Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας γιατί δε βρίσκω άκρη…

    Έχω σύνδεση VDSL Cosmote Home Double Play 50L με modem το Speedport Plus.

    Μέχρι την Τρίτη 26/05 το modem συγχρόνιζε στα 50-51Mbps, χωρίς κανένα πρόβλημα, χωρίς αποσυνδέσεις κτλ. Αν παίζει ρόλο, το σπίτι είναι 11 ετών και βρίσκεται σε συγκρότημα μεζονέτων.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedtest 22-05.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  20,4 KB 
ID: 215562

    Την Τετάρτη έχασα εντελώς τη σύνδεση και επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα.
    Ταυτόχρονα, στο δίπλα σπίτι, υπήρξαν επίσης προβλήματα στη σύνδεση.

    Ο τεχνικός σε εμένα ήρθε την επόμενη ημέρα, Πέμπτη 28/05.

    Σημ.: ο γείτονας εργάζεται στην τεχνική υποστήριξη της Cosmote και αυτό τον καιρό εργάζεται απομακρυσμένα. Έχει 200άρα γραμμή η οποία προφανώς είναι απαραίτητη. Επίσης, αν κατάλαβα καλά, οι εργαζόμενοι στην Cosmote, αν αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα δεν δηλώνουν βλάβη για να μη καταγράφεται και χαλάνε τα στατιστικά.

    Έφερε μαζί του (και δοκίμασε) ένα καινούργιο modem, καινούργια καλώδια και φίλτρα, έκανε έλεγχο στο κουτί του OTE, άλλαξε κάποιο καλώδιο εκεί, μέτρησε τη γραμμή και απεφάνθη πως η γραμμή είναι ok και φτάνει στα 50Mpbs. Έκανε και έλεγχο στην εσωτερική κεντρική πρίζα του σπιτιού όπου δοκίμασε όλα τα ζεύγη του καλωδίου που έρχεται από έξω, αποσύνδεσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, συναγερμό κτλ. Σύμφωνα με τις μετρήσεις του, από τα καλώδια του σπιτιού μου, διέρχεται τάση ρεύματος. Ο τεχνικός αποχωρεί και με κατευθύνει στο να καλέσω ηλεκτρολόγο γιατί υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού.

    Ο ηλεκτρολόγος (παλιός φίλος, επαγγελματίας με ειδικότητα σε δομημένες καλωδιώσεις) δεν βρήκε κάτι περίεργο στα καλώδια μου. Πήρε λοιπόν ένα καλώδιο 40m και σύνδεσε το modem απευθείας στο κουτί του ΟΤΕ. Δοκίμασε και το 2°, καινούργιο, modem αλλά κανένα δεν κατάφερε να συγχρονίσει.

    Πρωί Σαββάτου (30/05), μέσω του Cosmote app, ανταλλάσω μηνύματα με την τεχνική υποστήριξη, εξηγώ τι έχει γίνει και δηλώνω εκ νέου βλάβη. Έχει ήδη δρομολογηθεί επίσκεψη άλλου τεχνικού έως την Τρίτη 02/06

    Λίγες ώρες αργότερα, επισκέπτεται τον γείτονα τεχνικός για να κοιτάξει το δικό του πρόβλημα.
    Επί της ευκαιρίας, κοιτάει και το δικό μου πρόβλημα και επαναλαμβάνει ότι η μέτρηση είναι οκ από τον ΟΤΕ και η γραμμή έρχεται στα 50Mbps συνεπώς είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού.

    Του απαντώ πως χθες παρέκαμψα την εσωτερική καλωδίωση συνδέοντας το modem απευθείας στο κουτί του ΟΤΕ (που οι μετρήσεις δείχνουν να είναι οκ) και δε συγχρόνισε ούτε έτσι. Ο τεχνικός απαντάει ότι μάλλον ο ηλεκτρολόγος έκανε λάθος, μπορεί να μη κούμπωσε σωστά το κλιπ (!) και διάφορα τέτοια, οπότε τον προκαλώ να δοκιμάσει αυτός με τον ίδιο τρόπο να συνδέσει και τα 2 modem (παλιό και καινούργιο) με τον σωστό τρόπο.

    Φυσικά, κανένα modem δε συγχρόνισε.

    Όμως, παρατηρείται το εξής: Όταν έθετε εκτός της σύνδεση του γείτονα, εγώ συγχρόνιζα κανονικά και το αντίστροφο!

    Ο τεχνικός εξακολουθεί να δηλώνει ότι δεν έχει σημασία που το μόντεμ μου συγχρόνισε όταν συνδέθηκε απευθείας στο κουτί του OTE (αποσυνδέοντας τον γείτονα): υπάρχει ΚΑΙ στην εσωτερική καλωδίωση πρόβλημα ΚΑΙ κάποια διένεξη στην υπόλοιπη καλωδίωση. Στην ουσία επιμένει ότι μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι η εσωτερική καλωδίωση μου.

    Τι μπορεί να φταίει;

    Πως μπορώ να χειριστώ το θέμα;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tην εσωτερική καλωδίωση δεν την έβγαζε εκτός όταν έβαζε το καλώδιο απευθείας στο BOX;; εννοείται ναι, τότε τι πρόβλημα έχει η εσωτερική σου καλωδίωση χωρίς καν να είναι πάνω;;
    Κάποια πατάτα έχουν κάνει ή υπάρχει βραχυκύκλωμα και δεν μπορούν να το βρουν ή κερδίζουν χρόνο για να το φτιάξουν.
    Επέμενε στην βλάβη μήπως και ασχοληθεί σοβαρά κάποιος σχετικός τεχνικός.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tην εσωτερική καλωδίωση δεν την έβγαζε εκτός όταν έβαζε το καλώδιο απευθείας στο BOX;; εννοείται ναι, τότε τι πρόβλημα έχει η εσωτερική σου καλωδίωση χωρίς καν να είναι πάνω;;
    Κάποια πατάτα έχουν κάνει ή υπάρχει βραχυκύκλωμα και δεν μπορούν να το βρουν ή κερδίζουν χρόνο για να το φτιάξουν.
    Επέμενε στην βλάβη μήπως και ασχοληθεί σοβαρά κάποιος σχετικός τεχνικός.
    Επιμένουν οτι ναι μεν υπάρχει πρόβλημα απο την πλευρά του ΟΤΕ αλλά υπάρχει ΚΑΙ στην δική μου καλωδίωση.
    Είδαν οτι στη δική μου καλωδίωση υπάρχει τάση ρεύματος και βασίζονται σε αυτό.

    Όμως, το πρόβλημα συγχρονισμού υπάρχει όταν συνδέεται και ο γείτονας. Τότε πιθανον να υπάρχει κάποια τάση γιατί λογικά βραχυκυκλώνει με τη γραμμή του γείτονα.

    Σε καποια φάση την Παρασκευή, ενω είχα πρόβλημα, βλέπω απο το Cosmote app το παρακάτω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-05-29-20-53-27-102_gr.cosmote.myaccount.widget.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  146,3 KB 
ID: 215571

    Απο τότε, τίποτα.
    Αν είχα πρόβλημα, θα μπορούσε να συγχρονίσει σε τέτοιες ταχύτητες;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού έχει δει τεχνικός δικός σου την εγκατάσταση και δεν υπάρχει πρόβλημα δεν έχεις να κάνεις κάτι περισσότερο από την πλευρά σου, κανόνισε ένα συνδυαστικό ραντεβού του τεχνικού του ΟΤΕ με τον δικό σου για να τα πούνε πάνω σε τεχνική βάση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Μίλησαν τηλεφωνικά και δεν έβγαλαν άκρη...


    Πριν λίγο πείραξα τις ρυθμίσεις στο modem. Από το menu dsl setting -> modulation απενεργοποιησα το vdsl2 και το gvector και συγχρονισε κατευθείαν αλλά στα 3Mbps

    Εδώ και 30' έχουμε:


    Transmission mode
    ADSL2+ Annex A
    CRC errors
    20
    FEC errors
    82
    SNR (Down/Up)
    9.5 / 10.1 dB
    Attenuation (Down/Up)
    40.5 / 7.5 dB

    Τι μας λέει αυτό;

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έβγαλαν άκρη σε κάτι τόσο απλό και χειροπιαστό;; με μια εγκατάσταση καλωδίων έχουν να κάνουν και με μία μέτρηση, όχι με βλάβη σε διαστημόπλοιο.

    Το Line Attenuation(Down) δείχνει ότι απέχεις από το DSLAM γύρω στα 3 χιλιόμετρα και δεν βγάζεις τίποτα με τα πειράματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έβγαλαν άκρη σε κάτι τόσο απλό και χειροπιαστό;; με μια εγκατάσταση καλωδίων έχουν να κάνουν και με μία μέτρηση, όχι με βλάβη σε διαστημόπλοιο.

    Το Line Attenuation(Down) δείχνει ότι απέχεις από το DSLAM γύρω στα 3 χιλιόμετρα και δεν βγάζεις τίποτα με τα πειράματα.
    Οκ, δεν βγάζω άκρη με τα πειράματα αλλά τουλάχιστον συγχρόνισα στα 3Mbps και έχω και τηλέφωνο...

    To θέμα είναι οτι δεν έχω σύνδεση απο την Τετάρτη και συνέχεια το καθυστερούν, παραπέμποντας με ο ένας στον άλλο.

    - - - Updated - - -

    Μια ερώτηση:

    Μέχρι ποιο σημείο της καλωδίωσης είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ?

    ΠΧ σε ένα συγκρότημα 6 μονοκατοικιών φεύγει ένα καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ και μοιράζεται σε κάθε σπίτι?

    Ή το κάθε σπίτι συνδέεται αυτόνομα στο κουτί του ΟΤΕ;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο συγκρότημα θα υπάρχει κατανεμητής που συνδέονται όλες οι κατοικίες, μέχρι εκεί είναι ευθύνη του ΟΤΕ.

    Ο δικός σου τεχνικός που σύνδεσε το πρόχειρο καλώδιο που έβαλε;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Στον κατανεμητή το έβαλε. Επίσης, δοκίμασε και διαφορετικά ζεύγη καλωδίων από το ίδιο καλώδιο που συνδέει τον κατανεμητή με τη πρίζα του σπιτιού.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού έβαλε extra καλώδιο και δεν συγχρόνιζε μ' εκείνο, γιατί να κάνει δοκιμές με την καλωδίωση του σπιτιού;; είναι μια άχρηστη δοκιμή στην προκειμένη περίπτωση από την στιγμή που υπάρχει απευθείας σύνδεση με τον κατανεμητή, μας τα λες λίγο μπερδεμένα;;

    Πήρε λοιπόν ένα καλώδιο 40m και σύνδεσε το modem απευθείας στο κουτί του ΟΤΕ. Δοκίμασε και το 2°, καινούργιο, modem αλλά κανένα δεν κατάφερε να συγχρονίσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Ο τεχνικός του ΟΤΕ απλα μέτρησε και δοκίμασε τα ζεύγη καλωδίων.

    Ο ηλεκτρολόγος που ήρθε μετά, σύνδεσε το μοντεμ απευθείας στον κατανεμητή.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον δικό σου ρώτησα
    Ο δικός σου τεχνικός που σύνδεσε το πρόχειρο καλώδιο που έβαλε;;
    και απαντάς
    Στον κατανεμητή το έβαλε. Επίσης, δοκίμασε και διαφορετικά ζεύγη καλωδίων από το ίδιο καλώδιο που συνδέει τον κατανεμητή με τη πρίζα του σπιτιού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Έτσι όπως τα έγραψα δεν είναι κατανοητά... Μέχρι και εγώ μπερδεύτηκα

    Ο 1ος τεχνικός ήρθε, μέτρησε την dsl στον κατανεμητή και την βρήκε οκ.
    Έλεγξε την καλωδίωση στο σπίτι και είπε πως τα καλώδια έχουν τάση, άρα είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης. Με παρέπεμψε σε ηλεκτρολόγο.

    Μετά ήρθε ο ηλεκτρολόγος μου. Έβαλε το μόντεμ στον κατανεμητή και δε συγχρονισε.

    Την επόμενη μέρα, ήρθε 2ος τεχνικός για το πρόβλημα του γείτονα. Μιλήσαμε τηλεφωνικά και μου είπε ότι η γραμμή είναι οκ. Του εξήγησα ότι χθες ήρθε ηλεκτρολόγος και έβαλε το μόντεμ στον κατανεμητή και δε συγχρονισε. Μου είπε ότι ο ηλεκτρολόγος θα έκανε λάθος σύνδεση όποτε τον προετρεψα να δοκιμάσει και αυτός. Δοκίμασε και δε συγχρονισε...

    Σήμερα οι γείτονές μου είπαν πως από βδομάδα ο ΟΤΕ θα ελέγξει τη σύνδεση από το κέντρο έως το kv και από το kv έως τον κατανεμητή. Όμως οι τεχνικοί επιμένουν πως εγώ έχω πρόβλημα στην καλωδίωση.

    Εντωμεταξυ, όταν ο γείτονας ξεσυνδεεται από τον κατανεμητή, εγώ συγχρονιζω κανονικά. ( Και το αντίστροφο) Λογικά, αν μετρηθούν τότε τα καλώδια, δε θα έχουν τάση.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντωμεταξυ, όταν ο γείτονας ξεσυνδεεται από τον κατανεμητή, εγώ συγχρονιζω κανονικά. ( Και το αντίστροφο) Λογικά, αν μετρηθούν τότε τα καλώδια, δε θα έχουν τάση.
    Την εσωτερική εγκατάσταση εννοείται ότι την ελέγχουμε χωρίς να υπάρχει πάνω η γραμμή του ΟΤΕ, αν ο τεχνικός του ΟΤΕ έκανε τέτοιο λάθος και έβλεπε τάση από την γραμμή του γείτονα θα πρέπει να πάει να ασχοληθεί με την κτηνοτροφία και την γεωργία και όχι με τεχνικές δουλειές(χωρίς βέβαια να ισχυρίζομαι ότι και το άρμεγμα ή το βοτάνισμα δεν θέλει τέχνη).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Ήρθε και σήμερα ο τεχνικός, αποκαταστάθηκε το πρόβλημα. (Ούτε ξέρω τι έκανε)
    Θα μου πιστώσουν και 30€ που έδωσα στον ηλεκτρολόγο χωρίς λόγο και φυσικά θα κάνουν και κάποια έκπτωση για την ταλαιπωρία...

    DSL downstream
    49999 kBit/s

    DSL upstream
    4998 kBit/s

    System uptime
    0 days, 5 hours, 36 minutes, 24 seconds

    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B

    CRC errors
    0
    FEC errors

    0
    SNR (Down/Up)
    25.6 / 31.0 dB

    Attenuation (Down/Up)
    14.5 / 17.0 dB

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας