Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Εχω παρατηρησει κατι απο τα χθες το πρωι,σε συγκεκριμενες ωρες κανει σκαμπανεβασματα το noice margin με αποτελεσμα να μαζευει πολλα crc errors και να κανει reset την γραμμη το modem router.
    Πηρα τηλεφωνο χθες το βραδυ μιας και το ειδα και για δευτερη φορα και το δηλωσαν στο τμημα network για να γινει ο ελεγχος στο dslam.
    Αυτο που παρατηρησα απο χθες το πρωι (12 παρα) που το εκανε μεχρι το βραδυ στης 22:15 το noice margin ηταν στα 12db χωρις το παραμικρο χασιμο,μετα της 22:15 που μου εκανε τα ιδια για κανα 15λεπτο με μιση ωρα περιπου ηταν στα 8,6-8,8db και σημερα το ξαναεκανε στης 12 παρα παλι αλλα απο εκεινη την ωρα παλι ειχα 11db!!!
    Τους πηρα τηλ και τους δηλωσα συγκεκριμενες ωρες που γινεται να το κοιταξουν αυτες της ωρες.
    Το ερωτημα μου ομως ειναι το εξης,υπαρχει πιθανοτητα να τα κανει το modem router σε συγκεκριμενες ωρες τα σκαμπανεβασματα του noice margin?!
    Να προσθεσω κιολας οτι η γραμμη του χωρου μου ειναι καινουργια που την τραβηξα απο την εισοδο του σπιτιου μου μεχρι μεσα και ο συγχρονισμος ειναι 10up 102down χωρις διακυμάνσεις,ακομα και οταν κανει τα σκαμπανεβασματα δεν πεφτει ο συγχρονισμος.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα. Αν δεν εχεις προβλημα με την ταχυτητα,μην ασχοληθεις καθολου με το snr margin.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν έχεις ελέγξει καλωδιώσεις κτλ, προφανώς είναι κάτι που αφορά την εταιρία.
    Εμένα ως δια μαγείας σε ΟΤΕ πλέον, 22 FEC και 6 CRC σε 3,5 ημέρες με βαρια χρήση.
    Στην ακατανομαστη, τα CRC ήταν αναλογικά πάνω από 200 και τα FEC μερικές χιλιάδες...

    Μην τους αφήσεις ούτε στιγμή, κάνε κλήσεις κάθε μέρα και υπενθύμιζε τους το μέχρι να λυθεί το θέμα.

    Γιατί να έχεις πολλά λάθη και σκαμπανεβάσματα SNR αλλά να μην επηρεάζει τη σύνδεση, ΟΚ.
    Αν όμως πέφτει η dsl μη τους αφήσεις καν.

    Δε σου είπαν να έρθει τεχνικός αφού χάνεις συγχρονισμό;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλυτερα να κανεις 2 screenshots για να καταλαβουμε ποσο πολυ διαφορα εχεις στα στατιστικα σου
    εγω και restart να κανω,μου αλλαζει το Line attenuation,εδω και πριζα να αλλαξεις αλλαζει λιγο. αλλα δεν ειχα διαφορα στα ποσο "κλειδωνα"

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StormAngel7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλυτερα να κανεις 2 screenshots για να καταλαβουμε ποσο πολυ διαφορα εχεις στα στατιστικα σου
    εγω και restart να κανω,μου αλλαζει το Line attenuation,εδω και πριζα να αλλαξεις αλλαζει λιγο. αλλα δεν ειχα διαφορα στα ποσο "κλειδωνα"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις ελέγξει καλωδιώσεις κτλ, προφανώς είναι κάτι που αφορά την εταιρία.
    Εμένα ως δια μαγείας σε ΟΤΕ πλέον, 22 FEC και 6 CRC σε 3,5 ημέρες με βαρια χρήση.
    Στην ακατανομαστη, τα CRC ήταν αναλογικά πάνω από 200 και τα FEC μερικές χιλιάδες...

    Μην τους αφήσεις ούτε στιγμή, κάνε κλήσεις κάθε μέρα και υπενθύμιζε τους το μέχρι να λυθεί το θέμα.

    Γιατί να έχεις πολλά λάθη και σκαμπανεβάσματα SNR αλλά να μην επηρεάζει τη σύνδεση, ΟΚ.
    Αν όμως πέφτει η dsl μη τους αφήσεις καν.

    Δε σου είπαν να έρθει τεχνικός αφού χάνεις συγχρονισμό;
    Σορρυ παιδια που δεν εκανα update,βρηκα τελικα το προβλημα,ειχε προβλημα το τηλεφωνικο πριζακι,ηταν λιγο παλιο,πηγα πηρα ενα αλλο καινουργιο της legrand και ολα καλα.
    Το παλιό είχε ταλαιπωρηθεί απο τα βαλε βγαλε και απο τον προηγουμενο ενοικο και καπου εχανε το noice margin.
    Εδω και καμια 10ρια μερες ολα καλα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας