Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 88
  1. #31
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.772
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν θέματα για να γίνει μια σύνδεση FTTH. Πρέπει να να συμφωνήσουν οι ένοικοι σε μια πολυκατοικία για να γίνουν εργασίες στο κτίριο (πρέπει να τρυπήσουν τοίχο, να πάει ειδική εγκατάσταση σε κάθε όροφο, κ.α.).
    Χρειάζεται συνέλευση υποθέτω, δε μπορεί ένας να αποφασίσει και να προχωρήσει μια τέτοια κατασκευή, αν μπει σε μια πολυκατοικία θα μπει για όλους τους ορόφους.
    Επειδή οι πολυκατοικίες είναι πλείστες λοιπόν, σε τέτοια ζει το συντριπτικό ποσοστό των εν Αθήναις διαβιούντων, καταλαβαίνει κάποιος τι πρέπει να ξεπεραστεί για να δωθεί γραμμή σε πολλούς που το θέλουν.
    Είναι μπελαλίδικο πράγμα...
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Πρέπει να συμφωνήσουν όλοι για να ΜΗΝ γίνει. Κοινώς ακόμα κι αυτός που έκανε την αίτηση για FTTH.

  2. #32
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    180 χιλιάδες άτομα βγάζουν πάνω απο1000€ τον μήνα και τα υπόλοιπα μαύρα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #33
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.772
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    180 χιλιάδες άτομα βγάζουν πάνω απο1000€ τον μήνα και τα υπόλοιπα μαύρα
    Για διαθεσιμότητα λέει η είδηση, όχι συνδρομητές.

  4. #34
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την λιανική μιλούσα, οι τιμές θα προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα (5ο μνημόνιο).

    Η εναλλακτική είναι να κάθονται οι ίνες και να τις κοιτάνε... καλή ώρα όπως τα σουβλατζίδικα που δεν πατάει πλέον ο κόσμος (τιμές σταθερές με πεσμένο ΦΠΑ).
    Μα αν η χονδρικη κοστιζει 18€ σε εναν παροχο, πως διαολο θα δεις μια καλυτρερη τιμη στη λιανικη;
    Οι τιμες χονδρικης ειναι fixed για 10 χρονια κι ειναι στα υψη, με τη βουλα της ΕΕΤΤ.
    Οπως ξαναειπα, θαυματα στις τιμες δεν θα γινουν.

  5. #35
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν θέματα για να γίνει μια σύνδεση FTTH. Πρέπει να να συμφωνήσουν οι ένοικοι σε μια πολυκατοικία για να γίνουν εργασίες στο κτίριο (πρέπει να τρυπήσουν τοίχο, να πάει ειδική εγκατάσταση σε κάθε όροφο, κ.α.).
    Χρειάζεται συνέλευση υποθέτω, δε μπορεί ένας να αποφασίσει και να προχωρήσει μια τέτοια κατασκευή, αν μπει σε μια πολυκατοικία θα μπει για όλους τους ορόφους.
    Επειδή οι πολυκατοικίες είναι πλείστες λοιπόν, σε τέτοια ζει το συντριπτικό ποσοστό των εν Αθήναις διαβιούντων, καταλαβαίνει κάποιος τι πρέπει να ξεπεραστεί για να δωθεί γραμμή σε πολλούς που το θέλουν.
    Είναι μπελαλίδικο πράγμα...
    κάνεις λάθος δεν απαιτείται καμία ΓΣ ή πλειοψηφία ιδιοκτητών

    ο διαχειριστής υπογράφει το χαρτί για να ξεκινήσουν οι εργασίες στους κοινόχρηστους χώρους αρκεί ένας ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής με την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη να θέλει

    δεν ενδιαφέρει κανέναν τι θέλουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες/ένοικοι

    διάβασε στην παρούσα ιστοσελίδα υπάρχει δημοσιευμένη και η νομοθεσία (ισχύει ίδια νομοθεσία που ισχύει για αν θες να βάλεις ατομική εγκατάσταση φυσικού αερίου) ειδάλλως ψάξε το στο Google θα βρεις ότι χρειάζεται

    ναι ξέρω είναι ακριβό το FTTH βολευόμαστε με το ADSL/VDSL αλλά χαλάμε τα διπλάσια σε καφέδες/σουβλάκια και μπαίνουμε στις διάφορες ιστοσελίδες να κράζουμε για την χαμηλή ταχύτητα ή τα σάπια καλώδια χαλκού
    (έτσι έλεγαν και στην δική μου πολυκατοικία όταν έβαλα καθώς εκμεταλλεύτηκα το γεγονός ότι είμαι ιδιοκτήτης και ήμουν διαχειριστής και επειδή σε τέτοια θέματα είχα βάση καταστατικού το 100% να αποφασίζω και να διατάζω χωρίς να ρωτάω κανέναν άλλον ούτε καν Γ.Σ) και γκρίνιαζαν ακριβώς για όλα τα παραπάνω και τώρα ολόκληρη η πολυκατοικία και όλες σχεδόν οι διπλανές έχουν βάλει FTTH....ξέρω "λεφτά υπάρχουν"....

    οι καιροί αλλάζουν όπως και οι απαιτήσεις

  6. #36
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν θέματα για να γίνει μια σύνδεση FTTH. Πρέπει να να συμφωνήσουν οι ένοικοι σε μια πολυκατοικία για να γίνουν εργασίες στο κτίριο (πρέπει να τρυπήσουν τοίχο, να πάει ειδική εγκατάσταση σε κάθε όροφο, κ.α.).
    Χρειάζεται συνέλευση υποθέτω, δε μπορεί ένας να αποφασίσει και να προχωρήσει μια τέτοια κατασκευή, αν μπει σε μια πολυκατοικία θα μπει για όλους τους ορόφους.
    Επειδή οι πολυκατοικίες είναι πλείστες λοιπόν, σε τέτοια ζει το συντριπτικό ποσοστό των εν Αθήναις διαβιούντων, καταλαβαίνει κάποιος τι πρέπει να ξεπεραστεί για να δωθεί γραμμή σε πολλούς που το θέλουν.
    Είναι μπελαλίδικο πράγμα...
    και που να δεις αν ήθελες αέριο στον 3ο.
    Κι όμως έγινε

    Σκεφτέίτε απλώς οτι γεννηθήκατε και δεν υπήρχε χαλκός αλλά παντού οπτικές ίνες.
    Θα μειωνόντουσαν οι τιμές με τα χρόνια? Και βέβαια (εκτός αν το καρτελ δεν ήθελε )

    Ο χαλκός είναι ορυκτό, έχει κόστος εξόρυξης και επεξεργασίας, έχει χρηματιστηριακή τιμή, χρειάζεται και σε άλλα πράγματα πχ σωλήνες.

    Η ίνα είναι καθαρά βιομηχανικό υλικό και η μόνη δυσκολία είναι να περαστεί στους δρόμους και στα δίκτυα.
    Υπομονή.

    Ο χαλκός (καλώδια) που ξηλώνεται πωλείται και πάει για ανακύκλωση να γίνει άλλο πράγμα.

    Είμαστε σε φάση αντικατάστασης του χάλκινου δικτύου από ίνα.

    Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ Η ΙΝΑ
    28 την πουλάει ο ΟΤΕ όταν πουλάει το vdsl50 32
    Nαι είναι επιδοτούμενη τιμή, αλλά δεν κάνει απόσβεση?
    Μήπως η ίνα έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης από το χάλκινο vdsl ?

    Kai με ένα ups δεν πέφτει η τηλεφωνία με τίποτα (σαν το παλιό pstn)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 02-06-20 στις 20:01.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #37
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Βλέπω κάτι τέτοιες ειδήσεις, μένω στο κέντρο της Αθήνας (σχεδόν) και αν πιασω 12mbps κάνω πάρτι με πινιάτα. Τουλάχιστον μου έβγαλε voucher για FTTx.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #38
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η ίνα είναι καθαρά βιομηχανικό υλικό ...
    Και η πρώτη ύλη ? από τί γίνεται ?

  9. #39
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω κάτι τέτοιες ειδήσεις, μένω στο κέντρο της Αθήνας (σχεδόν) και αν πιασω 12mbps κάνω πάρτι με πινιάτα. Τουλάχιστον μου έβγαλε voucher για FTTx.
    Μην το πεις πουθενά

    Εγώ ήμουν τυχερός καθώς γρήγορα αναβαθμίστηκα από το ADSL σε VDSL και τώρα σε FTTH

    αλλά βλέπω και την άλλη μεριά όταν πηγαίνω στην εργασία μου που εκεί παλεύουμε με ADSL ακόμα....ελπίζουμε να έρθει το FTTH....

  10. #40
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν θέματα για να γίνει μια σύνδεση FTTH. Πρέπει να να συμφωνήσουν οι ένοικοι σε μια πολυκατοικία για να γίνουν εργασίες στο κτίριο (πρέπει να τρυπήσουν τοίχο, να πάει ειδική εγκατάσταση σε κάθε όροφο, κ.α.).
    Χρειάζεται συνέλευση υποθέτω, δε μπορεί ένας να αποφασίσει και να προχωρήσει μια τέτοια κατασκευή, αν μπει σε μια πολυκατοικία θα μπει για όλους τους ορόφους.
    Επειδή οι πολυκατοικίες είναι πλείστες λοιπόν, σε τέτοια ζει το συντριπτικό ποσοστό των εν Αθήναις διαβιούντων, καταλαβαίνει κάποιος τι πρέπει να ξεπεραστεί για να δωθεί γραμμή σε πολλούς που το θέλουν.
    Είναι μπελαλίδικο πράγμα...
    αυτό που λες φίλε μου είναι πρόβλημα..... Εγώ θα ήθελα να ξέρω το εξής: έστω ότι οι ένοικοι συμφωνούν να γίνει η εγκατάσταση. Η υπάρχουσα παλιά εγκατάσταση καταργείται ή εξακολουθεί να "δουλεύει" παράλληλα και όποιος θέλει έχει οπτική, όποιος δεν θέλει μένει με την ADSL?
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  11. #41
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η πρώτη ύλη ? από τί γίνεται ?
    Πυρίτιο, που πρακτικά υπάρχει άπειρο.

    Ο χαλκός είναι μέταλλο με αυξανόμενη σπανιότητα (όχι όσο ο χρυσός, αλλά ακριβαίνει συνέχεια).

  12. #42
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που λες φίλε μου είναι πρόβλημα..... Εγώ θα ήθελα να ξέρω το εξής: έστω ότι οι ένοικοι συμφωνούν να γίνει η εγκατάσταση. Η υπάρχουσα παλιά εγκατάσταση καταργείται ή εξακολουθεί να "δουλεύει" παράλληλα και όποιος θέλει έχει οπτική, όποιος δεν θέλει μένει με την ADSL?
    καταρχήν αυτά που λέει ο φίλος ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ
    γιατί σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία απλά ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης/ένοικος με την έγκριση του ιδιοκτήτη θέλει να βάλει FTTH τότε ο διαχειριστής υπογράφει τα χαρτιά και ξεκινούν οι εργασίες ανεξάρτητα αν θέλουν ή όχι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες/ένοικοι.
    για να μην μπει FTTH σε ένα ακίνητο θα πρέπει το 100% των ιδιοκτητών να μην θέλουν δηλαδή 100% να είναι το ΟΧΙ.
    από εκεί και πέρα όποιος συνδέεται με το FTTH εννοείται ότι αποσυνδέεται από το χάλκινο δίκτυο
    όποιος δεν θέλει να βάλει FTTH μένει στο χάλκινο δίκτυο και έχει ADSL/VDSL
    το χάλκινο δίκτυο εντός ακινήτου παραμένει ακόμα και αν έχουν αποσυνδεθεί όλοι πάνω από αυτό (μέχρι να καταργηθεί ο χαλκός και να καταλήξει για ανακύκλωση)

  13. #43
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Το χάλκινο δίκτυο στην πολυκατοικία είναι ιδιοκτησία της πολυκατοικίας.
    Ιδιοκτησία του ΟΤΕ είναι μόνο το καλώδιο που φτάνει ως τον κατανεμητή του κτηρίου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #44
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χάλκινο δίκτυο στην πολυκατοικία είναι ιδιοκτησία της πολυκατοικίας.
    Ιδιοκτησία του ΟΤΕ είναι μόνο το καλώδιο που φτάνει ως τον κατανεμητή του κτηρίου.
    τα ξέρω αυτά φίλε Δημήτρη

    το χάλκινο καλώδιο που φτάνει ως τον κατανεμητή του κτιρίου που είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ θα τους το κάνω δώρο
    το χάλκινο δίκτυο που είναι στην πολυκατοικία και είναι ιδιοκτησία της θα το δώσω για ανακύκλωση

  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πως το μετράνε αυτό που λένε? μετράνε τις ενεργές συνδέσεις ή την προετοιμασία των συνδέσεων?

    Πχ ζω σε πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα. Αν βάζαμε εμείς με μόνο εμένα συνδρομητή αλλά φυσικά η εγκατάσταση θα πήγαινε και στα 12 διαμερίσματα απέξω, μετράει 12 ή 1 στη μέτρησή τους?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας