Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γεια χαρα παιδια εχω το εξης θεμα.
    Εδω και αρκετο καιρο εχω 100mbps απο την Nova εκει που ειναι ολα καλα σε τυχαια ωρα οποτε του καπνιση η γραμμη πεφτει στα 2-4-5 mbps και για να λυσω αυτο το προλημα βγαζω το βυσμα απο το ρουτερ και το ξανασυνδεω μεχρι να το ξαναπαθει...
    με τα tecnicolor αυτο το προβλημα λυνετε απλος εχει αποσυνδεσεις το μονο ρουτερ που ηταν σταθερο ηταν το speedport plus απο την sercomm

    https://vimeo.com/373733020

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    ποιο καλώδιο αφαιρείς ακριβώς από το ρουτερ ?

    έχεις δοκιμάσει reboot το ρουτερ καθόλου ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2020
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7068/1112
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 41.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανέβασε stats.Έχεις αποσυνδέσεις?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    το καλωδιο της γραμμης , το κανω αυτο γιατι με reboot αργει πολυ ..
    αλλα και με reboot κανει το ιδιο προβλημα φιλε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέβασε stats.Έχεις αποσυνδέσεις?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova.jpg 
Εμφανίσεις:  159 
Μέγεθος:  204,0 KB 
ID: 215579 αποσυνδεσεις εχω με τα tecnicolor αλλα δεν εχω το μπουκομα

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατά την γνώμη μου πρέπει να έρθει τεχνικός και να ελένξει την ταχύτητα σου έξω στο ΒΟΧ. Αν δεν παρουσιάζει πρόβλημα εκεί, τότε φταίει η καλωδιωσή σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις πολλά Crc errors,για μένα δες την καλωδίωση σου και την τηλεφωνική πρίζα του τοίχου,μπορεί και αυτό να βραχυκυκλώνει.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    τελικα ισως βρηκα την λυση μετα απο μηνες στο θεμα μου ...... Για να το παρω απο την αρχη
    Α αλαξα καλωδιο 2 φορες
    Β ηρθαν τεχνικη 2 φορες απο nova κ 1 ote
    Γ δοκιμασα τα ρουτερ h267n , technicolor tg789v2 k technicolor tg789vn σταθερα χωρις μπουκοματα αλλα ειχαν προβλημα με αποσυνδεσεις
    Δ οτε και νοβα για το θεμα error ειπαν οτι δεν τιθεται θεμα προβληματος με τοσα error

    το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης παει καλα απο τοτε που αλαξα προφιλ παραδειγμα το παλιο ηταν psyastral@forthnet.gr@forthnet.gr το γυρισαν στο psyastral@fortnet.gr και μεχρι στιγμης παει καλα
    ολα αυτα με επιφυλαξη γιατι κατα καιρους πηγαινε kala

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsyastraL Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα ισως βρηκα την λυση μετα απο μηνες στο θεμα μου ...... Για να το παρω απο την αρχη
    Α αλαξα καλωδιο 2 φορες
    Β ηρθαν τεχνικη 2 φορες απο nova κ 1 ote
    Γ δοκιμασα τα ρουτερ h267n , technicolor tg789v2 k technicolor tg789vn σταθερα χωρις μπουκοματα αλλα ειχαν προβλημα με αποσυνδεσεις
    Δ οτε και νοβα για το θεμα error ειπαν οτι δεν τιθεται θεμα προβληματος με τοσα error

    το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης παει καλα απο τοτε που αλαξα προφιλ παραδειγμα το παλιο ηταν psyastral@forthnet.gr@forthnet.gr το γυρισαν στο psyastral@fortnet.gr και μεχρι στιγμης παει καλα
    ολα αυτα με επιφυλαξη γιατι κατα καιρους πηγαινε kala
    αυτό έχει να κάνει με την ip
    αν έκανε αποσυνδέσεις στο @ (συμβολο του ρουτερ) και όχι το DSL τότε είναι άλλο θέμα
    αλλά τα crc είναι καθαρά θέμα γραμμής
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    τελικα τιποτα δεν εγινε ,,,, το ιδιο και το ιδιο

  10. #10
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ακριβως το ίδιο θέμα εχω κι εγω....
    100αρα γραμμη --> συνδεση στα 72Mbps (να μην το σχολιασω αυτο) και ξαφνικα πτωση στα 5...μετρηση με speedtest και ftp της forthnet με laptop καρφωμενο στο router

    επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα......εκαναν κατι ελεγχους κτλ...αρχικα "φταιει η συσκευη σας (laptop)"--> απαντηση οτι τα ιδια εχω με PC , tablet και κινητο

    Στη συνέχεια παραδοχη οτι όντως η ονομαστικη ταχυτητα ειναι χαμηλη (62 Mbps) και να φωναξουν τεχνικο --> τα κλασικα..αν ειναι βλαβη modem δεν χρεωνομαι , αν ειναι βλαβη μεχρι τη γραμμη δεν χρεωνομαι...αν ειναι μεσα στο σπιτι --> 20 ευρω

    Απαντησα οτι εχω ηδη φερει τεχνικο για να κανει ελεγχο μεσα στο σπιτι και ειναι ολα ΟΚ.....

    "αφηστε τη γραμμη ως εχει και να καλεσουμε τεχνικο"
    Απαντηση απο εμενα : ειναι παρασκευη βραδυ και δε μπορω να μεινω χωρις Internet ολο το ΣΚ. Δουλευω και απο το σπιτι

    "οταν ξανακολλησει , καλεστε μας να φωναξουμε τεχνικο (ερχεται σε 24 ωρες)"!!!!!!

    Σκεφτομαι να κανω καταγγελια στην ΕΕΕΤ και να σηκωθω να φυγω,,,,,απο την ωρα που την εβαλα (Ιανουαριο) ειμαι ΟΛΟ προβληματα...

  11. #11
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chameleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως το ίδιο θέμα εχω κι εγω....
    100αρα γραμμη --> συνδεση στα 72Mbps (να μην το σχολιασω αυτο) και ξαφνικα πτωση στα 5...μετρηση με speedtest και ftp της forthnet με laptop καρφωμενο στο router

    επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα......εκαναν κατι ελεγχους κτλ...αρχικα "φταιει η συσκευη σας (laptop)"--> απαντηση οτι τα ιδια εχω με PC , tablet και κινητο

    Στη συνέχεια παραδοχη οτι όντως η ονομαστικη ταχυτητα ειναι χαμηλη (62 Mbps) και να φωναξουν τεχνικο --> τα κλασικα..αν ειναι βλαβη modem δεν χρεωνομαι , αν ειναι βλαβη μεχρι τη γραμμη δεν χρεωνομαι...αν ειναι μεσα στο σπιτι --> 20 ευρω

    Απαντησα οτι εχω ηδη φερει τεχνικο για να κανει ελεγχο μεσα στο σπιτι και ειναι ολα ΟΚ.....

    "αφηστε τη γραμμη ως εχει και να καλεσουμε τεχνικο"
    Απαντηση απο εμενα : ειναι παρασκευη βραδυ και δε μπορω να μεινω χωρις Internet ολο το ΣΚ. Δουλευω και απο το σπιτι

    "οταν ξανακολλησει , καλεστε μας να φωναξουμε τεχνικο (ερχεται σε 24 ωρες)"!!!!!!

    Σκεφτομαι να κανω καταγγελια στην ΕΕΕΤ και να σηκωθω να φυγω,,,,,απο την ωρα που την εβαλα (Ιανουαριο) ειμαι ΟΛΟ προβληματα...
    Φιλε μολις παρελαβα το speeportplus της Sercom το ειχα δανειστει για λιγο καιρο και για εναν μηνα δουλευε αψογα .Θα γραψω πως παει το πραμα μερχρι στιγμης κερδισα +7 mbps με αυτο το ρουτερ , ισως η καμπηνα που εχω να εχει τσιπακια της sercom ποιος ξερει ......

  12. #12
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ακομα και να δουλεψει καλυτερα, δε θα εχεις τηλεφωνια....εκτος αν το κανεις bridge με το ZTE

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsyastraL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μολις παρελαβα το speeportplus της Sercom το ειχα δανειστει για λιγο καιρο και για εναν μηνα δουλευε αψογα .Θα γραψω πως παει το πραμα μερχρι στιγμης κερδισα +7 mbps με αυτο το ρουτερ , ισως η καμπηνα που εχω να εχει τσιπακια της sercom ποιος ξερει ......

  13. #13
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ακομα δεν ειμαι σε voip μεχρι να το κανουν θελουμε ακομη...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  εδς.jpg 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  70,2 KB 
ID: 215714 δεν μπουκωνει αλλα εχω παρατηρηση οτι μεσα στην μερα η ταχυτητα παει 50-60-70 δεν ειναι καρφι 87mbps

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πολλά Crc errors,για μένα δες την καλωδίωση σου και την τηλεφωνική πρίζα του τοίχου,μπορεί και αυτό να βραχυκυκλώνει.
    απευθειας απο εξω ερχετε το καλοδιο

  14. #14
    Καλησπερα και απο μενα εχω σχεδον το ιδιο προβλημα και εχω αλλαξει καλωδιωσεις σπιτιου,utp κλπ. Μου κανει το ιδιο με τις αυξομειωσεις η 100vdsl της νοβα απο 90 σε 0 και κυριως βραδινες ωρες.Δεν εχω πολλες γνωσεις αλλα δε βγαλαμε ακρη ουτε με τεχνικους ουτε με ηλεκτρολογους και το προβλημα παραμενει.Ηθελα να ρωτησω αν βρεθηκε λυση.Ευχαριστω

  15. #15
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aggelosrapweilerz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο μενα εχω σχεδον το ιδιο προβλημα και εχω αλλαξει καλωδιωσεις σπιτιου,utp κλπ. Μου κανει το ιδιο με τις αυξομειωσεις η 100vdsl της νοβα απο 90 σε 0 και κυριως βραδινες ωρες.Δεν εχω πολλες γνωσεις αλλα δε βγαλαμε ακρη ουτε με τεχνικους ουτε με ηλεκτρολογους και το προβλημα παραμενει.Ηθελα να ρωτησω αν βρεθηκε λυση.Ευχαριστω
    το έλυσα το θέμα με το speedportplus της Sercom δεν μου κανει μπουκοματα ουτε αποσυνδεσεις απλος καμια φορα η γραμμη πιανει απο πχ απο 90 παει 86 . οποτε για μενα πλεον ειναι μια χαρα κανω τη δουλεια μου

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας