Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας,

    Παρακολουθώ το forum χρόνια, και έχω μάθει πολλά πράγματα για την λειτουργία/βελτιώση/κλπ. της ADSL/VDSL, αλλά όσο έχω ψάξει σε σχετικά threads για VDSL/VDSL100/Speedport Plus/κλπ. προβλήματα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη τι μπορεί να φταίει στην περίπτωση μου.

    Πριν 3 χρόνια περίπου έβαλα VDSL, στα 30 αρχικά, μετά αναβάθμισα στα 50, και εδώ και κανένα χρόνο είμαι στα 100 και το Speedport Plus. Η καμπίνα είναι πολύ κοντά στο σπίτι:

    Throughput: 109966/10996 kBit/s
    Attainable/Max throughput: 139040/52978 kBit/s
    Attenuation: 2.5/10.0 dB
    SNR Margin: 13.5/30.6 dB

    Από την εποχή του ADSL ακόμα, για να βελτιώσω την τραγική ταχύτητα συγχρονισμού (2.5-3χμ από το κέντρο) και που φαινόταν να επηρεάζει αρκετά και η καλωδίωση του σπιτιού, είχα ανοίξει τρύπα στον τοίχο δίπλα στον κατανεμητή, είχα περάσει ένα καλώδιο UTP 1μ, του οποίου το ένα ζεύγος καταλήγει σε RJ11 πριζάκι, πάνω στο οποίο συνδέω το Speedport, συνεπώς το Speedport συνδέεται πρακτικά απευθείας σχεδόν στο καλώδιο του ΟΤΕ. Η μία τηλεφωνική έξοδος του Speedport συνδέεται σε ένα άλλο πριζάκι RJ11, το οποίο πέφτει πάνω σε ένα άλλο ζέυγος του UTP, και το οποίο καταλήγει στον κατανεμητή και στην καλωδίωση του σπιτιού, για να έχουν τηλέφωνο όλες οι πρίζες του σπιτιού.

    Δίπλα στο Speedport λόγω των προβλημάτων που υπήρχαν τότε με το battery drain, έχω συνδέσει άλλο router το οποίο συνδέεται με PPPoE Passthrough και εκτελεί χρέη Wi-Fi Access Point, ενώ το router αυτό συνδέεται με ethernet και σε άλλο Wi-Fi AP στο πίσω μέρος το σπιτιού. Πρακτικά το Speedport χρησιμοποιείται μόνο σαν VDSL modem και για τηλεφωνία, και το PPPoE/NAT/DHCP/routing/Wi-Fi/κλπ. το διαχειρίζεται το δικό μου router.

    Το πρόβλημα που έχω εδώ και μερικούς μήνες, είναι ότι κάθε μερικές μέρες (συνήθως σε 1-5 μέρες, όμως μερικές φορές και μετά από 10-15 μέρες), το Speedport φαίνεται να πέφτει εντελώς ξαφνικά και ενώ λειτουργούσε κανονικά, σε μια κατάσταση όπου μια έχω Internet και μια δεν έχω, ο συγχρονισμός πέφτει στο μισό και παρακάτω, ενώ τα CRC errors αυξάνονται κατακόρυφα. Το τηλέφωνο είτε δεν λειτουργεί (όταν το καλώ δεν χτυπάει καν), είτε λειτουργεί και την ώρα που μιλάω έχω διακοπές στην συνομιλία.

    Αν κάνω επανασύνδεση στην DSL/Internet (πχ. disconnect Internet ή βγάλω-βάλω το καλώδιο), ή αν κάνω επανεκκίνηση του Speedport, το πρόβλημα διορθώνεται και όλα λειτουργούν τέλεια. Αν δεν το κάνω όμως μένει σε αυτή την κατάσταση για ώρες, μέχρι που αργότερα μάλλον επανασυνδέεται μόνο του, αλλά δεν λειτουργεί εντελώς σωστά και πάλι (δεν είμαι εντελώς σίγουρος γιατί συνήθως το επανεκκινώ).

    Έχω δηλώσει δεκάδες φορές βλάβη στο 13888, μάλιστα όλες τις φορές τους καλώ ενώ συμβαίνει το πρόβλημα μήπως βοηθήσει. Συνήθως επιβεβαιώνουν το πρόβλημα και αυτοί, μάλιστα κάποιες φορές μιλάμε από το σταθερό με διακοπές, μέχρι που με καλούν στο κινητό μια και συνήθως πέφτει η σύνδεση μετά από λίγο, ενώ σχεδόν πάντα κάνουν επανασύνδεση που το διορθώνει και ανοίγουν βλάβη.

    Όταν το κοιτούν απομακρυσμένα κλείνουν την βλάβη λέγοντας ότι διορθώθηκε, ενώ τελευταία ήρθαν 2 φορές τεχνικοί από κοντά. Την 1η φορά, που δεν ήρθε σπίτι γιατί του φάνηκε ότι έχω τέλεια γραμμή και δεν είχε νόημα να μετρήσει κάτι, τον βρήκα στην καμπίνα, και μου είπε ότι έκανε κάποια παραμετροποίηση ή άλλαξε κάτι και να το δούμε αν διορθωθεί. Φάνηκε να διορθώθηκε αρχικά, και του το είπα όταν με πήρε τηλέφωνο να ρωτήσει 4-5 μέρες μετά, αλλά τελικά μετά από 15 μέρες uptime/synctime, ξανακόλλησε.

    Εν τω μεταξύ είχα αρχίσει να καταγράφω τα στατιστικά του Speedport μέσα απο το JSON που φαίνεται να χρησιμοποιεί και η σελίδα του "Status information" του. Έφτιαξα ένα πρόχειρο script-άκι και κάθε μερικά δευτερόλεπτα καταγράφω το SNRM, Throughput, CRC/FEC errors κλπ. Από αυτά τα στατιστικά έβγαλα διαγράμματα μήπως και βγάλω κάποιο συμπέρασμα ή μήπως βοηθήσουν τους τεχνικούς (αν και φαντάζομαι οι καμπίνες θα έχουν ανάλογα logs). Τα παρακάτω διαγράμματα είναι από το προχθεσινό κόλλημα που δήλωσα βλάβη στο 13888:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport-Plus_2020-05-24_19-29-00.png 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  85,1 KB 
ID: 215449

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport-Plus_Errors_2020-05-24_19-29-00.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  137,3 KB 
ID: 215450

    Στην βλάβη που δήλωσα ήρθε άλλος τεχνικός, ενώ δεν πείραξα το Speedport (μετά από συμβουλή και του 13888) και το άφησα ως είχε σε αυτή την κατάσταση μήπως και δει κάτι ο τεχνικός. Ο 2ος τεχνικός ήρθε σπίτι, ενώ το Speedport μάλλον επανασυνδέθηκε μόνο του, αλλά βρισκόταν σε μια περίεργη κατάσταση όπου ο συγχρονισμός ανεβοκατέβαινε με μεγάλες διακυμάνσεις, όπως φαίνεται και στο παρακάτω διάγραμμα, αλλά χωρίς καθόλου CRC errors ή προβλήματα συνδεσιμότητας:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport-Plus_2020-05-25_00-53-17.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  73,7 KB 
ID: 215451

    Ο τεχνικός τότε μέτρησε απευθείας και είπε ότι είναι σαν να μετράει στην καμπίνα, επιβεβαίωσε τα στατιστικά του Speedport και δεν είδε καθόλου σφάλματα. Η μόνη ιδέα που είχε προς το παρών, αφού και η καλωδίωση είναι ιδανική, είναι μήπως φταίει ο εξοπλισμός μου μετά το Speedport, μια και έχει δει τέτοιες περιπτώσεις με προβληματικό εξοπλισμό. Οπότε προς το παρών δοκιμάζουμε μόνο του το Speedport, και αν ξανακολλήσει θα αλλάξουμε και το συγκεκριμένο Speedport... Αν και προσωπικά το θεωρώ απίθανο να φταίει είτε ο εξοπλισμός μετά το Speedport ή το συγκεκριμένο Speedport, και τείνω να πιστεύω ότι είτε είναι κάποιο bug του Speedport είτε κάποιο πρόβλημα στον εξοπλισμό της καμπίνας. Επίσης ο τεχνικός θεωρεί απίθανο να βοηθήσει υποβάθμιση σε VDSL50 μια και η σύνδεση στα 100 δεν είναι στα όρια της.

    Είχε κανείς την παραπάνω συμπεριφορά στην σύνδεση του;

    Έχει κανείς καμιά ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

    Έχει νόημα να κοιτάξω σε ένα άλλο VDSL modem/router όπως τα AVM 7530/7590 μήπως βρω την ηρεμία μου;

    Για σύγκριση παραθέτω και ένα διάγραμμα από την φυσιολογική λειτουργία μιας ημέρας μετά από επανεκκίνηση, χωρίς καθόλου CRC errors ή άλλα προβλήματα, από χθες μέχρι σήμερα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport-Plus_2020-05-25_10-43-15.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  60,4 KB 
ID: 215452

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefcha : 26-05-20 στις 14:30.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Καλημέρα,
    Εχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα. Κι εγώ ένα χρόνο επαιζα σταθερά 50/5 ώσπου πριν κσνα μήνα ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις και τα errors.
    Ο τεχνικός που ήρθε έριξε το φταίξιμο στο δικό μου router και είπε να κοιτάξω την καλωδίωση μου.

    Πέρασα νέο καλώδιο pet τηλεφωνικό απ το box έως το speedport αλλά πάλι έχει πολλά errors.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τελικά μπορεί να φταίει το speedport

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Το speedport φταιει, και σε εμενα τα ιδια εκανε χωρις λογο και καμια αλλαγή στο δίκτυο μου. Νομίζω πως το πρόβλημα δεν ήταν τόσο έντονο με το προηγούμενο firmware.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tο speedport έβγαζε μια μυρουδιά η έκαιγε;

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Finn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Εχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα. Κι εγώ ένα χρόνο επαιζα σταθερά 50/5 ώσπου πριν κσνα μήνα ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις και τα errors.
    Ο τεχνικός που ήρθε έριξε το φταίξιμο στο δικό μου router και είπε να κοιτάξω την καλωδίωση μου.

    Πέρασα νέο καλώδιο pet τηλεφωνικό απ το box έως το speedport αλλά πάλι έχει πολλά errors.
    Είδα το thread που έγραψες πρόσφατα, και όντως φαίνεται να έχουμε πολλά κοινά σημεία, αλλά εσένα διορθώνεται το πρόβλημα με τα CRC errors μετά από επανεκκίνηση; Και γενικά έχεις τα CRC errors γενικά ή μόνο όταν υπάρχει αστάθεια στον συγχρονισμό και προβλήματα πρόσβασης στο Internet;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μπορεί να φταίει το speedport
    Εννοείς το συγκεκριμένο ή γενικά;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezzanine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speedport φταιει, και σε εμενα τα ιδια εκανε χωρις λογο και καμια αλλαγή στο δίκτυο μου. Νομίζω πως το πρόβλημα δεν ήταν τόσο έντονο με το προηγούμενο firmware.
    Ναι το σκεφτόμουν αυτό, γιατί χρονικά αυτά τα περίεργα κολλήματα άρχισαν λίγο μετά την αναβάθμιση στο OTE3 firmware που έγινε αρχές 2020 σε μένα, και έλυσε το πρόβλημα με το battery drain...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο speedport έβγαζε μια μυρουδιά η έκαιγε;
    Δεν παρατήρησα αλλά θα το κοιτάξω όταν ξανακολλήσει. Φαντάζομαι υπονοείς ότι μπορεί να κόλλησε κάποια διεργασία ή κάτι, και να τρώει ζώρια η CPU/RAM, μέχρι την επανασύνδεση/επανεκκίνηση;

    Υπάρχει τρόπος να δούμε την κατάσταση της CPU/RAM στο Speedport Plus? Γιατί μπορώ να κάνω login, και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά το interface του.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο πιθανό είναι ότι φταίει το Speedport. Reset του δοκίμασες μπας και ξεκολλήσει; Επίσης είμαι περίεργος, πώς έφτιαξες το script-ακι; Θα ήταν χρήσιμο σε τέτοιες καταστάσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πιθανό είναι ότι φταίει το Speedport. Reset του δοκίμασες μπας και ξεκολλήσει; Επίσης είμαι περίεργος, πώς έφτιαξες το script-ακι; Θα ήταν χρήσιμο σε τέτοιες καταστάσεις.
    Το συγκεκριμένο το δικό μου, ή γενικά το Speedport σαν CPE;

    Έχω κάνει αρκετές φορές factory settings reset όλο αυτό το διάστημα, τόσο από πρόταση του 13888 όσο και μετά από διάφορες δοκιμές δικές μου, χωρίς να αλλάξει κάτι όσο αφορά τα κολλήματα.

    Το scripts για το stats logging και για την δημιουργία των γραφημάτων, μπορώ να τα ανεβάσω στο Github ή κάπου εδώ στο forum αν είναι εφικτό, για όποιον ενδιαφέρεται. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά υπόψη ότι τρέχουν σε Linux, με Bash+Python, και Gnuplot για τα διαγράμματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Plus σαν CPE είναι ίσως το καλύτερο router της COSMOTE. Το έχω και εγώ και δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ίσα ίσα ήταν μια μεγάλη βελτίωση από το Entry 2i που είχα. Στη δικιά σου περίπτωση ακούγεται σαν ελαττωματικό ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο DSLAM. Εμένα θα με ενδιέφερε να τα ανέβαζες αν μπορείς και θέλεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Plus σαν CPE είναι ίσως το καλύτερο router της COSMOTE. Το έχω και εγώ και δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ίσα ίσα ήταν μια μεγάλη βελτίωση από το Entry 2i που είχα. Στη δικιά σου περίπτωση ακούγεται σαν ελαττωματικό ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο DSLAM. Εμένα θα με ενδιέφερε να τα ανέβαζες αν μπορείς και θέλεις.
    Μακάρι να είναι απλώς ελαττωματικό και να λυθούν τα προβλήματα με ένα άλλο, απλά θα μου έκανε εντύπωση να έχει μόνο αυτό το πρόβλημα αν ήταν ελαττωματικό, γιατί κατά τα άλλα φαίνεται να λειτουργεί καλά.

    Επιπλέον, όλες τις φορές που πέφτει σε αυτή την κατάσταση, δεν υπήρχε κίνηση, δηλαδή δεν κατέβαζα κάτι εκείνη την στιγμή ή πρόσφατα, και δεν ήταν και ώρες αιχμής. Στις ώρες αιχμής όπως φαίνεται και στα στατιστικά/γραφήματα υπάρχει γενικά θόρυβος, το SNRM πέφτει από 13-16 και παίζει στο 10-13, και φαίνεται ξεκάθαρα και η λειτουργία του ASR που ρίχνει το rate μερικές φορές 5-10Mbps, για να κρατήσει την γραμμή πιο σταθερή. Προχθές κόλλησε την ώρα που έριχνα μια ματιά στα νέα κατά το βραδάκι με τέλεια στατιστικά (SNRM, κλπ.), ενώ το έχω βρει κολλημένο ακόμα και γυρνώντας σπίτι μετά από ώρες, χωρίς να έχω αφήσει κάτι να κατεβαίνει.

    Τα scripts τα ανέβασα εδώ:

    https://gist.github.com/lefcha/36be1...009699dbcac50f
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefcha : 26-05-20 στις 22:51.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά τα ρούτερ τον παρόχων (κυρίως zte) που δίνουν αντέχουν γύρω στα 2-3χρώνια, εννοώ ότι ανεβάζει θερμοκρασία(ζεματάει) λόγω προβληματικής ψύξης με αποτέλεσμα να μυρίζει καμένο πλαστικό,είτε να ακούς κάποιο θόρυβο από το τροφοδοτικό...

  12. #12
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Σ εμένα είναι πιο random φάση. Μπορεί να περάσουν ώρες με τη γραμμή τέρμα σταθερή και ξαφνικά να αρχίσει να καταρρέει το σύμπαν. Ενδεικτικά μετά απο διακοπή ρεύματος τα μεσάνυχτα παίζω σταθερά όπως φαίνεται στη φωτό. Το μεσημέρι μπορεί να του τη βιδώσει, να ανέβουν τα errors και να του πάρει και 3 προσπάθειες για να κλειδώσει το VDSL.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails stats.png  


  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά τα ρούτερ τον παρόχων (κυρίως zte) που δίνουν αντέχουν γύρω στα 2-3χρώνια, εννοώ ότι ανεβάζει θερμοκρασία(ζεματάει) λόγω προβληματικής ψύξης με αποτέλεσμα να μυρίζει καμένο πλαστικό,είτε να ακούς κάποιο θόρυβο από το τροφοδοτικό...
    Ναι κατάλαβα, θα προσπαθήσω να δω αν ξανακολλήσει, κατά πόσο είναι πιο ζεστό από ότι συνήθως...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Finn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ εμένα είναι πιο random φάση. Μπορεί να περάσουν ώρες με τη γραμμή τέρμα σταθερή και ξαφνικά να αρχίσει να καταρρέει το σύμπαν. Ενδεικτικά μετά απο διακοπή ρεύματος τα μεσάνυχτα παίζω σταθερά όπως φαίνεται στη φωτό. Το μεσημέρι μπορεί να του τη βιδώσει, να ανέβουν τα errors και να του πάρει και 3 προσπάθειες για να κλειδώσει το VDSL.
    Όντως ακούγεται παρόμοιο το πρόβλημα, αλλά πιο συχνό και τυχαίο στην περίπτωση σου.

    Επίσης είχα σκεφτεί σε κάποια φάση αν το PPPoE Passthrough παίζει να το ζορίζει κάπως ή να εκδηλώνει κάποιο bug, γιατί παρατήρησα στο thread σου ότι ανέφερες κι εσύ ότι έχεις δικό σου router συνδεδεμένο με PPPoE, όπως κι εγώ. Είναι κάτι που θέλω να δοκιμάσω να απενεργοποιήσω, ακόμα και αν αυτό σημαίνει double NAT για λίγες μέρες. Μήπως το έχεις δοκιμάσει;

  14. #14
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Δοκίμασα και με το speedport μόνο του κάνα 2ωρο και είχε πάλι disconnects.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Οσοι εχετε πρόβλημα χρησιμοποιείτε το UPS που δίνει ο ΟΤΕ; Γιατί σύμφωνα με τις προδιαγραφές το plus τραβάει πιο πολύ ρεύμα απο το entry οπότε μπορεί και να μην το σηκώνει. Θα το βγάλω για 2-3 μέρες να δώ αν αλλάζει κατι.
    (καλά εγω του έχω και ενα rpi2 πάνω μαζί με 4άρα ρελεδιέρα)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας