Σελ. 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 161

Θέμα: Linux Sucks 2020

  1. #91
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάνε το πιο λιανά αυτό; Διότι η ακατονόμαστη No2 προσφέρει τα μάλα στην FOSS κοινότητα.
    Φυσικά, οι εταιρίες πληρώνουν επαγγελματίες προγραμματιστές προκειμένου να συνεισφέρουν στο FOSS. Αυτό είναι προς όφελος των εταιριών διότι είναι ταυτόχρονα και χρήστες (του ανοικτού λογισμικού).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtremae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι το κάνουν για το συμφέρον τους ωφελώντας παράλληλα το FOSS.
    Όσον αφορά τις εφαρμογές την ελευθερία και τα forks διαφωνώ. Στο σύνολό τους, όλες οι εναλλακτικές ανοικτού λογισμικού είναι ανώτερες από ms paint, notepad, image viewer, mediaplayer, movie maker, κλπ.

  2. #92
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να φύγω από τα Win όταν δεν έχω αξιοπρεπές Audio Player. Ή Video. Ή File Manager. Ή image viewer ή ή ή... Τι να κάνω τη σταθερότητα και όλα τα άλλα αν δεν με καλύπτει στην καθημερινότητά μου; Πριν Χ χρόνια έτρεχα μόνο Linux και ναι ήμουν απόλυτα καλυμμένος. Αλλά τα πράγματα άλλαξαν. Ο χρόνος μου είναι ελάχιστος ώστε να παιδεύομαι με ημιτελείς καταστάσεις. Ανοίγω τον F2K, το Directory Opus και απολαμβάνω τις λίγες ώρες που έχω. Γιατί να παιδευτώ με τον MPD και να γράψω το .conf αρχείο με το χέρι; Αφού με 1 κλικ ακούω μουσική στα Win. Υπάρχει λόγος;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα υπάρχουν λύσεις αλλά δεν είναι όλες polished όπως "απέναντι". Αυτό είναι το κακό. Τι να το κάνω αν πρέπει και σήμερα να χρησιμοποιήσω CLI όταν θα μπορούσε να υπάρχει κάτι σε GUI. Γιατί τόσα χρόνια τα Win και οι Mac είναι εδώ που είναι; Ακριβώς γι' αυτό. Διότι προσφέρουν point & click λύσεις στον απλό χρήστη.
    Πλάκα κάνεις;; Μια χαρά polished εφαρμογές υπάρχουν χωρίς να χρειάζονται cli και editing .conf αρχείων. Χαρακτηριστικά για τις περιπτώσεις που ανέφερες: Krusader, SMplayer, Clementine/Strawberry, Gwenview. Δε μου λείπει απολύτως τίποτα για απλή καθημερινή χρήση Internet browsing και multimedia/image viewing ότι κάνει δηλαδή η πλειονότητα των χρηστών. Γιατί όχι δεν είναι ούτε όλοι geeks σαν κι εμάς ούτε ασχολούνται με gaming. Κι επιτέλους ξεκολλάτε με την καραμέλα ότι το Linux desktop είναι ανεπαρκές κι έτσι και γιουβέτσι λες κι είμαστε στο 2000
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #93
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάνε το πιο λιανά αυτό; Διότι η ακατονόμαστη No2 προσφέρει τα μάλα στην FOSS κοινότητα. Κατ' αρχάς πληρώνει κάμποσους από την ομάδα του FreeBSD και έχει πάρει σχεδόν επ ώμου το LLVM + Clang. ΟΚ έχει άλλα κακά αλλά τα τελευταία χρόνια προσφέρει πάρα πολλά όπως και η No1.
    Αυτό ισχύει με την Apple, όπως και το CUPS, το Webkit, και άλλα.

    Εγώ πάντως έχω γράψει ξανά την άποψή μου και θα την ξαναγράψω. Φταίει η υπερβολική ελευθερία. Μην παρεξηγηθώ σαν οπαδός του κλειστού λογισμικού. Αλλά το γεγονός πως κάθε τυπάς που νομίζει ότι θα γίνει Linus κάνει forks αντί να κάτσει και να συνεργαστεί με τους υπολοίπους. Φυσικά το ίδιο ισχύει και με τον αρχικό που νομίζει και αυτός πως είναι θεός. Κατ' εμέ το κλασικό παράδειγμα είναι ο διάδοχος του XMMS. Περιμέναμε πως και πως τον διάδοχο σε GTK2 και ξεπήδησαν 2 ή 3 forks με αποτέλεσμα σήμερα να υπάρχει μόνο το Audacius. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν εφαρμογές διότι οι προγραμματιστές κάνουν τα δικά τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αρκετό workforce ώστε να προχωρήσει κάτι μπροστά.
    Πως προτείνεις να διορθωθεί αυτό; Πως θα κάνεις κάποιον που ξοδεύει τις ώρες του σε 2-3 fork του XMMS να την ξοδεψει εκεί που θες εσύ αν δεν τον προσλάβεις να το κάνει; Γιατί αν του απαγορέψεις να δουλέψει σε κάποιο φορκ του XMMS, θα πάει να την δει Linus αλλού η μπορεί να ξεκινήσει να βλέπει καμιά σειρά instead. Δεν μπορείς να ελέγξεις με τι ενδιαφέρεται να ασχοληθεί ο κόσμος.

    Πως να φύγω από τα Win όταν δεν έχω αξιοπρεπές Audio Player. Ή Video. Ή File Manager. Ή image viewer ή ή ή...
    Υπερβολές είναι αυτά. Έχει απο όλα αυτά το linux χωρίς να χρειαστεί να πειράξεις καθόλου το CLI. Το terminal έχει φύγει εδώ και πολλές εκδόσεις απο τα default shortcuts του Gnome πχ.

    Τι να κάνω τη σταθερότητα και όλα τα άλλα αν δεν με καλύπτει στην καθημερινότητά μου; Πριν Χ χρόνια έτρεχα μόνο Linux και ναι ήμουν απόλυτα καλυμμένος. Αλλά τα πράγματα άλλαξαν. Ο χρόνος μου είναι ελάχιστος ώστε να παιδεύομαι με ημιτελείς καταστάσεις. Ανοίγω τον F2K, το Directory Opus και απολαμβάνω τις λίγες ώρες που έχω. Γιατί να παιδευτώ με τον MPD και να γράψω το .conf αρχείο με το χέρι; Αφού με 1 κλικ ακούω μουσική στα Win. Υπάρχει λόγος;
    Γιατί να παιδευτείς στο MPD; Υπάρχουν VLC, Mplayer, Totem, Rythmbox, Audacious και δεν συμμαζεύεται. Κανένα τους δεν χρειάζεται να πειράξεις ούτε γραμμή στην κονσόλα ή σε .conf αρχείο. Άσε το MPD για αυτούς που θέλουν κάτι τέτοιο (μεταξύ αυτών και εμού).

    Ενώ το ρημάδι έχει άπειρα πλεονεκτήματα προσωπικά θεωρώ πως χάνει σε αυτό που έγραψα πιο πάνω.
    Το οποίο είναι τι ακριβώς; Το οτι υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές; Μπορείς πάντα να μείνεις με τα defaults της διανομής σου. Ubuntu, Zorin, Elementary, Pop! OS, Deepin, και άλλες τόσες έχουν πολύ καλά defaults.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 09-06-20 στις 22:09.

  4. #94
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει με την Apple, όπως και το CUPS, το Webkit, και άλλα.
    Εν τω μεταξύ μια υπενθύμιση σχετικά με το Webkit:

    WebKit's HTML and JavaScript engine started as a fork of the KHTML and KJS libraries from KDE and has since been further developed by KDE contributors, Apple, Google, Nokia, Bitstream, BlackBerry, Igalia, and others.

    Πηγή
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #95
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει, δεν θα ελεγα οτι η 1080ti ειναι και vintage. Και απ’οσο ξερω μια χαρα υποστηριζεται ακομα στα win και τρεχει τα games. Τωρα αν εσυ αναφερεσαι σε μια συγκεκριμενη χρηση, εκει παω πασο.
    H 1080ti είναι μια χαρά κάρτα και πωλείται πανάκριβα. Το θέμα μου είναι το εξής:

    Όταν έχεις laptop με i* και nvidia κάρτα τόσο τα windows όσο και το linux σου αφήνουν να κάνεις απαιτητικές 3d ή compute εφαρμογές offload στην nvidia και να χρησιμοποιείς σε άλλες περιπτώσεις την intel. Στο desktop αυτό γίνεται μόνο σε linux. Αν το θες για games αυτό δεν σε πειράζει γιατί έτσι και αλλιώς χρησιμοποιείς μια κάρτα μόνο (την nvidia), όταν όμως χρησιμοποιείς την nvidia για compute εφαρμογές (cuda) το να μπορείς να χρησιμοποιείς την intel για γραφικά είναι σημαντικό.

    Η χρήση μου είναι συγκεκριμένη ναι, αλλα νομίζω οτι συμφωνείς οτι δεν δικαιολογείται να με πετάνε στο πηγάδι επειδή δεν είμαι average joe.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ μια υπενθύμιση σχετικά με το Webkit:


    Δεν μου ξέφυγε και ήθελα να το επισημάνω κάποια στιγμή. Αλλα στο Webkit (πλέον Blink) έκανε contribute η Apple όπως και να το κάνουμε.

  6. #96
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου ξέφυγε και ήθελα να το επισημάνω κάποια στιγμή. Αλλα στο Webkit (πλέον Blink) έκανε contribute η Apple όπως και να το κάνουμε.
    Καλά εννοείται, αυτό δεν επιδέχεται καμίας αμφισβήτησης.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #97
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  8. #98
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός. Μιλάει συγκεκριμένα για mobile workstation οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θεωρείται leap αυτό σε σχέση με τα τωρινά. Συνήθως Linux workstation στο φτιάχνει το IT department σου και τώρα. Είναι θετικό πάντως.

  9. #99
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    ΟΚ δεν λέω πως δεν υπάρχουν προγράμματα αλλά στις άλλες 2 πλατφόρμες είναι αρκετά πιο polished και κάποια με πολύ περισσότερες δυνατότητες. Αντίθετα στο Unix πρέπει πολλές φορές να παίξεις με αρχεία ή ακόμη χειρότερα με μεταγλώττιση. Πχ έχω εγκατεστημένο το mpv λόγω του Smooth Video Project. Δε δουλεύεται το άτιμο. Πρέπει να κάτσεις και να παίξεις με το αρχείο του. Την ίδια στιγμή υπάρχει το mpv.net το οποίο έχει σχεδόν τα πάντα έτοιμα. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και είναι όλα εκεί. Πόσο δύσκολο είναι να υλοποιήσεις κάτι τέτοιο; Αντίστοιχα και σε άλλα προγράμματα.

    Και εδώ επανέρχομαι για τη συνεργασία. Σίγουρα δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν να καθίσει μαζί σου στο τραπέζι. Αλλά ρε φίλε έχεις τον Πυρήνα και τον GCC τα οποία είναι "μνημεία" ανθρώπινης συνεργασίας. Και δεν μπορείς να κάτσεις με 2-3 άλλους μαζί για να φτιάξεις ένα κλώνο του Ιrfanview; Εδώ εκνευρίζομαι.

  10. #100
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ δεν λέω πως δεν υπάρχουν προγράμματα αλλά στις άλλες 2 πλατφόρμες είναι αρκετά πιο polished και κάποια με πολύ περισσότερες δυνατότητες.
    Το polished εν την προκειμένω όμως είναι πολύ αυθαίρετο το πως ορίζεται.

    Αντίθετα στο Unix πρέπει πολλές φορές να παίξεις με αρχεία ή ακόμη χειρότερα με μεταγλώττιση.
    Εκτός αν χρειάζεσαι κάτι πολύ συγκεκριμένο (που το ίδιο θα ήταν και στα άλλα λειτουργικά), όχι. Δεν χρειάζεται να παίξεις ούτε με αρχεία ούτε με μεταγλωττιση.

    Πχ έχω εγκατεστημένο το mpv λόγω του Smooth Video Project. Δε δουλεύεται το άτιμο. Πρέπει να κάτσεις και να παίξεις με το αρχείο του.
    Και εγώ mpv χρησιμοποιώ (μέσω του Celluloid που ειναι το gnome-mpv). Δεν πείραξα κανένα αρχείο, καμία μεταγλώττιση μόνο το πακέτο εγκατέστησα μέσω του package manager. Ακόμα και ο σκέτος mpv όμως παίζει out of the box (διπλό κλικ στον ναυτίλο). Γιατί ακριβώς έπρεπε να πειράξεις αρχείο;

    Την ίδια στιγμή υπάρχει το mpv.net το οποίο έχει σχεδόν τα πάντα έτοιμα. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και είναι όλα εκεί. Πόσο δύσκολο είναι να υλοποιήσεις κάτι τέτοιο;
    Υπάρχουν τόσα players με βάση το libmpv που δεν χρειάζονται editing κανένα αρχείο. Ακόμα, έχεις τόσους άλλους players (βασισμένους σε VLC, Gstreamer, Mplayer...). Τι ακριβώς δεν είναι polished;

    Αντίστοιχα και σε άλλα προγράμματα.

    Και εδώ επανέρχομαι για τη συνεργασία. Σίγουρα δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν να καθίσει μαζί σου στο τραπέζι. Αλλά ρε φίλε έχεις τον Πυρήνα και τον GCC τα οποία είναι "μνημεία" ανθρώπινης συνεργασίας. Και δεν μπορείς να κάτσεις με 2-3 άλλους μαζί για να φτιάξεις ένα κλώνο του Ιrfanview; Εδώ εκνευρίζομαι.
    Αν του κάνει αυτό που υπάρχει, όχι. Δεν έχει καμία υποχρέωση απέναντι σου ή απέναντι μου να κάνει ο καθένας οτιδήποτε. Αν καίγεσαι τόσο πολύ για κάτι συγκεκριμένο (γιατί μάλλον λες για κάτι πολύ συγκεκριμένο, αν κρίνω το οτι έπρεπε να πειράξεις το αρχείο του mpv) πληρώνεις κάποιον και στο φτιάχνει, ή το φτιάχνεις μόνος σου. Ή μπορείς να ζητήσεις απο τον δημιουργό του mpv.net να σου το κάνει port στο linux πχ ή το λιγότερο να κάνεις κάποιο feature request και να τους πείσεις οτι το χρειάζεται ο πολύς κόσμος. Τα GCC και ο Kernel είναι στο σημείο που είναι γιατί οι διάφορες εταιρίες κάνουν contribute απευθείας εκεί μιας και αυτά χρησιμοποιούνται κατα κόρον, δεν νομίζω να νοιάζεται πολύς κόσμος για το infranview (προσωπικά πριν το αναφέρεις το χα λίγο ακουστά μόνο, δεν το χα χρησιμοποιήσει ποτέ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 10-06-20 στις 22:20.

  11. #101
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ έχω εγκατεστημένο το mpv λόγω του Smooth Video Project. Δε δουλεύεται το άτιμο. Πρέπει να κάτσεις και να παίξεις με το αρχείο του. Την ίδια στιγμή υπάρχει το mpv.net το οποίο έχει σχεδόν τα πάντα έτοιμα. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και είναι όλα εκεί. Πόσο δύσκολο είναι να υλοποιήσεις κάτι τέτοιο;
    Το smooth video εισάγει ενδιάμεσα frames (πχ. από 25 τα κάνει 60) για να δώσει την ψευδαίσθηση ομαλής κίνησης. Τα επίσημα πακέτα της διανομής δεν μπορούν να δώσουν απευθείας πατσαρισμένο mpv γιατί δεν είναι για όλο τον κόσμο. Μπορεί να μην μπορεί να τα βγάλει πέρα το pc, να μην υποστηρίζεται από τις κάρτες γραφικών ή να μην το θέλει ο χρήστης γιατί σε μερικούς φαίνεται ψεύτικο.

    Έτσι οι προγραμματιστές του svp δίνουν άλλη έκδοση του mpv για αυτούς που θέλουν αυτή τη δυνατότητα. Τώρα, γιατί έφτιαξαν πιο δύσκολη την εγκατάστασή του σε linux, αυτό να ρωτήσεις αυτούς. Η υποψία μου είναι πως θέλουν να πληρωθούν τα 20 ευρώ από τους χρήστες windows, ενώ οι linuxάδες που δεν πληρώνουν πρέπει να αρκεστούν στον πηγαίο κώδικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 11-06-20 στις 09:16.

  12. #102
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ρε φίλε έχεις τον Πυρήνα και τον GCC τα οποία είναι "μνημεία" ανθρώπινης συνεργασίας. Και δεν μπορείς να κάτσεις με 2-3 άλλους μαζί για να φτιάξεις ένα κλώνο του Ιrfanview; Εδώ εκνευρίζομαι.
    Το PhotoQt το δοκίμασες; Προσεγγίζει αρκετά το irfanview.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #103
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το smooth video εισάγει ενδιάμεσα frames (πχ. από 25 τα κάνει 60) για να δώσει την ψευδαίσθηση ομαλής κίνησης. Τα επίσημα πακέτα της διανομής δεν μπορούν να δώσουν απευθείας πατσαρισμένο mpv γιατί δεν είναι για όλο τον κόσμο. Μπορεί να μην μπορεί να τα βγάλει πέρα το pc, να μην υποστηρίζεται από τις κάρτες γραφικών ή να μην το θέλει ο χρήστης γιατί σε μερικούς φαίνεται ψεύτικο.
    Κατάλαβα τι είναι. Νόμιζα οτι ήταν κάποιου είδους embedded project στην αρχή.

    Ναι αυτό δεν είναι για όλους. Για την ακρίβεια δεν είναι για τους περισσότερους. Το frame interpolation όπως εφαρμόζεται είναι χακιά και είναι αρκετά creepy σε περιπτώσεις (είχα δει ένα thread απο κάποιον σχετικό που εξηγούσε το γιατί). Είναι αντίστοιχο των high res scalers τα οποία στην πλειοψηφία τους είναι απαράδεκτα.

    Αυτό όμως είναι πολύ συγκεκριμένο χαρακτηριστικό που έτυχε οι προγραμματιστές του να το φτιάξανε σε windows. Θα μπορούσε άνετα να χε γίνει το ανάποδο.

  14. #104
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να νοιάζεται πολύς κόσμος για το infranview (προσωπικά πριν το αναφέρεις το χα λίγο ακουστά μόνο, δεν το χα χρησιμοποιήσει ποτέ)
    Δεν ξέρω πόσος κόσμος το χρησιμοποιεί, αλλά για μένα είναι ΜΑΚΡΑΝ ο καλύτερος image viewer για windows, και πίστεψέ με έχω δοκιμάσει πολλούς.

  15. #105
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πόσος κόσμος το χρησιμοποιεί, αλλά για μένα είναι ΜΑΚΡΑΝ ο καλύτερος image viewer για windows, και πίστεψέ με έχω δοκιμάσει πολλούς.
    +1
    Είναι αρκετά παραμετροποιήσιμος βασικά. Αυτό είναι το δυνατό του σημείο.
    Κι έχει και κάμποσα photoshop-ish features για γρήγορο πείραγμα αν δεν θέλεις επαγγελματικό αποτέλεσμα.

    Μου λείπει λιγάκι αυτή η εφαρμογή κι εμένα στο gentoo.
    Αλλά έχω βολευτεί με το photoqt, το οποίο υπολείπεται από αρκετά edit features του irfanview.

    Άκυρο. Τόση ώρα μπέρδευα το irfanview (το οποίο όντως το δούλευα ένα φεγγάρι) με το FastStone! Αλλά νομίζω είναι παραπλήσιο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας