Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας,
    εχω το εξής θέμα...
    Εβαλα 100αρα γραμμή NOVA αλλά η ταχύτητα είναι χαμηλή στα 58.
    Κάλεσα τεχνικό και μέτρησε στον πίνακα της πολυκατοικίας 110download/10999upload.
    Στην πρίζα που κουμπώνει το router μέτρησε 87down/10999up.
    Oταν κουμπώνω το ρούτερ έχω 58down/10999up (είτε το κουμπώσω κατευθείαν στην πρίζα χωρίς τηλέφωνα είτε με συνδεσμολογία με 2 τηλέφωνα).
    ΠΡΟΣΟΧΗ!ΤΟ UP παντού είναι σταθερό στα 10999.
    Οι μετρήσεις μεσα απο το ρούτερ (ΖΤΕ ΖXHN H288A) είναι η παρακάτω:

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 10999/58077 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 54925/68139 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/9.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0/9 dB
    Output Power(Up/Down) 9.4/8.6 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/8
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 4/4 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 12 h 45 min 57 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 99/21730

    H εσωτερική καλωδίωση είναι η εξής :
    Aπο τον πίνακα της πολυκατοικίας ξεκινούν 2 κλώνοι (μπλε-κόκκινο). Φτάνουν στο διαμέρισμα (6ος) και απο εκεί σπάνε σε 4 πρίζες (δλδ στο κεντρικό μπλέ συνδέονται 4 μπλέ καλώδια και πάει το κάθε ενα σε μια πρίζα και το ίδιο γινεται με το κόκκινο) στο διαμέρισμα, συν το καλώδιο του συναγερμού.
    Σε 2 πρίζες έχω 2 τηλεφωνα (το ένα απτα δύο στο ρούτερ), αλλά είτε τα εχω είτε όχι όπως και αν έχω τον συναγερμό κουμπωμένο είτε οχι, η ταχύτητα πάνω κάτω δεν αλλάζει (περίπου στα 58).
    (Σε καμία περίπτωση δλδ δεν πλησιάζει τα 87 που μέτρησε με το όργανο ο τεχνικός στην πρίζα χωρίς το ρούτερ)
    Ο τεχνικός της nova μου είπε οτι φταίει η καλωδίωση μου και όχι η εταιρία και φυσικά με χρέωσε επίσκεψη.

    Εσεις τι λέτε για το πρόβλημα? Φταίει η καλωδίωση του διαμερίσματος (κάθετη-οριζόντια) ή κάτι άλλο? Αν φταίει η καλωδίωση, τι άλλα τεστ πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω αν φταίει αυτή και όχι η εταιρία???

    PS: Η καμπίνα που παίρνει η nova είναι της WIND σε πολύ κοντινή απόσταση (περίπου 200μ).

    Σας ευχαριστω!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilis1981 : 13-06-20 στις 15:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς εκεί που κάνει το χώρισμα σε 4 κοψε και ένωσε μόνο αυτό της πρίζας ρουτερ και δες πάλι ποσό θα έχει συγχρονίσει,μην αφήσεις τίποτα άλλο πάνω.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Δοκίμασε να απομονώσεις το ραζίμ (μπλε κοκκινο) που έρχεται από τον κατανεμητή.
    Άσε στον αέρα όλα τα άλλα, και βάλε τον ρούτερ πάνω.
    Αν δεις 110 πάει να πει ότι κάτι παίζει με την καλωδίωση, ειδικά στο κομμάτι των έξτρα πριζων.
    Αν μείνεις πάλι στα 58 έχεις όντως θέμα με την εσωτερική καλωδίωση (από κατανεμητή στο σπιτι). Εκεί θες οπωσδήποτε ηλεκτρολόγο.
    Αν θες όμως και πριζάκια και σε άλλα δωμάτια πάλι πρέπει να δει ηλεκτρολόγος τι παίζει με τα άλλα καλωδια μέσα στο σπιτι που οδηγούν στα δωμάτια.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-06-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Eυχαριστω για την συμβουλή.
    Τελικά το κοίταξα καλύτερα. Ερχεται με utp καλώδιο απο κάτω απτήν είσοδο (δεν ξέρω όμως αν ερχεται καρφί απο κάτω ή έχει στο ενδοιάμεσο της πολυκατοικίας κάποιο κουτι με πλεξούδα), και πάνω σπάει σε ραζίμ καλώδια για τις πρίζες.
    Ξέχασα να αναφέρω οτι εκεί που γίνεται η ματηση του Utp με τα ραζίμ έχω βάλει κόλληση με καλάι. Είναι δυνατόν η κόλληση να επηρεάζει το όλο κύκλωμα?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το πρόβλημα δεν είναι η κόλληση (μπορεί να παίζει ρόλο συμπληρωματικά και αυτή, αν και δεν το νομίζω), αλλά το ότι όπως λέει και ο Avesael, είναι όλα τα καλώδια παράλληλα συνδεδεμένα, ενώ θέλουμε να μην είναι.
    Σωστή εγκατάσταση είναι αυτή που το καλώδιο από τον κατανεμητή τερματίζει κατευθείαν στον router και από αυτόν φεύγει η τηλεφωνία προς όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού.
    Αυτό γίνεται με αλλαγή της πρώτης πρίζας με μία άλλη που έχει 2 θύρες RJ11. Στην μία συνδέεται πίσω της μόνο το καλώδιο από τον κατανεμητή και στην άλλη όλες οι υπόλοιπες πρίζες.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-06-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα πρέπει να καταλάβω και να τσεκάρω πως είναι η καλωδίωση των πριζών μέσα στο διαμέρισμα με πολύμετρο.
    Εχω 4 πρίζες.
    Σε κάθε μιά φτάνουν 2 ζευγάρια ραζίμ καλώδια (1 ζευγάρι κουμπωμένο στην πρίζα, το άλλο ζευγάρι spare στο κουτί της πρίζας), ενώ στο κεντρικό πίνακα (εκεί που ενώνονται με τo utp καλώδιο του κατανεμητή) βλέπω 6 ζευγάρια αντι για 8.
    2 ζευγαρια (μπλε-κοκκινο) δλδ δεν ξέρω που πάνε......
    Εχετε καμιά ιδέα?
    jkoukos να εγκαταστήσω ενδότοιχια δλδ μέο καλώδιο και αν ναι τι? UTP? ;Oπως είπα έχω ενα ζευγαρι spare ραζίμ σε κάθε πρίζα. Με αυτό δεν γίνεται κάτι ια να μην τραβήξω καινούργιο?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O κεντρικός πίνακας που λες, είναι μέσα στο σπίτι και από αυτόν παίρνουν οι 4 πρίζες;
    Αρχικά πρέπει να βρεις από αυτό σημείο, ποια ακριβώς ζεύγη ραζίμ πάνε σε κάθε πρίζα και να τα σημειώσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-06-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    oκ ευχαριστώ!!!!
    Αλήθεια υπάρχει κάποιο μέσο να ενώσω τους κλώνους του UTP καλωδίου με τα καλώδια ραζιμ (αντί πχ απλής κλέμμας) και που να ενισχύει το σήμα παράλληλα? Αν ναι πως λέγεται????

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το τηλεφωνικό σήμα δεν ενισχύεται. Και γι' αυτό υπάρχει απώλεια ανάλογα την απόσταση. Τι εννοείς ή τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

    Για ένωση των καλωδίων υπάρχουν διάφοροι τρόποι, αλλά εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
    Αν θέλεις αντί στην πρώτη π.χ. πρίζα, να το πας στην δεύτερη απ' ευθείας, μπορείς να τα συνδέσεις μεταξύ τους με Scotchlok ή ακόμη και να τα κολλήσεις (όπως έκανες πριν). Ωστόσο και οι 2 αυτοί τρόποι έχουν το μειονέκτημα ότι αν αργότερα θέλεις να τροποποιήσεις την καλωδίωση, αναγκαστικά θα τα κόψεις, ενώ αν τα σύνδεες σε ακροδέκτες της πρίζας (εκτός τους 2 μεσαίους) δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας