Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 88
  1. #46
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το μετράνε αυτό που λένε? μετράνε τις ενεργές συνδέσεις ή την προετοιμασία των συνδέσεων?

    Πχ ζω σε πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα. Αν βάζαμε εμείς με μόνο εμένα συνδρομητή αλλά φυσικά η εγκατάσταση θα πήγαινε και στα 12 διαμερίσματα απέξω, μετράει 12 ή 1 στη μέτρησή τους?
    θεωρητικά πάντα μετράει πόσες είναι ενεργές συνδέσεις (όσο περισσότερες τόσο καλύτερες για αυτούς καθώς κάνουν απόσβεση γιατί μην ξεχνάς ότι το όλο project κοστίζει)

    όταν ξεκίνησε η δράση sfbb.gr που έδινε FTTH στην περιοχή μου

    η πολυκατοικία (20 διαμερίσματα) μου είχε μόνο εμένα ενεργό πελάτη

    τώρα έχει και τα (20) είκοσι διαμερίσματα ενεργούς πελάτες

    και τα αντίστοιχα από τις γειτονικές πολυκατοικίες (τελικά στον Βύρωνα/Παγκράτι)

  2. #47
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.743
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το μετράνε αυτό που λένε? μετράνε τις ενεργές συνδέσεις ή την προετοιμασία των συνδέσεων?

    Πχ ζω σε πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα. Αν βάζαμε εμείς με μόνο εμένα συνδρομητή αλλά φυσικά η εγκατάσταση θα πήγαινε και στα 12 διαμερίσματα απέξω, μετράει 12 ή 1 στη μέτρησή τους?
    Μερικά posts πιο πάνω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για διαθεσιμότητα λέει η είδηση, όχι συνδρομητές.

  3. #48
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά posts πιο πάνω...
    Thx, άρα κουκουρούκου το 180000.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #49
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.743
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thx, άρα κουκουρούκου το 180000.
    Ε με το ζόρι δεν έχει παντρειά.

    Κολλητός στο Lux για να βάλει FTTH σε σπίτι που δεν έχει υπάρχουσα εγκατάσταση πρέπει να σκάσει 4ψηφιο ποσό σε ηλεκτρολόγο για να φέρει την οπτική μέσα στο σπίτι από το σημείο που θα την αφήσει ο πάροχος.

    Σε μας πέφτει επιδότηση εγκατάστασης και περνάει σχεδόν τσάμπα σε όλη την πολυκατοικία, μετά μειωμένο πάγιο για τα 2 πρώτα χρόνια και αντί να έχουμε ΚΑΛΑ ποσοστά χρήσης σε αυτά τα 180.000 νοικοκυριά, τα νούμερα που βλέπουμε είναι τραγικά.

  5. #50
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε με το ζόρι δεν έχει παντρειά.

    Κολλητός στο Lux για να βάλει FTTH σε σπίτι που δεν έχει υπάρχουσα εγκατάσταση πρέπει να σκάσει 4ψηφιο ποσό σε ηλεκτρολόγο για να φέρει την οπτική μέσα στο σπίτι από το σημείο που θα την αφήσει ο πάροχος.

    Σε μας πέφτει επιδότηση εγκατάστασης και περνάει σχεδόν τσάμπα σε όλη την πολυκατοικία, μετά μειωμένο πάγιο για τα 2 πρώτα χρόνια και αντί να έχουμε ΚΑΛΑ ποσοστά χρήσης σε αυτά τα 180.000 νοικοκυριά, τα νούμερα που βλέπουμε είναι τραγικά.
    ακριβώς αυτό ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι όταν σταματήσει η δράση sfbb.gr και κοπεί η επιδότηση και κάποιος θέλει να βάλει FTTH θα πρέπει να πληρώσει , να εκδοθούν οι απαραίτητες άδειες κτλ...

    έτσι κατάφερα και τους γείτονες μου και τους ιδιοκτήτες/ενοίκους της πολυκατοικίας μου.

  6. #51
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε με το ζόρι δεν έχει παντρειά.

    Κολλητός στο Lux για να βάλει FTTH σε σπίτι που δεν έχει υπάρχουσα εγκατάσταση πρέπει να σκάσει 4ψηφιο ποσό σε ηλεκτρολόγο για να φέρει την οπτική μέσα στο σπίτι από το σημείο που θα την αφήσει ο πάροχος.

    Σε μας πέφτει επιδότηση εγκατάστασης και περνάει σχεδόν τσάμπα σε όλη την πολυκατοικία, μετά μειωμένο πάγιο για τα 2 πρώτα χρόνια και αντί να έχουμε ΚΑΛΑ ποσοστά χρήσης σε αυτά τα 180.000 νοικοκυριά, τα νούμερα που βλέπουμε είναι τραγικά.
    Συγκρίνουμε Λουξεμβούργο με Ελλάδα; Ίδιο κατά κεφαλήν εισόδημα έχουμε;

    Επίσης, γιατί να τρέξουν τα νοικοκυριά να βάλουν FTTH; Το 2005 τρέχανε να βάλουν DSL ή την βγάζανε με dial-up και κάρτες από το περίπτερο;

    Έχω την εντύπωση ότι έχουμε μπερδέψει τον μικρόκοσμο του adslgr με την πραγματική ζωή και πως δουλεύει ο πραγματικός κόσμος.

    Εδώ τις προάλλες προσπαθούσα να εξηγήσω σε κάποιον ότι τα σύγχρονα video games χρειάζονται internet για να κατέβουν τα patches και η απάντηση του ήταν "τι είναι τα patches?". Αντιλαμβανόμαστε για τι πράγμα μιλάω;

    Εντελώς φιλικά τα λέω τα παραπάνω, για να μην θεωρούμε δεδομένη/αυτονόητη την τεχνολογική εξειδίκευση του μέσου adslgr user στον έξω κόσμο.

  7. #52
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.753
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς αυτό ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι όταν σταματήσει η δράση sfbb.gr και κοπεί η επιδότηση και κάποιος θέλει να βάλει FTTH θα πρέπει να πληρώσει , να εκδοθούν οι απαραίτητες άδειες κτλ...

    έτσι κατάφερα και τους γείτονες μου και τους ιδιοκτήτες/ενοίκους της πολυκατοικίας μου.
    Με 1.100.000 μηδενικά εκαθαριστικά μέχρι στιγμής, 1.000.000 γραμμένους στον ΟΑΕΔ και τους περισσότερους να παλεύουν για να καλύψουν τις βασικές ανάγκες, ο κόσμος έχει προφανώς άλλες προτεραιότητες και ανασφάλεια, σε όλα αυτά προστέθηκε και ο κορωνοϊός. Εδω δεν βάζουν πετρέλαιο το χειμώνα, θα βάλουν οπτική ίνα;
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  8. #53
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.743
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνουμε Λουξεμβούργο με Ελλάδα; Ίδιο κατά κεφαλήν εισόδημα έχουμε;.
    Όχι, αλλά από 4ψήφιο κόστος εγκατάστασης σε σχεδόν τσάμπα που είναι το δικό μας και 30κατι ευρώ το μήνα για 100/10 FTTH + σταθερά/κινητά, δεν τα βρίσκώ πολλά οταν άπειρος κόσμος δίνει πολλαπλάσια κάθε μήνα για καφέδες και τσιγάρα. PRIORITIES.

    Και 200Mbps να ήταν με τα λεφτά που δίνουμε για το 100αρι, πάλι ίδιο ποσοστό θα είχαμε. Απλά πάρα πολλοί δεν ενδιαφέρονται...

  9. #54
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 1.100.000 μηδενικά εκαθαριστικά μέχρι στιγμής, 1.000.000 γραμμένους στον ΟΑΕΔ και τους περισσότερους να παλεύουν για να καλύψουν τις βασικές ανάγκες, ο κόσμος έχει προφανώς άλλες προτεραιότητες και ανασφάλεια, σε όλα αυτά προστέθηκε και ο κορωνοϊός. Εδω δεν βάζουν πετρέλαιο το χειμώνα, θα βάλουν οπτική ίνα;
    Αν οι αρμόδιες αρχές κάνουν πραγματικούς ελέγχους στα μηδενικά εκκαθαριστικά και στους εγγεγραμμένους ανέργους στα μητρώα του ΟΑΕΔ και αλλού... θα βρουν λαβράκια...

    τόσα χρόνια τώρα δεν βρίσκουν τους "επί χρόνια τζαμπατζήδες/κακοπληρωτές" έτσι πλήρωνε εσύ "μακάκα" φορολογούμενε πολίτη.

    δεν μου λένε τίποτα τα νούμερα φίλε μου

    βλέπω με τα μάτια μου "ανέργους" που πίνουν μια χαρά τον καφέ τους , καπνίζουν τα τσιγάρα τους , τρώνε τα σουβλάκια τους.

    βλέπω ανθρώπους που δεν πληρώνουν κοινόχρηστα (έτσι δεν μπαίνει πετρέλαιο) γιατί δεν "έχουν"

    ο καφές - το τσιγάρο - το σουβλάκι πάει....

    κτλ...

  10. #55
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ λέει ο ΟΤΕ ότι θα καλύψει 300.000 εντός του 2020 δλδ από τίς 30.000 που πρόσθεσε μέσα σ' ένα έξάμινο από τίν αρχή του έτους θα πάει στίς 120.000 στο άλλο εξάμηνο χαχαχαχαχ

  11. #56
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, αλλά από 4ψήφιο κόστος εγκατάστασης σε σχεδόν τσάμπα που είναι το δικό μας και 30κατι ευρώ το μήνα για 100/10 FTTH + σταθερά/κινητά, δεν τα βρίσκώ πολλά οταν άπειρος κόσμος δίνει πολλαπλάσια κάθε μήνα για καφέδες και τσιγάρα. PRIORITIES.

    Και 200Mbps να ήταν με τα λεφτά που δίνουμε για το 100αρι, πάλι ίδιο ποσοστό θα είχαμε. Απλά πάρα πολλοί δεν ενδιαφέρονται...
    Το 4ψήφιο κόστος από μόνο του δεν λέει κάτι:

    https://data.worldbank.org/indicator...D?locations=LU

    Σε καφέδες και σουβλάκια εγώ δεν βλέπω πολύ κίνηση (πλέον), ο κόσμος έχει μαζευτεί. Όχι λόγο ιού (όπως λανθασμένα νομίζουν πολλοί), αλλά γιατί έχει αρχίσει να παραπαίει η οικονομία. Αν ο κόσμος φοβόταν τον ιό, δεν θα ήταν γεμάτα τα πάρκα (βλέπεις αυτά είναι τσάμπα, δεν ζητάνε λεφτά).

  12. #57
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 4ψήφιο κόστος από μόνο του δεν λέει κάτι:

    https://data.worldbank.org/indicator...D?locations=LU

    Σε καφέδες και σουβλάκια εγώ δεν βλέπω πολύ κίνηση (πλέον), ο κόσμος έχει μαζευτεί. Όχι λόγο ιού (όπως λανθασμένα νομίζουν πολλοί), αλλά γιατί έχει αρχίσει να παραπαίει η οικονομία. Αν ο κόσμος φοβόταν τον ιό, δεν θα ήταν γεμάτα τα πάρκα (βλέπεις αυτά είναι τσάμπα, δεν ζητάνε λεφτά).
    ίσως να είχες κάποιο δίκιο στα λεγόμενα σου
    ίσως να έχω γείτονες που "λένε ψέμματα ότι τα οικονομικά τους είναι χάλια" και η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική

    αυτό που εγώ βλέπω στην περιοχή που μένω και που κινούμε για την εργασία μου είναι μια χαρά κίνηση σε καφέδες - τσιγάρα - σουβλάκια (φαγητό από έξω) αντί να κάθονται να μαγειρεύουν

  13. #58
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως να είχες κάποιο δίκιο στα λεγόμενα σου
    ίσως να έχω γείτονες που "λένε ψέμματα ότι τα οικονομικά τους είναι χάλια" και η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική

    αυτό που εγώ βλέπω στην περιοχή που μένω και που κινούμε για την εργασία μου είναι μια χαρά κίνηση σε καφέδες - τσιγάρα - σουβλάκια (φαγητό από έξω) αντί να κάθονται να μαγειρεύουν
    Zerocool εσύ πρέπει να έχεις μεγάλη πειθώ αν έπεισες όλη την πολυκατοικία να βάλει FTTH.

    Όσο για την αγορά, δεν πάνε καλά τα πράγματα:

    https://www.ethnos.gr/oikonomia/1084...roy-eos-kai-95

    Λογικό δεν είναι να είναι «κουμπωμένος» ο κόσμος;

  14. #59
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν δεν δούμε μεγαλύτερες ταχύτητες στο ftth δεν πρόκειται να δούμε και πτώση τιμών (χωρίς επιδότηση τύπου sfbb) όπως είχε γίνει παλιά με το adsl ένα πράγμα κάτι ανάλογο 128, 384, 512,και αργότερα που ήρθε το 1024....
    οι τιμές άρχισαν να πέφτουν ένα χρόνο μετά από όταν δώσανε το 1024
    Το 2003-2004 αν θυμάμαι σωστά πλήρωνα κοντά στο 50αρίκο το 384 και η 512 κόστιζε νομίζω στα 67

    Μέχρι πρόσφατα μόνο ένα μικρό μέρος τον επιδοτήσεων από sfbb είχε απορροφηθεί... προσωπική εκτίμηση είναι ότι μέχρι να απορροφηθεί το μεγαλύτερο μέρος της sfbb επιδότησης η να εξαντληθεί και να αρχίζουν να λήγουν οι επιδοτήσεις ποιο μαζικά ώστε να έχουν κάνει μια σημαντική απόσβεση οι πάροχοι με το όσο δυνατόν χαμηλότερο λειτουργικό κόστος aka 100 και 200 δεν πρόκειται να δούμε μειώσεις και θα χρειαστεί σίγουρα ακόμα τουλάχιστον μια διετία - τριετία και βλέπουμε...
    Όταν αρχίσουν να εμφανίζονται πακέτα τύπου 500Mbps και 1Gbps τότε θα θα έρθει και η ώρα που θα αρχίσουν να σκέφτονται και τις μειώσεις τιμών στα πακέτα που υπάρχουν τώρα για να κρατήσουν την πλειοψηφία τον πελατών που έληξε η θα λήξει η επιδότηση στο ftth δίκτυό, οι λίγοι που θα φύγουν νωρίτερα είναι απλά λίγοι και αργά η γρήγορα θα ξαναγυρίσουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 03-06-20 στις 20:51.


  15. #60
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zerocool εσύ πρέπει να έχεις μεγάλη πειθώ αν έπεισες όλη την πολυκατοικία να βάλει FTTH.

    Όσο για την αγορά, δεν πάνε καλά τα πράγματα:

    https://www.ethnos.gr/oikonomia/1084...roy-eos-kai-95

    Λογικό δεν είναι να είναι «κουμπωμένος» ο κόσμος;
    Το αφεντικό μου στο Βύρωνα που έσκασε Ftth εκεί τον έπεισα και έβαλε στην πολυκατοικία αφού έγινε ο χαμός από τους άλλους ενοίκους ( βασικά έκαναν φασαρία γιατί νόμιζαν πως ότι τερματίζει έξω από το κάθε διαμέρισμα βγάζει ακτινοβολία!!!!) Και 100 μέτρα πιο κάτω έβαλαν και στο πατρικό του.

    Το προβλημα για μένα είναι πως ο πολύς κόσμος δεν ξέρει τι είναι αυτό το πράγμα.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας