Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ήξερα αν έπρεπε να βάλω το θέμα εδώ, δηλαδή αν το UPS υπάγεται στα "λοιπά περιφερειακά" ή αν χρειαζόταν να ανοίξω το θέμα στο hardware γενικά (αν το θεωρεί απαραίτητο κάποιος mod ας το μετακινήσει στην κατάλληλη κατηγορία).

    Λοιπόν,

    εδώ και 7 χρόνια περίπου έχω ένα UPS. Για όσους ξέρουν τα UPS έχουν μια ασφάλεια γυαλάκι μέσα. Πριν μερικά χρόνια είχε καεί η ασφάλεια του UPS μου αλλά ευτυχώς η συσκευασία είχε άλλη μία ασφάλεια καβάτζα και τοποθέτησα αυτή χωρίς να το ψάξω και ιδιαίτερα.

    Χθες όμως, μετά από χρόνια, κάηκε και η 2η ασφάλεια. Βρήκα το manual του UPS και στις οδηγίες λέει ότι παίρνει ασφάλειες γυαλάκι 250V 6.3A. Όλως τυχαίως είχα στο σπίτι κάποιες ασφάλειες που ήταν 10A, δοκίμασα μία και δούλεψε κανονικά το UPS. Παρόλα αυτά ήθελα να πάρω ίδιες, στα 6.3Α.

    Έστειλα τον πατέρα μου να πάει να πάρει και χωρίς να το συνειδητοποιήσει του δώσανε κάποιες ασφάλειες στα 6A, δηλαδή κατά 0.3Α λιγότερα από όσα προτείνει ο κατασκευαστής, αλλά δοκίμασα μία και δούλευε και με αυτή. Με λίγα λόγια, ο κατασκευαστής αναφέρει ασφάλειες στα 6.3Α αλλά εγώ έχω ασφάλειες στα 6Α και στα 10Α.

    Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω εγώ ο ίδιος και θα βρω ασφάλειες ακριβώς στα 6.3A, αλλά επειδή δεν ξέρω πότε θα γίνει θα ήθελα να έχω διαθέσιμο το UPS καθώς νιώθω ότι έχω απροστάτευτο τον υπολογιστή μου, οπότε, ποια είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω; Αυτή στα 6Α ή αυτή στα 10Α;

    Αν έχει σημασία να σημειώσω ότι έχω αυτό το UPS, και πάνω έχω συνδεδεμένο σταθερό υπολογιστή με τροφοδοτικό 550W (δεν φαντάζομαι ότι τα χρησιμοποιεί όλα), οθόνη 32", ηχεία με woofer (κάτι φθηνιάρικα), ρουτεράκι, ένα docking station σκληρών, και ένα φωτιστικό γραφείου με λάμπα led.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 27-05-20 στις 11:19.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα 6A θα βάλεις πάνω.
    Αυτός που έβαλε την 6,2 κάτι ήξερε.
    *Αν* την καίει (που δεν θα την καίει), τότε θα σκεφτείς αν θες να πάς σε 10Α.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 6A θα βάλεις πάνω.
    Αυτός που έβαλε την 6,2 κάτι ήξερε.
    *Αν* την καίει (που δεν θα την καίει), τότε θα σκεφτείς αν θες να πάς σε 10Α.
    Το λειτουργώ με ανοιχτό τον υπολογιστή εδώ και 6-7 ώρες περίπου, έχοντας την 6Α επάνω και λειτουργεί καλά προς το παρόν. Ελπίζω να μην δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Το όλο θέμα είναι για μερικές μέρες, καθότι μένω σε χωριό και δεν έχουμε κάποιο κατάστημα που να πουλάει τέτοιες ασφάλειες, και θα πρέπει να πάω σε γειτονική πόλη. Μόνο που θα πρέπει να χαλάσω πάνω από 5 ευρώ βενζίνη για κάτι που κοστίζει ούτε 50 σεντ του ευρώ, οπότε θα κανονίσω να πάω κάποια μέρα που θα έχω κι άλλες δουλειές.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Συνήθως/τυπικά βάζεις ασφάλεια + 10-20% από το μέγιστο ρεύμα που υπολογίζεις ότι θα τραβήξεις,
    και πάντα κάτω απο την μέγιστη αντοχή του κυκλώματος που τροφοδοτείται (όσον αφορά υλικά/καλώδια/πλακέτα/κλπ)
    Αυτός που έβαλε 6,2 υπολόγιζε ότι τυπικά θα τραβήξει μέχρι 5 βαριά 5,5.
    Σου λέει να κόψει στο 6,2 γιατί άν τραβήξει τόσο έχω βραχυκύκλωμα/βλάβη/overload παρακάτω.
    Εσωτερικά το Ups μπορεί να αντέχει μέχρι 7 ή 8 ή και παραπάνω (μυρίζοντας τα νύχια μου πάντα...).
    Και με 6 θα δουλέψει, είναι πιο ασφαλές, στο οριακό φορτίο μπορεί να την καίει αν/όταν ζυγώνει τα 6Α.
    Αν δεις ότι στην καίει, βάλε 6,5 ή 7, μην πας στα 10.
    Γενικά βάζεις ότι πιο κοντινό στην αρχική για να προστατέψεις το κύκλωμα (και εμμέσως το φορτίο του).
    Άσε που αν δείς ότι σου καίει την ασφάλεια συχνά (ειδικά αν μιλάμε για μεγαλύτερη),
    μάλλον έχεις κάποια βλάβη και τραβάει περισσότερο ρεύμα από αυτό που έχει σχεδιαστεί.
    Οπότε η καμένη ασφάλεια μπορεί να σε προστάτεψε από τα χειρότερα,
    οπότε ή πρέπει να πιάσεις το πολύμετρο να δεις τι φταίει, ή ήγικεν η ώρα για καινούργιο.
    Γενικά πάρε ένα πακέτο ασφάλειες στην τιμή (ρεύμα) που θες, φτηνές είναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OK. Οπότε μένω με αυτές στα 6Α, έχω ένα κουτάκι που έχει 10 τεμάχια μέσα καινούρια (τώρα χρησιμοποιώ το 1 οπότε έχει 9), όντως είναι πολύ φθηνά, 30 σεντ του ευρώ πήρα όλο το κουτάκι. Και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να πάω και στα 6.3Α που προτείνεται από την κατασκευαστή. Το UPS πιστεύω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα, εξάλλου η 2η ασφάλεια κάηκε με διαφορά κάποιων χρόνων από την πρώτη, δεν είναι κάτι που γίνεται συχνά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 27-05-20 στις 17:45.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίδια ή μικρότερη αν δεν έχεις, ποτέ μεγαλύτερη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    τα 6Α είναι περίπου 1300W
    Είναι τόσο το δικό σου;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 6Α είναι περίπου 1300W
    Είναι τόσο το δικό σου;
    1000VA είναι, δεν ξέρω πως μεταφράζεται σε Watt αυτό, έχω λινκ με το μοντέλο στο αρχικό μήνυμα αν έχεις κάποιο τρόπο να το ψάξεις. Πάντως όλες οι συσκευές που έχω συνδεδεμένες αποκλείεται να έχουν 1300W κατανάλωση.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    1000VA είναι, δεν ξέρω πως μεταφράζεται σε Watt αυτό, έχω λινκ με το μοντέλο στο αρχικό μήνυμα αν έχεις κάποιο τρόπο να το ψάξεις. Πάντως όλες οι συσκευές που έχω συνδεδεμένες αποκλείεται να έχουν 1300W κατανάλωση.
    Χονδρικά υπολόγιζε το στο μισό σε W, ~500 με 600W σε full + καμιά 30W το ups
    Τώρα είδα το καρτελάκι, λέει 560W Και αυτο μόνο σε full load, ακόμα το καρτελάκι αναφέρει 4Α Input όποτε και τα 6 είναι πολλά αλλά οκ, τα 10 με τίποτα

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα που κοιτάω στην σελίδα του κατασκευαστή γράφει:

    Connected devices should not exceed 560W total power usage
    αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις συσκευές που έχω επάνω. Το τροφοδοτικό του υπολογιστή μόνο είναι 550W αλλά φαντάζομαι ότι ίσως να μην τα αξιοποιεί όλα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αυτό είναι πόσο μπορείς να το φορτώσεις. Μπορεί να μην έχεις τόσους δίσκους και περιφερειακά και να μην το τερματίζουν.

    σε ασφάλειες πάντα προς τα κάτω, καλύτερα να καεί η ασφάλεια πιο εύκολα παρά να περνάει παραπάνω ρεύμα (από κάποια αστοχία κτλ) και να ψηθούν καλώδια και εξαρτήματα.

    Το UPS αν του ζητηθεί παραπάνω απο όσο αντεχει θα βγάλει λογικά Overload ένδειξη.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για να μην παρεξηγηθώ,
    όταν έγραφα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως/τυπικά βάζεις ασφάλεια + 10-20% από το μέγιστο ρεύμα που υπολογίζεις ότι θα τραβήξεις,
    και πάντα κάτω από την μέγιστη αντοχή του κυκλώματος που τροφοδοτείται (όσον αφορά υλικά/καλώδια/πλακέτα/κλπ)
    Αναφέρομαι σε αυτόν που σχεδίασε το τροφοδοτικό, αναφερόμουν στο concept του πως τις λογαριάζουν.
    Όχι στον τελικό χρήστη.
    Αυτός αντικαθιστά με ότι προβλέπεται.
    Μάλλον δεν ήμουν σαφής νωρίτερα.
    Η γενική αρχή ότι βάζουμε ίδια ή παρακάτω ισχύει πάντα,
    εκτός αν είμαστε σίγουροι ότι ξέρουμε τι/γιατί κάνουμε διαφορετικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας