Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαλκός "δικος τους" δεν υπάρχει!

    Μόνο οπτική ίνα. Κι αν η οπτική είχε πρόβλημα δεν θα είχες ούτε internet.

    Και στο Α/Κ αν είναι το πρόβλημα προδίδονται από μόνοι τους! Τόσο καιρό δεν το έβλεπαν ; Τι έπαθε η ίνα, έπιασε υγρασια ή βραχυκύκλωσε;;;
    Προφανώς κάτι με την κάρτα είναι. Γνώριμο σκηνικό από το παρελθόν.

    Το δούλεμα από αυτή την εταιρία πλέον ξεπερνά και τον μεγαλύτερο πλακατζή...
    Μαλλον δεν καταλαβες τι εχει γραψει ....

    Αναφερει , οτι Η ΒΛΑΒΗ ειναι δικη τους , και δεν αναφερει καπου για χαλκο.
    The gr81 .

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @Avesael, μ' αρέσει που βγάζεις συμπεράσματα χωρίς καν να έχεις διαβάσει ότι ο φίλος (όπως ο ίδιος έχει δηλώσει) παίρνει σύνδεση από αστικό κέντρο, άρα χαλκός σε όλη την αλυσίδα από εκεί μέχρι το αστικό κέντρο.
    Το ότι αργούν είναι το θέμα και όχι αν υπάρχει περίπτωση να εμφανισθεί αυτή η βλάβη. Το είχαμε αναφέρει ως πιθανότητα, βάσει των ενδείξεων, όπως τα είχε παρουσιάσει.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αυτό ακριβώς. Όταν λένε δική τους αναφέρονται σε ίνα ή dslam μόνο.

    Τη στιγμή που δεν υπάρχει ίνα τόσο καιρό κορόιδευαν Ενώ η βλάβη (ως συνηθως) είναι στο dslam.

    Καλή η προσπάθεια να δικαιολογήσουμε τον πάροχο μας αν είμαστε τυχεροί δίχως προβλήματα, αλλα άκομψη...

    Υ.Γ. 3η μερα σε ΟΤΕ και λες και έχω αλλάξει σπίτι...
    Δε μιλάμε για αποκρισεις, stats, κτλ.
    Είναι που φταίει ο ρημάδης ο ΟΤΕ που μας κάνει πόλεμο...

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιος δικαιολογεί τον πάροχο; Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

  5. #35
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ο συγκεκριμένος πάροχος γνωρίζουν όλοι ότι τα τελευταια χρόνια ειναι τραγικός, τόσο σε εξυπηρέτηση όσο και σε προβλήματα.
    Προβληματικές συνδέσεις με το που πας αλλού γίνονται σούπερ, πάντα κατηγορούν τους άλλους αλλά εκείνοι ποτέ δεν έχουν θέμα.
    Θα μου πεις γιατί έμεινες τόσα χρόνια;
    Για οικονομικούς λόγους κυρίως.

    Με On Telecoms δεν είχα προβλήματα.
    Με το που πήγα στην ακατανομαστη έπαιζαν καλά όλα για 2 μήνες και άλλους 2 δεν έπαιζαν. Έρχονταν συνέχεια τεχνικοί τους και όλο έφταιγε ο κακος ΟΤΕ ή εκείνοι ελάχιστα.
    Έβαλα 50αρα το 2016 για καλύτερα, έπαιζε καλά 3-4 μήνες, άλλους 2 ψάχναμε φαντάσματα. Πολλές φορές (πάρα πολλές) υπήρχε πρόβλημα στο dslam, στην πόρτα μου, αλλα πάντα το αρνιοντουσαν έως ότου το ανακάλυπταν και ζήτησαν συγγνώμη.
    Για την 100αρα μην πω πάλι τα ίδια, τα γράφω άλλου.
    Συμπεριφορά κακη, αντιεπαγγελματικη και πελατοθηρικη μέχρι να σε πιάσουν πελάτη...

    Μακάρι του φίλου να φτιαχτεί η βλάβη και να μην έχει αλλά προβλήματα, αλλα η εταιρία αυτή είναι άνευ εμπιστοσύνης.

    Καλή τύχη σε όσους είναι συνδρομητές της και σε όσους πέφτουν στην παγίδα του πιο φθηνού.

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το θέμα δεν είναι αυτά που γράφεις, που λίγο-πολύ είναι γνωστά.
    Αλλά ότι πετάς μια ρουκέτα ("Καλή η προσπάθεια να δικαιολογήσουμε τον πάροχο ...") που εδώ δεν έχει θέση αφού κανείς δεν έγραψε ή υπονόησε κάτι σχετικό.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά. Όπως σας έχω προαναφέρει, την Τρίτη ήρθε τεχνικός με βανάκι που έγραφε ''Nova'' και επιβεβαίωσε την βλάβη. Έκανε κάποιες μετρήσεις εσωτερικά στο Router και για επιβεβαίωση με ρώτησε που είναι το εξωτερικό κουτί (κατανεμητής?), ανέβηκε σε μία σκάλα και μετά από κάποια λεπτά μου ανέφερε αυτολεξεί πως είναι ''νεκρό''. Ύστερα πήρε κάποιο τηλέφωνο και ανέφερε την λέξη Α.Κ όπου λογικά εννοούσε πως υπάρχει βλάβη στο Αστικό Κέντρο. Μου είπε πως στο σημείο αυτό έχουν πρόσβαση ΜΟΝΟ αυτοί και τον ρώτησα : Kαλό δεν είναι αυτό, που δεν θα εμπλακεί ο ΟΤΕ? Δεν θα θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησε...
    Θυμάμαι όμως πως μου είπε πως σε 2 εργάσιμες θα είχε φτιαχτεί. Δυστυχώς πέρασαν 3 εργάσιμες και ακόμα τίποτα...
    Συνολικά έχουν περάσει 10 μέρες από την δήλωση της βλάβης. Πλέον έχω ξεκινήσει προσευχές, άλλωστε έχω πάρει συνολικά 9 τηλέφωνα στο 13731 και έχω στείλε 3 Emails αλλά δεν έχει νόημα πια να το συνεχίσω.


    Ο λόγος που είμαι χρόνια στην Forthnet είναι φυσικά η Nova τηλεόραση αλλά και οι ανταγωνιστικές συνδυαστικές παροχές. Η προσφορά τους την 1η Ιούνη ήταν 43,5€ για VDSL 50 + Αστικά αλλά και Κινητά Απεριόριστα + Αθλητικό πακέτο Nova. Όντας πελάτης τους για πάνω από 15 χρόνια σε συνδυαστικές υπηρεσίες ,θεώρησα πως για λόγους αυτοσεβασμού, έπρεπε τουλάχιστον να υπαναχωρήσω της πρόσφατης 2ετούς διάρκειας νέας σύμβασης στην οποία προχώρησα την 1η του Ιούνη.(1-06-2020 έως 1-06-2022). Κι έτσι έκανα. Πλέον ισχύει το παλιό μου συμβόλαιο και λήγει στις 5-12-2020. Ρώτησα για την ποινή σπασίματος της σύμβασης και παρότι απομένουν μόλις 6 μήνες για την ολοκλήρωσή της, μου ανέφερε πως η ποινή είναι 236 €. Χρεώνουν σαν ποινή σχεδόν όλο το ποσό που έχουν να λαμβάνουν μέχρι τον Δεκέμβρη. Πλέον δεν μπορώ να κάνω κάτι, είμαι με δεμένα χέρια καθώς ακόμα και να έφευγα θα παρέμενε η βλάβη στο αστικό κέντρο σε οποιαδήποτε εταιρεία κι αν μεταφερόμουν και θα πλήρωνα επιπρόσθετα 236€. Θα απαιτήσω φυσικά να μου αφαιρεθεί το πάγιο για την υπηρεσία του τηλεφώνου για όσες μέρες διαρκέσει η βλάβη αν και μου είπαν πως αυτό γίνεται αυτόματα. Φυσικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη.

    Άστα να πάνε.. Έμπλεξα...

    - - - Updated - - -
    UPDATE, Σάββατο 13 Ιούνη, 10.30:
    Έχω ένα Πελάτη πάνω από 5 χρόνια ο οποίος ήταν Γενικός Γραμματέας Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επί Σύριζα μέχρι το 2019.
    https://www.news247.gr/technologia/v...s.7466209.html
    Άκουσε το πρόβλημά μου την ώρα που τον κούρευα και μου είπε να του στείλω τα στοιχεία της γραμμής μου! Τελευταία μου ελπίδα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STAVROS7 : 13-06-20 στις 12:16.

  8. #38
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Spoiler:
    Ζηταμε ολοι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.... αλλα οταν προκειται για προσωπικη μας περιπτωση ... βαζουμε και μεσον και βυσμα !!!

    troll mode : OFF
    The gr81 .

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί το έβαλες σε spoiler;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Όπως σας έχω προαναφέρει, την Τρίτη ήρθε τεχνικός με βανάκι που έγραφε ''Nova'' και επιβεβαίωσε την βλάβη. Έκανε κάποιες μετρήσεις εσωτερικά στο Router και για επιβεβαίωση με ρώτησε που είναι το εξωτερικό κουτί (κατανεμητής?), ανέβηκε σε μία σκάλα και μετά από κάποια λεπτά μου ανέφερε αυτολεξεί πως είναι ''νεκρό''. Ύστερα πήρε κάποιο τηλέφωνο και ανέφερε την λέξη Α.Κ όπου λογικά εννοούσε πως υπάρχει βλάβη στο Αστικό Κέντρο. Μου είπε πως στο σημείο αυτό έχουν πρόσβαση ΜΟΝΟ αυτοί και τον ρώτησα : Kαλό δεν είναι αυτό, που δεν θα εμπλακεί ο ΟΤΕ? Δεν θα θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησε...
    Θυμάμαι όμως πως μου είπε πως σε 2 εργάσιμες θα είχε φτιαχτεί. Δυστυχώς πέρασαν 3 εργάσιμες και ακόμα τίποτα...
    Συνολικά έχουν περάσει 10 μέρες από την δήλωση της βλάβης. Πλέον έχω ξεκινήσει προσευχές, άλλωστε έχω πάρει συνολικά 9 τηλέφωνα στο 13731 και έχω στείλε 3 Emails αλλά δεν έχει νόημα πια να το συνεχίσω.


    Ο λόγος που είμαι χρόνια στην Forthnet είναι φυσικά η Nova τηλεόραση αλλά και οι ανταγωνιστικές συνδυαστικές παροχές. Η προσφορά τους την 1η Ιούνη ήταν 43,5€ για VDSL 50 + Αστικά αλλά και Κινητά Απεριόριστα + Αθλητικό πακέτο Nova. Όντας πελάτης τους για πάνω από 15 χρόνια σε συνδυαστικές υπηρεσίες ,θεώρησα πως για λόγους αυτοσεβασμού, έπρεπε τουλάχιστον να υπαναχωρήσω της πρόσφατης 2ετούς διάρκειας νέας σύμβασης στην οποία προχώρησα την 1η του Ιούνη.(1-06-2020 έως 1-06-2022). Κι έτσι έκανα. Πλέον ισχύει το παλιό μου συμβόλαιο και λήγει στις 5-12-2020. Ρώτησα για την ποινή σπασίματος της σύμβασης και παρότι απομένουν μόλις 6 μήνες για την ολοκλήρωσή της, μου ανέφερε πως η ποινή είναι 236 €. Χρεώνουν σαν ποινή σχεδόν όλο το ποσό που έχουν να λαμβάνουν μέχρι τον Δεκέμβρη. Πλέον δεν μπορώ να κάνω κάτι, είμαι με δεμένα χέρια καθώς ακόμα και να έφευγα θα παρέμενε η βλάβη στο αστικό κέντρο σε οποιαδήποτε εταιρεία κι αν μεταφερόμουν και θα πλήρωνα επιπρόσθετα 236€. Θα απαιτήσω φυσικά να μου αφαιρεθεί το πάγιο για την υπηρεσία του τηλεφώνου για όσες μέρες διαρκέσει η βλάβη αν και μου είπαν πως αυτό γίνεται αυτόματα. Φυσικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη.

    Άστα να πάνε.. Έμπλεξα...

    - - - Updated - - -
    UPDATE, Σάββατο 13 Ιούνη, 10.30:
    Έχω ένα Πελάτη πάνω από 5 χρόνια ο οποίος ήταν Γενικός Γραμματέας Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επί Σύριζα μέχρι το 2019.
    https://www.news247.gr/technologia/v...s.7466209.html
    Άκουσε το πρόβλημά μου την ώρα που τον κούρευα και μου είπε να του στείλω τα στοιχεία της γραμμής μου! Τελευταία μου ελπίδα...
    Σου είπανε δηλαδή πως υπάρχει θέμα στο κομμάτι του ΑΚ που έχουν πρόσβαση αυτοί;
    Έλεγχο που θα έπρεπε να είχανε κάνει πρώτο πρώτο πριν στείλουν βλάβη σε ΟΤΕ.

    Αν πας σε άλλο παρόχο δεν θα σε ακολουθήσει το πρόβλημα αφού είναι στο δικό του κομμάτι.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και Εγένετο Θαύμα! Το λατρεμένο ''Τουτ-Τουτ'' ήχησε πριν λίγη ώρα ξανά στα αυτιά μου!
    10 ώρες μετά την διαμεσολάβηση του πρώην Γ.Γ Τηλεπικοινωνιών, όχι απλά φτιάχτηκε η γραμμή, αλλά είχα και 5λεπτή ''εγκάρδια'' κλήση από τον τεχνικό (εξωτερικός συνεργατή μου είπε πως ήταν). Σας λέω για πολύ θερμό κλίμα στο τηλέφωνο! Όλος τυχαίως, 60 δευτερόλεπτα μετά την ολοκλήρωση της επικοινωνίας με τον τεχνικό, έσκασε SMS από τον ''διαμεσολαβητή'': ''Σταύρο, όλα καλά με την βλάβη''?
    Μου είπε πως διορθώθηκε το πρόβλημα αλλά διέγνωσε την χαμηλή ταχύτητα που έχω στo Internet (απώλειες τις ανέφερε) και ισχυρίστηκε πως ξέρει κατά 90% τι φταίει. Έχει να κάνει κάτι με την εγκατάστασή μου. Μου έλεγε κάτι για ''Παράλληλα'' και διάφορα άλλα που δεν μπορώ να τα ανακαλέσω. Ειδικά όταν του ανέφερα πως πριν 3 χρόνια που πρωτοενεργοποίησα την VDSL είχα 32 MBPS στο Speedtest ενώ τώρα είμαι στα 25 MBPS, αποκρίθηκε ''κατάλαβα 100% τι φταίει''.
    Σε κάθε περίπτωση ,παρότι δεν αυτοπροτάθηκε να μου λύσει το πρόβλημα, θα του ζητήσω εγώ να μου κάνει μία επίσκεψη ώστε να δούμε και το θέμα του Internet. Απλά μου έκανε εντύπωση πως γνώριζε τα στοιχεία της γραμμής μου χωρίς να με επισκεφθεί. Και μάλιστα ''μάντευε'' το πρόβλημα της εγκατάστασής μου.

    Φυσικά αυτό δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά την εμπειρία μου με την συγκεριμένη εταιρεία. Για 11 μέρες με άφησαν χωρίς τηλέφωνο. Και ποιος ξέρει πόσο καιρό θα τράβαγε η ιστορία αν δεν... Δεν είναι και λίγο. Η Υπαναχώρηση δεν αναιρείται.
    5 Δεκέμβρη 2020 λήγει το συμβόλαιό μου και για να το ανανεώσω θα πρέπει να γίνουν θαύματα.
    Θα ζητήσω Nova Multiview + Nova Go Extra , στην ίδια τιμή που έχω τώρα (46€). Λογικά θα αρνηθούν και μετά από 15 χρόνια θα χωρίσουν οι δρόμοι μας.

    Σας ευχαριστώ παιδιά για την στήριξη σας. Και μακρυά από Βλάβες εύχομαι σε όλους!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STAVROS7 : 13-06-20 στις 21:15.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Πιο τρανή απόδειξη για τι είδους εταιρία μιλάμε, δεν υπάρχει από αυτή του φίλου.

    "Εβαλε" μέσο και ως δια μαγείας λύθηκε το πρόβλημα του.
    Κοινώς τόσο καιρό τον δούλευαν (όπως ξέρουν καλα) ψιλό γαζί...

    Μακάρι να αλλάξει κάτι με αυτό το αγγλικό fund που την εξαγόρασε άλλα χλωμο το βλέπω. Τα πρόσωπα στις θέσεις που καινε θα ίδια θα μείνουν.

    Υ.Γ. 6η ημέρα σε Cosmote και πραγματικά σιχτιρίζω τον εαυτό μου γιατι δεν ερχόμουν νωρίτερα...

  13. #43
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Με την φορητοτητα σου κανανε και προσφορα για κουπονια?
    5€ κουπονια για καθε ποστ αποπειρας προσηλυτισμού ?

    μου θυμιζει και τις διαφημισεις γνωστης αλυσιδας αδυνατισματος... Τρανη αποδειξη φιλοι και φιλες τα παραδειγματα μας. Δειτε το πριν και το μετα.

    The gr81 .

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας