Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Συνδρομητης nova vdsl100 ( καμπινα ΟΤΕ ) απο 09/2019 με actual rate κλειδωμενη στα 100/10 και attainable rate στα 110/40. Το τελευταιο 2μηνο οπως ειναι γνωστο ανεβασαν τις ταχυτητες των παροχων που αγοραζουν χονδρικη απο Cosmote, και στην δικια μου περιπτωση κλειδωσε στα 106/11. Ολα τελεια, μεχρι που μετα απο μια βδομαδα που εγινε αυτη η αλλαγη ξαφνικα το download μου επεσε στα 89 αλλα το upload παρεμεινε στα 11. Οπως ειναι λογικο επεσε και το attainable (στα 91 ). Το προβλημα το αντιμετωπιζουν και αλλοι που εχω συνομιλησει στην περιοχη αλλα οπως επισης μου ανεφερε και ο τεχνικος αρκετοι με 100αρες, εκει που κλειδωναν στα 100 κανονικα, επεσαν στα ~85. Γνωριζουμε αν παιζει κατι με την περιοχη? Υπαρχουν αλλοι που αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα? Θεμα εσωτερικης εγκαταστασης δεν ειναι σιγουρα γιατι εχουν γινει ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι απο πλευρας τεχνικου στο χωρο. Το προβλημα παρουσιαζεται ακομα και σε συνδρομητες Cosmote vdsl στην περιοχη της καρδιτσας. Οπως μου ειπαν ομως επειδη η ταχυτητες ειναι μεσα στα αποδεκτα ορια, δεν μπορει να δηλωθει βλαβη. Οποιος απο την περιοχη εχει προβλημα, παρακαλω ασ το αναφερει μηπως καταληξουμε πουθενα.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimleft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδρομητης nova vdsl100 ( καμπινα ΟΤΕ ) απο 09/2019 με actual rate κλειδωμενη στα 100/10 και attainable rate στα 110/40. Το τελευταιο 2μηνο οπως ειναι γνωστο ανεβασαν τις ταχυτητες των παροχων που αγοραζουν χονδρικη απο Cosmote, και στην δικια μου περιπτωση κλειδωσε στα 106/11. Ολα τελεια, μεχρι που μετα απο μια βδομαδα που εγινε αυτη η αλλαγη ξαφνικα το download μου επεσε στα 89 αλλα το upload παρεμεινε στα 11. Οπως ειναι λογικο επεσε και το attainable (στα 91 ). Το προβλημα το αντιμετωπιζουν και αλλοι που εχω συνομιλησει στην περιοχη αλλα οπως επισης μου ανεφερε και ο τεχνικος αρκετοι με 100αρες, εκει που κλειδωναν στα 100 κανονικα, επεσαν στα ~85. Γνωριζουμε αν παιζει κατι με την περιοχη? Υπαρχουν αλλοι που αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα? Θεμα εσωτερικης εγκαταστασης δεν ειναι σιγουρα γιατι εχουν γινει ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι απο πλευρας τεχνικου στο χωρο. Το προβλημα παρουσιαζεται ακομα και σε συνδρομητες Cosmote vdsl στην περιοχη της καρδιτσας. Οπως μου ειπαν ομως επειδη η ταχυτητες ειναι μεσα στα αποδεκτα ορια, δεν μπορει να δηλωθει βλαβη. Οποιος απο την περιοχη εχει προβλημα, παρακαλω ασ το αναφερει μηπως καταληξουμε πουθενα.
    Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την 100ρα 2 χρόνια και ανεβοκατέβαινε η ταχύτητα και μας έλεγαν ότι έφταιγε το υπόγειο καλώδιο! Εν το μεταξύ είχαμε αλλάξει 60 μέτρα εναέριο καλώδιο τα πάντα! Για μην γράφω σεντόνια! Το πρόβλημα ήταν με της κάρτες βεκτορινγκ! Το είχε γράψει ο ΟΤΕ σε δελτίο τυπου στην ΕΕΤΤ ότι θα έβγαζε firmware patch update λόγο ασυμβατότητας καρτών! Σε εμάς φτιάχτηκε σε ένα βράδυ όλα τέλεια συγχρονίζει 110000! Φταίει το vectoring δεν μπορείς να κανείς κάτι! Το πρόβλημα είναι από μέσα! Κανείς υπομονή μέχρι να βγάλουν καινούργιο patch update για της καμπίνες!

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την 100ρα 2 χρόνια και ανεβοκατέβαινε η ταχύτητα και μας έλεγαν ότι έφταιγε το υπόγειο καλώδιο! Εν το μεταξύ είχαμε αλλάξει 60 μέτρα εναέριο καλώδιο τα πάντα! Για μην γράφω σεντόνια! Το πρόβλημα ήταν με της κάρτες βεκτορινγκ! Το είχε γράψει ο ΟΤΕ σε δελτίο τυπου στην ΕΕΤΤ ότι θα έβγαζε firmware patch update λόγο ασυμβατότητας καρτών! Σε εμάς φτιάχτηκε σε ένα βράδυ όλα τέλεια συγχρονίζει 110000! Φταίει το vectoring δεν μπορείς να κανείς κάτι! Το πρόβλημα είναι από μέσα! Κανείς υπομονή μέχρι να βγάλουν καινούργιο patch update για της καμπίνες!
    Μαλιστα, σε ευχαριστω για την απαντηση. Η πτωση αυτη που αναφερω εγινε μεσα σε ενα βραδυ χωρις καμια αποσυνδεση της γραμμης. Ετρεξα ενα speedtest και μολις ειδα τα αποτελεσματα μπηκα στο ρουτερ και ειδα την πτωση του συγχρονισμου και το uptime ηταν στις 2 εβδομαδες. Τελος παντων ας ελπισουμε να επιλυθει συντομα και να μην ειναι κατι αλλο.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2004
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    OTE SPEEDPORT 2
    SNR / Attn
    --(dB) / --(dB)
    Στη δική μου περίπτωση, είχα VDSL 50 από την Nova εδώ και δύο χρόνια και ήταν "καρφωμένη" στα 49999
    Αναβάθμισα σε VDSL 100 (Nova) και πλέον η σύνδεση είναι στα 88651 kbps

    Οι τιμές που βλέπω στο router είναι οι παρακάτω:

    Actual Rate(Up/Down) 10996/88651 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 51355/108496 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/12.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 1.9/8.4 dB

    Είναι καλύτερα από πριν, ΟΧΙ όμως στα 100...
    -== Εμπρός στο ΕΤΣΙ που χάραξε ο ΤΕΤΟΙΟΣ!!! ==-

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prokopino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δική μου περίπτωση, είχα VDSL 50 από την Nova εδώ και δύο χρόνια και ήταν "καρφωμένη" στα 49999
    Αναβάθμισα σε VDSL 100 (Nova) και πλέον η σύνδεση είναι στα 88651 kbps

    Οι τιμές που βλέπω στο router είναι οι παρακάτω:

    Actual Rate(Up/Down) 10996/88651 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 51355/108496 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/12.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 1.9/8.4 dB

    Είναι καλύτερα από πριν, ΟΧΙ όμως στα 100...
    Δεν ειναι και τοσο προβλημα η διαφορα με τα 100 αλλα το θεμα ειναι γιατι συμβαινει αυτο. Πιστευω οπως και διαβαζω επισησ οτι ισχυει αυτο που λενε με τισ πορτες. ο οτε κραταει και δινει στουσ δικους του το max rate και κλεβει ασ το πουμε απο του υπολοιπους που αγοραζουν απο αυτον.
    Ποιο ρουτερ εχεις? 267 ή 288? Ειχα και τα 2 αλλα το technicolor tg788 v3 κουμπωνει σε μεγαλυτερο actual rate.( 10 mbps πιο πανω απο τα υπολοιπα) πχ με 788 ειμαι στα 90 και με 288α στα 80. Αρα παιζει και ρολο το τσιπ που χρησιμοποιει το καθε ρουτερ και συνεργαζεται καλυτερα με την εκαστοτε καμπινα.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Από ποια καμπίνα παίρνεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toketog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποια καμπίνα παίρνεις;
    http://fttxgr.eu/map?id=9794

  8. #8
    Εγγραφή
    06-10-2004
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    OTE SPEEDPORT 2
    SNR / Attn
    --(dB) / --(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toketog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποια καμπίνα παίρνεις;
    Είμαι στη Γαμβέτα, παίρνω από τη γωνία με 25η Μαρτίου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimleft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι και τοσο προβλημα η διαφορα με τα 100 αλλα το θεμα ειναι γιατι συμβαινει αυτο. Πιστευω οπως και διαβαζω επισησ οτι ισχυει αυτο που λενε με τισ πορτες. ο οτε κραταει και δινει στουσ δικους του το max rate και κλεβει ασ το πουμε απο του υπολοιπους που αγοραζουν απο αυτον.
    Ποιο ρουτερ εχεις? 267 ή 288? Ειχα και τα 2 αλλα το technicolor tg788 v3 κουμπωνει σε μεγαλυτερο actual rate.( 10 mbps πιο πανω απο τα υπολοιπα) πχ με 788 ειμαι στα 90 και με 288α στα 80. Αρα παιζει και ρολο το τσιπ που χρησιμοποιει το καθε ρουτερ και συνεργαζεται καλυτερα με την εκαστοτε καμπινα.
    Έχω το πιο παλιό, το 168.
    -== Εμπρός στο ΕΤΣΙ που χάραξε ο ΤΕΤΟΙΟΣ!!! ==-

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Κεντρικά είσαι, οπότε έχεις θεωρητικά μικρή απόσταση από την καμπίνα. Η εσωτερική σου καλωδίωση είναι εντάξει;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-09-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Kαλησπερα στους γειτονες.
    Τον τελευταιο μηνα εχω παρα πολλες αποσυνδεσεις,αρα μη λειτουργικη συνδεση Vdsl.
    Επισκεψεις απο τεχνικο Nova,μια φορα,για να αποκλειστει η τυχον βλαβη της εσωτερικης καλωδιωσης και ΔΥΟ ελεγχοι στα απεξω απο τον ΟΤΕ με ολα να βαινουν καλως κατ αυτους αλλα η βλαβη να μην διορθωνεται.
    Καθημερινα δις! νιλαω με Nova,ξαναδινω βλαβη κλπ κλπ.
    Παιρνω απο το κουτι ΟΤΕ διπλα στον Αγιο Αλεξανδρο.
    Ταχυτητα εχω φουλ,απο περισυ τετοιον καιρο που το εκανα vdsl απο adsl,50/5 συνεχως ...
    Καμμια ιδεα της αιτιας η καμμια γνωση απο οσα εχετε ακουσει για την πολη?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας