Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έφτασε η ώρα να ασχοληθώ λίγο και με pbx αφού σύντομα πρέπει να στήσω έναν σέρβερ.
    Το hardware: Intel NUC με επεξεργαστή J5005, 8 GB RAM.

    Σαν base OS είμαι σχεδόν σίγουρα για ubuntu server 20.04, 2η επιλογή debian buster.

    Στον server αυτόν θα τρέχω διάφορες εφαρμογές docker, και ένα vm (KVM) με το home-assistant.

    Αναζητώ την καλύτερη επιλογή για PBX. Θα συνδεθούνε 2 trunks (1 ΟΤΕ) και 3-4 εσωτερικά. Μελλοντικά θα πρέπει να υπάρξει και IVR.
    Εδώ να πω ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία freepbx/asterisk.

    Θα προτιμούσα να τρέξω τον pbx σε lxd/lxc container και αν δεν είναι δυνατόν, τότε σε άλλο VM.

    Έχω ψάξει λίγο FreePBX (γίνεται λίγο χαμούλης με τις αποφάσεις της sangoma), το οποίο το δοκίμασα σε Hyper-V και γενικά μου φάνηκε αρκετά βαρύ, όπως επίσης έχω δει/διαβάσει για incrediblePBX και Issabel.

    Γενικά ποιό software προτείνετε λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω και γιατί (δεν χρειάζεται να είναι ένα από τα 3 που αναφέρω)

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Issabel, το χρησιμοποιώ χρόνια.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μου τη σπανε τρελλα τα ισπανικα του Issabel που ξεπεταγονται απο διαφορες μεριες.
    Απο κει και περα το freepbx/digium/sangoma ειναι η μανα ολων.
    Το issabel παραδοσιακα εμενε πισω σε releases, αν και τωρα τα παει καπως καλυτερα.
    Αμφιβαλλω οτι θα ειναι πιο ελαφρυ απο το freepbx. Και τα δυο παντως ειναι centos 7 based.
    Για αυτα που ζητας, το performance δεν εχει και πολυ σημασια.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κάντο σε vm, με τα containers απλά θα μπλέξεις και κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις πρόβλημα στον ήχο λόγο διπλού NAT.
    Τώρα αν πας σε διανομή πήγαινε σε FreePBX όσο βαρύ κι αν σου φαίνεται. Καλά στην πραγματικότητα δεν είναι.
    Πρέπει να ξεχωρίσεις άλλο πράμα το freepbx κι άλλο πράμα το Asterisk. Το Asterisk είναι ο server κι αυτό που στην ουσία θα σου τρώει resources.
    Το FreePBX με εξαίρεση κάποια crons, τρώει πόρους μόνο όταν κάνεις ρυθμίσεις αλλά ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση θα είναι της μορφής CPU spikes που γενικά δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα το σύστημα.
    Με το NUC που έχεις διαλέξει παίρνει αρκετές ταυτόχρονες κλήσεις χωρίς transcoding απλά ανάλογα τι θα του φορτώσεις από vms και services μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα φωνής.
    Σου λέω για FreePBX γιατί δυστυχώς είναι το μόνο που έχει αρκετά μεγάλο community που μπορεί να σε βοηθήσει στα προβλήματα του.
    Το Issabel είναι fork του παλιού Elastix και στην ουσία βασίζεται σε μία υπερβολικά παλιότερη έκδοση του freepbx. Ελαφρύτερο αλλά πλέον το FreePBX το έχει ξεπεράσει κατά πολύ σε λειτουργικότητα.
    To Incredible PBX από ότι έχω καταλάβει είναι απλά κάτι χαζό add on scripts για major διανομές asterisk. Επειδή η φάση τους είναι εντελώς DIY θα σου πρότεινα να πας σε κάποια από τα δύο προηγούμενα.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Φιλε μου με κλειστα ματια FreePBX για το τρομερο community που εχουν,
    εκτος αν εισαι τιποτα λατινος εραστης, γιατι στο Issabel θες πρωτα ισπανικο διαβατηριο και μετα σε απαντανε.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.522
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Συμφωνώ για το freepbx και μαλιστα σε Raspberry pi3 εξυπηρετούσε με άνεση μέχρι και 10 ταυτόχρονες κλήσεις.

    Μετά το πήγα σε VM που δεν κανει κιχ με μνήμη 4 ram.

    Αν θέλεις να πειραματιστείς μπορεις να δεις και το FusionPBX.

    Αλλα όπως λενε οι παραπάνω είναι μια χαρά το Freepbx.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έφτασε η ώρα να ασχοληθώ λίγο και με pbx αφού σύντομα πρέπει να στήσω έναν σέρβερ.
    Το hardware: Intel NUC με επεξεργαστή J5005, 8 GB RAM.

    Σαν base OS είμαι σχεδόν σίγουρα για ubuntu server 20.04, 2η επιλογή debian buster.

    Στον server αυτόν θα τρέχω διάφορες εφαρμογές docker, και ένα vm (KVM) με το home-assistant.

    Αναζητώ την καλύτερη επιλογή για PBX. Θα συνδεθούνε 2 trunks (1 ΟΤΕ) και 3-4 εσωτερικά. Μελλοντικά θα πρέπει να υπάρξει και IVR.
    Εδώ να πω ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία freepbx/asterisk.

    Θα προτιμούσα να τρέξω τον pbx σε lxd/lxc container και αν δεν είναι δυνατόν, τότε σε άλλο VM.

    Έχω ψάξει λίγο FreePBX (γίνεται λίγο χαμούλης με τις αποφάσεις της sangoma), το οποίο το δοκίμασα σε Hyper-V και γενικά μου φάνηκε αρκετά βαρύ, όπως επίσης έχω δει/διαβάσει για incrediblePBX και Issabel.

    Γενικά ποιό software προτείνετε λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω και γιατί (δεν χρειάζεται να είναι ένα από τα 3 που αναφέρω)
    +1 για freepbx και απο εμενα.

    Υ.Γ. μιας και αναφερεις VM και docker , αν δεν εχεις ηδη το NUC ... δες καποια αλλη υλοποιηση hardware. θα εισαι περιορισμενος λογω cpu.
    Αν το εχεις ηδη... οκ. προχωρας αλλα θα το δεις οτι στο μελον θα χρειαστεις παραπανω ιπποδυναμη.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις σας.

    Να πω ότι στο issabel μου άρεσε αρκετά το interface και γενικά το πως ρυθμίζεται. Έφαγα μεγάλη ξενέρα όταν μπήκα στο φόρουμ τους και είδα κάποιους καημένους να γράφουν αγγλικά και οι υπόλοιποι να μιλάνε ισπανικά μεταξύ τους.

    Στο θέμα container ούτως ή άλλως για τέτοιου τύπου εγκατάσταση θα δούλευα macvlan και δεν θα είχα *διπλό nat.

    Λέγοντας ότι το freepbx με asterisk είναι βαρύ, εννοώ ότι είδα idle κατανάλωση μνήμης κλπ.

    Γενικά αυτό βλέπω κι εγώ ότι δηλαδή το freepbx είναι τοπ.
    Απλά σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποια διανομή αρκετά light αφού και οι ανάγκες μου είναι πολύ απλές
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vat : 01-06-20 στις 10:09.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.676
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις σας.

    Να πω ότι στο issabel μου άρεσε αρκετά το interface και γενικά το πως ρυθμίζεται. Έφαγα μεγάλη ξενέρα όταν μπήκα στο φόρουμ τους και είδα κάποιους καημένους να γράφουν αγγλικά και οι υπόλοιποι να μιλάνε ισπανικά μεταξύ τους.

    Στο θέμα container ούτως ή άλλως για τέτοιου τύπου εγκατάσταση θα δούλευα macvlan και δεν θα είχα macvlan.

    Λέγοντας ότι το freepbx με asterisk είναι βαρύ, εννοώ ότι είδα idle κατανάλωση μνήμης κλπ.

    Γενικά αυτό βλέπω κι εγώ ότι δηλαδή το freepbx είναι τοπ.
    Απλά σκεφτόμουν μήπως υπήρχε κάποια διανομή αρκετά light αφού και οι ανάγκες μου είναι πολύ απλές
    Freepbx βάζεις για μένα.
    Μόλις τελειώσει η βασική εγκατάσταση και πριν ρυθμίσεις οτιδήποτε πετάς με remove σχεδόν όλα τα commercial plugin και ότι άλλο δεν σου χρειάζεται, από εκεί και πέρα είναι πούπουλο.

    Αν θες σου κάνω ένα paste τι αφήνεις εδώ στο νήμα.

    Επίσης δεν ξέρω ποιο Nuc έχεις αλλά αν έχεις σχέση με virtualize εγώ θα έβαζα esxi επάνω και θα μπορούσες να βάλεις και ένα pihole ή αν χρειάζεται κάποιο άλλο vm.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες σου κάνω ένα paste τι αφήνεις εδώ στο νήμα.
    αμα θες πες ρε συ τι module αφηνουμε μονο

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Freepbx βάζεις για μένα.
    Μόλις τελειώσει η βασική εγκατάσταση και πριν ρυθμίσεις οτιδήποτε πετάς με remove σχεδόν όλα τα commercial plugin και ότι άλλο δεν σου χρειάζεται, από εκεί και πέρα είναι πούπουλο.

    Αν θες σου κάνω ένα paste τι αφήνεις εδώ στο νήμα.

    Επίσης δεν ξέρω ποιο Nuc έχεις αλλά αν έχεις σχέση με virtualize εγώ θα έβαζα esxi επάνω και θα μπορούσες να βάλεις και ένα pihole ή αν χρειάζεται κάποιο άλλο vm.
    Γεια σου φίλε bluechris.

    Σκέφτηκα τη λύση του proxmox αλλά βάζει ένα overhead αχρείαστο.

    Ubuntu server σαν base OS και lxc/lxd VM (όχι container) για Home Assistant και απ' ότι φαίνεται FreePBX.
    PiHole, Unifi Controller κλπ όλα σε docker

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ubuntu server σαν base OS και lxc/lxd VM (όχι container) για Home Assistant και απ' ότι φαίνεται FreePBX.
    PiHole, Unifi Controller κλπ όλα σε docker

    Αυτο ακριβως. Ο controller θα παιξει αψογα σε docker. και το Hassio επισης πολυ καλα .
    Σε VM ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ να δουλεψει το hassio. και παλι ειχα προβληματα. το ξαναεβαλα σε Pi και ηρεμησα.

    Στη συγκεκριμενη περιπτωση οπως τα λες ειναι . ουτε esxi ουτε freenas , ουτε proxmox.

    Οπως το εχεις σκεφτει θα ειναι η καλυτερη υλοποιηση για το συγκεκριμενο εξοπλισμο.

    Υ.Γ. δεν μου απαντησες ομως. το εχεις ηδη το nuc ?
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως. Ο controller θα παιξει αψογα σε docker. και το Hassio επισης πολυ καλα .
    Σε VM ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ να δουλεψει το hassio. και παλι ειχα προβληματα. το ξαναεβαλα σε Pi και ηρεμησα.

    Στη συγκεκριμενη περιπτωση οπως τα λες ειναι . ουτε esxi ουτε freenas , ουτε proxmox.

    Οπως το εχεις σκεφτει θα ειναι η καλυτερη υλοποιηση για το συγκεκριμενο εξοπλισμο.

    Υ.Γ. δεν μου απαντησες ομως. το εχεις ηδη το nuc ?
    Ναι το έχω ήδη. Περιμένω τις RAM που είναι το μέγιστο 8 GB

    Για το hassio στο σπίτι μου το δουλεύω (Core) σε docker, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πάω με το Hass.OS σε VM ώστε να έχω αυτοματοποιημένα Updates, ενημέρωση για νέες εκδόσεις των custom integrations κλπ

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.676
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πιο αργά το βράδυ θα βγάλω λίστα και εξηγήσεις γιατί έχω τον ιό μου τώρα και με λιώνει.

    Όσο για τον controller, πάρτε ένα cloudkey, είναι πολύ φτηνό και κάνει δουλειά ενώ με τον software controller όλο και κάτι στραβό γίνεται.
    Εμένα άντεξε στο μαγαζί με 13 unifi switch και 8 AP's αλλά μόλις παρέλαβα το dream machine pro και πρέπει να το στήσω.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο αργά το βράδυ θα βγάλω λίστα και εξηγήσεις γιατί έχω τον ιό μου τώρα και με λιώνει.

    Όσο για τον controller, πάρτε ένα cloudkey, είναι πολύ φτηνό και κάνει δουλειά ενώ με τον software controller όλο και κάτι στραβό γίνεται.
    Εμένα άντεξε στο μαγαζί με 13 unifi switch και 8 AP's αλλά μόλις παρέλαβα το dream machine pro και πρέπει να το στήσω.
    Έχω δουλέψει και το cloud key. Δεν θεωρώ ότι αξίζει τα χρήματά του εφόσον έχεις κάτι σε στυλ NUC ή NAS που είναι always ON.

    Πάντως γι αυτό που λες, έχω δουλέψει unifi controller σε VM στο Cloud (GCP (512MB RAM)) για χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας