμα με VDSL50.

    Μπορεί το Entry να δουλέψει σε 100άρα με προφίλ 17a; Λογικά σε 17a δεν θα είναι και αυτό αφού είμαστε στην ίδια καμπίνα; Έλεγα να τα έκανα ανταλλαγή για μερικές μέρες να δω αν κολλάει και αυτό.

    Επίσης τι γίνεται με τις τηλεφωνίες και τις ρυθμίσεις PPPoE (username/password) σε αυτή την περίπτωση; Θα πάρει το καθένα τις σωστές ρυθμίσεις VoIP και PPPoE μετά από hard reset (με το κουμπάκι από πίσω).

    Έχει κάνει κάποιος τέτοια πειράματα;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezzanine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έκανα κάτι δοκιμές σήμερα το SNR down με ups είναι 15 και χωρίς 18,5.
    Αναρωτιέμαι αν φταίει το δικό μου ups η αν το τελευταίο firmware τραβάει πιο πολλά ampere και δεν τα σηκώνει το ups.
    Το αν έχω UPS μου το ρωτάνε πολλές φορές από 13888 και οι τεχνικοί της Cosmote, αλλά δεν ρώτησα ποτέ γιατί. Ένας από τους τεχνικούς που μίλησα από κοντά πρόσφατα, μου έλεγε αν έχω UPS (κανονικό όχι το mini UPS), να το έβαζα να δοκιμάσουμε αν η αστάθεια προκαλείται από στιγμιαίες πτώσεις της τάσης ή κάτι σχετικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefcha : 29-05-20 στις 10:08.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Θα παίξει κανονικά αφού έχεις 17α.
    Με reset θα παρει το καθένα τα στοιχεία της γραμμής που το συνδεσες.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παίξει κανονικά αφού έχεις 17α.
    Με reset θα παρει το καθένα τα στοιχεία της γραμμής που το συνδεσες.
    Κυριακή το απόγευμα κόλλησε πάλι με τον ίδιο τρόπο (κατακόρυφη αύξηση CRC errors, διακοπές συνδεσιμότητας στο Internet, και τελικά αποσυνδέσεις, κλπ.). Οπότε και έκανα την ανταλλαγή μετά από reset, και όλα δούλεψαν μια χαρά και στα δύο, ακριβώς όπως είπες.

    Για σύγκριση με το Plus στo 1o post μου, τα στατιστικά από το Entry:

    Throughput: 108637/10997 kBit/s
    Attainable/Max throughput: 121588/53651 kBit/s
    Attenuation: 4.7/2.4 dB
    SNR Margin: 9.1/31.3 dB

    Έχω απορία να δω τώρα αν θα κολλήσει και το Entry σε μένα, ή αν κολλήσει το Plus στην άλλη γραμμή, ή αν δεν κολλήσει κανένα... Κάποιο συμπέρασμα πάντως θα βγει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefcha : 02-06-20 στις 11:37.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Περιμένουμε νέα σου ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικονα του προβλήματος!

  7. #22
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Είπα να ενημερώσω για τα ευρήματα μου τους τελευταίους 6 μήνες, και που βρίσκομαι τελικά τώρα.

    Αρχικά μέσα στο καλοκαίρι δοκίμασα να ανταλλάξω το Speedport Plus (έχω VDSL100), με το Speedport Entry από γειτονικό/συγγενικό μου πρόσωπο που έχει VDSL50, όπως και είχα αναφέρει στο παρών νήμα.

    Αυτό φάνηκε να λύνει το πρόβλημα. Τους μήνες που το είχα έτσι δεν είχα απώλεια συνδεσιμότητας με την VDSL100 μου, και δεν παρατήρησα και αστάθεια στην VDSL50 με το Plus. Δηλαδή το Entry ήταν πιο σταθερό από το Plus στην VDSL100, αλλά ταυτόχρονα το Plus δεν φαίνεται να είναι τόσο ασταθές σε VDSL50.

    Σε κάποια φάση υπήρχε κάποιο άσχετο θέμα και την γραμμή του συγγενικού προσώπου, και μίλησα με έναν τεχνικό και για το δικό μου θέμα. Ο συγκεκριμένος τεχνικός είπε ότι τα Entry είναι πιο σταθερά και λόγω chipset και λόγω firmware. Το Plus είναι πολύ καινούριο και το firmware του έχει θέματα ακόμα, και δεν πιστεύει ότι τα προβλήματα μου οφείλονται στην συγκεκριμένη συσκευή Plus που μου έτυχε.

    Η άποψη του είναι ότι είναι είτε bug στο firmware του Plus είτε πρόβλημα στον εξοπλισμό της καμπίνας, και ότι πρακτικά δεν μπορώ να κάνω κάτι, και πρότεινε να μείνω με το Entry αν δεν με πειράζει. Επίσης ο συγκεκριμένος τεχνικός ήταν ο πρώτος που μου είπε ότι έχει ακούσει καλά λόγια για τα Fritz, σε αντίθεση με άλλους δύο τεχνικούς που δεν είχαν καμία εμπειρία/γνώση για την AVM γενικά.

    Τελικά αποφάσισα να κάνω αυτό που σκεφτόμουν από την αρχή, να πάρω ένα Fritz, μια και από την εποχή της ISDN (20 χρόνια πριν) είχα διαπιστώσει την ποιότητα τους (είχα Fritz Card PCI modem, γιατί το Netmod ήταν πολύ ασταθές και αργό).

    Οπότε εδώ και 2-3 μήνες έχω το 7530, και προς το παρών δεν είχα καμία αποσύνδεση, αστάθεια με χαμένα πακέτα, ανεξήγητη πτώση ταχύτητας, κλπ. Όσο το παρακολουθώ το SNR margin δεν πέφτει ποτέ και τα CRC errors δεν ανεβαίνουν κι αυτά ποτέ. Και κάτι άλλο που έχει βελτιωθεί είναι η ταχύτητα συγχρονισμού/επανασύνδεσης μετά απο διακοπές ρεύματος, αφού το Plus ήθελε 10-15 λεπτά, ενώ το Fritz 2-3 το πολύ.

    Ελπίζω να μην ξανά ασχοληθώ με το θέμα VDSL...

    Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν, και είμαι διαθέσιμος για ερωτήσεις, μια και είχα απευθείας μυνήματα που ρωτούσαν τι έκανα τελικά.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας