Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ακριβως την ιδια λυση εκανα κι εγω...

    https://www.adslgr.com/forum/threads...85#post6839385

  2. #17
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    δλδ γουατ δε φακ φιλε

  3. #18
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παιδιά είναι θέμα μπουκώματος δικτύου της NOVA, εχω πληροφόρηση απο δικό μου άνθρωπο απο μέσα, ρίχνει την ταχύτητα σε τυχαίες γραμμές για να μην μπουκώσει το δίκτυο τους, ειδικά η 100αρες είναι βόμβες για τα συστήματα τους, ειδικά δε στον κορονοιό απο όσους είχαν 100αρα άκουγα τα χείριστα

    - - - Updated - - -

    Δεν αυξάνουν το bandwidth για να γλυτώσουν κόστος

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είναι θέμα μπουκώματος δικτύου της NOVA, εχω πληροφόρηση απο δικό μου άνθρωπο απο μέσα, ρίχνει την ταχύτητα σε τυχαίες γραμμές για να μην μπουκώσει το δίκτυο τους, ειδικά η 100αρες είναι βόμβες για τα συστήματα τους, ειδικά δε στον κορονοιό απο όσους είχαν 100αρα άκουγα τα χείριστα

    - - - Updated - - -

    Δεν αυξάνουν το bandwidth για να γλυτώσουν κόστος
    Βλακείες σου λέει ο άνθρωπος απο μέσα για να το πω ευγενικά.

    Στην περίπτωση με τον κορονοιο όταν παρουσιαζόταν θέμα παρουσιαζόταν σε ολόκληρο το dslam, όχι μόνο σε όσους είχαν 100αρα,

  5. #20
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλακείες σου λέει ο άνθρωπος απο μέσα για να το πω ευγενικά.

    Στην περίπτωση με τον κορονοιο όταν παρουσιαζόταν θέμα παρουσιαζόταν σε ολόκληρο το dslam, όχι μόνο σε όσους είχαν 100αρα,
    Στον κοροναιο να συμφωνήσω βεβαίως, αλλά ολα αυτά που γίνονται με τις 100αρες της νοβα απο την ημέρα της εμπορικής διάθεσης μέχρι και σήμερα και είμαι σίγουρος οτι τα έχεις δει κατά καιρούς μέσα στο forum, μόνο σύμπτωση δεν είναι και θα έλεγα οτι ταυτίζονται με τα λεγόμενα του γνωστού μου

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κοροναιο να συμφωνήσω βεβαίως, αλλά ολα αυτά που γίνονται με τις 100αρες της νοβα απο την ημέρα της εμπορικής διάθεσης μέχρι και σήμερα και είμαι σίγουρος οτι τα έχεις δει κατά καιρούς μέσα στο forum, μόνο σύμπτωση δεν είναι και θα έλεγα οτι ταυτίζονται με τα λεγόμενα του γνωστού μου
    Εγώ πάλι θα έλεγα πως όχι δεν ταυτίζονται, τις πιο πολλές φορές έχει να κάνει με μπούκωμα στην διασύνδεση του 3ου παρόχου

  7. #22
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλακείες σου λέει ο άνθρωπος απο μέσα για να το πω ευγενικά.

    Στην περίπτωση με τον κορονοιο όταν παρουσιαζόταν θέμα παρουσιαζόταν σε ολόκληρο το dslam, όχι μόνο σε όσους είχαν 100αρα,
    Δεν το ξέρεις αυτό μην το λες με τόση σιγουριά.
    Μια χαρά θα μπορούσαν να κάνουν pick συνδέσεις τυχαία ή ανάλογα με το bandwidth που χρησιμοποιούν και να τις κάνουν throttle.Δεν λέω ότι το κάνουν αλλά λέω να μην λέμε με τόση σιγουριά πράγματα που δεν ξέρουμε.Εγώ θα κράταγα και μια επιφύλαξη αν και δεν θα έβαζα ποτέ nova έτσι όπως είναι τώρα και δωρεάν να μου πρόσφερε τις υπηρεσίες της...

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξέρεις αυτό μην το λες με τόση σιγουριά.
    Μια χαρά θα μπορούσαν να κάνουν pick συνδέσεις τυχαία ή ανάλογα με το bandwidth που χρησιμοποιούν και να τις κάνουν throttle.Δεν λέω ότι το κάνουν αλλά λέω να μην λέμε με τόση σιγουριά πράγματα που δεν ξέρουμε.Εγώ θα κράταγα και μια επιφύλαξη αν και δεν θα έβαζα ποτέ nova έτσι όπως είναι τώρα και δωρεάν να μου πρόσφερε τις υπηρεσίες της...
    Και η γη θα μπορούσε να είναι επίπεδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι.

    Αν είναι να πιάσουμε θεωρίες συνωμοσίας δεν πάμε πουθένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 20-07-20 στις 14:51.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδιά επειδή διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ για να βρω λύση και κοντεύω να τρελαθώ... Το πρόβλημα είναι με nova 50. Ειχα ενα ZTE το οποίο εκεί που η ταχύτητα ήταν καρφωμένη στο 50 έπεφτε ξαφνικά στο 1-2. Επανεκκίνηση και reset (ανάλογα) και επανέρχονταν στα κανονικά του. Αυτό κρατούσε από 1-2 μέρες έως 1-2 ώρες.

    Τελικά και μετά από συζητήσεις η nova μου έστειλε ένα νέο Router tplink 7790. Για περίπου ένα μήνα όλα καλά και καρφωμένος στο 49-50. Ανα τρεις μέρες το εκλεινα και το ξανανοιγα. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες με έχει γονατίσει. Εκεί που έχει ιντερνετ σταματαέι να δίνει εντελώς κι ενώ φαίνεται συνδεδεμένο.
    Αυτο ισχύει και ενσύρματα και ασύρματα.
    To download σταθερό στο 5. Μετά την τελευταία μου διαμαρτυρία ζητησα να ερθει τεχνικός. Να πω ότι από την Παρασκευη το ιντερνετ δουλεύει κανονικά, μόνο που κατάλαβα σήμερα ότι συγχρονιζω στο 20-25 Η Nova μου λέει ότι δεν με κατέβασε αυτή. Ο τεχνικός λοιπόν ήρθε σήμερα και μου είπε ότι φταιει η καλωδίωση από την είσοδο της πολυκατοικίας στην πρίζα μου. Βγάζει χιλιάδες λάθη. Η μόνη λύση είναι αλλαγή κάθετης καλωδίωσης.

    Τι να κάνω? Ισχύει κάτι τέτοιο? Τωρα γιατι δουλεύει εδω και τέσσερις μέρες μια χαρα το ιντερνετ στο 20 και γιατι το download είναι καρφωμένο στο 5? Εννοώ ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία σε πολυκατοικία να αλλάξω το καλώδιο. κι αν δεν είναι αυτό? Το μεγάλο μου πρόβλημα ότι δουλεύω από το σπίτι και χρειάζομαι μεταφορά μεγάλων αρχείων. μέχρι τώρα με έχει κρεμάσει πολλές φορές. Πρέπει να το λύσω....

    Tα στατιστικά που έχω αυτή τη στιγμή που κάνει στιγμιαία κόλπα

    Current Rate (Kbps) 5490 22012
    Max Rate (Kbps) 35799 49717
    SNR Margin (dB) 30.3 24.1
    Line Attenuation (dB) 19.1 16.1
    Errors (Pkts) 0 0
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cac : 20-07-20 στις 23:06.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cac Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά επειδή διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ για να βρω λύση και κοντεύω να τρελαθώ... Το πρόβλημα είναι με nova 50. Ειχα ενα ZTE το οποίο εκεί που η ταχύτητα ήταν καρφωμένη στο 50 έπεφτε ξαφνικά στο 1-2. Επανεκκίνηση και reset (ανάλογα) και επανέρχονταν στα κανονικά του. Αυτό κρατούσε από 1-2 μέρες έως 1-2 ώρες.

    Τελικά και μετά από συζητήσεις η nova μου έστειλε ένα νέο Router tplink 7790. Για περίπου ένα μήνα όλα καλά και καρφωμένος στο 49-50. Ανα τρεις μέρες το εκλεινα και το ξανανοιγα. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες με έχει γονατίσει. Εκεί που έχει ιντερνετ σταματαέι να δίνει εντελώς κι ενώ φαίνεται συνδεδεμένο.
    Αυτο ισχύει και ενσύρματα και ασύρματα.
    To download σταθερό στο 5. Μετά την τελευταία μου διαμαρτυρία ζητησα να ερθει τεχνικός. Να πω ότι από την Παρασκευη το ιντερνετ δουλεύει κανονικά, μόνο που κατάλαβα σήμερα ότι συγχρονιζω στο 20-25 Η Nova μου λέει ότι δεν με κατέβασε αυτή. Ο τεχνικός λοιπόν ήρθε σήμερα και μου είπε ότι φταιει η καλωδίωση από την είσοδο της πολυκατοικίας στην πρίζα μου. Βγάζει χιλιάδες λάθη. Η μόνη λύση είναι αλλαγή κάθετης καλωδίωσης.

    Τι να κάνω? Ισχύει κάτι τέτοιο? Τωρα γιατι δουλεύει εδω και τέσσερις μέρες μια χαρα το ιντερνετ στο 20 και γιατι το download είναι καρφωμένο στο 5? Εννοώ ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία σε πολυκατοικία να αλλάξω το καλώδιο. κι αν δεν είναι αυτό? Το μεγάλο μου πρόβλημα ότι δουλεύω από το σπίτι και χρειάζομαι μεταφορά μεγάλων αρχείων. μέχρι τώρα με έχει κρεμάσει πολλές φορές. Πρέπει να το λύσω....

    Tα στατιστικά που έχω αυτή τη στιγμή που κάνει στιγμιαία κόλπα

    Current Rate (Kbps) 5490 22012
    Max Rate (Kbps) 35799 49717
    SNR Margin (dB) 30.3 24.1
    Line Attenuation (dB) 19.1 16.1
    Errors (Pkts) 0 0
    Λοιπόν άκου με ποια σειρά αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα:έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης απο τον κατανεμητή μέχρι και την πρίζα με ότι αυτό συνεπάγεται,εάν δεν φταίει αυτό το μέρος και δεν υπάρχει βλάβη κάνουμε έλεγχο στο ρούτερ ενσύρματα και ασύρματα, και αν φταίει το αλλάζουμε, εάν δεν φταίει αυτό δηλώνουμε βλάβη στον πάροχο ο οποίος σε συνεννόηση με τον πάροχο που έχει αναλάβει την περιοχή και την καμπίνα σου θα κάνει έλεγχο και συντήρηση.

    ΕΣΥ: έχεις πρόβλημα απο την δική σου πλευρά στο θέμα της εσωτερικής εγκατάστασης και εδώ θα πρέπει όντως να γίνει η διαδικασία όπως την εξηγεί ο τεχνικός επίσης το download παίζει σε μεγαλύτερη συχνότητα πάνω στον χαλκό οπότε αυτό συνήθως επηρεάζεται περισσότερο ενώ το upload σε μικρότερη και συνήθως σε βλάβη δεν μεταβάλλεται τόσο πολύ. Άλλαξε καλωδίωση θα το κάνεις μια φορά και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο την μεριά σου ώστε να μην σε χρεώνουν συνέχεια τεχνικούς απο την nova, σίγουρα σου πήρε 25 ευρώ και θα σου πάρει παραοάνω για την κάθετη αλλαγή αλλά κάντο μια και καλή

    - - - Updated - - -

    Κοινώς δεν φταίει η nova αλλά η δική σου πλευρά

  11. #26
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστω πολύ! Το μεγαλο πρόβλημα μου ειναι ότι ειμαι σε πολυκατοικία και δεν ξέρω πόσο εύκολα γινεται η αλλαγη στην καλωδιωση

  12. #27
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω πολύ! Το μεγαλο πρόβλημα μου ειναι ότι ειμαι σε πολυκατοικία και δεν ξέρω πόσο εύκολα γινεται η αλλαγη στην καλωδιωση
    Αδύνατο δεν είναι απλά καλό θα ήταν να γίνει για να μην έχεις αμφιβολίες

  13. #28
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cac Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά επειδή διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ για να βρω λύση και κοντεύω να τρελαθώ... Το πρόβλημα είναι με nova 50. Ειχα ενα ZTE το οποίο εκεί που η ταχύτητα ήταν καρφωμένη στο 50 έπεφτε ξαφνικά στο 1-2. Επανεκκίνηση και reset (ανάλογα) και επανέρχονταν στα κανονικά του. Αυτό κρατούσε από 1-2 μέρες έως 1-2 ώρες.

    Τελικά και μετά από συζητήσεις η nova μου έστειλε ένα νέο Router tplink 7790. Για περίπου ένα μήνα όλα καλά και καρφωμένος στο 49-50. Ανα τρεις μέρες το εκλεινα και το ξανανοιγα. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες με έχει γονατίσει. Εκεί που έχει ιντερνετ σταματαέι να δίνει εντελώς κι ενώ φαίνεται συνδεδεμένο.
    Αυτο ισχύει και ενσύρματα και ασύρματα.
    To download σταθερό στο 5. Μετά την τελευταία μου διαμαρτυρία ζητησα να ερθει τεχνικός. Να πω ότι από την Παρασκευη το ιντερνετ δουλεύει κανονικά, μόνο που κατάλαβα σήμερα ότι συγχρονιζω στο 20-25 Η Nova μου λέει ότι δεν με κατέβασε αυτή. Ο τεχνικός λοιπόν ήρθε σήμερα και μου είπε ότι φταιει η καλωδίωση από την είσοδο της πολυκατοικίας στην πρίζα μου. Βγάζει χιλιάδες λάθη. Η μόνη λύση είναι αλλαγή κάθετης καλωδίωσης.

    Τι να κάνω? Ισχύει κάτι τέτοιο? Τωρα γιατι δουλεύει εδω και τέσσερις μέρες μια χαρα το ιντερνετ στο 20 και γιατι το download είναι καρφωμένο στο 5? Εννοώ ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία σε πολυκατοικία να αλλάξω το καλώδιο. κι αν δεν είναι αυτό? Το μεγάλο μου πρόβλημα ότι δουλεύω από το σπίτι και χρειάζομαι μεταφορά μεγάλων αρχείων. μέχρι τώρα με έχει κρεμάσει πολλές φορές. Πρέπει να το λύσω....

    Tα στατιστικά που έχω αυτή τη στιγμή που κάνει στιγμιαία κόλπα

    Current Rate (Kbps) 5490 22012
    Max Rate (Kbps) 35799 49717
    SNR Margin (dB) 30.3 24.1
    Line Attenuation (dB) 19.1 16.1
    Errors (Pkts) 0 0
    Αρχικά..
    Το snr σου είναι πολύ ψηλά ( δεν πίστευα ότι θα το έλεγα αυτό ).. Επανεκκίνηση στο ρουτερ έκανες; Reset δοκίμασες από το κουμπάκι πίσω; Αν ναι και δεν επανήλθε..
    Πάρε τους και πες τους να το επαναφέρουν.. Στο 9; Δεν ξέρω πόσο σου ήταν πριν.. Μην σου αρχίσουν τα διάφορα δεν γίνεται κλπ.. Ζήτα reset πόρτας στο dslam.. Να το καταγράψουν και οι τεχνικοί τους θα καταλάβουν.. Φαίνεται ότι η γραμμή έχει να δώσει και άλλο αλλά δεν πάει..
    Γράφει κάπου το προφίλ στο ρουτερ; Είναι vdsl 17a;
    Στη κεντρική πρίζα μόνο του δοκίμασες; Έκανες τπτ αλλαγές στην εσωτερική καλωδίωση πρόσφατα; Μήπως έπεσε γι'αυτό..
    Έπειτα άστο λίγες ώρες συνδεδεμένο αν μπορείς κ βάλε πάλι στατιστικά.. Με εικόνα αν γίνεται..
    Μόνο ένα σκέτο errors βλέπω.. Γράφει κάπου crc,fec κλπ;
    Αυτό σε ότι αφορά τη κατάσταση της γραμμής κ τη μείωση της ταχύτητας..
    Στο άλλο πρόβλημα που σου κολλάει το ίντερνετ και τα σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας.. Με καλώδιο δικτύου ethernet δοκίμασες; Τα ίδια;
    Σου έβαλα πολλά ε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν άκου με ποια σειρά αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα:έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης απο τον κατανεμητή μέχρι και την πρίζα με ότι αυτό συνεπάγεται,εάν δεν φταίει αυτό το μέρος και δεν υπάρχει βλάβη κάνουμε έλεγχο στο ρούτερ ενσύρματα και ασύρματα, και αν φταίει το αλλάζουμε, εάν δεν φταίει αυτό δηλώνουμε βλάβη στον πάροχο ο οποίος σε συνεννόηση με τον πάροχο που έχει αναλάβει την περιοχή και την καμπίνα σου θα κάνει έλεγχο και συντήρηση.

    ΕΣΥ: έχεις πρόβλημα απο την δική σου πλευρά στο θέμα της εσωτερικής εγκατάστασης και εδώ θα πρέπει όντως να γίνει η διαδικασία όπως την εξηγεί ο τεχνικός επίσης το download παίζει σε μεγαλύτερη συχνότητα πάνω στον χαλκό οπότε αυτό συνήθως επηρεάζεται περισσότερο ενώ το upload σε μικρότερη και συνήθως σε βλάβη δεν μεταβάλλεται τόσο πολύ. Άλλαξε καλωδίωση θα το κάνεις μια φορά και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο την μεριά σου ώστε να μην σε χρεώνουν συνέχεια τεχνικούς απο την nova, σίγουρα σου πήρε 25 ευρώ και θα σου πάρει παραοάνω για την κάθετη αλλαγή αλλά κάντο μια και καλή

    - - - Updated - - -

    Κοινώς δεν φταίει η nova αλλά η δική σου πλευρά
    Ας μην προτρέχουμε.. Κάτσε να το δούμε πρώτα λίγο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-07-20 στις 23:36.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας