Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 161

Θέμα: Linux Sucks 2020

  1. #46
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και να σου πω την αλήθεια εμένα πιο πολύ με εκνευρίζει η αγιογραφία του Gates.
    Θεωρώ χειρότερη του Musk, αλλα γενικά οι αγιογραφίες είναι Νιώθω οτι μειώνουν τον κόπο όλων όσων δουλεύουν απο κάτω και δίνουν και την εντύπωση οτι μόνο ένας οραματιστής μπορεί να πάει τα πράγματα μπροστα, ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική.

    - - - Updated - - -

    Τελευταία φορά που σου απαντάω γιατί αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση και αποφεύγεις να απαντάς σε ερωτήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανες λαθος quote, αναφερoμαι συγκεκριμενα σε desktop only
    Σε ξαναρωτάω: γιατί θεωρείς μόνο το desktop του average joe επιτυχία.

    ειπα ποτε παρε mac για gaming?
    Σου δωσα παράδειγμα «πετυχημένου» desktop που δεν παίζει παιχνίδια.

    αυτο! κατεβαινει το app σαν "συνολο". ολα τα dependencies bundled. αληθεια ποια η διαφορα απο το appimage? μια χαρα τα καταφερε η apple με τις εφρμογες. ολα εγκαθιστανται στο /applications με config files στο home folder του user. κι αν δεν κανω λαθος τα appimage υπηρχαν πολυ πιο πριν απο τα flatpaks & snaps.
    Universal apps υπήρχαν ακόμα πιο πριν απο τα appimage. Δεν είναι το ίδιο με το appimage όμως τα flatpak και snap.

    το ειδες το βιντεο που σου ποσταρα? συγκρινει ακριβως αυτα που αναφερεις, αρα ακυρο αυτα που λες
    Συγκρίνει διαφορετικά μηχανήματα.

    σου απαντησα σε αυτο
    Το να βρεθεί οραματιστής δεν είναι απάντηση. Έστω οτι ήσουν εσύ αυτός, τι θα κανες;

    εννοω οτι ο jobs ηταν τελειομανης
    Τι σχέση έχει αυτό με το pulseaudio;

    Μήπως όλη την συζήτηση τελικά την κάνεις για να μας δείξεις πόσο γαμάτος ήταν ο Jobs και κρίμα στο linux που δεν έχει έναν jobs;

  2. #47
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ χειρότερη του Musk, αλλα γενικά οι αγιογραφίες είναι Νιώθω οτι μειώνουν τον κόπο όλων όσων δουλεύουν απο κάτω και δίνουν και την εντύπωση οτι μόνο ένας οραματιστής μπορεί να πάει τα πράγματα μπροστα, ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική.
    Έτσι είναι. Δεν είναι τυχαίο που λένε πως η ιδέα είναι το 1% της προσπάθειας. Τώρα που λες για τον Musk, αυτός δεν είπε πως έγινε chief designer γιατί δεν βρήκε κάποιον καλύτερο;

  3. #48
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ξαναρωτάω: γιατί θεωρείς μόνο το desktop του average joe επιτυχία.
    γιατι αυτα ακουγονται βρε eruyome, με αυτα μπορει να ταυτοποιησει ο average joe τον εαυτο του. ακουσες εσυ ποτε να μιλανε στα media για supercomputers ή servers και τι λειτουργικο τρεχουν? ολα αυτα ο average joe τα θεωρει "geek stuff"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Universal apps υπήρχαν ακόμα πιο πριν απο τα appimage. Δεν είναι το ίδιο με το appimage όμως τα flatpak και snap.
    αφου υπηρχαν γιατι "εφευρεθηκαν" αλλα standart και δεν βελτιωθηκαν εκεινα? κατι σαν την εικονα που ποσταρε ο imitheos?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνει διαφορετικά μηχανήματα.
    αναγκαστικα, αφου δεν υπαρχει final cut pro για αλλη πλατφορμα. παντως μην μου εκθιαζεις τωρα το kdenlive που κρασαρει καθε 2 και 3....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να βρεθεί οραματιστής δεν είναι απάντηση. Έστω οτι ήσουν εσύ αυτός, τι θα κανες;
    αν ημουν ο torvalds δηλαδη? εξαρταται...αν ημουν ευχαριστημενος με την κατασταση τοτε τιποτα. αν δεν μου αρεσε κατι θα ελεγα προς ποια κατευθυνση θα ηθελα να παει το project που εγω "γεννησα" . αλλα τι να λεμε τωρα? εδω εδιωξαν τον stallman που ηταν founding father του GNU/linux...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει αυτό με το pulseaudio;
    φυσικα και εχει! ειναι ενας sound server με παρα πολλα προβληματα, τα οποια δεν επιλυνονται, οπως πολλα αλλα στον κοσμο του λινουξ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όλη την συζήτηση τελικά την κάνεις για να μας δείξεις πόσο γαμάτος ήταν ο Jobs και κρίμα στο linux που δεν έχει έναν jobs;
    ειπα εγω ποτε οτι ηταν γαματος ο jobs? ειπα οτι ηταν καλος business man, ψυχρος και ανενδοτος. διαβασε λιγο αυτα που εγραψα και μετα απαντα.

  4. #49
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    ειπα εγω ποτε οτι ηταν γαματος ο jobs? ειπα οτι ηταν καλος business man, ψυχρος και ανενδοτος. διαβασε λιγο αυτα που εγραψα και μετα απαντα.
    Tο ύφος σου είναι πατερναλιστικό και δεν αξίζει απάντησης. Θα μπορούσα να έχω απαντήσει στην αρχή ένα googlare ή ψάξε στο φόρουμ να δεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που ρωτάς και τα πράγματα που αναφέρεις που έχουν ξανασυζητηθεί δεκάδες φορές, δεν το έκανα γιατί νόμιζα οτι ρωτάς με καλή θέληση. Δεν το κάνεις, οπότε

  5. #50
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο ύφος σου είναι πατερναλιστικό και δεν αξίζει απάντησης. Θα μπορούσα να έχω απαντήσει στην αρχή ένα googlare ή ψάξε στο φόρουμ να δεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που ρωτάς και τα πράγματα που αναφέρεις που έχουν ξανασυζητηθεί δεκάδες φορές, δεν το έκανα γιατί νόμιζα οτι ρωτάς με καλή θέληση. Δεν το κάνεις, οπότε
    με καλη θεληση ηταν, αλλα οταν βλεπω οτι απαντας επιλεκτικα, τι να κανω? τεσπα good conversation

  6. #51
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παραδειγμα απο την καθημερινοτητα…
    να εχεις παρτυ στο σπιτι και να θελεις να συνδεσεις καποια bluetooth ηχεια με τον υπολογιστη σου για να γουσταρεις και να εχεις αυτο

    Connecting works, but there are sound glitches all the time
    This is very likely to occur when the Bluetooth and the WiFi share the same chip as they share the same physical antenna and possibly band range (2.4GHz). Although this works seamlessly on Windows, this is not the case on Linux.

    Κατι που λειτουργει χωρις κανενα προβλημα σε win, mac os, android, ios, αλλα σε λινουξ υπαρχει θεμα….αλλα ξεχασα, το λινουξ τρεχει και σε supercomputer, οποτε οκ, ολα καλα pulseaudio FTW!!!

  7. #52
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ που εκανα πάρτι και ήθελα να συνδέσω ασύρματο ηχείο στο macbook είχα τα ίδια προβλήματα.
    https://support.apple.com/en-gb/HT201542

    Μετά έφερα το laptop με τα W10 και πάλι τα ίδια.
    https://answers.microsoft.com/en-us/...7-a62ce3127df4

  8. #53
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ που εκανα πάρτι και ήθελα να συνδέσω ασύρματο ηχείο στο macbook είχα τα ίδια προβλήματα.
    https://support.apple.com/en-gb/HT201542

    Μετά έφερα το laptop με τα W10 και πάλι τα ίδια.
    https://answers.microsoft.com/en-us/...7-a62ce3127df4
    το άρθρο για τα win ειναι απο το 2015, αλλα αμα δεν το εχει φτιαξει ακομα η ms ειναι απλα απαραδεκτη. το ιδιο ισχυει φυσικα και για την apple
    πες μου ότι το δοκίμασες μετά και με android ή iOS και ειχες παλι τα ιδια θεματα

  9. #54
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραδειγμα απο την καθημερινοτητα…
    να εχεις παρτυ στο σπιτι και να θελεις να συνδεσεις καποια bluetooth ηχεια με τον υπολογιστη σου για να γουσταρεις και να εχεις αυτο

    Connecting works, but there are sound glitches all the time
    This is very likely to occur when the Bluetooth and the WiFi share the same chip as they share the same physical antenna and possibly band range (2.4GHz). Although this works seamlessly on Windows, this is not the case on Linux.

    Κατι που λειτουργει χωρις κανενα προβλημα σε win, mac os, android, ios, αλλα σε λινουξ υπαρχει θεμα….αλλα ξεχασα, το λινουξ τρεχει και σε supercomputer, οποτε οκ, ολα καλα pulseaudio FTW!!!
    Τι σχέση έχουν τα supercomputers με ένα Bluetooth ηχείο;

  10. #55
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχουν τα supercomputers με ένα Bluetooth ηχείο;
    καμία! αλλά άμα δεις όλο το θέμα ήταν για λινουξ στο desktop κι ο eruyome αρχησε να λεει κατι για supercomputer, server, IoT κτλ...

  11. #56
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμία! αλλά άμα δεις όλο το θέμα ήταν για λινουξ στο desktop κι ο eruyome αρχησε να λεει κατι για supercomputer, server, IoT κτλ...
    Αυτός καλά τα λέει, δεν έχει άδικο, εσύ τα ανακάτεψες

  12. #57
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός καλά τα λέει, δεν έχει άδικο, εσύ τα ανακάτεψες
    Μα δεν ειπα ποτε οτι εχει αδικο. Ουτε τις γνωσεις του εχω και πολυ πιθανον να μην αποκτησω ποτε. Απλα ολο το θεμα ηταν για τα προβληματα του λινουξ στο desktop εν ετει 2020. τι σχεση εχουν εκει τα supercomputer κτλ?

  13. #58
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    628
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Linux sucks γτ οι μλκς devs του KDE κατέστρεψαν τον καλύτερο music player - organizer εβερ. AMAROK 1.4 ρεεεεεεεε (να πω κ εγώ τον πόνο μου)

  14. #59
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Linux sucks γτ οι μλκς devs του KDE κατέστρεψαν τον καλύτερο music player - organizer εβερ. AMAROK 1.4 ρεεεεεεεε (να πω κ εγώ τον πόνο μου)
    Το kmail1 -> kmail2 με την αποθήκευση των e-mail στο akonadi ή όπως το λέγανε που τα μισά e-mail χάνονταν; (και άλλα 100 προβλήματα)
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #60
    Εγγραφή
    15-08-2017
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    "All mail clients suck. This one just sucks less."
    -- The Mutt E-Mail Client

Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας