Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 161

Θέμα: Linux Sucks 2020

  1. #16
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ενταξει σαν αρχαριος χρηστης ομως θεωρειται ο μεσος χρηστης που κακα τα ψεματα ειναι χρηστης windows

  2. #17
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    O χρήστης Windows δεν είναι αρχάριος, ξέρει Windows. Όπως έμαθε Windows μπορεί να μάθει και linux.

    Ο μέσος χρήστης ναι, είναι χρήστης Windows. Αλλα δεν καταλαβαίνω τι προτείνεται να αλλάξει ακριβώς, και για ποιο λόγο.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ρε παιδιά έλεος! Έχει γίνει αυτή η κουβέντα άπειρες φορές. Όταν άνθρωποι όπως η μάνα μου και ο πεθερός μου ή η γυναίκα μου και η αδερφή της μπορούν και χρησιμοποιούν Linux desktop (συγκεκριμένα LXDE/KDE) για να σερφάρουν στο διαδίκτυο ή να μιλάνε στο Skype και στο ΦουΜπου, όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους. Φυσικά δεν είναι όλα τέλεια, αλλά εν έτη 2020 το Linux desktop δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα από τα windoze και το Mac.

    Ιδιαίτερα δε το τελευταίο ως χρηστικότητα είναι για κλωτσιές και το λέω με απόλυτη σοβαρότητα: Στη δουλειά κάποιο διάστημα είχα ένα Mac (το πήρα για να βοηθήσω κάποιους χρήστες σε σχέση με ένα πρόβλημα που είχαν). Εντάξει, χρειάστηκε να κάθομαι να ψάχνω να εγκαθιστώ προγράμματα τρίτων για βασικές λειτουργίες που windoze και Linux desktop (τουλάχιστον όλα τα βασικά DE, δηλ. KDE, Gnome/Mate/Cinammon, LXDE, κτλ) τα έχουν μαμά.

    Βοήθαγα φίλο τις προάλλες και μου έλεγε πως δε μπορεί να δουλέψει πια χωρίς Mac (όντως χρόνια χρήστης windoze). Εμπίπτει όμως στην ίδια κατηγορία με τη μάνα μου, τον πεθερό μου, τη γυναίκα μου και την αδερφή της. Κοινώς είναι καρα-ΑΣΧΕΤΟΣ με τους υπολογιστές και μαθαίνει ότι του χρειάζεται για να μπορεί να δουλεύει. Και μη γελιέστε η πλειοψηφία των χρηστών υπολογιστών έτσι είναι, ακόμα και άτομα που υποτίθεται είναι όχι απλώς τεχνολογικά ενημερωμένα, αλλά αναπτύσσουν τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούμε οι υπόλοιποι. Δουλεύω σε εταιρεία που σχεδιάζει ηλεκτρονικά (συγκεκριμένα VLSI λέγε με τσιπάκια ). Και η προηγούμενη δουλειά μου ήταν σε αντίστοιχη εταιρεία. Σας διαβεβαιώ ότι οι περισσότεροι μηχανικοί από υπολογιστές ξέρουν και καταλαβαίνουν μόνο αυτά που χρειάζονται για να δουλέψουν τις εφαρμογές τους (οι προγραμματιστές/software devs είναι κάπως καλύτεροι από τους ηλεκτρονικούς). Ακούγεται απίστευτο όμως είναι η πραγματικότητα!

    Οπότε το να λέμε Linux desktop sucks και λοιπά τσιτάτα είναι εκ του περισσού και προσωπικά τα ακούω βερεσέ. Μια χαρά είναι το Linux και ως desktop και από λειτουργικότητα και από άποψη συμβατότητας με hardware που αναφέρθηκε. Ως επί το πλείστον το περισσότερο μοντέρνο hardware παίζει μια χαρά από USB κάμερες και εκτυπωτές μέχρι μητρικές και εξειδικευμένα USB audio interfaces για ηχογραφήσεις (καλά αυτά ειδικά και ιδιαίτερα ότι καινούργιο βγαίνει δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίζουν, μια και είναι συμβατά με Mac ΧΩΡΙΣ εγκατάσταση drivers το οποίο σημαίνει πως είναι USB class compliant audio devices). Άντε λίγο προσοχή σε κάνα USB scanner ή USB εκτυπωτή. Αλλά και πάλι και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι ότι δεν υπάρχουν επιλογές και μάλιστα αξιοπρεπέστατες που δεν κοστίζουν. Α, επίσης παίρνεις κάτι σήμερα, οι πιθανότητες είναι ότι θα παίζει και μετά από 20 χρόνια σε Linux (έχω USB laser εκτυπωτή της HP που τον είχα πάρει πριν από ~13 χρόνια περίπου £75, το θηρίο δεν έχει πάθει τίποτα και παίζει ακόμα μια χαρά)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 06-06-20 στις 02:53.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #19
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    @megahead13

    linux sucks ειναι μονο ο τιτλος ενος βιντεο που ανεβασε ο bryan lunduke στο καναλι του στο youtube και αναλυει την κατασταση που βρισκεται το linux καθως και τα προβληματακια που αντιμετωπιζει. Δεν ειπε κανεις linux sucks δηλαδη
    εγω προσωπικα ειχα να χρησιμοποιησω λινουξ εδω και 7-8 χρονια, αλλα τωρα με την καραντινα και ολα αυτα που εγιναν, ειπα να ασχοληθω ξανα, να περναει η ωρα αλλα και να μαθω καποια πραγματα ή να φρεσκαρω τα παλια. Βλεποντας λοιπον αυτο το βιντεο (χιουμοριστικο ή οχι) μπορω να πω οτι συμφωνουσα σε αρκετα πραγματα που αναφερει. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι, αν δεν υπηρχε αυτος ο τεραστιος κατακερματισμος στον χωρο του λινουξ, ισως τα πραγματα να ηταν αρκετα καλυτερα και πολλα απο τα θεματακια που αναφερει ο bryan να ειχαν επιλυθει.
    Διαβασα και το αρθρο που ποσταρε ο imitheos και ειπα να μοιραστω τις σκεψεις μου.
    Παρεπιπτοντως, ας μου εξηγησει καποιος που ξερει, για ποιο λογο να υπαρχουν x11 και wayland? Και για ποιο λογο, αν και τα δυο ειναι ακαταλληλα και γεματα με προβληματα, να μην γινει κατι καινουριο, που να καλυπτει τις συγχρονες αναγκες του desktop linux?

    Ενα universal package management system πηγαν να κανουν και ακομα κι εκει τα εκαναν σαλατα! Εδω βεβαια φταιει κυριως η canonical, που για αλλη μια φορα επρεπε να κανει τα δικα της. Ο ολος σκοπος αυτου του τροπου διαθεσης δεν ηταν οι devs να μπορουνε να προσφερουν τα προγραμματα τους σε οσους περισσοτερους χρηστες γινεται? Ναι οκ, πολλες διανομες υποστηριζουν ολα τα προτυπα, αλλα δεν περιπλεκονται τα πραγματα οταν εχεις 3 διαφορετικους package managers (native, flatpaks & snaps) σε ενα συστημα? Και να υπαρχουν και τα appimage….

  5. #20
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Τι σε εμποδίζει να βάλεις ubuntu και να μείνεις μόνο με αυτά που χρησομοποιεί το ubuntu (deb, snap, και appimage);

    Κάτσε διάβασε στην σελίδα της κάθε τι τεχνολογίας να δεις τι πράγματα υπόσχονται και τι όχι. Ο κατακερματισμός είναι μη-θέμα πλεον. Συνήθως οι εταιρίες αν δεν θέλουν να στοχοποιήσουν ένα linux (όπως κάνει πχ η nvidia) το κάνουν release για τις 3 popular LTS διανομές (Ubuntu, Redhat/Centos, Suse) και τελειώνει εκεί η ιστορία. Μετά η κάθε διανομή τα κάνει repackage. Αν θες ένα professional σταθερό λειτουργικό που δεν χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί του βάζεις μία απο αυτές σε hardware που ξέρεις οτι υποστηρίζουν. Ως εκεί.

    Ακόμα και να ήταν θέμα ο κατακερματισμός που λες, πως προτείνεις να το λύσεις; Θα αναγκάσεις προγραμματιστές να δίνουν τον ελεύθερο χρόνο σε αυτά που θες εσύ; Θα απαγορεύσεις την κυκλοφορία μη-εγκεκριμένων διανομών; Πως ακριβώς θα το λυνες;

  6. #21
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιπτοντως, ας μου εξηγησει καποιος που ξερει, για ποιο λογο να υπαρχουν x11 και wayland? Και για ποιο λογο, αν και τα δυο ειναι ακαταλληλα και γεματα με προβληματα, να μην γινει κατι καινουριο, που να καλυπτει τις συγχρονες αναγκες του desktop linux?

    Ενα universal package management system πηγαν να κανουν και ακομα κι εκει τα εκαναν σαλατα! Εδω βεβαια φταιει κυριως η canonical, που για αλλη μια φορα επρεπε να κανει τα δικα της. Ο ολος σκοπος αυτου του τροπου διαθεσης δεν ηταν οι devs να μπορουνε να προσφερουν τα προγραμματα τους σε οσους περισσοτερους χρηστες γινεται? Ναι οκ, πολλες διανομες υποστηριζουν ολα τα προτυπα, αλλα δεν περιπλεκονται τα πραγματα οταν εχεις 3 διαφορετικους package managers (native, flatpaks & snaps) σε ενα συστημα? Και να υπαρχουν και τα appimage….
    Και το wayland για να αντικαταστήσει το x11 ξεκίνησε και όλοι χειροκροτούσαν στην αρχή και τώρα όλοι λένε ότι έχει 1002 προβλήματα. Εσύ θές να βγει κάτι άλλο; Obligatory xkcd
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα universal package management system πηγαν να κανουν και ακομα κι εκει τα εκαναν σαλατα! Εδω βεβαια φταιει κυριως η canonical, που για αλλη μια φορα επρεπε να κανει τα δικα της. Ο ολος σκοπος αυτου του τροπου διαθεσης δεν ηταν οι devs να μπορουνε να προσφερουν τα προγραμματα τους σε οσους περισσοτερους χρηστες γινεται? Ναι οκ, πολλες διανομες υποστηριζουν ολα τα προτυπα, αλλα δεν περιπλεκονται τα πραγματα οταν εχεις 3 διαφορετικους package managers (native, flatpaks & snaps) σε ενα συστημα? Και να υπαρχουν και τα appimage….
    Τα flatpaks και snaps αφορούν τη διάθεση εφαρμογών οι οποίες εκτελούν μέσα σε sandbox / container. Από την άλλη όμως, ένας παραδοσιακός διαχειριστής πακέτων χρησιμοποιείται για οτιδήποτε από εφαρμογές, fonts, wallpapers, βιβλιοθήκες, αρχεία κεφαλίδων, modules για γλώσσες όπως οι perl, python, κλπ. Το να εγκαταστήσεις κάποιο φόντο ή κάποια βιβλιοθήκη μέσα σε sandbox (πχ, μέσω flatpak) δεν ευσταθεί... εκεί σε καλύπτει ένας απλός διαχειριστής πακέτων. Αυτά που αναφέρεις είναι διαφορετικές τεχνολογίες - εργαλεία, κάνουν διαφορετικά πράγματα και καλό θα ήταν να ενημερωθείς λίγο σχετικά με τις παραπάνω τεχνολογίες ώστε να αποσαφηνίσεις σε ένα βαθμό τη χρησιμότητά τους.

  8. #23
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    δεν σας προλαβαινω βρε παιδια, ενας ενας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε εμποδίζει να βάλεις ubuntu και να μείνεις μόνο με αυτά που χρησομοποιεί το ubuntu (deb, snap, και appimage);

    Κάτσε διάβασε στην σελίδα της κάθε τι τεχνολογίας να δεις τι πράγματα υπόσχονται και τι όχι. Ο κατακερματισμός είναι μη-θέμα πλεον. Συνήθως οι εταιρίες αν δεν θέλουν να στοχοποιήσουν ένα linux (όπως κάνει πχ η nvidia) το κάνουν release για τις 3 popular LTS διανομές (Ubuntu, Redhat/Centos, Suse) και τελειώνει εκεί η ιστορία. Μετά η κάθε διανομή τα κάνει repackage. Αν θες ένα professional σταθερό λειτουργικό που δεν χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί του βάζεις μία απο αυτές σε hardware που ξέρεις οτι υποστηρίζουν. Ως εκεί.

    Ακόμα και να ήταν θέμα ο κατακερματισμός που λες, πως προτείνεις να το λύσεις; Θα αναγκάσεις προγραμματιστές να δίνουν τον ελεύθερο χρόνο σε αυτά που θες εσύ; Θα απαγορεύσεις την κυκλοφορία μη-εγκεκριμένων διανομών; Πως ακριβώς θα το λυνες;
    κανεις δεν με εμποδιζει να βαλω ubuntu ή οποιαδηποτε διανομη for that matter. ειλικρινα δεν ξερω πως θα το ελυνα. αλλα για να το πω με τα λογια του bryan, λειπει ενας οραματιστης, τον οποιον μπορεις να ακολουθησεις, οχι γιατι αναγκαστηκες, αλλα γιατι το θελεις. καποιος που να εχει το καλο της community in mind κι οχι τα δικα του μικροσυμφεροντα. αλλα επειδη δεν ζουμε σε εναν αγγελικο πλασμενο κοσμο, μαλλον αυτο που λεω ειναι ουτοπικο και στην ουσια δεν υπαρχει λυση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το wayland για να αντικαταστήσει το x11 ξεκίνησε και όλοι χειροκροτούσαν στην αρχή και τώρα όλοι λένε ότι έχει 1002 προβλήματα. Εσύ θές να βγει κάτι άλλο; Obligatory xkcd

    ηθελα να κανω και την εικονα quote, αλλα δεν εμπαινε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtremae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα flatpaks και snaps αφορούν τη διάθεση εφαρμογών οι οποίες εκτελούν μέσα σε sandbox / container. Από την άλλη όμως, ένας παραδοσιακός διαχειριστής πακέτων χρησιμοποιείται για οτιδήποτε από εφαρμογές, fonts, wallpapers, βιβλιοθήκες, αρχεία κεφαλίδων, modules για γλώσσες όπως οι perl, python, κλπ. Το να εγκαταστήσεις κάποιο φόντο ή κάποια βιβλιοθήκη μέσα σε sandbox (πχ, μέσω flatpak) δεν ευσταθεί... εκεί σε καλύπτει ένας απλός διαχειριστής πακέτων. Αυτά που αναφέρεις είναι διαφορετικές τεχνολογίες - εργαλεία, κάνουν διαφορετικά πράγματα και καλό θα ήταν να ενημερωθείς λίγο σχετικά με τις παραπάνω τεχνολογίες ώστε να αποσαφηνίσεις σε ένα βαθμό τη χρησιμότητά τους.

    με ειδες να αναφερω καπου βιβλιοθηκες? μιλησα για προγραμματα που χρησιμοποιουνε οι χρηστες. και στο κατω κατω, δεν σχεδιαστηκαν τα flatpaks & snaps με γνωμονα να ειναι distro-indipendent και να περιεχουν οτι χρειαζονται για να τρεξουν μεσα στο ιδιο το "αρχειο"? τα φοντα τι δουλεια εχουν παλι με τον package manager? εγω ξερω δεξι κλικ σε μια φωτογρφια -> ορισμος ως wallpaper -> done
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 06-06-20 στις 00:19.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις δεν με εμποδιζει να βαλω ubuntu ή οποιαδηποτε διανομη for that matter. ειλικρινα δεν ξερω πως θα το ελυνα. αλλα για να το πω με τα λογια του bryan, λειπει ενας οραματιστης, τον οποιον μπορεις να ακολουθησεις, οχι γιατι αναγκαστηκες, αλλα γιατι το θελεις. καποιος που να εχει το καλο της community in mind κι οχι τα δικα του μικροσυμφεροντα. αλλα επειδη δεν ζουμε σε εναν αγγελικο πλασμενο κοσμο, μαλλον αυτο που λεω ειναι ουτοπικο και στην ουσια δεν υπαρχει λυση.
    Ποιο είναι το "καλό της community"; Ο κερματισμός υπάρχει ακριβώς επειδή υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες (ή διαφορετικά "θέλω" αν το ανάγκες σου φαίνεται βαρύ). Εγώ για παράδειγμα είμαι δεινόσαυρος και προτιμώ την προ-consolekit, pro-udev, κτλ εποχή που δεν υπήρχαν 405 abstractions και ήξερα πώς δουλεύουν τα πάντα. Επίσης μου τη δίνει που τα "desktop" πλέον έχουν 500 βιβλιοθήκες για την "online accounts" υποδομή τους που σώνει και καλά πρέπει να συνδεθεί σε όλους τους λογαριασμούς που έχεις. Για πάρα πολύ κόσμο όμως αυτό είναι το πιο βολικό πράγμα.

    Όσο τεράστιες γνώσεις και IQ και να έχεις και όσο καλές προθέσεις και να έχεις, δεν μπορείς να πάρεις _μία_ απόφαση και να πεις "το linux θα πάει προς τον τάδε δρόμο" χωρίς να χαλάσεις το workflow πολλών χρηστών. Για αυτό υπάρχει και τόσο κερματισμός.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν σας προλαβαινω βρε παιδια, ενας ενας



    κανεις δεν με εμποδιζει να βαλω ubuntu ή οποιαδηποτε διανομη for that matter. ειλικρινα δεν ξερω πως θα το ελυνα. αλλα για να το πω με τα λογια του bryan, λειπει ενας οραματιστης, τον οποιον μπορεις να ακολουθησεις, οχι γιατι αναγκαστηκες, αλλα γιατι το θελεις. καποιος που να εχει το καλο της community in mind κι οχι τα δικα του μικροσυμφεροντα. αλλα επειδη δεν ζουμε σε εναν αγγελικο πλασμενο κοσμο, μαλλον αυτο που λεω ειναι ουτοπικο και στην ουσια δεν υπαρχει λυση.
    Το χρησιμοποιούν απο Supercomputers για την εξομοίωση της απαρχής του διαστήματος και έρευνας στην ιατρική, μέχρι σε interface σε διαστημόπλοια, πετάλια μουσικής και το μεγαλύτερο μέρος του cloud infrastructure. Δεν νομίζω οτι λείπει κανένας οραματισμός. Σε μορφή για τον απλό χρήστη υπάρχουν τα Android και Chrome OS που είναι εξαιρετικά διαδεδομένα και λύνουν τα προβλήματα που περιγράφεις έχοντας σαφή προσανατολισμό και σχεδόν καθόλου αποκέντρωση (πλέον). Σε PC ο κυρίαρχος είναι τα Windows αλλα δεν βλέπω λόγο γιατί να θες να το εκθρονίσεις η να βάλεις τους χρήστες στο linux με το ζόρι. Στο κάτω κάτω όπως αναφέρθηκε, πλέον τα πάντα περνάνε στο Cloud, για ποιό λόγο να ασχολούμαστε τόσο με τι θα τρέχει ο Client; Βάζεις ότι σε βολεύει: Windows/Linux/OSX.

    Τι πιστεύεις οτι θα μπορούσε να πει σε εμένα πχ ενας οραματιστής για να παρατήσω τα projects μου στο github να ασχοληθώ με το να λύσω αυτά που λέει ο Bryan;

    με ειδες να αναφερω καπου βιβλιοθηκες? μιλησα για προγραμματα που χρησιμοποιουνε οι χρηστες. και στο κατω κατω, δεν σχεδιαστηκαν τα flatpaks & snaps με γνωμονα να ειναι distro-indipendent και να περιεχουν οτι χρειαζονται για να τρεξουν μεσα στο ιδιο το "αρχειο"? τα φοντα τι δουλεια εχουν παλι με τον package manager? εγω ξερω δεξι κλικ σε μια φωτογρφια -> ορισμος ως wallpaper -> done
    Όχι, flatpak και snap είναι για sandboxing. Χρησιμοποιώ και τα δύο σε arch και παίζουν και τα δύο καλά. Σε fedora παλιά παίζανε το ίδιο καλά. Αυτό που ψάχνεις με το ένα κλικ είναι τα AppImage.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε εμποδίζει να βάλεις ubuntu και να μείνεις μόνο με αυτά που χρησομοποιεί το ubuntu (deb, snap, και appimage);

    Κάτσε διάβασε στην σελίδα της κάθε τι τεχνολογίας να δεις τι πράγματα υπόσχονται και τι όχι. Ο κατακερματισμός είναι μη-θέμα πλεον. Συνήθως οι εταιρίες αν δεν θέλουν να στοχοποιήσουν ένα linux (όπως κάνει πχ η nvidia) το κάνουν release για τις 3 popular LTS διανομές (Ubuntu, Redhat/Centos, Suse) και τελειώνει εκεί η ιστορία. Μετά η κάθε διανομή τα κάνει repackage. Αν θες ένα professional σταθερό λειτουργικό που δεν χρειάζεται να ασχολείσαι μαζί του βάζεις μία απο αυτές σε hardware που ξέρεις οτι υποστηρίζουν. Ως εκεί.

    Ακόμα και να ήταν θέμα ο κατακερματισμός που λες, πως προτείνεις να το λύσεις; Θα αναγκάσεις προγραμματιστές να δίνουν τον ελεύθερο χρόνο σε αυτά που θες εσύ; Θα απαγορεύσεις την κυκλοφορία μη-εγκεκριμένων διανομών; Πως ακριβώς θα το λυνες;
    Αυτό ακριβώς, τίποτε άλλο!

    @calcvita: Μόνο και μόνο λόγω του προβακοτόρικου/click-bait τίτλου του βίντεο δεν κάθισα να ασχοληθώ να το δω και να χάσω το χρόνο μου. Ούτε που ξέρω ποιος είναι ο Bryan Lunduke και ούτε και με ενδιαφέρει. Ούτε καν το άρθρο που παρέθεσε ο imitheos δε διάβασα. Είπαμε τέτοιες συζητήσεις έχουν γίνει στο φόρουμ πολλάκις κατά το παρελθόν. Δεν προσθέτει κάτι ακόμα μία.

    Και για να το πω και διαφορετικά, είμαι επαγγελματίας IT engineer, προσωπικά ήρθα σε επαφή με το Linux από τα τέλη του 1990, αρχές 2000 και είναι το βασικό/μόνο λειτουργικό στα προσωπικά μου (και της οικογένειας) συστήματα από το 2005. Στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε το Linux επαγγελματικά όχι μόνο ως server λειτουργικό, αλλά και ως desktop για την ανάπτυξη των προϊόντων της εταιρείας. Και αυτά δεν τα λέω για να πουλήσω μούρη (δε γνωριζόμαστε άλλωστε, ένα κάποιος μπάμιας είμαι σ' ένα φόρουμ, σιγά τ' αυγά ), αλλά για να πω ότι τα συν και τα πλην της πλατφόρμας τα γνωρίζω πολύ καλά, γι' αυτό και το εν λόγω βίντεο δεν έχει να μου προσφέρει κάτι καινούργιο.

    Δεν είναι τυχαίο που η Μικρομαλακή έχει μπει στο καράβι του Linux εδώ και 2-3 χρόνια. Και δεν είναι τυχαίο που όταν είδε τι πήγε να παιχτεί με την αγορά των netbooks πριν καμιά δεκαετία με τη δύναμη που είχε (και έχει ακόμα να μην κοροϊδευόμαστε) μπήκε μέσα κι έβαλε χέρι στους κατασκευαστές netbooks για να βγάλει από τη μέση το Linux ως desktop λειτουργικό και να μη χάσει την κυριαρχία της σε αυτόν τον τομέα. Βασικά σήμερα ένα πράγμα πλέον λείπει από το Linux (και δε λέω κάτι καινούργιο δηλαδή, το έχουμε αναφέρει πολλές φορές το παρελθόν): Παιχνίδια!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρησιμοποιούν απο Supercomputers για την εξομοίωση της απαρχής του διαστήματος και έρευνας στην ιατρική, μέχρι σε interface σε διαστημόπλοια, πετάλια μουσικής και το μεγαλύτερο μέρος του cloud infrastructure. Δεν νομίζω οτι λείπει κανένας οραματισμός. Σε μορφή για τον απλό χρήστη υπάρχουν τα Android και Chrome OS που είναι εξαιρετικά διαδεδομένα και λύνουν τα προβλήματα που περιγράφεις έχοντας σαφή προσανατολισμό και σχεδόν καθόλου αποκέντρωση (πλέον). Σε PC ο κυρίαρχος είναι τα Windows αλλα δεν βλέπω λόγο γιατί να θες να το εκθρονίσεις η να βάλεις τους χρήστες στο linux με το ζόρι. Στο κάτω κάτω όπως αναφέρθηκε, πλέον τα πάντα περνάνε στο Cloud, για ποιό λόγο να ασχολούμαστε τόσο με τι θα τρέχει ο Client; Βάζεις ότι σε βολεύει: Windows/Linux/OSX.

    Τι πιστεύεις οτι θα μπορούσε να πει σε εμένα πχ ενας οραματιστής για να παρατήσω τα projects μου στο github να ασχοληθώ με το να λύσω αυτά που λέει ο Bryan;



    Όχι, flatpak και snap είναι για sandboxing. Χρησιμοποιώ και τα δύο σε arch και παίζουν και τα δύο καλά. Σε fedora παλιά παίζανε το ίδιο καλά. Αυτό που ψάχνεις με το ένα κλικ είναι τα AppImage.
    Τα supercomputers όμως χρησιμοποιούν command line κατά κόρον, και σε ελάχιστες περιπτώσεις desktop environment. Τελείως διαφορετικό επίπεδο.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα supercomputers όμως χρησιμοποιούν command line κατά κόρον, και σε ελάχιστες περιπτώσεις desktop environment. Τελείως διαφορετικό επίπεδο.
    Και τα πετάλια μουσικής που ανέφερα (αυτά έχουν άλλου είδους interface) και το cloud. Κονσόλες όμως μιξαρίσματος πχ και το διαστημόπλοιο τρέχουν γραφικό linux (το δεύτερο με... electron ). Αλλα εκεί θέλω να καταλήξω. Ότι θες κάνεις μαζί του, το PC desktop δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλα αυτά.

    To Linux Sucks το χω δει και στο παρελθόν. Πλάκα έχει και καλώς τα λέει αυτά που λέει για introspection. Δεν είναι κακό να τα λέει γιατί μπορεί κάποιοι να θέλουν να ασχοληθούν με την επίλυση τους. Απλά δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν. Είπαμε, δεν είμαστε πολιτικό κόμμα, σαν τους Αντίφα είμαστε, δεν έχουμε αρχηγό

    Y.Γ. Σκέφτομαι σοβαρά στην μάνα μου να βάλω linux στο surface που έχει. Ήρθε πριν τρομαγμένη γιατί τα Windows της άλλαξαν τον default browser σε Edge για κάποιο λόγο και δεν ήξερε τι να κάνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 06-06-20 στις 00:36.

  14. #29
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Επειδη δεν τα παω και τοσο καλα με τις πολλαπλες παραθεσεις…

    λοιπον…

    @imitheos

    το καλο της community για μενα ειναι η διευρυνση της βασης. Μαζι με αυτο θα ερθουν και περισσοτεροι devs και υποστηρικτες γενικως στον κοσμο του desktop λινουξ. Δες τι εγινε με τα windows smartphones. Μπορει το os να ηταν καλο (εχω ενα φιλαρακι που ακομα και τωρα το προτιμαει εναντι του android, ο οποιος ηταν και θερμος υποστηρικτης του meego, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα προς συζητηση ), αλλα λογω ελλειψης υποστηριξης απο app developers το γραφουν πλεον στα history books

    @Eruyome

    μα δεν νομιζω να διαφωνει κανεις οτι το λινουξ ειναι το πιο versatile os, που τρεχει απο μικροσυσκευες μεχρι και σε supercomputers που χρησιμοποιουνται για την προγνωση καιρου ή και τις προσομοιωσεις για το τι εγινε nanoseconds μετα το big bang, αλλα η ερωτηση εδω ειναι can they run crysis?
    ειχα την εντυπωση οτι τα flatpaks & snaps λειτουργουν κατα αυτο τον τροπο, παρομοιο δηλαδη των appimages. Αν κανεις install πχ το obs, kdenlive κτλ, ο traditional package manager δεν “τραβαει” και τις εξαρτησεις? Γινεται δηλαδη κατι παρομοιο και στα flatpaks/snaps?

    Ps: μια χαρα ειναι κι ο edge βρε

    @megahead13

    συμφωνω οτι ο τιτλος του βιντεο ειναι προβοκατορικος και click-bait. Επιτηδες θα το κανε
    καλα μην νομιζεις κι εγω ενας απλος μπαμιας ειμαι που γραφει σε ενα φορουμ
    συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τα games. Εκει ειναι το μυστικο πιστευω! Οταν οι gamers δουνε οτι στο λινουξ θα εχουν καλυτερη αποδοση σε σχεση με τα windows, τοτε και μονο θα αλλαξουν. Για να γινει ομως αυτο, δεν πρεπει εστω οι big 3 να εχουν μια κοινη πορεια πλευσης οσον αφορα kernel patches και low-level access system api’s? Και μαζι με αυτους θα εποφεληθουνε και ολοι οι υπολοιποι?

    Και κατι γενικο προς το τελος, απευθυνομενος σε ολους σας…
    παρακολουθω διαφορα tech channels στο youtube, οπως ολοι σας να φανταστω. Απο εκει μπορεις να δεις τι “καιει” τον μεσο χρηστη. Αναφερομαι αποκλειστικα και μονο σε desktop, ουτε IoT, ουτε wearables, ουτε smartphones.
    Αυτο που καταλαβα εγω οτι καιει τον μεσο χρηστη λοιπον ειναι μεταξυ αλλων
    1. battery life του λαπτοπ. Τον φοιτητη ή τον εργαζομενο τον νοιαζει το λαπτοπ του να αντεξει ολη την working μερα του. Και μπορει να κραζουν την apple για πολλα πραγματα, αλλα απο αποψη battery life ηταν και ειναι κορυφη
    2. gaming performance. Αυτος που εδωσε ενα καρο λεφτα για την shiny new καρτα γραφικων του, θελει να δει και το αντιστοιχο performance. Tripple A games @60fps και βαλε καθως και ολες οι ρυθμισεις στο max (διορθωστε με αν κανω λαθος)
    και….θα εβαζα και export times απο εφαρμογες επεξεργασιας βιντεο που τραβηξε καποιος απο την γατα του και θελει να τα ανεβασει στο youtube, αλλα αυτο εμπιπτει μαλλον γενικως στον τομεα performance

    δεν ειμαι καποιος ειδικος βρε παιδια, ουτε ειναι οι υπολογιστες ο τομεας μου...και σιγουρα εχετε ολοι σας πολυ περισσοτερες γνωσεις απο μενα σε θεματα λινουξ και υπολογιστων γενικως

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.685
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ο κατακερματισμός (ή πλουραλισμός) είναι η δύναμη στο linux.
    O καθένας (άτομο ή εταιρεία) το χρησιμοποιεί όπως θέλει
    Αυτή είναι και η δύναμη του open source

    Αλλιώς καταλήγεις σε κάτι σαν τη ms/apple/oracle
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας