Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 161

Θέμα: Linux Sucks 2020

  1. #31
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Eruyome

    μα δεν νομιζω να διαφωνει κανεις οτι το λινουξ ειναι το πιο versatile os, που τρεχει απο μικροσυσκευες μεχρι και σε supercomputers που χρησιμοποιουνται για την προγνωση καιρου ή και τις προσομοιωσεις για το τι εγινε nanoseconds μετα το big bang, αλλα η ερωτηση εδω ειναι can they run crysis?
    Κοντόφθαλμη ερώτηση γιατί όλα τα παραπάνω είναι πολύ πιο σημαντικά απο το αν μπορεί να τρέχει crisis. Η σύντομη απάντηση πάντως είναι, αν θες games βάζεις windows για τα οποία και φτιάχτηκε το crisis. Αν θες τόσο πολύ να κάνεις το crisis να τρέχει στο linux, πας και προσλαμβάνεις κάποιον dev να το κάνει να τρέχει σε linux (παράδειγμα, βάλε οποιοδήποτε game εκεί, μπορεί το crisis να τρέχει κανονικά). Αν είσαι gamer βάζεις gamer λειτουργικό... ούτε linux ούτε macosx.

    ειχα την εντυπωση οτι τα flatpaks & snaps λειτουργουν κατα αυτο τον τροπο, παρομοιο δηλαδη των appimages. Αν κανεις install πχ το obs, kdenlive κτλ, ο traditional package manager δεν “τραβαει” και τις εξαρτησεις? Γινεται δηλαδη κατι παρομοιο και στα flatpaks/snaps?
    Δεν ξέρω που την πήρες την εντύπωση αυτή. Κανονικά έχει package manager και το snap και το flatpak και κατεβάζουν εξαρτήσεις και όλα.

    Ps: μια χαρα ειναι κι ο edge βρε
    Καθόλου αν έχεις συνηθίσει Firefox και είσαι αρχάριος.


    1. battery life του λαπτοπ. Τον φοιτητη ή τον εργαζομενο τον νοιαζει το λαπτοπ του να αντεξει ολη την working μερα του. Και μπορει να κραζουν την apple για πολλα πραγματα, αλλα απο αποψη battery life ηταν και ειναι κορυφη
    Σε αντίθεση με τα windows τα οποία τα χω σε dual boot σε desktop για gaming, σε laptop έχω μόνιμα linux την τελευταία δεκαετία τόσο σε επαγγελματικά όσο και σε προσωπικά λάπτοπ. Την προηγούμενη δεκαετία (πριν το 2014-5 κάπου εκεί) είχα κάποια θέματα με την διάρκεια μπαταρίας, πλέον όχι. Πού αναφέρεσαι;

    2. gaming performance. Αυτος που εδωσε ενα καρο λεφτα για την shiny new καρτα γραφικων του, θελει να δει και το αντιστοιχο performance. Tripple A games @60fps και βαλε καθως και ολες οι ρυθμισεις στο max (διορθωστε με αν κανω λαθος)
    Πλεον οι κάρτες γραφικών χρησιμοποιούνται ως επιταχυντές και για άλλες διεργασίες πλην του gaming (στις οποίες τα windows δεν τα πάνε τόσο καλά). Κατα τα άλλα το να βάλεις linux για να παίζεις games είναι... κάπως. Ξέρεις απο πριν οτι το linux δεν έχει πλήρη υποστήριξη, γιατί να το κάνεις;
    (επιφυλάσσομαι γι ατο αν όντως το linux πλέον με vulkan έχει θέματα με την απόδοση)

    και….θα εβαζα και export times απο εφαρμογες επεξεργασιας βιντεο που τραβηξε καποιος απο την γατα του και θελει να τα ανεβασει στο youtube, αλλα αυτο εμπιπτει μαλλον γενικως στον τομεα performance
    Huh; Export times και transcoding (video και ήχου) γενικότερα είναι πολύ γρηγορότερα σε linux. Που το είδες πάλι αυτό;

  2. #32
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Όσα λέτε για τον κερματισμό του linux σωστά και ωραία, αλλά παραβλέπετε τις πολλαπλάσιες εργατοώρες που απαιτούνται για τη συντήρησή τους.

  3. #33
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Όσα "προβλήματα" αναφέρετε μέχρι τώρα δεν είναι προβλήματα του ίδιου του Linux, είναι ότι οι εταιρίες δεν το υποστηρίζουν, όπως υποστηρίζουν τα υπόλοιπα λειτουργικά. Έχει πέσει απλά σε έναν φαύλο κύκλο που οι χρήστες δεν πάνε γιατί δεν υπάρχουν οι "εφαρμογές τους" και οι εταιρίες δεν πάνε γιατί δεν έχει αρκετούς χρήστες για να υποστηρίξει το κόστος.

    Όταν οι "μεγάλοι" παίχτες αρχίσουν να αναπτύσουν cross platform τότε θα βγουν περισσότερες εφαρμογές και θα έρθουν και περισσότεροι χρήστες. Η κίνηση της Microsoft, τα τελευταία χρόνια, να υποστηρίξει το cross platform είναι πάρα πολύ σημαντική. Ίσως δεν το έκανε για το Linux καθαυτό, αλλά για να πιάσει και το iOS, αλλά το ότι βγάζει πάρα πολλά και σε linux είναι πάρα πολύ σημαντικό για το μέλλον του σαν Desktop.

    Όντας .Net Developer τόσα χρόνια μου έλειπαν τα "εργαλεία" για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου σε Linux, παρόλο που είχα πάει σε .Net Core, περίπου όπως την έκανα σε windows.

    Την προηγούμενη εβδομάδα, αποφάσισα να δοκιμάσω στο laptop (Dell XPS) το Fedora. Μου έκανε τόσο πολύ εντύπωση το πόσα πράγματα απλά δούλευαν που σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στο Desktop. Το μόνο που με "εκνεύρισε" ήταν ότι το Gnome έχει βάλει όλες τις λειτουργίες (touchpad, keyboard shortcuts) σαν να είσαι σε Mac και έπρεπε να βρω πώς αλλάζουν, μόνο και μόνο γιατί προτιμώ τον άλλο τρόπο. Σίγουρα κάποιος που πάει από Mac θα προτιμά αυτό!

    Αν βγει το SSMS δεν νομίζω πλέον να έχω κάτι που να κάνω σε Windows και να μην μπορώ σε Linux.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα λέτε για τον κερματισμό του linux σωστά και ωραία, αλλά παραβλέπετε τις πολλαπλάσιες εργατοώρες που απαιτούνται για τη συντήρησή τους.
    Αν δεν υπήρχε ο κατακερματισμός δεν θα πήγαιναν αυτές οι εργατοώρες στην κατασκευή και συντήρηση ενός και μοναδικού πράγματος όμως το οποίο είναι αυτό που νομίζω υπονοείται. Δεν νομίζω να μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να ασχοληθεί με ένα πράγμα γιατί έτσι πρέπει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προηγούμενη εβδομάδα, αποφάσισα να δοκιμάσω στο laptop (Dell XPS) το Fedora. Μου έκανε τόσο πολύ εντύπωση το πόσα πράγματα απλά δούλευαν που σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στο Desktop. Το μόνο που με "εκνεύρισε" ήταν ότι το Gnome έχει βάλει όλες τις λειτουργίες (touchpad, keyboard shortcuts) σαν να είσαι σε Mac και έπρεπε να βρω πώς αλλάζουν, μόνο και μόνο γιατί προτιμώ τον άλλο τρόπο. Σίγουρα κάποιος που πάει από Mac θα προτιμά αυτό!
    Σε server η MS πηγαίνει σιγά σιγά σε Linux η ίδια οπότε (παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί) πιστεύω οτι σιγά σιγά θα το δεις και αυτό.

    Κατα τα άλλα με το Desktop αυτό είναι το καλό στο linux, έχεις ελευθερία: Μπορείς να δοκιμάσεις Plasma, Xfce, Gnome, i3, dwm... Σε περιβάλλον windows πχ είσαι παγιδευμένος στο περιβάλλον με τους δυο control panels.

    Υπάρχουν ακόμα και scripts στο github που σου προσαρμόζουν το περιβάλλον της αρεσκείας σου να μοιάζει με αυτό των... windows

    https://github.com/grassmunk/Chicago95

    Τα ίδια και με Mac, Irix, ...

  5. #35
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοντόφθαλμη ερώτηση γιατί όλα τα παραπάνω είναι πολύ πιο σημαντικά απο το αν μπορεί να τρέχει crisis. Η σύντομη απάντηση πάντως είναι, αν θες games βάζεις windows για τα οποία και φτιάχτηκε το crisis. Αν θες τόσο πολύ να κάνεις το crisis να τρέχει στο linux, πας και προσλαμβάνεις κάποιον dev να το κάνει να τρέχει σε linux (παράδειγμα, βάλε οποιοδήποτε game εκεί, μπορεί το crisis να τρέχει κανονικά). Αν είσαι gamer βάζεις gamer λειτουργικό... ούτε linux ούτε macosx.
    no! αγοραζω μια κονσολα και ολα κομπλε. Ουτε να ασχολουμαι με driver updates ουτε με compatibility issues

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω που την πήρες την εντύπωση αυτή. Κανονικά έχει package manager και το snap και το flatpak και κατεβάζουν εξαρτήσεις και όλα.

    Μαλλον σε πιανω αδιαβαστο εδω…
    απο το https://flatpak.org/

    Build for every distro
    Create one app and distribute it to the entire Linux desktop market.
    Full control over dependencies
    Flatpak makes it easy to bundle your own libraries as part of your app.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντίθεση με τα windows τα οποία τα χω σε dual boot σε desktop για gaming, σε laptop έχω μόνιμα linux την τελευταία δεκαετία τόσο σε επαγγελματικά όσο και σε προσωπικά λάπτοπ. Την προηγούμενη δεκαετία (πριν το 2014-5 κάπου εκεί) είχα κάποια θέματα με την διάρκεια μπαταρίας, πλέον όχι. Πού αναφέρεσαι;

    ναι οντως! Τα καινουρια system 76 laptops εχουν καλο battery life απ’οσο διαβασα. Το optimization που εχουν ομως τα macbook (αν χρησιμοποιεις αποκλειστηκα apple software) δεν την φτανουν ομως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Huh; Export times και transcoding (video και ήχου) γενικότερα είναι πολύ γρηγορότερα σε linux. Που το είδες πάλι αυτό;

    ειναι κοινο μυστικο οτι video editing σε mac ειναι ανωτερο σε συγκριση με αλλες πλατφορμες. Γι’αυτο αλλωστε και πολλοι professionals κανουν τη δουλεια τους σε mac. Ακομα και αρκετοι linux youtubers κανουν edit τα βιντεο τους σε mac πριν τα ανεβασουν (αυτο κι αν ειναι οξυμωρο).
    δες κι αυτο, λιγο παλιο, αλλα δεν νομιζω να αλλαξαν και πολλα
    https://www.youtube.com/watch?v=7Kcv6Fh8MFA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα λέτε για τον κερματισμό του linux σωστά και ωραία, αλλά παραβλέπετε τις πολλαπλάσιες εργατοώρες που απαιτούνται για τη συντήρησή τους.
    σωστος!

  6. #36
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    no! αγοραζω μια κονσολα και ολα κομπλε. Ουτε να ασχολουμαι με driver updates ουτε με compatibility issues
    Αν σου κάνει ναι. Δεν καταλαβαίνω τότε πιο το θέμα σου.

    Μαλλον σε πιανω αδιαβαστο εδω…
    απο το https://flatpak.org/

    Build for every distro
    Create one app and distribute it to the entire Linux desktop market.
    Full control over dependencies
    Flatpak makes it easy to bundle your own libraries as part of your app.
    Εμ. Δεν είναι one click αυτά, sandboxed είναι. Και το snap και το flatkpak έχουν package manager και ασχολούνται με εξαρτήσεις. Χρησιμοποιώ καθημερινά flatpak (πλέον όχι snap) πακέτα, κάτι θα ξέρω.







    ναι οντως! Τα καινουρια system 76 laptops εχουν καλο battery life απ’οσο διαβασα. Το optimization που εχουν ομως τα macbook (αν χρησιμοποιεις αποκλειστηκα apple software) δεν την φτανουν ομως.
    Πάντα θα υπάρχει καλύτερο. Αν το κριτήριο σου είναι η διάρκεια μπαταρίας τι σε εμποδίζει να πάρεις Macbook;


    ειναι κοινο μυστικο οτι video editing σε mac ειναι ανωτερο σε συγκριση με αλλες πλατφορμες. Γι’αυτο αλλωστε και πολλοι professionals κανουν τη δουλεια τους σε mac. Ακομα και αρκετοι linux youtubers κανουν edit τα βιντεο τους σε mac πριν τα ανεβασουν (αυτο κι αν ειναι οξυμωρο).
    δες κι αυτο, λιγο παλιο, αλλα δεν νομιζω να αλλαξαν και πολλα
    https://www.youtube.com/watch?v=7Kcv6Fh8MFA

    σωστος!
    Editing ίσως (δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αν το Mac ή τα Windows είναι καλύτερα) γιατί το software για editing είναι καλύτερο, πιο εύχρηστο κλπ. Αλλα exporting και transcoding με τα ίδια εργαλεία (ffmpeg, sox) για το οποίο αναφέρθηκες είναι γρηγορότερα σε linux. Ασχολούμαι με μεγάλες ποσότητες αρχείων ήχου και έχω προσωπική εμπειρία σε αυτό.

  7. #37
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι κοινο μυστικο οτι video editing σε mac ειναι ανωτερο σε συγκριση με αλλες πλατφορμες. Γι’αυτο αλλωστε και πολλοι professionals κανουν τη δουλεια τους σε mac. Ακομα και αρκετοι linux youtubers κανουν edit τα βιντεο τους σε mac πριν τα ανεβασουν (αυτο κι αν ειναι οξυμωρο).
    Εντάξει αυτά τα μυστικά υπάρχουν για όσους τα πιστεύουν. Υπάρχουν κανάλια που χρησιμοποιούν εργαλεία ανοικτού κώδικα, άλλα χρησιμοποιούν σουίτες της Adobe ενώ ορισμένα χρησιμοποιούν εφαρμογές της apple. Η pixar του Steve Jobs χρησιμοποιεί linux. Εφόσον ο καθένας γνωρίζει τι θέλει να πετύχει, αναπτύσσει τις δεξιότητές του επάνω στα εργαλεία που διαθέτει. Είναι κάτι ανάλογο με αυτό που λένε για τις φωτογραφικές μηχανές: Η καλύτερη φ/μ είναι αυτή που έχει κανείς μαζί του. Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν κάποιος δεν είναι ενήμερος ή δεν ξέρει τι ακριβώς είναι αυτό που θέλει να κάνει. Τότε, είναι εύκολο να πέσει θύμα κάποιου οραματιστή που αναφέρεις προηγουμένως, ο οποίος θα τους καθοδηγήσει με γνώμονα το δικό του όφελος και θα τους εκμεταλλευτεί.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπήρχε ο κατακερματισμός δεν θα πήγαιναν αυτές οι εργατοώρες στην κατασκευή και συντήρηση ενός και μοναδικού πράγματος όμως το οποίο είναι αυτό που νομίζω υπονοείται. Δεν νομίζω να μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να ασχοληθεί με ένα πράγμα γιατί έτσι πρέπει.
    Προφανώς δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν, αλλά αυτό που λέω εξακολουθεί να ισχύει, ΙΜΗΟ.

    - - - Updated - - -

    Άλλωστε δεν νομίζω να μιλάει κανείς για μία παγκόσμια διανομή, μερικές είναι οκ, αλλά το κακό έχει παραγίνει.

    - - - Updated - - -

    https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_...n_Timeline.svg

  9. #39
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου κάνει ναι. Δεν καταλαβαίνω τότε πιο το θέμα σου.
    για μενα δεν αποτελει θεμα, εχω εγκαταλειψει εδω και πολλα χρονια το pc gaming, console only. αλλα δεν μπορεις να αμφισβητησεις οτι τα games παιζουν εναν πολυ μεγαλο ρολο στην εγκαθιδρυση μιας πλατφορμας, μην σου οω την μεγαλυτερη (και παλι αναφερομαι σε desktop only, μην μου πεις παλι για supercomputers ktl )
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ. Δεν είναι one click αυτά, sandboxed είναι. Και το snap και το flatkpak έχουν package manager και ασχολούνται με εξαρτήσεις. Χρησιμοποιώ καθημερινά flatpak (πλέον όχι snap) πακέτα, κάτι θα ξέρω.
    ανοιγεις το software center (gnome software #$%^@#), αναζητας την εφαρμογη, πατας install. ok, οχι one click, 3 click
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα θα υπάρχει καλύτερο. Αν το κριτήριο σου είναι η διάρκεια μπαταρίας τι σε εμποδίζει να πάρεις Macbook;
    εμενα προσωπικα τιποτα. εχω ενα macbook air 2015 model και ειμαι υπερευχαριστημενος. και το επομενο λαπτοπ που θα παρω, οταν ερθει η ωρα, μαλλον macbook θα ειναι. το λινουξ το τρεχω σε ενα testing laptop που εχω και το βλεπω περισσοτερο σαν learning machine, οχι daily driver. το σκεφτηκα να παω παλι full time σε λινουξ οπως παλια, αλλα με αυτα τα "προβληματακια" που αντιμετωπισα και με 12+ωρα εργασιας δεν εχω το κουραγιο πλεον. οσο κι αν το αγαπω το λινουξ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Editing ίσως (δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αν το Mac ή τα Windows είναι καλύτερα) γιατί το software για editing είναι καλύτερο, πιο εύχρηστο κλπ. Αλλα exporting και transcoding με τα ίδια εργαλεία (ffmpeg, sox) για το οποίο αναφέρθηκες είναι γρηγορότερα σε linux.
    φιλαρακι που ασχολειται με editing ημι-professional ψαχτηκε για αρκετο καιρο. συγκρινε τιμες, hardware, performance και τελικα κατεληξε σε imac. παρομοιο μηχανημα με windows του εβγαινε πιο ακριβο, φαντασου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtremae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν κάποιος δεν είναι ενήμερος ή δεν ξέρει τι ακριβώς είναι αυτό που θέλει να κάνει. Τότε, είναι εύκολο να πέσει θύμα κάποιου οραματιστή που αναφέρεις προηγουμένως, ο οποίος θα τους καθοδηγήσει με γνώμονα το δικό του όφελος και θα τους εκμεταλλευτεί.
    ναι φιλε δεν αντιλεω. αλλα ενας τετοιος οραματιστης (κι ας ηταν κακοψυχος? ανθρωπος) πηρε μια εταιρια που ηταν στα ορια της χρεοκοπιας και την εκανε μια απο της μεγαλυτερες εταιριες παγκωσμιος με market value στα 1τρις περιπου. δεν λεω να ακολουθησει η λινουξ κοινοτητα τα μονοπατια του, αλλα εστω λιιιιγο συνεννοηση δεν θα εβλαπτε

  10. #40
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι φιλε δεν αντιλεω. αλλα ενας τετοιος οραματιστης (κι ας ηταν κακοψυχος? ανθρωπος) πηρε μια εταιρια που ηταν στα ορια της χρεοκοπιας και την εκανε μια απο της μεγαλυτερες εταιριες παγκωσμιος με market value στα 1τρις περιπου. δεν λεω να ακολουθησει η λινουξ κοινοτητα τα μονοπατια του, αλλα εστω λιιιιγο συνεννοηση δεν θα εβλαπτε
    Μια και το νήμα είναι λίγο ό,τι να ναι , να πάω λίγι offtopic. Μόνο εγώ νευριάζω όταν ακούω να λένε οραματιστή τον Jobs και άλλες δεκάδες παχιά λόγια λες και εφήυρε τον τροχό (για κάθε "καινοτομία" της apple, υπήρχαν αντίστοιχα προϊόντα πολλά χρόνια πριν όπως πχ tablet της microsoft, κτλ); Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι καμμία σχέση με "όραμα" δεν είχε αλλά ήταν ένας τελείως υπερτιμημένος οπορτουνιστής που απλά εκμεταλλεύτηκε κάποιες συγκυρίες και του βγήκανε;

    Δεν μου αρέσει να μηδενίζω το έργο κάποιου (ειδικά όταν εγώ δεν έχω επιτύχει τίποτα αυτού του μεγέθους) αλλά δεν μπορώ να ακούω όλα αυτά τα (ανακριβή κατ εμε) διθυραμβικά σχόλια.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #41
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και το νήμα είναι λίγο ό,τι να ναι , να πάω λίγι offtopic. Μόνο εγώ νευριάζω όταν ακούω να λένε οραματιστή τον Jobs και άλλες δεκάδες παχιά λόγια λες και εφήυρε τον τροχό (για κάθε "καινοτομία" της apple, υπήρχαν αντίστοιχα προϊόντα πολλά χρόνια πριν όπως πχ tablet της microsoft, κτλ); Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι καμμία σχέση με "όραμα" δεν είχε αλλά ήταν ένας τελείως υπερτιμημένος οπορτουνιστής που απλά εκμεταλλεύτηκε κάποιες συγκυρίες και του βγήκανε;
    business man του ταιριαζει καλυτερα, ψυχρος και ανενδοτος. οραματιστης γιατι ειχε μια ιδεα για το πως πρεπει να ειναι τα personal computers και γενικως consumer electronics. να'ναι καλα o wozniac. τι να κανουμε ομως, ο jobs ηταν ceo της apple

    - - - Updated - - -

    να σου πω και κατι αλλο imitheos (αν κι αυτο παει μαλλον περισσοτερο στον eruyome που ελεγε κατι για spacex) με τον jobs το pulseaudio δεν θα εβλεπε ποτε το φως της ημερας

    https://www.youtube.com/post/Ugxkf8h9jo2QSd1_sjd4AaABCQ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 06-06-20 στις 16:30.

  12. #42
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μενα δεν αποτελει θεμα, εχω εγκαταλειψει εδω και πολλα χρονια το pc gaming, console only. αλλα δεν μπορεις να αμφισβητησεις οτι τα games παιζουν εναν πολυ μεγαλο ρολο στην εγκαθιδρυση μιας πλατφορμας, μην σου οω την μεγαλυτερη (και παλι αναφερομαι σε desktop only, μην μου πεις παλι για supercomputers ktl )
    Γιατί να μην σου πω για super computers, cloud services, IOT, data science, κλπ κλπ κλπ; Γιατί θεωρείς οτι επιτυχημένο είναι ένα λειτουργικό όταν καθιερωθεί στο desktop;

    Ακόμα και εκεί, τα mac είναι σε (πολύ) χειρότερη μοίρα απο το Linux σε Games, μια χαρά τα πάνε όμως.

    ανοιγεις το software center (gnome software #$%^@#), αναζητας την εφαρμογη, πατας install. ok, οχι one click, 3 click
    Τότε ποια η διαφορά μεταξύ αυτουνού και το να κάνεις το ίδιο για το community repo του arch; Ένα κλικ είναι και αυτό. Στο flatpak υπάρχουν και εκεί, όπως και σε οποιονδήποτε package manager εξαρτήσεις. Απλά έρχονται σε bundles και τρέχουν σε sandbox. Αν γράψεις flatpak install κάτι θα σου δείξει και τα runtimes που πρέπει να κατευάσει. Το one-click που λες που είναι όλα μαζί είναι το AppImage.

    εμενα προσωπικα τιποτα. εχω ενα macbook air 2015 model και ειμαι υπερευχαριστημενος. και το επομενο λαπτοπ που θα παρω, οταν ερθει η ωρα, μαλλον macbook θα ειναι. το λινουξ το τρεχω σε ενα testing laptop που εχω και το βλεπω περισσοτερο σαν learning machine, οχι daily driver. το σκεφτηκα να παω παλι full time σε λινουξ οπως παλια, αλλα με αυτα τα "προβληματακια" που αντιμετωπισα και με 12+ωρα εργασιας δεν εχω το κουραγιο πλεον. οσο κι αν το αγαπω το λινουξ.
    Δεν είναι κάποιο φετίχ το λίνουξ ούτε κάποια υποχρεώση, αν το χρειάζεσαι ή το θες σαν χόμπυ, το βάζεις, διαφορετικά βάζεις κάποιο άλλο. Για εμένα, όπως και για άλλους που αναφέρθηκε, το λίνουξ είναι πολύ πιο βολικό στη χρήση απο τις άλλες δυο επιλογές. Τα windows τα χω για παιχνιδομηχανή (το interface τους είναι άθλιο κατα τη γνώμη μου) σε dual boot και τα mac, ενώ το σκέφτηκα σαν επιλογή στο παρελθόν, νιώθω οτι με περιορίζει υπερβολικά: τόσο σε hardware όσο και σε software.

    φιλαρακι που ασχολειται με editing ημι-professional ψαχτηκε για αρκετο καιρο. συγκρινε τιμες, hardware, performance και τελικα κατεληξε σε imac. παρομοιο μηχανημα με windows του εβγαινε πιο ακριβο, φαντασου

    - - - Updated - - -
    Αυτό που λες είναι άσχετο με την ταχύτητα transcoding (ή exporting) καθεαυτή. Προφανώς το video editing δεν είναι μόνο transcoding.

    ναι φιλε δεν αντιλεω. αλλα ενας τετοιος οραματιστης (κι ας ηταν κακοψυχος? ανθρωπος) πηρε μια εταιρια που ηταν στα ορια της χρεοκοπιας και την εκανε μια απο της μεγαλυτερες εταιριες παγκωσμιος με market value στα 1τρις περιπου. δεν λεω να ακολουθησει η λινουξ κοινοτητα τα μονοπατια του, αλλα εστω λιιιιγο συνεννοηση δεν θα εβλαπτε
    Και τι κατάφερε ακριβώς; Ούτε τα windows κατάφερε να ξεπεράσει στο desktop, ούτε το linux σε όλα τα υπόλοιπα (δεν κακολογώ τα Mac είναι απλά για διαφορετικό κοινό).

    Και ξαναρωτάω μπας και πάρω την απάντηση:

    Πως ακριβώς πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει η συνενόηση που λες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 06-06-20 στις 16:50.

  13. #43
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και το νήμα είναι λίγο ό,τι να ναι , να πάω λίγι offtopic. Μόνο εγώ νευριάζω όταν ακούω να λένε οραματιστή τον Jobs και άλλες δεκάδες παχιά λόγια λες και εφήυρε τον τροχό (για κάθε "καινοτομία" της apple, υπήρχαν αντίστοιχα προϊόντα πολλά χρόνια πριν όπως πχ tablet της microsoft, κτλ); Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι καμμία σχέση με "όραμα" δεν είχε αλλά ήταν ένας τελείως υπερτιμημένος οπορτουνιστής που απλά εκμεταλλεύτηκε κάποιες συγκυρίες και του βγήκανε;

    Δεν μου αρέσει να μηδενίζω το έργο κάποιου (ειδικά όταν εγώ δεν έχω επιτύχει τίποτα αυτού του μεγέθους) αλλά δεν μπορώ να ακούω όλα αυτά τα (ανακριβή κατ εμε) διθυραμβικά σχόλια.
    Δεν νομίζω να είσαι μόνο εσύ. Σίγουρα είχε εμπορικό νου και μπορούσε να δει εφαρμογές, αλλά αν από την αρχή δεν είχε έναν ικανότατο και έξυπνο μηχανικό δεν νομίζω να πήγαινε πολύ μακριά. Α και σίγουρα δεν ήταν αλάνθαστος αλλά με πολλά κολλήματα. Θυμάμαι να έχω διαβάσει πως στην αρχή δεν ήθελε να υπάρχει δυνατότητα να εγκαθίστανται εφαρμογές στο iphone. Πολύ μπροστά λέμε.

    Αν και να σου πω την αλήθεια εμένα πιο πολύ με εκνευρίζει η αγιογραφία του Gates.

  14. #44
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σου πω και κατι αλλο imitheos (αν κι αυτο παει μαλλον περισσοτερο στον eruyome που ελεγε κατι για spacex) με τον jobs το pulseaudio δεν θα εβλεπε ποτε το φως της ημερας

    https://www.youtube.com/post/Ugxkf8h9jo2QSd1_sjd4AaABCQ
    Αυτό το λες για καλό;

    Σοβαρότερα τώρα, τι σχέση έχει το Pulseaudio με τον Jobs; Mήπως εννοείς το CUPS; Τα ελέγχεις καθόλου αυτά που γράφεις;

    Aλλα αυτό «δεν θα υπήρχε τώρα» είναι ψέμμα. Όπου υπάρχει μια ανάγκη πάντα θα υπάρχουν και (στο λίνουξ) 5-6 διαφορετικά πράγματα να την ικανοποιούν. Το pulse είναι ένα απο αυτά (προσωπικά με βολεύει, άλλους τους εκνευρίζει). Αν δεν υπήρχε θα υπήρχε κάτι άλλο που θα το λέγαν αλλιώς και θα κανε τα ίδια πράγματα.

  15. #45
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μην σου πω για super computers, cloud services, IOT, data science, κλπ κλπ κλπ; Γιατί θεωρείς οτι επιτυχημένο είναι ένα λειτουργικό όταν καθιερωθεί στο desktop;
    εκανες λαθος quote, αναφερoμαι συγκεκριμενα σε desktop only
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και εκεί, τα mac είναι σε (πολύ) χειρότερη μοίρα απο το Linux σε Games, μια χαρά τα πάνε όμως.
    ειπα ποτε παρε mac για gaming?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά έρχονται σε bundles και τρέχουν σε sandbox
    αυτο! κατεβαινει το app σαν "συνολο". ολα τα dependencies bundled. αληθεια ποια η διαφορα απο το appimage? μια χαρα τα καταφερε η apple με τις εφρμογες. ολα εγκαθιστανται στο /applications με config files στο home folder του user. κι αν δεν κανω λαθος τα appimage υπηρχαν πολυ πιο πριν απο τα flatpaks & snaps.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες είναι άσχετο με την ταχύτητα transcoding (ή exporting) καθεαυτή. Προφανώς το video editing δεν είναι μόνο transcoding.
    το ειδες το βιντεο που σου ποσταρα? συγκρινει ακριβως αυτα που αναφερεις, αρα ακυρο αυτα που λες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβώς πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει η συνενόηση που λες;
    σου απαντησα σε αυτο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρότερα τώρα, τι σχέση έχει το Pulseaudio με τον Jobs; Mήπως εννοείς το CUPS; Τα ελέγχεις καθόλου αυτά που γράφεις;
    εννοω οτι ο jobs ηταν τελειομανης

Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας