Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Ξανθη - Καβαλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Speedtouch 585(i)v6
    Καλησπερα.Βρηκα στην αποθηκη κατι παλια λαπτοπ και pc και σκεφτομουν να δοκιμαζα να κανω εναν home server με καποιο απο αυτα για ταινιες μουσικη και λοιπα αρχεια ωστε να εχουν προσβασει ολες η συσκευες στο σπιτι.Μιας και ειμαι τελειως ανίδεος σε αυτο το κομματι απο ενα ψαξιμο που εκανα το ποιο απλο ηταν το FreeNas αλλα κάπως βαρύ για αυτα τα PC που εχω νομιζω και μετα το Ubuntu Server το οποιο νομιζω ειναι οτι καλυτερο .Ποια ειναι η γνωμη σας?Αξιζουν η να τα κανω κατι αλλο που εχω στο μυαλο
    Τα PC που βρηκα ειναι
    Δυο Pentium 4 στα 3ghz
    Ενα Pentium D
    Ενα Netbook Dell mini 10
    Acer Aspire 5680
    Κανει τπτ?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Καλό θα ήταν να αναφέρεις και RAM που έχουν τα μηχανήματα όπως και τι χωρητικότητα έχουν οι δίσκοι.
    Το FreeNas που ανέφερες είναι ίσως η χειρότερη επιλογή καθώς ζητάει τεράστιες ποσότητες RAM. Άλλωστε εδώ και χρόνια βγαίνει μόνο σε 64bit άρα σε Pentium 4 και Pentium D δεν μπορείς να το βάλεις.
    Ρίξε μια ματιά στο openmediavault είναι ελαφρύ και αν θέλεις μόνο να διαμοιράζει αρχεία στο δίκτυο μια χαρά θα κάνει τη δουλειά σου με αυτά τα μηχανήματα

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Ξανθη - Καβαλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Speedtouch 585(i)v6
    Μόνο για διαμοιρασμό θα είναι.Σκληρους έχω καμια 4tb που κάθονται(3χ1tb , 2x500gb).Μνημες εχω αρκετες αλλα και να μην εχω θα βρω αν χρειαστεί.Οι μητρικές των Pentium έχουν 2 θύρες(2x500) και του Pentium d εχει 4 θυρες και εχω σιγουρα 2gb(2x1).Το laptop έχει 2gb(2x1) και τελικά είναι το μοντελο 5670 βρηκα και ενα fujitsu espiro v5535 με 1gb.
    Θα ρίξω μια ματιά και σε αυτό.Ευχαριστω

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Το FreeNas έχει απαίτηση για 8 GB RAM το λιγότερο και επιπλέον 1 GB για κάθε επιπλέον δίσκο που θα συνδέσεις
    Οι Υπολογιστές με Pentium 4 το ανώτερο που μπορούν να πάρουν είναι 4 GB άρα Το FreeNas το ξεχνάς
    Πολύ καλή πρόταση είναι το XPEnology (ίσως η καλύτερη) για Home Server αλλά έχει κάποια δυσκολία στο στήσιμο.
    Αξίζει να το δοκιμάσεις πάντως. Οι παλιότερες εκδόσεις του (DSM 5.2) τρέχουν και σε x86 επεξεργαστές και 2 GB RAM είναι αρκετά.
    Ξεκίνα από αυτό αν καταφέρεις να το στήσεις θα μείνεις έκπληκτος με τις δυνατότητες που έχει

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2007
    Περιοχή
    Ξανθη - Καβαλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Speedtouch 585(i)v6
    Ok.Ευχαριστω πολυ θα το ψάξω και αν εχω απορίες ρωτάω.Ετσι και αλλιώς να πειραματιστω Θέλω ποιο πολυ

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Σε P4 αν εχεις 4γιγα μνημη εγω μεχρι και win10 εχω βαλει. Για file server μια χαρα θα ειναι.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Μόνο για file sharing στήνεις και σε raspberry pie, οπότε δεν έχεις θέμα με τις απαιτήσεις συστήματος. Δοκίμασε openmediavault, πιο εύκολο στο στήσιμο. Μετά xpenology που θα σε παιδέψει παραπάνω. Δες πόσους δίσκους μπορεί να βάλεις στο κάθε μηχάνημα, πόσα sata ports έχεις. Το OMV θέλει έναν δίσκο για να το εγκαταστήσεις ενώ το xpenology τρέχει από το usb φλασάκι. Μετά σκέψου την κατανάλωση και τον θόρυβο ενός P4. Σε λαπτοπ δεν έχω δοκιμάσει.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    δεν νομίζω να σε συμφέρει και από αποψη ρευματος, το κέρδος σε βαθος χρόνου θα το χάσεις λόγω χρεώσεων της ΔΕΗ. Καλύτερα να παρεις ενα rasberry που δεν καιει τπτ μιας και θα το έχεις μόνιμά ανοιχτό λογικά
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bannedteam Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να σε συμφέρει και από αποψη ρευματος, το κέρδος σε βαθος χρόνου θα το χάσεις λόγω χρεώσεων της ΔΕΗ. Καλύτερα να παρεις ενα rasberry που δεν καιει τπτ μιας και θα το έχεις μόνιμά ανοιχτό λογικά
    αυτο ακριβως.

    Αν παρολα αυτα θελεις να το προσπαθησεις, δοκιμασε και το Raspbian on PC .
    Πληροφοριες εδω , αλλιως με μια αναζητηση θα βρεις πολλα χρησιμα αποτελεσματα.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας