Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα σας. θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις τελευταίες μέρες. Υπάρχει ένας λογαριασμός yahoo, ο οποίος, αν κι έχει διαφορετική διεύθυνση ηλ. ταχυδρομίου, χρησιμοποιει σαν όνομα τα πρώτα πέντε γράμματα του ονόματος και του επίθετου μου, δηλαδή, το μισό μου ονοματεπώνυμο, το οποίο παραπέμπει ξεκάθαρα σε έμενα, αλλά κεκαλυμμένα. Λαμβάνω η ίδια μειλ με αποστολέα τον εαυτό μου. Έχω στείλει επανειλημμένα απάντηση, ζητώντας να αλλάξει όνομα, γιατί μου δημιουργεί πρόβλημα, αλλά συνεχίζει. Το άτομο αυτό στέλνει μαζικά μειλ με κρυπτογράφηση, προτείνοντας εργασία και προωθώντας παράνομες υπηρεσίες. Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα, καθώς οι συνεργάτες κι οι γνωστοί μου παίρνουν αυτά τα μηνύματα και νομίζοντας πως είμαι εγώ, δημιουργείται πρόβλημα στη δουλειά μου. Ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ και αν μπορώ να ζητήσω τη διαγραφή του λογαριασμού αυτού;
    Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά έχω πραγματικά πρόβλημα. Παρακαλώ τη βοήθεια σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την Yahoo έχει επικοινωνήσει σχετικά ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν εχω λογαριασμο yahoo, οποτε δε μπορω να βρω τροπο επικοινωνίας. Μονο ενα αυτοματοποιημενο τσατ και ενα τηλεφωνο και διευθυνση εξωτερικου. Γνωριζετε τροπο επικοινωνιας με καποιον υπευθυνο στην Ελλαδα;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει γραφεία εδώ από όσο ξέρω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Να αποτανθεις στη διευθυνση ηλεκτρονικου εγκληματος, εφοσον γινεται κατι παρανομο.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristinaaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας. θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις τελευταίες μέρες. Υπάρχει ένας λογαριασμός yahoo, ο οποίος, αν κι έχει διαφορετική διεύθυνση ηλ. ταχυδρομίου, χρησιμοποιει σαν όνομα τα πρώτα πέντε γράμματα του ονόματος και του επίθετου μου, δηλαδή, το μισό μου ονοματεπώνυμο, το οποίο παραπέμπει ξεκάθαρα σε έμενα, αλλά κεκαλυμμένα. Λαμβάνω η ίδια μειλ με αποστολέα τον εαυτό μου. Έχω στείλει επανειλημμένα απάντηση, ζητώντας να αλλάξει όνομα, γιατί μου δημιουργεί πρόβλημα, αλλά συνεχίζει. Το άτομο αυτό στέλνει μαζικά μειλ με κρυπτογράφηση, προτείνοντας εργασία και προωθώντας παράνομες υπηρεσίες. Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα, καθώς οι συνεργάτες κι οι γνωστοί μου παίρνουν αυτά τα μηνύματα και νομίζοντας πως είμαι εγώ, δημιουργείται πρόβλημα στη δουλειά μου. Ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ και αν μπορώ να ζητήσω τη διαγραφή του λογαριασμού αυτού;
    Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά έχω πραγματικά πρόβλημα. Παρακαλώ τη βοήθεια σας.
    Το να ειναι συνωνυμια και να ειναι καθαρα νομιμο το email γιατι το απορριπτεις?

    Το τι χρηση κανει με το εμαιλ αυτο ειναι καθαρα αλλη υποθεση.

    Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο λες .

    ΠΧ ο Παπαδοπουλος Γεωργιος .... μπορει να εχει email της μορφης papage@yahoo.gr .
    Επειδη σε λενε και εσενα Παπαδοπουλος Γεωργιος , θα πρεπει αυτος να εγκαταλειψει το email του ? (ασχετα με το τι χρηση κανει) .

    Και εφοσον γραφεις οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ καν λογαριασμο yahoo... δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

    Υ.Γ. διαβασε για το email SPOOF . πεσαμε και εμεις θυμα. Αποτελεσμα αυτου... να αποστελλονται εμαιλ σε ολους, και φαινοταν οτι ηταν απο εμας.
    Στειλαμε ενα ενημερωτικο στους συνεργατες για το τι συμβαινει και ολα τελειωσαν. απλα προσεχανε περισσοτερο.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι λίγο πιο σπάνιο το ονομα, από Παπαδόπουλος Γεώργιος, κι είναι κάπως απίθανο να είναι συνωνυμία. Είναι σαν να με λένε π.χ. Αδαμαντία Σωτηρίου και να εμφανίζεται όνομα ΑΔΑΜΑ ΣΩΤΗΡ, κάπως έτσι είναι η αντιστοιχεία, δεν πρόκειται απλά για αρχικά. Επιπλέον, είμαι εκπαιδευτικός και η "συνονοματη" "πουλάει" φοιτητικές εργασίες, επομένως υπάρχει συσχέτιση κι ως προς το επάγγελμα. Άρα αποστέλλονται σε συναδέλφους μου θέματα εργασιών προς πώληση, φροντιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι σε εξ αποστάσεως διδασκαλία ήδη μου έκανε επιπληξη για τις "παράλληλες δραστηριότητες" τις οποίες συμπέρανε πως κάνω, αφού φαίνεται σαν να τα στέλνω εγώ, στις κοινές μας επαφές. Αποστέλλονται μαζικά μειλ σε καθηγητές ή λοιπές ειδικότητες, οι οποίες μπορούν να αναλάβουν τη συγγραφή εργασιών. Η διεύθυνση του μειλ είναι διαφορετική, ωστόσο το όνομα αποστολέα που φαίνεται στα εισερχόμενα είναι αυτό που σας αναφέρω. (το μειλ το έφτιαξε πρόσφατα, καθώς στο πρώτο μήνυμα που έλαβα ανέφερε πως πρόκειται για νέο μέιλ που συνδέεται με συγκεκριμένη διαχειρίστρια, η οποία προωθουσε προιόντα από άλλη διεύθυνση, την οποία κι ανέφερε στο μήνυμα, για να ενημερώσει για το ποια είναι)
    Με τη yahoo δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω, οπότε ψάχνω έναν τρόπο να το αντιμετωπίσω.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    βαλε εναν να να κανει τον φοιτητη. και οτι θελει να αγορασει μια εργασια.

    ειτε απο κοντα ανταλλαγη ( εργασιας με χρηματα ) και ταυτοχρονα οτι αλλο εσυ επιθυμεις.

    Αλλιως ηλεκτρονικα με μεταφορα σε λογαριασμο. και εκει θα δεις το πραγματικο ονομα. και μετα με δικηγορο συνεχιζεις μεσω της δικαστικης οδου.

    Δεν βλεπω καποια αλλη λυση .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 29-05-20 στις 15:44.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    28-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ηλπιζα μηπως μπορουσε να βρεθεί πιο "ειρηνική" λύση, αν γίνεται κάτι παρόμοιο με την αναφορα ψευτικων προφιλ όπως στα social media, ώστε να μπει φραγή ή να διαγραφεί. Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν εχω πολλές επιλογές. Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας, θα πράξω ανάλογα.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristinaaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο πιο σπάνιο το ονομα, από Παπαδόπουλος Γεώργιος, κι είναι κάπως απίθανο να είναι συνωνυμία. Είναι σαν να με λένε π.χ. Αδαμαντία Σωτηρίου και να εμφανίζεται όνομα ΑΔΑΜΑ ΣΩΤΗΡ, κάπως έτσι είναι η αντιστοιχεία, δεν πρόκειται απλά για αρχικά. Επιπλέον, είμαι εκπαιδευτικός και η "συνονοματη" "πουλάει" φοιτητικές εργασίες, επομένως υπάρχει συσχέτιση κι ως προς το επάγγελμα. Άρα αποστέλλονται σε συναδέλφους μου θέματα εργασιών προς πώληση, φροντιστήριο με το οποίο συνεργάζομαι σε εξ αποστάσεως διδασκαλία ήδη μου έκανε επιπληξη για τις "παράλληλες δραστηριότητες" τις οποίες συμπέρανε πως κάνω, αφού φαίνεται σαν να τα στέλνω εγώ, στις κοινές μας επαφές. Αποστέλλονται μαζικά μειλ σε καθηγητές ή λοιπές ειδικότητες, οι οποίες μπορούν να αναλάβουν τη συγγραφή εργασιών. Η διεύθυνση του μειλ είναι διαφορετική, ωστόσο το όνομα αποστολέα που φαίνεται στα εισερχόμενα είναι αυτό που σας αναφέρω. (το μειλ το έφτιαξε πρόσφατα, καθώς στο πρώτο μήνυμα που έλαβα ανέφερε πως πρόκειται για νέο μέιλ που συνδέεται με συγκεκριμένη διαχειρίστρια, η οποία προωθουσε προιόντα από άλλη διεύθυνση, την οποία κι ανέφερε στο μήνυμα, για να ενημερώσει για το ποια είναι)
    Με τη yahoo δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω, οπότε ψάχνω έναν τρόπο να το αντιμετωπίσω.
    1. αν τα στέλνει στις επαφές σου, είτε είναι πολύ κοντινό πρόσωπο που έχει γνώση των πραγμάτων (το πιθανότερο...),
    είτε κάπως διέρρευσαν τα σχετικά στο παρελθόν, είτε αυτός που το κάνει έχει κάνει το μάθημα του.

    2. Δεδομένου ότι όλο αυτό ώς δραστηριότητα είναι στα όρια της νομιμότητος, νομίζω στην θέση σου θα μίλαγα με τις αρχές.
    Εύκολο τους είναι να βρουν ποιος είναι και μετά η υπόθεση να πάρει τον δρόμο της.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Με βάση αυτά που γράφεις το πρόβλημα σου είναι μεγαλύτερο από ένα fake yahoo.

    Άσε την yahoo που δεν πρόκειται να κάνει κάτι και μίλα με την υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος και μετά με δικηγόρο.

    Αυτά που γράφεις δείχνουν στοχευμενη επίθεση και όχι ένα spoof bot email.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση αυτά που γράφεις το πρόβλημα σου είναι μεγαλύτερο από ένα fake yahoo.

    Άσε την yahoo που δεν πρόκειται να κάνει κάτι και μίλα με την υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος και μετά με δικηγόρο.

    Αυτά που γράφεις δείχνουν στοχευμενη επίθεση και όχι ένα spoof bot email.
    Αυτό ακριβώς.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειναι παρα πολυ δυσκολο να αποδειχτει και βασικα "καταδικαστει" κι ετσι να παψει το προβλημα, μια παρανομη ή καλυτερα ατυπη ενεργεια απο αυτον που δουλευει τον λογαριασμο του yahoo. Και αυτο επειδη υπαρχουν 2 περιπτωσεις. Ειτε αφορα ατομο που οντως εχει παρεμφερες ονοματεπωνυμο οπως και ιδιοτητα αρα δεν θα μπορει καποιος να υποθεσει δολο, ειτε προκειται για αλλο προσωπο που οντως κανει χρηση στηριζομενο στην δουλεια και τη φημη ενος αλλου και ετσι προσπαθει να βγαλει κερδη ομως και παλι εκτος του οτι μπορει να ισχυριστει μια πληθωρα δικαιολογιων για την χρηση του συγκεκριμενου ονοματος πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχθει η οποια ζημια.

    Εν ολιγοις χρειαζεται πιστευω ειδικευμενος δικηγορος σε τετοιου ειδους ζητηματα ( διαδικτυου, προσβολης προσωπικοτητας, επαγγελματικης βλαβης δεν ξερω ακριβως ) κι απο την αλλη εαν το πραμα φτασει σε δικαστηριο, οπου μαλλον εκει θα παραπεμψει και η αστυνομια, θα χρειαστει να βρει και στην εδρα "μελετημενο" προεδρο. Που και παλι δηλαδη δεν μπορω να σκεφτω μια ....σολωμοντεια λυση.

    Τα παραπανω σε οτι αφορα την διευθυνση του mail. Εαν ομως παραλληλα γινεται και χρηση του ονοματεπωνυμου χωρις να ισχυει κατι τετοιο, τοτε ισως μπορει να κυνηγηθει η περιπτωση απατης, εξαπατησης ή κατι παρομοιο.

    Μαλλον χρειαζεται η συνδρομη δικηγορου. Με οτι αυτο συνεπαγεται ( εξοδα και ταλαιπωρια ) και ισως και με αμφιβολο αποτελεσμα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας