Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Είμαι στη nova εδώ και 4 χρόνια. Τώρα έχω πακέτο 2play+ (απεριόριστα σταθερα/υπεραστικά/κινητά) + VDSL 50άρι με ημερομηνία ενεργοποίησης 15/07/2019 ( για 2 χρόνια συμβόλαιο) και πληρώνω 56,5 το 2μηνο.

    Στην περιοχή μου έχει σκάψει ο ΟΤΕ και έχει περάσει οπτικές ίνες και νέες καμπίνες FTTH. Η διεύθυνση μου είναι στο πρόγραμμα sfbb και έχω πάρει κουπόνι, χωρίς να εμφανίζονται οι προσφορές από τους παρόχους.

    Προσπαθώ να υπολογίσω τι θα πληρώσω όταν διακόψω το συμβόλαιο κατά Ιούλιο-Αύγουστο ( αν έχει ενεργοποιηθεί το ftth μέχρι τότε).
    Έστω ότι μέσα Ιουλίου κάνω αίτηση στην cosmote.
    Απ αυτά που διάβασα, γίνεται άμεσα διακοπή του παρόν συμβολαίου και μεταφέρομαι σε απλό ADSL στον ΟΤΕ, μέχρι να εγκατασταθεί η οπτική ίνα.


    Σύμφωνα με αυτό:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html

    και από τους όρους σύμβασης της Nova:
    http://www.nova.gr/files/1/Pricelist..._adsl_1119.pdf

    4.5. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης από τον Συνδρομητή χωρίς υπαιτιότητα της Forthnet ή από την Forthnet λόγω υπαιτιότητας του Συνδρομητή, ο Συνδρομητής οφείλει, πέραν της εξόφλησης των λογαριασμών του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας, να καταβάλει επίσης στην Forthnet τα τέλη διακοπής που προβλέπονται στην αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσιών που αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας σύμβασης.

    Τα τέλη διακοπής που θα πρέπει να καταβάλει ο συνδρομητής, εφόσον διακόψει την υπηρεσία, πριν την παρέλευση της συμφωνημένης διάρκειας αυτής, περιλαμβάνουν τα εξής: το μικρότερο από τα ακόλουθα:
    1) το συνολικό ποσό έκπτωσης που έχει λάβει ο Συνδρομητής έως τον μήνα διακοπής,
    2) το 1/3 των εναπομεινάντων παγίων μέχρι τη λήξη της συμφωνημένης διάρκειας της σύμβασης συν το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για επιδοτήσεις που έχει λάβει & αφορούν σε λειτουργικά κόστη για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.
    Ο ρυθμός απόσβεσης των επιδοτήσεων που έχει λάβει ο Συνδρομητής αποτυπώνεται στον «πίνακα αποσβέσεων» του Παραρτήματος «Πίνακας Απόσβεσης Επιδότησης Υπηρεσιών Λιανικής» που επισυνάπτεται στην παρούσα.

    Ειδικά σε περίπτωση που η καταγγελία της Σύμβασης γίνει εντός του 1ου διμήνου από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας ο Συνδρομητής οφείλει να καταβάλει τα συνολικά πάγια δύο (2) μηνών, το σύνολο της έκπτωσης δύο μηνιαίων παγίων συν το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για επιδοτήσεις που έχει λάβει & αφορούν σε λειτουργικά κόστη για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.


    θα πληρώσω το 1) ή το 2) , όποιο είναι μικρότερο:
    1) ;;;;
    2) 1/3 υπολειπόμενων παγίων έως τη λήξη της σύμβασης δηλαδή ( (56,48/2) * 12 μήνες ) / 3 = 113 ευρώ ;

    Το συμβόλαιο μου δεν γράφει τίποτα για πρόωρη διακοπή συμβολαίου. Να πάω στο κατάστημα να ζητήσω το χαρτί αυτό...

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Η nova μου λέει ότι αν διακόψω τώρα θα πληρώσω 230€ για ρήτρα. Που το βρήκαν αυτό το ποσό δε ξέρω

    Δε μπόρεσα να απαντήσω λεπτομερώς γιατί είμαι εκτός. Αύριο θα μιλήσουμε ξανά.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τελικα τι εκανες φιλε?

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Με χρέωσαν 35 ευρώ "Χρέωση λόγω αθέτησης Δέσμευσης", στον τελευταίο λογαριασμό τέλος Σεπτεμβρίου.

    δεν ξαναήρθε κάτι άλλο..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας