Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 161

Θέμα: Linux Sucks 2020

  1. #1
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    μια καλη (θα ελεγα) αναλυση για την κατασταση στην οποια βρισκεται το desktop linux 2020. οποιος εχει το χρονο και την ορεξη, ας του ριξει μια ματια

    https://www.youtube.com/watch?v=cZN5n6C9gM4

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Κάθε χρόνο το κάνει αυτό. Είναι πιο πολύ χιουμοριστικό παρά ενημερωτικό. Αυτό το κλασικό άρθρο είναι πιο κατατοπιστικό αν θέλεις να διαβάσεις προβλήματα του linux.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε χρόνο το κάνει αυτό. Είναι πιο πολύ χιουμοριστικό παρά ενημερωτικό. Αυτό το κλασικό άρθρο είναι πιο κατατοπιστικό αν θέλεις να διαβάσεις προβλήματα του linux.

    θα το διαβασω

  4. #4
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    το διαβασα το κειμενο imitheos
    Ειναι ευχαριστο να βλεπεις οτι ατομα, που οντως ξερουν 5 πραγματα παραπανω, να μην ειναι απολυτα και τυφλα linux-fanboys και να αναγνωριζουν καποια πραγματα. Ισως ειναι η ιδεα μου, αλλα εχω την εντυπωση πως ολο το κειμενο το διατρεχει ενα subtle παραπονο….η ελλειψη standartization στον κοσμο του λινουξ. Αναφερει βεβαια και την ελλειψη σωστης υποστηριξης απο hardware manufactures, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο οταν το λινουξ κατεχει 1.5% περιπου marketshare συνολικα και η καθε distro κανει το δικο της. Ποια nvidia (και καθε nvidia for that matter) θα ασχοληθει σοβαρα με λινουξ, οταν εχει να κανει με τοσο fragmentation και χωρις να πληρωθει για τον κοπο της. Και η apple μπορει να κατεχει σχετικα μικρο marketshare στα desktop, αλλα ειμαι σιγουρος οτι εκεινη πληρωνει για την σωστη υποστηριξη απο τους διαφορους hardware manufactures.
    Μπορει στον κοσμο των servers το λινουξ να ειναι απολυτα κυριαρχο, αλλα με αυτα που διαβασα πολυ αμφιβαλλω αν ποτε το λινουξ παιξει καποιον σοβαρο τουλαχιστον ρολο στα desktops. Θελει αλλαγη πλευσης και αναθεωρηση πολλων πραγματων. Ισως τελικα η πολυ ελευθερια να μην υπηρετει σωστα την διαδοση του λινουξ

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η γνώμη μου είναι ότι αν ψάχνεις το γιατί το Linux έχει τα προβλήματα που έχει, μία λέξη έρχεται στο μυαλό: fractionation.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    1. Πολλά σημεία είναι self-contradictory (αυτοαναιρούμενα). Πχ. αναφέρει πως αρνητικό του xorg είναι πως επιτρέπεται εφαρμογές να παίρνουν τον έλεγχο του keyboard+mouse, αρνητικό του wayland που δεν επιτρέπουν παρόμοια συμπεριφορά. Αρνητικό που υπάρχουν πολλές διανομές, αρνητικό που αν στη δουλειά σου υποστηρίζουν μια διανομή μόνο, η δικιά σου πιθανόν να μην υποστηρίζεται.

    2. Η κατάσταση με τις εξαρτήσεις και τη δυσκολία για τους developers οδεύει προς λύση με τα διάφορα snaps, flatpacks κλπ. και μπορεί να εξελιχθεί σαν πηγή εισοδήματος για ISVs.

    3. Το σχετικό χάος που επικρατεί στον κόσμο του linux ίσως είναι και το τίμημα της ελευθερίας. Για τις τυχόν εταιρίες που θα επενδύσουν σε πόρους για να λιγοστέψουν τα προβλήματα που αναφέρει, οι τρόποι που θα αποζημιωθούν θα πρέπει αναγκαστικά να είναι (α) πληρωμή από το χρήστη εφάπαξ ή με συνδρομή, (β) διαφημίσεις (γ), εμπόριο προσωπικών δεδομένων (ή συνδυασμός των παραπάνω). Ο λόγος που διαλέγει κάποιος desktop linux σήμερα δεν είναι κυρίως τεχνικός αλλά μάλλον ιδεολογικός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελει αλλαγη πλευσης και αναθεωρηση πολλων πραγματων. Ισως τελικα η πολυ ελευθερια να μην υπηρετει σωστα την διαδοση του λινουξ
    Σε αυτή την κατεύθυνση υπάρχει το ChromeOS και το Android της Google ή οι διάφορες συσκευές smart tv. Είναι linux, είναι open source, είναι διαδεδομένο, είναι λειτουργικό αλλά δεν είναι ελεύθερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 04-06-20 στις 07:23.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που διαλέγει κάποιος desktop linux σήμερα δεν είναι κυρίως τεχνικός παρά μάλλον ιδεολογικός.
    Δεν νομίζω. Ο μόνος λόγος που έχω linux είναι γιατί είναι απολύτως απαραίτητο για τη δουλειά μου, αλλιώς σιγά μην ασχολιόμουνα, κι ας είναι δωρεάν. Πιστεύω δεν είμαι ο μόνος.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ποτε δεν καταλαβα τον λογο υπαρξης τετοιων αρθρων. Τι ακριβως συζηταμε; Την αλλαγη της αδειας του kernel? Τα πραγματα στο linux ειναι απολυτως ξεκαθαρα λογω gnu, δεν μπορει να υπαρξει 'τυποποιηση' σε τιποτε ειναι ενας ελευθερος κωδικας στο git και τον κανει οτι θελει οποιος θελει, ευχη και καταρα. Στον κοσμο του κωδικα λοιπον τα forks (αν οι διανομες μπορουν να θεωρηθουν ετσι)ειναι επιτυχια του προϊοντος και οχι μειονεκτημα. Νομιζω οτι το linux desktop ειναι εντελως εκτος πραγματικοτητας, linux ειναι ο πυρηνας και τα καλουδια του gnu τα υπολοιπα εινσι επιλογη της καθε διανομης, δεν ειχε ποτε σκοπο το linux να επικρατησει στα desktop.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    το διαβασα το κειμενο imitheos
    Ειναι ευχαριστο να βλεπεις οτι ατομα, που οντως ξερουν 5 πραγματα παραπανω, να μην ειναι απολυτα και τυφλα linux-fanboys και να αναγνωριζουν καποια πραγματα. Ισως ειναι η ιδεα μου, αλλα εχω την εντυπωση πως ολο το κειμενο το διατρεχει ενα subtle παραπονο….η ελλειψη standartization στον κοσμο του λινουξ. Αναφερει βεβαια και την ελλειψη σωστης υποστηριξης απο hardware manufactures, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο οταν το λινουξ κατεχει 1.5% περιπου marketshare συνολικα και η καθε distro κανει το δικο της. Ποια nvidia (και καθε nvidia for that matter) θα ασχοληθει σοβαρα με λινουξ, οταν εχει να κανει με τοσο fragmentation και χωρις να πληρωθει για τον κοπο της. Και η apple μπορει να κατεχει σχετικα μικρο marketshare στα desktop, αλλα ειμαι σιγουρος οτι εκεινη πληρωνει για την σωστη υποστηριξη απο τους διαφορους hardware manufactures.
    Μπορει στον κοσμο των servers το λινουξ να ειναι απολυτα κυριαρχο, αλλα με αυτα που διαβασα πολυ αμφιβαλλω αν ποτε το λινουξ παιξει καποιον σοβαρο τουλαχιστον ρολο στα desktops. Θελει αλλαγη πλευσης και αναθεωρηση πολλων πραγματων. Ισως τελικα η πολυ ελευθερια να μην υπηρετει σωστα την διαδοση του λινουξ
    Machine Learning/AI εφαρμογές είναι σχεδόν προνόμιο του Linux με τις ευχές της Nvidia. Το να λέμε οτι η Nvidia δεν ασχολείται με το Linux είναι λάθος.

    Πέρα απο το παραπάνω το Linux είναι απόλυτα κυρίαρχο σε servers (όπως είπες), HPC, και embedded εφαρμογές. Το interface που είδες, αν είδες, στην επανδρωμένη εκτόξευση της SpaceX τρέχει Linux. Μέχρι και η Microsoft έβγαλε δικό της linux που σιγά σιγά πιάνει parity με το original πράγμα.



    Το να περιορίσεις την ελευθερία του ωστε να έχεις λίγο μεγαλύτερο ποσοστό στο desktop κατα τη γνώμη μου είναι χαζό. Έτσι και αλλιώς γιατί πρέπει η διάδοση στο desktop να είναι αυτοσκοπός; Γιατί θα τανε καλύτερο να είναι λιγότερο ελεύθερο και με μεγαλύτερο desktop share; Υπάρχουν διανομές που τρέχουν στην πλειοψηφία των laptop ως είναι, και υπάρχουν κατασκευαστές που δίνουν linux στα συστήματα τους και όσο προχωράει ο καιρός αυτοί γίνονται περισσότεροι.


    Κατα τα άλλα την συγκεκριμένη συζήτηση την κάνουμε απο την προηγούμενη χιλιετία και δεν έχει και πολύ νόημα. Είναι αυτό που είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 04-06-20 στις 12:43.

  10. #10
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Machine Learning/AI εφαρμογές είναι σχεδόν προνόμιο του Linux με τις ευχές της Nvidia. Το να λέμε οτι η Nvidia δεν ασχολείται με το Linux είναι λάθος.

    Πέρα απο το παραπάνω το Linux είναι απόλυτα κυρίαρχο σε servers (όπως είπες), HPC, και embedded εφαρμογές. Το interface που είδες, αν είδες, στην επανδρωμένη εκτόξευση της SpaceX τρέχει Linux. Μέχρι και η Microsoft έβγαλε δικό της linux που σιγά σιγά πιάνει parity με το original πράγμα.



    Το να περιορίσεις την ελευθερία του ωστε να έχεις λίγο μεγαλύτερο ποσοστό στο desktop κατα τη γνώμη μου είναι χαζό. Έτσι και αλλιώς γιατί πρέπει η διάδοση στο desktop να είναι αυτοσκοπός; Γιατί θα τανε καλύτερο να είναι λιγότερο ελεύθερο και με μεγαλύτερο desktop share; Υπάρχουν διανομές που τρέχουν στην πλειοψηφία των laptop ως είναι, και υπάρχουν κατασκευαστές που δίνουν linux στα συστήματα τους και όσο προχωράει ο καιρός αυτοί γίνονται περισσότεροι.


    Κατα τα άλλα την συγκεκριμένη συζήτηση την κάνουμε απο την προηγούμενη χιλιετία και δεν έχει και πολύ νόημα. Είναι αυτό που είναι.
    Eruyome, εσυ αναφερεσαι σε εξειδικευμενα συστηματα που κανουν λιγα πραγματα και τα κανουν καλα. Εγω αναφερομαι σε desktop os που θα βαλει ο average joe στο pc του για να κανει τη δουλεια του. Να δει τα βιντεακια του στο youtube, να κανει τις κλησεις του στο skype, να παιξει τα games του. Οταν λοιπον αυτος ο average joe βλεπει οτι, κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα σε linux οπως και σε windows, θα του “ψησει” το λαπτοπ, πιθανον λογω ελλειψης σωστου hardware acceleration, και γενικως κατωτερου user experience, θα επιστρεψει παλι στα windows.
    Μου κανει εντυπωση που σπαταλονται αμετρητες εργατοωρες σε projects και διανομουλες που ζητημα ειναι ο χρονος ζωης τους να ξεπερασει το ενα ετος ή αν αντεξουν, θα αργοπεθαινουν απο την αρχη, αντι να επικεντρωθουνε στην βελτιωση καποιον μεγαλων projects.
    Προσωπικα λιγο με νοιαζει αν εν ετει 2020, που τα περισσοτερα συστηματα εχουν 4, 8 ή και παραπανω gb ram, το καινουριο kde καταναλωνει 600mb ram on cold boot αντι για 800mb. Για μενα αυτα ειναι ανουσια πραγματα. Αυτο που εχει σημασια για μενα ειναι να λειτουργει η καρτα γραφικων μου, το wifi μου, ο εκτυπωτης μου, ο scanner μου, ο ηχος μου οπως λειτουργουνε και στα windows/mac os ή εστω στο 80-90%. αν ολα αυτα δεν εχουν σημασια για σενα, τοτε παω πασο.
    Επισης μου εκανε φοβερη εντυπωση που ο τυπος στο βιντεο που ποσταρα, αναφερει οτι σε linux conferences βλεπεις πολλα ατομα με macbooks που τρεχουν mac os. Μα συγγνωμη, αν εσυ ο ιδιος που “διαφημιζεις” και “προμοταρεις” το λινουξ, δεν τρεχεις λινουξ, τοτε πως λες στον average joe να κανει την αλλαγη?

    Κι ενα μικρο αστειακι για το τελος…
    αν που λες κι εσυ οτι αυτη η συζητηση γινεται απο την προηγουμενη χιλιετια, τοτε μπορει καποιος να πει οτι το λινουξ δεν εκανε και πολυ μεγαλη προοδο τα τελευταια 20 χρονια

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eruyome, εσυ αναφερεσαι σε εξειδικευμενα συστηματα που κανουν λιγα πραγματα και τα κανουν καλα.
    Μηδενιστικό λίγο. Δεν είναι λίγα πράγματα και καλά, είναι η ραχοκοκαλιά σχεδόν του σύχρονου τρόπου ζωής, χωρίς υπερβολή.


    Εγω αναφερομαι σε desktop os που θα βαλει ο average joe στο pc του για να κανει τη δουλεια του. Να δει τα βιντεακια του στο youtube, να κανει τις κλησεις του στο skype, να παιξει τα games του. Οταν λοιπον αυτος ο average joe βλεπει οτι, κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα σε linux οπως και σε windows, θα του “ψησει” το λαπτοπ, πιθανον λογω ελλειψης σωστου hardware acceleration, και γενικως κατωτερου user experience, θα επιστρεψει παλι στα windows.
    Γενικεύσεις. Φυσικά δεν είναι για όλους για το Desktop όπως ούτε τα Windows δεν είναι για όλους. Γι αυτό υπάρχουν οι επιλογές, αν κάτι δεν μας κάνει πάμε σε κάτι άλλο. Πλέον μπορείς να τρέξεις linux και μέσα απ τα Windows.

    Μου κανει εντυπωση που σπαταλονται αμετρητες εργατοωρες σε projects και διανομουλες που ζητημα ειναι ο χρονος ζωης τους να ξεπερασει το ενα ετος ή αν αντεξουν, θα αργοπεθαινουν απο την αρχη, αντι να επικεντρωθουνε στην βελτιωση καποιον μεγαλων projects.
    Γιατί δεν μπορείς να αναγκάσεις κανένα που θα σπαταλήσει το χρόνο του. Αν εγώ θέλω να κάνω contribute σε ένα utility που αλλάζει τα χρώματα στο desktop με βάση το wallpaper, θα κάνω εκεί contribute. Δεν θα κάτσω να φτιάξω driver για τον average joe επειδή έχω κάποιο θρησκευτικό καθήκον για να κάνω το linux να πετύχει στο desktop :P

    Προσωπικα λιγο με νοιαζει αν εν ετει 2020, που τα περισσοτερα συστηματα εχουν 4, 8 ή και παραπανω gb ram, το καινουριο kde καταναλωνει 600mb ram on cold boot αντι για 800mb. Για μενα αυτα ειναι ανουσια πραγματα. Αυτο που εχει σημασια για μενα ειναι να λειτουργει η καρτα γραφικων μου, το wifi μου, ο εκτυπωτης μου, ο scanner μου, ο ηχος μου οπως λειτουργουνε και στα windows/mac os ή εστω στο 80-90%. αν ολα αυτα δεν εχουν σημασια για σενα, τοτε παω πασο.
    Έχω να συναντήσω πρόβλημα σε hardware με linux (που να μην είναι επειδή διάλεξα εγώ μόνος μου μια Ultra-Haxx0r-666-διανομή) 15 χρόνια χωρίς υπερβολή. Υπερβολικός είσαι πιστεύω.

    Επισης μου εκανε φοβερη εντυπωση που ο τυπος στο βιντεο που ποσταρα, αναφερει οτι σε linux conferences βλεπεις πολλα ατομα με macbooks που τρεχουν mac os. Μα συγγνωμη, αν εσυ ο ιδιος που “διαφημιζεις” και “προμοταρεις” το λινουξ, δεν τρεχεις λινουξ, τοτε πως λες στον average joe να κανει την αλλαγη?
    Γιατί το linux ΔΕΝ είναι μόνο για desktop. Πολλοί το τρέχουν απο Virtual Machine, πολλοί το τρέχουν στο cloud, πολλοί πλέον το τρέχουν απο windows με WSL. Δεν είμαστε σε κάποιο κόμμα να κρατάμε μια γραμμή για να δίνουμε το παράδειγμα στους άλλους.

    Κι ενα μικρο αστειακι για το τελος…
    αν που λες κι εσυ οτι αυτη η συζητηση γινεται απο την προηγουμενη χιλιετια, τοτε μπορει καποιος να πει οτι το λινουξ δεν εκανε και πολυ μεγαλη προοδο τα τελευταια 20 χρονια
    Κοντόφθαλμη παρατήρηση. Έχει κάνει τεράστια πρόοδο και είναι παράγοντας που διευκόλυνε πολλές, άσχετες πολλές φορές με την πληροφορική, τεχνολογικές εξελίξεις τις οποίες τις παίρνουμε δεδομένες πλέον. Όχι μόνο το linux καθεαυτό, αλλα γενικά το μοντέλο του ανοιχτού λογισμικού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 04-06-20 στις 17:46.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα αυτα ειναι ανουσια πραγματα. Αυτο που εχει σημασια για μενα ειναι να λειτουργει η καρτα γραφικων μου, το wifi μου, ο εκτυπωτης μου, ο scanner μου, ο ηχος μου οπως λειτουργουνε και στα windows/mac os ή εστω στο 80-90%. αν ολα αυτα δεν εχουν σημασια για σενα, τοτε παω πασο.
    1. Αν κάνεις έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις θα δουλεύουν 100%. Ακόμη και ο FF στο youtube έχει μερική επιτάχυνση υλικού ενώ με smplayer το youtube παίζει με πλήρη επιτάχυνση. Και στο κάτω-κάτω, η κάρτα γραφικών ρεύμα καίει, όχι αέρα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200604_174556.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  934,9 KB 
ID: 215759
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200604_174735.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  827,2 KB 
ID: 215760

    2. Το user experience για εμένα είναι πολύ ανώτερο σε linux από ότι σε windows 10. Είμαι παραγωγικότερος χωρίς να διασπώ την προσοχή μου με διάφορα.

    3. Υπάρχει βεβαίως έλλειψη σε επαγγελματικές εφαρμογές αλλά η τάση είναι τώρα να γίνονται όλα server-side με ένα browser interface. Βολεύει τους χρήστες γιατί χρησιμοποιούν μια εφαρμογή από πολλαπλές συσκευές (desktops, chromebooks, tablets, κινητά κλπ) και τις εταιρίες λογισμικού για να χρεώνουν με συνδρομή.

  13. #13
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Δεκτες οι παρατηρησεις σας παιδια!

    Καποιες διευκρινησεις ομως….
    Οταν ειπα οτι κανουν λιγες δουλειες, αλλα τις κανουν καλα, εννοουσα οτι τα συστηματα αυτα διεκπεραιωνουν συνηθως ζωτικης σημασιας λειτουργιες και μονο αυτες. Ας πουμε το συστημα που ρυθμιζει τα φαναρια μιας ολοκληρης πολης, την τροφοδοσια σε ενεργεια, καποια ιατροτεχνολογικα συστηματα κτλ, που πολυ πιθανον να τρεχουν λινουξ, γιατι πρεπει να ειναι online 24/7. αλλα σε αυτα τα συστηματα δεν θα κανεις επεξεργασια βιντεο/φωτογραφιων/ηχου κτλ. πραγματα δηλαδη που θα εκανε ο average joe. Ή καποιες smart συσκευες, που κανουν 5-6 λειτουργιες. Αυτο εννοουσα

    eruyome, ειπες οτι εχεις 15 χρονια να αντιμετωπισεις καποιο hardware problem στο linux
    τι γινεται σε συστηματα με integrated και dedicated καρτες γραφικων, για low&high performance modes? Και η εναλλαγη να γινεται on the fly, αναλογα με το workload. Λειτουργει το ιδιο καλα (και αν λειτουργει βασικα) οπως σε windows & mac os?
    Τι γινεται με καποιους wifi adapter? Το ειχα αναφερει και σε αλλο σημειο του φορουμ, οτι εχω τον realtek 8821ce, ο οποιος δεν υποστηριζεται ακομα απο τον kernel. Ψαχνοντας λοιπον για το πως θα τον κανω να δουλεψει σε λινουξ, βρηκα posts απο το 2017 παρακαλω. Και ενω υπαρχει ο driver (να’ναι καλα το παλικαρι που τον εκανε!!!) εδω και τρια χρονια δεν εχει ενσωματωθει ακομα στον kernel. 3 χρονια!! ισως περασει φετος λενε σε καποια φορουμς. Και να πω οτι ειναι μονο αυτος ο wifi adapter, κομματια να γινει. Δεν ειναι ομως μονο αυτος δυστυχως.
    Αλλο παραδειγμα, σε arch linux τωρα...2 ωρες παιδευομουν να εκτυπωσω μια σελιδα. O εκτυπωτης ενας hp p1102 laserjet. Cups ηταν up&running, hplip installed και ενα gnome-plugin επισης. Αγανακτησα και τελικα την εκτυπωσα την σελιδα απο το macbook air μου. Και εκει που εγινε τελικα η δουλεια μου λεω δεν δοκιμαζω μια τελευταια φορα στο arch? Και χωρις να κανω τιποτα αλλο, ξαφνικα αποφασισε να εκτυπωσει. Δαιμονισμενο θα ηταν μαλλον χαχαχα!!

    last but not least, bluetooth headsets….
    Κατευθειαν απο το arch wiki

    “Connecting works, but there are sound glitches all the time
    This is very likely to occur when the Bluetooth and the WiFi share the same chip as they share the same physical antenna and possibly band range (2.4GHz). Although this works seamlessly on Windows, this is not the case on Linux.
    A possible solution is to move your WiFi network to 5GHz so that there will be no interference. If your card/router does not support this, you can upgrade your WiFi drivers/firmware. This approach works on Realtek 8723BE and latest rtl drivers for this chip from AUR.”

    @giorgosts
    οταν αγοραζεις καποιο windows laptop, κανεις ερευνα αγορας για να δεις αν δουλευουν ολα τα components του? Οχι! Απλα ξερεις οτι δουλευουν.
    Θα μου πεις τωρα υπαρχουν και λαπτοπ με προεγκατεστημενα λινουξ, αλλα για να σου πω την αμαρτια μου αν ειναι να δωσω κοντα στα 1000 ευρω για ενα system 76 laptop ας πουμε, προτιμω να παρω ενα macbook air

    αυτα τα λιγα….

    να διευκρινισω επισης οτι δεν εχω την απαιτηση απο καποιον που ασχολειται εθελοντικα να κανει το οτιδηποτε, εννοειται οτι μπορει να αφιερωσει τον χρονο του σε οποιο project θελει. απλα μου κανει εντυπωση που καποια προβληματακια διαιωνιζονται στο λινουξ και δεν επιδιορθωνονται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 04-06-20 στις 20:09.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    eruyome, ειπες οτι εχεις 15 χρονια να αντιμετωπισεις καποιο hardware problem στο linux
    τι γινεται σε συστηματα με integrated και dedicated καρτες γραφικων, για low&high performance modes? Και η εναλλαγη να γινεται on the fly, αναλογα με το workload. Λειτουργει το ιδιο καλα (και αν λειτουργει βασικα) οπως σε windows & mac os?
    Η προσωπική μου εμπειρία είναι οτι δουλεύει καλύτερα. Είμαι με desktop σύστημα και η εναλλαγή μεταξύ integrated και discrete παίζει μόνο σε linux, σε windows δεν υπαρχει αυτή η λειτουργία στο σύστημα μου.

    Τι γινεται με καποιους wifi adapter? Το ειχα αναφερει και σε αλλο σημειο του φορουμ, οτι εχω τον realtek 8821ce, ο οποιος δεν υποστηριζεται ακομα απο τον kernel.
    Ψαχνοντας λοιπον για το πως θα τον κανω να δουλεψει σε λινουξ, βρηκα posts απο το 2017 παρακαλω. Και ενω υπαρχει ο driver (να’ναι καλα το παλικαρι που τον εκανε!!!) εδω και τρια χρονια δεν εχει ενσωματωθει ακομα στον kernel. 3 χρονια!! ισως περασει φετος λενε σε καποια φορουμς. Και να πω οτι ειναι μονο αυτος ο wifi adapter, κομματια να γινει. Δεν ειναι ομως μονο αυτος δυστυχως.
    Αλλο παραδειγμα, σε arch linux τωρα...2 ωρες παιδευομουν να εκτυπωσω μια σελιδα. O εκτυπωτης ενας hp p1102 laserjet. Cups ηταν up&running, hplip installed και ενα gnome-plugin επισης. Αγανακτησα και τελικα την εκτυπωσα την σελιδα απο το macbook air μου. Και εκει που εγινε τελικα η δουλεια μου λεω δεν δοκιμαζω μια τελευταια φορα στο arch? Και χωρις να κανω τιποτα αλλο, ξαφνικα αποφασισε να εκτυπωσει. Δαιμονισμενο θα ηταν μαλλον χαχαχα!!
    Οκ: πρώτον αγόρασες ένα σύστημα με wifi που αν έκανες έρευνα απο πριν να δεις αν υποστηρίζεται θα έβλεπες οτι όχι άρα το θέμα είναι δικό σου.. Σαν εγώ να θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο plotter του 98, να βάζω Windows 10 και να παραπονιέμαι οτι δεν μου τρέχει.
    Δεύτερον: Το arch προυποθέτει οτι ξέρεις τι κάνεις, δεν είναι για τον average joe (που δεν θέλει να ασχοληθεί). Την ευθύνη για να κανεις το σύστημα να τρέξει την έχεις αποκλειστικά εσύ. Υπάρχουν διανομές για τον average joe και λένε συγκεκριμένα τι δουλεύει και τι όχι.



    @giorgosts
    οταν αγοραζεις καποιο windows laptop, κανεις ερευνα αγορας για να δεις αν δουλευουν ολα τα components του? Οχι! Απλα ξερεις οτι δουλευουν.
    Θα μου πεις τωρα υπαρχουν και λαπτοπ με προεγκατεστημενα λινουξ, αλλα για να σου πω την αμαρτια μου αν ειναι να δωσω κοντα στα 1000 ευρω για ενα system 76 laptop ας πουμε, προτιμω να παρω ενα macbook air

    αυτα τα λιγα….
    Τα laptops είναι appliances και πουλιώνται ως έχουν. Αν πάρεις ένα windows laptop δεν έχει νόημα να παραπονιέσαι αν δεν σου τρέχει το Linux αν δεν έψαξες απο πριν να δεις αν μπαίνει linux στο μηχάνημα. Αν θες πλήρη υποστήριξη για linux χωρίς έρευνα αγοράς παίρνεις linux laptop το οποίο σου εγγυάται η εταιρία οτι θα παίζει. Αν θες να πάρεις macbook air, σημαίνει οτι το χεις ψάξει, σου καλύπτει τις ανάγκες και δεν χρειάζεσαι linux laptop. Όλα στην τελική κρίνονται στο τι θες να κάνεις.

    Αν πάρεις ένα Talos Workstation χωρίς έρευνα και δεν σου παίζουν τα Windows, δεν σου φταίνε τα windows, αλλα εσύ που δεν έψαξες να δεις τι χρειάζεσαι για τις ανάγκες σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 04-06-20 στις 20:20.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι το ίδιο φιλικό - συμβατό προς χρήση ένα αυτοκίνητο που έχει τη θέση οδήγησης στη δεξιά πλευρά, σε σχέση με το ίδιο αυτοκίνητο που έχει τη θέση οδήγησης στην αριστερή; Προφανώς, η ευχρηστία εξαρτάται από τις συνήθειες του χρήστη και όχι από το όχημα. Ομοίως, το παράδειγμα του average joe είναι άτοπο από τη στιγμή που αυτός (ο χρήστης) δεν έχει προκύψει από το πουθενά. Η μετριότητά του είναι τυποποιημένη και έχει καλλιεργηθεί επί σειρά ετών χάρη σε μονοπωλιακές τακτικές, με αποτέλεσμα ακόμα και σήμερα να αποτελεί είδηση το γεγονός ότι εταιρίες υψηλού προφίλ βγάζουν στην αγορά μηχανήματα με προ-εγκατεστημένη κάποια διανομή που βασίζεται στο linux.

    Για εμένα που είμαι average joe και έχω συνηθίσει σε linux, τα windows και macOS είναι και θα παραμείνουν δύσχρηστα.

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας