Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τέσσερεις εκδοτικοί οίκοι -Hachette, Penguin Random House, Wiley, HarperCollins- κατέθεσαν αγωγή για παραβίαση των πνευματικών τους δικΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  op.jpg 
Εμφανίσεις:  371 
Μέγεθος:  80,6 KB 
ID: 215632αιωμάτων, εναντίον του Internet Archive και του Open Library project του. Μέσω της Open Library ο χρήστης μπορεί να δανειστεί ένα ψηφιακό σκαναρισμένο αντίγραφο ενός φυσικού βιβλίου -έναν τρόπο βασισμένο στην θεωρία “controlled digital lending” (CDL) που επιτρέπει τον περιορισμένο ταυτόχρονο δανεισμό ενός σκαναρισμένου αντιγράφου .

    Η υπηρεσία Open Library, ξεκίνησε να λειτουργεί το 2006 και τον Μάρτιο του 2020 λόγω της πανδημίας, αφαίρεσε τον περιορισμό των ταυτόχρονων δανεισμών των βιβλίων που φιλοξενεί. Έτσι αφενός παρακάμπτει τους τυπικούς περιορισμούς των φυσικών βιβλιοθηκών αναφορικά με τα διαθέσιμα αντίτυπα, ενώ με το σκανάρισμα των βιβλίων δεν πληρώνει κανενός είδος ανταλλάγματος ή αμοιβής στους συγγραφείς και εκδότες.

    Η πρακτική του Internet Archive έχει κατακριθεί πολλές φορές από τα σωματεία των συγγραφέων και τους εκδοτικούς οίκους. Η αγωγή το κατηγορεί ανοικτά πως το όλο σχήμα παραβιάζει σε μαζική κλίμακα τα πνευματικά δικαιώματα των εναγόντων.



    Πηγή : The Verge

  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάντως είμαι υπέρ του Internet Archive (Open Library) καθώς δεν θεωρώ ότι κάνουν κάτι παράνομο.
    αντί να προωθούν τις νέες τεχνολογίες ώστε να κάνουν τον κόσμο να στραφεί στα βιβλία αυτοί με τον τρόπο τους τον απωθούν μακρυά από τα βιβλία και τα βιβλιοπωλεία όπως γίνεται με τα δισκάδικα και την μουσική
    συγνώμη μόνοι τους βάζουν ταφόπλακα στο επαγγελματικό τους αντικείμενο.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως είμαι υπέρ του Internet Archive (Open Library) καθώς δεν θεωρώ ότι κάνουν κάτι παράνομο.
    αντί να προωθούν τις νέες τεχνολογίες ώστε να κάνουν τον κόσμο να στραφεί στα βιβλία αυτοί με τον τρόπο τους τον απωθούν μακρυά από τα βιβλία και τα βιβλιοπωλεία όπως γίνεται με τα δισκάδικα και την μουσική
    συγνώμη μόνοι τους βάζουν ταφόπλακα στο επαγγελματικό τους αντικείμενο.
    Υπέρ του Internet archive είμαι και εγώ. Και full μάλιστα. Αλλά αυτό παίζει να είναι θέμα με τα βιβλία που είναι ακόμα σε πνευματικά δικαιώματα. Δεδομένου ειδικά ότι οι περισσότεροι συγγραφείς δεν είναι και τίποτα πλούσιοι. Τώρα τι είναι το σωστό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Μάλλον το κάποιος να μπορεί να δανείσει το αντίτυπό του. Έτσι και πωλήσεις θα γίνονται και εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητες του άμεσου δωρεάν δανεισμού που σου δίνει η τεχνολογία

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ο δανεισμός βιβλίων πάντα επιτρεπόταν, το πρόβλημα είναι ότι όταν εγώ αγοράσω ένα βιβλίο μπορώ να το δανείσω στους φίλους μου και αυτό ήταν. Μέσω ίντερνετ ο δανεισμός είναι διακρατικός, οπότε ασφαλώς και χάνουν λεφτά. Δύσκολη περίπτωση.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Από όσο ξέρω, διορθώστε αν κάνω λάθος, οι βιβλιοθήκες αγοράζουν βιβλία με την προϋπόθεση ότι δεν θα δανειστούν πάνω από κάποιες φορές, μετά από αυτό το νούμερο πρέπει να αγοραστεί ξανά ο τίτλος.

    Δεν έχει να κάνει με υλική φθορά, οι εκδότες το ήθελαν για προφανείς λόγους.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #6
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Οι βιβλιοθήκες πληρώνουν δικαιώματα σε συλλογικούς οργανισμούς.

    Δεν νομίζω να τολμούσε να θέσει έναν τέτοιο όρο εκδοτικός.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Internet Archive ends “emergency library” early to appease publishers
    Online library asks publishers to “call off their costly assault.”
    https://arstechnica.com/tech-policy/..._medium=social
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας