Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

    Ειμαι καινούριος πελάτης της Wind, ολοκληρώθηκε η σύνδεση την Τετάρτη με fttn.
    Πιανω κομπλε ταχυτητα με ethernet αλλα με wifi πιανω max 50mbps.
    Τι πρέπει να κανω; ειναι βλαβη μοντεμ; φταιει που παιζει στα 2.4Ghz; Πρέπει να αγοράσω αλλο; αν ναι, ποιο; (εχω το Zte h268n)

    Full story here :
    Κάνω μετρήσεις με ethernet
    Down 91-93Mbps/ up 9-10Mbps
    Πολυ καλα, μπαίνω και στην ip address βλεπω πιανει 130Mbps η γραμμή, λέω κομπλε ειμαστε.

    Συνδέομαι ασυρματα μεσω Wifi με κινητο... 23mbps
    Τους παιρνω τους εξηγώ, με τα πολλά μου αλλάζουν channel παω στα 40-50Mbps, οπότε μου λενε θα με καλεσει κάποιος "εξειδικευμένος τεχνικός", ο οποίος με παιρνει γ να μου πει οτι με το μοντεμ αυτο η ταχυτητα θα παει μαξ 50.
    Του λεω, ωραια θελω ενα μοντεμ ν παιζει στα 5Ghz. Τα οποία οπως εμαθα δεν εχουν...

    Ξανακαλω τεχνικο, γινεται παλι η ίδια ιστορια.
    Ειμαι καθε μερα στα τηλεφωνα, η εξυπηρέτηση τους ειναι απαισια, οι τεχνικοι άσχετοι τελείως.
    Δεν ξερουν να μου προτείνουν μια λυση. Μιλησα τελευταία φορά μαζι τους το Σάββατο που τους ζητησα "ενα μοντεμ που να υποστηρίζει την ταχύτητα για την οποία πληρωνω". Μου ειπαν θα με παρουν, ακομα περιμενω....

    Παρακαλώ οποίος ξέρει μια βοηθεια, με εχουν βγαλει απτα ρούχα μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Καλά σου τα είπαν, σίγουρα όμως δεν τα έκαναν καλά. Το θεωρητικό μέγιστο στα 2,4 του H268 είναι τα 50 περιπου που αν τα πιάνεις είσαι και πολύ τυχερός. Τώρα αν θες να πιέσεις για αλλαγή θα ήταν καλύτερα να πιέσεις για τις 100άρες πόρτες του ρουτερ. Όπως έγραψες με καλώδιο πιάνεις 91-93 και όχι 100 που πληρώνεις ενώ συχρονίζεις στα 130. Αυτό γίνεται επειδή η LAN πόρτα έχει μέγιστο τα 100Mbps οπότε αφαιρώντας κάποια πακέτα που χρειάζεται το ethernet για να λειτουργήσει μένεις στο ~90 max....
    Οπότε πιστεύω ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις κάτι πιέζοντας για ρουτερ με 1000άρες πόρτες για να μπορείς με τον εξοπλισμό που σου προσφέρουν να έχεις το μέγιστο της ταχύτητας που πληρώνεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σ ευχαριστώ πολύ, οποτε να τους πρήξω για αλλαγή εξοπλισμού;

    Αν δεν βγάλω ακρη μαζι τους υπάρχει κάποιο μοντεμ να προτεινεις που ν σηκωσει 100αρα στ ασύρματο;

    Btw τλχστν απαραδεκτοι, να μην παρέχουν εξοπλισμό που να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υπηρεσίες για τις οποίες προοριζεται

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο εξοπλισμός τους παρέχει τις ταχύτητες που διαφημίζουν, μέσω καλωδίου.
    Αν τώρα ο πελάτης θέλει κάτι παραπάνω θα πρέπει να πάρει ενα δικό του Access point που να δουλεύει στα 5Ghz

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axelzer0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ πολύ, οποτε να τους πρήξω για αλλαγή εξοπλισμού;

    Αν δεν βγάλω ακρη μαζι τους υπάρχει κάποιο μοντεμ να προτεινεις που ν σηκωσει 100αρα στ ασύρματο;

    Btw τλχστν απαραδεκτοι, να μην παρέχουν εξοπλισμό που να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υπηρεσίες για τις οποίες προοριζεται
    Το συγκεκριμενο Modem-router ειναι απλο ΑΛΛΑ πιανει μια χαρα τις ταχυτητες που πρεπει.

    Βαλε το καλωδιο δικτυου στην ethernet 4 και ξανακανε τις μετρησεις σου. Θα δεις ολη την ταχυτητα σου.

    Επισης αναφερεις 130 Mbps . Αυτο ειναι το attainable. οχι το actual rate.

    Βαλε μια φωτο τα στατιστικα της γραμμης σου να τα δουμε.

    Για το ασυρματο... ειναι τετοια η τεχνολογια των 2,4GHz που δεν μπορει να σου δωσει παραπανω στο συγκεκριμενο ρουτερ.
    Για κινητα- ταμπλετ ειναι μια χαρα.

    Αν θελεις παραπανω πχ για desktop-laptop , τοτε μπορεις να βαλεις οποιο AP σου αρεσει και με οτι χαρακτηριστικα θελεις.
    Θα πρεπει να το υποστηριζουν και οι συσκευες σου βεβαια. ΞΕκινανε 25-30€ και φτανουν οσο θελεις μετα.
    Εγω πχ θα σου προτεινα αυτο. Χωρις να ξερω βεβαια αν ειναι μεσα στο budget σου.
    Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα παλιο modem-router σαν ΑΡ αν εχεις καποιο ηδη.


    Ο παροχος ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει την ταχυτητα του πακετου σου. το οποιο απο οτι γραφεις την εχεις.
    Δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει το σουπερ-ντουπερ modem-royter με AC-wifi κλπ κλπ . Εχει το κλασσικο wifi .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 01-06-20 στις 12:33.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε το καλωδιο δικτυου στην ethernet 4 και ξανακανε τις μετρησεις σου. Θα δεις ολη την ταχυτητα σου.
    Έχει διαφορά η LAN4 από τις υπόλοιπες?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Zte h268n ειναι η θυρα που γινεται WAN και ειναι Gigabit σε αντι για fast ethernet οπως οι αλλες 3.


    Τωρα που το ξαναδιαβαζω βεβαια... βλεπω υπαρχουν διαφορα revisions και στο τελευταιο αναφερουν οτι ΔΕΝ ειναι gigabit.

    Οποτε μην το δεσετε κομπο. Ισως να μην ισχυει στο τελευταιο. Τα πρωτα ειχαν σιγουρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 01-06-20 στις 14:03.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Zte h268n ειναι η θυρα που γινεται WAN και ειναι Gigabit σε αντι για fast ethernet οπως οι αλλες 3.
    Πλάκα κάνεις, δεν το βρήκα πουθενά αυτό, θα το δοκιμάσω όμως το απόγευμα που θα είμαι σπίτι. Αν είναι έτσι τότε οκ δεν έχει κανένα λόγο να διαμαρτυρηθεί ο φίλος παραπάνω.

    - - - Updated - - -

    Όχι στο δικό μου τουλάχιστον δεν είναι gigabit η LAN4.
    Το ότι χάνεις 10Mbps περίπου εξαιτίας του εξοπλισμού που σου δίνουν (και όχι λόγω απόστασης, κακού χαλκού κλπ) από τα συμφωνηθέντα νομίζω ότι είναι θέμα.
    Θα μου πείτε τι είναι τα 10Mbps στα 100... εγώ πάντως μέχρι το Μάρτιο λειτουργούσα με λιγότερο από 10Mbps με την ADSL...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλες τις συνδέσεις υπάρχει απώλεια λόγω του overhead περίπου 10%. Ίσως σε άλλο γαλαξία και με άλλη τεχνολογία να μην υπάρχει αυτή η απώλεια, αλλά με την παρούσα που χρησιμοποιούμε στον πλανήτη Γη, είναι απλά αδύνατον.
    Δεν είναι θέμα εξοπλισμού αλλά πρωτοκόλλου επικοινωνίας και πως λειτουργούν αυτές οι συνδέσεις.

    Και η πλάκα είναι ότι σε ADSL το overhead ως ποσοστό είναι μεγαλύτερο, απλά ως μέγεθος δεδομένων μικρότερο (λογικό από την στιγμή που είναι μικρότερος ο συγχρονισμός).

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλες τις συνδέσεις υπάρχει απώλεια λόγω του overhead περίπου 10%. Ίσως σε άλλο γαλαξία και με άλλη τεχνολογία να μην υπάρχει αυτή η απώλεια, αλλά με την παρούσα που χρησιμοποιούμε στον πλανήτη Γη, είναι απλά αδύνατον.
    Δεν είναι θέμα εξοπλισμού αλλά πρωτοκόλλου επικοινωνίας και πως λειτουργούν αυτές οι συνδέσεις.

    Και η πλάκα είναι ότι σε ADSL το overhead ως ποσοστό είναι μεγαλύτερο, απλά ως μέγεθος δεδομένων μικρότερο (λογικό από την στιγμή που είναι μικρότερος ο συγχρονισμός).
    Απλά σκύβεις το κεφάλι και το δέχεσαι, οκ είναι μια άποψη.
    Να σου θυμίσω απλά ότι στην cosmote με gigabit router και συγχρονισμό 110/11 θα είχε ακριβώς αυτό που πληρώνει, χωρίς να πληρώνει αυτός (ο πελάτης) την απώλεια λόγω overhead.
    Επίσης εδώ η απώλεια δεν είναι λόγω vdsl αλλά λόγω fast ethernet.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 110 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 99. Απώλεια 10% ή 11Mbps.
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 100 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 90. Απώλεια 10% ή 10Mbps.
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 55 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 49,5. Απώλεια 10% ή 5,5Mbps.
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 50 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 45. Απώλεια 10% ή 5Mbps.

    Σε ADSL αντίστοιχα θα είχαμε:
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 24 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 20,5. Απώλεια 15% ή 3,5Mbps.
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 20 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 18. Απώλεια 15% ή 2Mbps.
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 15 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 13,5. Απώλεια 15% ή 1,5Mbps.
    Σε οποιονδήποτε πάροχο με συγχρονισμό 10 η πραγματική ταχύτητα λόγω του overhead θα είναι 9. Απώλεια 15% ή 9Mbps.

    Όπως βλέπεις το ποσοστό παραμένει το ίδιο ανάλογα την σύνδεση, αλλά αλλάζει το απόλυτο μέγεθος με το ποσοστό να παραμένει το ίδιο.
    Και όπως ήδη έγραψα, είναι κανόνας που ισχύει σε όλο τον γαλαξία. Ο λόγος είναι γνωστός και έχει όνομα. Overhead!

  12. #12
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Δεν διαφωνώ με το τεχνικό κομμάτι είναι ακριβώς όπως τα γράφεις. Απλά όταν πουλάς σύνδεση έως 100 θα πρέπει να μπορείς να δώσεις έως 100.
    Το "έως" κολλάει σε παράγοντες που δεν μπορούν να ελεγχθούν όπως η απόσταση, η ποιότητα χαλκού κλπ.
    Όταν τώρα εγώ είμαι δίπλα στην καμπίνα, έχω καινούρια καλωδίωση θα πρέπει να πιάσω το θεωρητικό μέγιστο που μου πουλάνε. Θα πρέπει να μπορώ να κατεβάζω με 100.
    Η Cosmote για να το κάνει αυτό κλειδώνει τον συγχρονισμό στα 110. Δεν νομίζω ότι το έκανε από την καλή της την καρδιά, απλά κάποιος(οι) απαιτήσαν να έχουν αυτό που πληρώνουν και νομίζω ότι αν το κυνηγήσεις δεν θα βρεθεί κανένας δικαστής που να μην σε δικαιώσει.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση της wind είναι ακόμη χειρότερα διότι δίνει τερματικό εξοπλισμό (τον οποίο δεν μπορείς εύκολα να αλλάξεις) ο οποίος δεν μπορεί να σου παρέχει σε καμιά περίπτωση το θεωρητικό μέγιστο που σου πουλάνε λόγο fast ethernet. Ακόμη και αν συνδεθεί σε καμπίνα cosmote με συγχρονισμό 110 δεν θα πάρει το 99 που θα έπρεπε με βάση τους υπολογισμούς σου αλλά 90 λόγω fast ethernet.

    Ο κανόνας όπως λες ισχύει σε όλο το γαλαξία, εκείνο που διαφέρει είναι το ποιος πληρώνει το overhead. Και εκεί είναι η ένστασή μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H Cosmote τώρα ξεκίνησε να το κάνει αυτό, τελευταία από τους άλλους παρόχους. Οι 2 άλλοι (Vodafone και Wind) εξαρχής δίνουν μεγαλύτερο συγχρονισμό από τις δικές τους καμπίνες.
    Άσε τους δικαστές και τα λοιπά απ' έξω. Το πακέτο αφορά συγχρονισμό και όχι πραγματική ταχύτητα. Απλά "τυράκι" μας δίνουν για να μην τους ζαλίζουμε. Η απώλεια πάλι υπάρχει.

    Όσον αφορά τις θύρες Ethernet, μια χαρά κάνουν και οι Fast σε συνδέσεις έως 100Mbps. Να έλεγα ότι σε 200άρες γραμμές δεν δίνουν CPE με Gigabit θύρες, να συμφωνήσω μαζί σου.
    Το 10% αφορά απώλειες σε DSL συνδέσεις. Στο Ethernet δίκτυο είναι μικρότερη η απώλεια στο 4% ή στο 2% με Jumbo Frames. Σε WiFi πολύ μεγαλύτερη. Μην τα μπερδέυεις, κάθε τεχνολογία έχει διαφορετικά πρωτόκολλα και απώλειες.

    Τέλος για το συγκεκριμένο θέμα με τις ταχύτητες του WiFi, οι ταχύτητες αφορούν την ενσύρματη σύνδεση. Το WiFi είναι έξτρα ευκολία διότι απλά το έχει το CPE, με ότι δυνατότητες έχει αυτό. Κανείς πάροχος στον πλανήτη δεν εγγυάται μεγάλες ταχύτητες σε ασύρματες συσκευές. Μόνο αν ήταν τρελός ή άσχετος με την τεχνολογία, άρα μακρυά από τέτοιον.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σ ευχαριστώ πολύ για την πλήρη απάντηση σου.

    Ενσυρματα δεν με νοιαζει, δεν τρεχω καθολου (προς το παρον)

    Αυτο που με νοιαζει ειναι ν πιανω 100 και στο wifi (τλχστν 80), γιατι εχουμε ποσες συσκευές που παιζουν μονο ασυρματα και ειναι κρίμα, ποσο μαλλον απτην στιγμη που πιανω απτα 100 τα 93.

    Εγω θα τους παρω να απαιτησω τον καταλληλο εξοπλισμό, οφείλουν να μας τον παρέχουν. Μιλαμε για 100/10 ταχυτητα, οχι για 100/10 μονο ενσυρματα.

    Anyway, αν δν βγαλω ακρη μαζι τους, με αυτο το router της xiaomi (κ γω αυτο ειχα στ ματι), θα κανω δουλεια;

    Ειναι ικανο να φτασει τα 100? (εστω τα 92 στην προκειμένη περίπτωση)

    Επισης ειναι VoIP, το μοντεμ (γτπ και δν μας ειχαν ενημερωσει εκ των υστερων), θα πρεπει να έχω σε χρηση κ τ παλιο κ τ καινούριο ε; (έτσι μ ειπε ενας τεχνικός τους)

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Ξέρω πολύ καλά και θεωρητικά αλλά και πρακτικά πως λειτουργούν τα περισσότερα πρωτόκολλα. Σου λέω εξ αρχής ότι δεν διαφωνώ στο τεχνικό κομμάτι αλλά δεν θες να το καταλάβεις. Όπως επίσης δεν κατάλαβες ότι δεν έδωσα καμία ελπίδα στον φίλο για αλλαγή του router λόγω κακού wifi.

    Απλά για να κλείσω το θέμα εδώ, αυτό που λέω είναι ότι όταν ο τελικός χρήστης παίρνει σύνδεση έως 90 (πραγματική ταχύτητα) θα ήθελα σαν καταναλωτής να διαφημίζεται έως 90. Οτιδήποτε διαφορετικό θεωρώ ότι είναι παραπλάνηση του πελάτη και δεν θα πρέπει να το ανεχόμαστε. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν τελικό χρήστη το overhead που μπορεί να υπάρχει παρά μόνο η πραγματική ταχύτητα που τελικά έχει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας