Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλημέρα σε όλους!

    Έχω ένα πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου κι ελπίζω να είναι κάτι απλό και κάποιος από εσάς να μπορεί να με βοηθήσει...
    Πρόκειται για έναν Canon Pixma MG5750. Τον είχα συνδεδεμένο με wifi, για να μη χρειάζεται να τρέχω στο γραφείο και να συνδέω καλώδιο usb.

    Πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση στο router μου, με αποτέλεσμα να αλλάξει πάλι όνομα και κωδικός στα εργοστασιακά.

    Από τότε χάθηκε και η σύνδεση με τον εκτυπωτή.

    Κατεβάζω το πρόγραμμα σύνδεσης υπολογιστή με εκτυπωτή από τη σελίδα της Canon, ακολουθώ τις οδηγίες, αλλά στο σημείο που γίνεται αναζήτηση του εκτυπωτή, δεν τον "βλέπει".

    Υποψιάζομαι πως φταίει ότι τον σύνδεσα κάποια στιγμή με το καλώδιο usb για να κάνω τη δουλειά μου.

    Έχει κανείς καμία συμβουλή πώς να επαναφέρω τη σύνδεση με το wifi?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κώδικας:
    Locate the "Stop" button and hold it down until the printer alarm sequence begins. 
    Release the button after the alarm flashes 19 times to restore the factory default settings. 
    It also erases any custom network settings. 
    
    Uninstall the printer from your computer network and reinstall for a fresh start. 
    
    It acts as a newly installed printer with the original settings.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από domna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση στο router μου, με αποτέλεσμα να αλλάξει πάλι όνομα και κωδικός στα εργοστασιακά.

    Από τότε χάθηκε και η σύνδεση με τον εκτυπωτή.
    Στο ρούτερ άφησες το εργοστασιακό όνομα και κωδικό στο wifi; Αν ναι τότε προφανώς και δεν θα συνδέεται ο εκτυπωτής διότι προσπαθεί να συνδεθεί με το άλλο όνομα και κωδικό που είχες, οπότε και δεν βρίσκει WIFI με αυτά τα στοιχεία που έχει αποθηκευμένα. Αν μπορείς πήγαινε στις ρυθμίσεις του ρούτερ και βάλε όνομα και κωδικό στο wifi ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που είχες και παλιά (έστω και 1 χαρακτήρα και έχεις διαφορετικό δεν θα το αναγνωρίσει ο εκτυπωτής). Αν παρόλα αυτά πάλι δεν γίνει κάτι, δοκίμασε να συνδέσεις τον εκτυπωτή με καλώδιο USB στον υπολογιστή και μετά να τρέξεις το πρόγραμμα της εγκατάστασης, αν τον εντοπίσει με το καλώδιο τότε ίσως σε κάποιο βήμα σε ρωτήσει αν θες να τον συνδέσεις εκ νέου σε κάποιο wifi δίκτυο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 27-05-20 στις 16:38.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-08-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξέρω εάν βρέθηκε λύση,με ενδιαφέρει όμως γιατί αντίστοιχο πρόβλημα έχω με canon mg6150.Ενω ο εκτυπωτής συνδέεται στο wifi,ο ρούτερ τον βλέπει,δεν τον βλέπω ασύρματα ούτε στο λάπτοπ ούτε στο κινητό.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kosnan29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω εάν βρέθηκε λύση,με ενδιαφέρει όμως γιατί αντίστοιχο πρόβλημα έχω με canon mg6150.Ενω ο εκτυπωτής συνδέεται στο wifi,ο ρούτερ τον βλέπει,δεν τον βλέπω ασύρματα ούτε στο λάπτοπ ούτε στο κινητό.
    Μήπως έχει πάρει άλλη IP από ότι είχε αρχικά; Στον υπολογιστή τρέξε τον οδηγό της εγκατάστασης (setup) ξανά, λογικά θα κάνει αναζήτηση και θα τον βρει. Αν δεν τον βρει τότε ξαναρώτα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-08-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει πάρει άλλη IP από ότι είχε αρχικά; Στον υπολογιστή τρέξε τον οδηγό της εγκατάστασης (setup) ξανά, λογικά θα κάνει αναζήτηση και θα τον βρει. Αν δεν τον βρει τότε ξαναρώτα.
    Δυστυχώς όχι.Η ip φαίνεται κανονικά στον ρούτερ.Οταν κάνω αναζήτηση από το λάπτοπ την ip δεν βρίσκει τίποτα.Ειναι τρελό!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kosnan29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όχι.Η ip φαίνεται κανονικά στον ρούτερ.Οταν κάνω αναζήτηση από το λάπτοπ την ip δεν βρίσκει τίποτα.Ειναι τρελό!
    Μήπως έχεις κανένα δευτερεύον δίκτυο guest ή κάποιο repeater που κάνει απομόνωση όσων συσκευών συνδέονται εκεί για να μην έχουν πάρε δώσε με τις συσκευές του βασικού δικτύου; Την έχω πατήσει και εγώ έτσι, έχω δικτυακό εκτυπωτή στον βασικό μου δίκτυο, αλλά έχω φτιάξει και ένα guest wifi στο οποίο είχα επιλέξει να κάνει client isolation (όσες συσκευές συνδέονται στο guest να είναι απομονωμένες από αυτές του βασικού δικτύου) και δεν έβλεπαν τον εκτυπωτή.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-08-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις κανένα δευτερεύον δίκτυο guest ή κάποιο repeater που κάνει απομόνωση όσων συσκευών συνδέονται εκεί για να μην έχουν πάρε δώσε με τις συσκευές του βασικού δικτύου; Την έχω πατήσει και εγώ έτσι, έχω δικτυακό εκτυπωτή στον βασικό μου δίκτυο, αλλά έχω φτιάξει και ένα guest wifi στο οποίο είχα επιλέξει να κάνει client isolation (όσες συσκευές συνδέονται στο guest να είναι απομονωμένες από αυτές του βασικού δικτύου) και δεν έβλεπαν τον εκτυπωτή.
    Φίλε έχω repeater! Θα δοκιμάσω αύριο να το βγάλω και θα επανέλθω!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας