Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά το μαγαζί που πήρα την τηλεόραση είναι στην Αθήνα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη. Εγώ ξέρω ότι στην εγγύηση τα μεταφορικά τα πληρώνει το κατάστημα αν η επισκευή είναι όντως εντός εγγύησης. Το κατάστημα μου έλεγε αλλά νταλλων. Ότι δεν έχει κέρδος από τη συγκεκριμένη τηλεόραση ότι αφού δε μπορώ να την στείλω εγώ αυτούς πως να τους συμφέρει.
    Κάτι τέτοια.

    Έγω έχω κάνει καταγγελία για τέτοιο λόγο σε κατάστημα στην προστασία καταναλωτή και άλλαξαν τους όρους του καταστήματος. Τους εξηγούσα δηλαδή άμα μου χαλάσει 3 φορές στα 2 χρόνια εγώ θα πληρώνω δε ξέρω πόσα μεταφορικά( και είναι πολλά) τι να κάνω παιδιά;;
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  2. #2
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16284/1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΦΑΛΙΑ
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχει service στην θεσσαλονικη,γιατι να την στειλεις Αθηνα?
    INTEL I5-6600k 3.5MHZ || GIGABYTE Z270 || KINGSTON 16GB 2400MHZ || GTX750ti 2GBDDR5 || THERMALTAKE TOUGHPOWER 650w || Total Storage 1.5ΤΒ || WINDOWS 10 64 BIT ||

  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί την πήγα στο service και μου είπαν ότι είναι από τρίτο προμηθευτή και όχι τον δικό τους. Ακόμη εκεί είναι η τηλεόραση.
    Έμπλεξα γμτ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Godian : 03-06-20 στις 13:43.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Μου απάντησαν φίλε



    Αγαπητέ/-ή κύριε/-α,

    Παρακάτω θα βρείτε την απάντηση στο ερώτημά σας. Έχετε υπόψη σας ότι οι συμβουλές που παρέχει η υπηρεσία «Η Ευρώπη σου – Συμβουλές» αποτελούν καθαρά δικές της απόψεις. Δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι εκφράζουν τη γνώμη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οποιουδήποτε άλλου θεσμικού οργάνου της ΕΕ ή του προσωπικού τους, και δεν δεσμεύουν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ή οποιονδήποτε άλλον κοινοτικό ή εθνικό φορέα.

    Αγαπητέ κύριε,

    το αρθρο 3 & 2. της Οδηγίας 1999/44/ΕΚ, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών, ορίζει ότι όταν υπάρχει έλλειψη συμμόρφωσης, ο καταναλωτής έχει δικαίωμα είτε σε δωρεάν αποκατάσταση της συμμόρφωσης του αγαθού με επισκευή ή αντικατάσταση, σύμφωνα με την παράγραφο 3, είτε σε προσήκουσα μείωση του τιμήματος, είτε σε υπαναχώρηση από τη σύμβαση όσον αφορά το αγαθό αυτό, σύμφωνα με τις παραγράφους 5 και 6.
    Η δε παράγραφός 4 του ίδιου άρθρου διευκρινίζει ότι ο όρος "δωρεάν" στις παραγράφους 2 και 3 αναφέρεται στα απαραίτητα έξοδα που συνεπάγεται η αποκατάσταση της συμμόρφωσης του αγαθού ιδίως οι δαπάνες αποστολής, το εργατικό κόστος και το κόστος των υλικών.

    Μπορείτε να δείτε το πλήρες κείμενο, στην ακόλουθη ιστοσελίδα:
    https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...lex:31999L0044

    Επίσης το άρθρο 5 &1 της Υπουργικής Απόφασης 5338/17.1.2018 (Κωδικοποίηση του ν. 2251/1994 (Α΄ 191) «Προστασία των Καταναλωτών» σε ενιαίο κείμενο». ορίζει ότι σε κάθε πώληση ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει στον καταναλωτή τα αγαθά με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα, σύμφωνα με τα άρθρα 534επ. του Αστικού Κώδικα.

    Το δε άρθορο 540 ΑΚ ορίζει ότι στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες· 2. να μειώσει το τίμημα· 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

    Επίσης το άρθρο 547 ορίζει ότι αν ο αγοραστής υπαναχωρήσει από τη σύμβαση λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας, έχει υποχρέωση να αποδώσει το πράγμα ελεύθερο από κάθε βάρος που του προσέθεσε ο ίδιος, καθώς και τα ωφελήματα που αποκόμισε. Ο πωλητής επιστρέφει το τίμημα με τόκο, τα έξοδα της πώλησης, καθώς και όσα ο αγοραστής δαπάνησε για το πράγμα.Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται αναλόγως και στην περίπτωση αντικατάστασης του πράγματος. Δείτε τα πληρη κείμενα των εν λόγω νομοθετημάτων, στις ακόλουθες ιστοσελίδες:
    http://www.mindev.gov.gr/wp-content/..._11_6_2019.pdf
    https://www.lawspot.gr/nomikes-pliro...a-toy-agorasti
    https://www.lawspot.gr/nomikes-pliro...ypanahorisis-i

    Οπως μπορείτε να δείτε το αρθρο 540, τονίζει ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει επιβάρυνση του αγοραστή, ενώ το 547 κάνει αναφορά και στην επιστροφή των δαπανών που καατέβαλε ο αγοραστής για το πράγμα.

    Είναι σαφές λοιπόν τόσο από την Ευρωπαική όσο καi από την Ελληνική νομοθεσία, ότι σε περίπτωση ελαττώματος , υπάρχει υποχρέωση του πωλητή να καλύψει τα έξοδα αποστολής. Αν εξακολουθήσει να αρνείται την εκ του νόμου υποχρέωση του, τότε μπορείτε να υποβάλλετε αναφορά στο Συνήγορο του καταναλωτή, προκειμένου να επιχειρηθεί μία εξωδικαστική επίλυση της διαφοράς. Για περισσότερα δείτε:
    http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

    Για πληροφορίες για τα δικαιώματα των καταναλωτών στην ΕΕ, δείτε:
    https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_el.htm

    Με εκτίμηση,
    Η Ευρώπη σου - Συμβουλές

    Για να υποβάλετε κάποιο άλλο ερώτημα, επισκεφθείτε τον δικτυακό τόπο Η Ευρώπη σου - Συμβουλές. Σας παρακαλούμε να μην απαντήσετε σ' αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα.

    Το αρχικό σας ερώτημα ήταν:
    Καλησπέρα σας. Μου χάλασε η τηλεόραση μου μέσα στην εγγύηση και το μαγαζί που την αγόρασα είναι Αθήνα και εγώ Θεσσαλονίκη. Μου λένε τα μεταφορικά για να το στείλω και της επιστροφής είναι δικά μου. Ισχύει κάτι τέτοιο;; μπορείτε να μου στείλετε τι πρέπει να τους δείξω;; γιατί μου είπαν αυτό δεν ισχύει πουθενά πρώτη φορά το ακούνε και άμα βρω τίποτα να τους στείλω. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

    Με εκτίμηση,

    Η Ευρώπη σου – Συμβουλές
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ενημέρωσε μας τελικά τι έγινε; Έχει ενδιαφέρον
    Έτσι πληροφοριακά πάντως. Η τηλεόραση πάντως που πήρες λογικά δεν έχει καμιά σχέση με την παλιά Hitachi και πρέπει να είναι της Vestel.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωσε μας τελικά τι έγινε; Έχει ενδιαφέρον
    Έτσι πληροφοριακά πάντως. Η τηλεόραση πάντως που πήρες λογικά δεν έχει καμιά σχέση με την παλιά Hitachi και πρέπει να είναι της Vestel.
    Δε ξέρω φίλε μου. Πάντως από το επίσημο service μου είπαν ότι είναι από τρίτο εισαγωγέα. Περιμένω να μου απαντήσουν. Τους είπα αν μπορούν να μου απαντήσουν με email γιατί στο τηλέφωνο μπορούν να λένε ότι θέλουν. Το email μένει
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  7. #7
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δουλειά του πωλητή είναι να την αναλάβει

  8. #8
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλειά του πωλητή είναι να την αναλάβει
    Ναι το γνωρίζω εγώ.....
    Αυτοί λένε μακακιες. Ότι δεν μπορούν να αναλάβουν τον κόστος μεταφορικών. Δεν έχουν πολλά έσοδα από τις τηλεοράσεις.. Θα αργήσω αλλά θα το βρω το δίκιο μου
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #9
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Στείλε τους σε e-mail αυτήν την απάντηση που έλαβες. Δικό τους πρόβλημα αν πουλάνε τέτοιες τηλεοράσεις

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι άλλο πράγμα το πήρα μια καφετιέρα που δεν κάνει καφέ απο την αρχή, και άλλο πράγμα πήρα μια καφετιέρα και χάλασε στους 7 μήνες

    Εδώ πχ έχουμε ενα άλλο μεγάλο κατάστημα

    https://www.you.gr/special-pages/hel...ksi/eggyiseis#

    Κόστος Αποστολής προς το Service Center

    Οι αποστολές από και προς τα κέντρα επισκευών γίνονται πάντοτε με δικό σας μέσο και κόστος, εκτός των περιπτώσεων που προβλέπεται κάποια ειδική διαδικασία από τον κατασκευαστή.

    NOMIMH ΕΓΓΥΗΣΗ EΙΝΑΙ:

    Οι πωλητές προϊόντων είναι υποχρεωμένοι να εγγυώνται στους καταναλωτές ότι τα προϊόντα τους συμμορφώνονται με το σχετικό συμβόλαιο πώλησης για περίοδο δύο ετών μετά από την παράδοση του προϊόντος.
    Συνεπώς, εάν είστε καταναλωτής (σύμφωνα με την Οδηγία 1999/44/ΕΚ και το Ν. 2251/1994 «Προστασία των Καταναλωτών», όπως ισχύει μετά τις τροποποιήσεις του) και το προϊόν σας παρουσιάζει κάποιο ελάττωμα το οποίο υπήρχε τη στιγμή της παράδοσης και εμφανίζεται σε διάστημα δύο ετών από την παράδοση του προϊόντος, έχετε το δικαίωμα να ζητήσετε:

    Τη δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση του προϊόντος εντός εύλογου χρονικού διαστήματος και χωρίς δική σας επιβάρυνση.
    ή την προσήκουσα μείωση της τιμής ή την υπαναχώρησή σας τη σύμβαση
    a. εάν δεν ήταν δυνατή η επισκευή ή αντικατάσταση του προϊόντος.
    b. ή εάν η επισκευή ή η αντικατάσταση του προϊόντος δεν είναι δυνατή εντός εύλογου χρονικού διαστήματος ή χωρίς δική σας επιβάρυνση.

    Εκτός εάν αποδεικνύεται διαφορετικά, τυχόν έλλειψη συμμόρφωσης η οποία παρατηρείται εντός έξι μηνών από την παράδοση του προϊόντος τεκμαίρεται ότι υφίσταται κατά την παράδοση, εκτός εάν το τεκμήριο αυτό είναι ασυμβίβαστο με τη φύση του αγαθού ή τη φύση της έλλειψης συμμόρφωσης.
    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα κατοχυρωμένα σας δικαιώματα, μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστότοπο European Consumer Centers.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έκανα ανάρτηση τι λέει ο νόμος και εσύ μου λες τι λέει το κατάστημα

    Πάντως δεν είναι σωστό. Δηλαδή θα πληρώσω κανένα 50αρη να πάει και κανένα 50αρη να γυρίσει;;
    Και είναι φυσιολογικό αυτό;;


    Πάντως λέει και αυτό
    4. Ο όρος "δωρεάν" στις παραγράφους 2 και 3 αναφέρεται στα απαραίτητα έξοδα που συνεπάγεται η αποκατάσταση της συμμόρφωσης του αγαθού ιδίως οι δαπάνες αποστολής, το εργατικό κόστος και το κόστος των υλικών.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και παράδειγμα


    https://www.google.com/amp/s/europa....ndexamp_el.htm


    Ο Ισπανός έμπορος δέχθηκε να επισκευάσει την ελαττωματική φωτογραφική μου μηχανή. Ποιος όμως θα πληρώσει τα έξοδα αποστολής;
    Σύμφωνα με τη νομοθεσία της ΕΕ, εντός της νόμιμης διετούς περιόδου εγγύησης, τα ελαττωματικά προϊόντα πρέπει να επισκευάζονται ή να αντικαθίστανται χωρίς καμία επιβάρυνση του καταναλωτή. Στις επιβαρύνσεις περιλαμβάνονται και τυχόν έξοδα αποστολής. Συνεπώς, καταρχήν ο πωλητής θα πρέπει να αναλάβει όλα τα μεταφορικά έξοδα (τα έξοδα της αποστολής της ελαττωματικής φωτογραφικής μηχανής από σας στον έμπορο και της επιστροφής της επισκευασμένης μηχανής σε σας).

    Ωστόσο, μπορεί ο έμπορος να θέλει να ελέγξει αν η μηχανή ήταν ελαττωματική όταν την αγοράσατε. Σ' αυτή την περίπτωση, ίσως χρειαστεί να πληρώσετε εσείς και να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα έξοδα αποστολής, εφόσον ο έμπορος συμφωνήσει ότι όντως η μηχανή ήταν ελαττωματική.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έκανα ανάρτηση τι λέει ο νόμος και εσύ μου λες τι λέει το κατάστημα

    Πάντως δεν είναι σωστό. Δηλαδή θα πληρώσω κανένα 50αρη να πάει και κανένα 50αρη να γυρίσει;;
    Και είναι φυσιολογικό αυτό;;


    Πάντως λέει και αυτό
    4. Ο όρος "δωρεάν" στις παραγράφους 2 και 3 αναφέρεται στα απαραίτητα έξοδα που συνεπάγεται η αποκατάσταση της συμμόρφωσης του αγαθού ιδίως οι δαπάνες αποστολής, το εργατικό κόστος και το κόστος των υλικών.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και παράδειγμα


    https://www.google.com/amp/s/europa....ndexamp_el.htm


    Ο Ισπανός έμπορος δέχθηκε να επισκευάσει την ελαττωματική φωτογραφική μου μηχανή. Ποιος όμως θα πληρώσει τα έξοδα αποστολής;
    Σύμφωνα με τη νομοθεσία της ΕΕ, εντός της νόμιμης διετούς περιόδου εγγύησης, τα ελαττωματικά προϊόντα πρέπει να επισκευάζονται ή να αντικαθίστανται χωρίς καμία επιβάρυνση του καταναλωτή. Στις επιβαρύνσεις περιλαμβάνονται και τυχόν έξοδα αποστολής. Συνεπώς, καταρχήν ο πωλητής θα πρέπει να αναλάβει όλα τα μεταφορικά έξοδα (τα έξοδα της αποστολής της ελαττωματικής φωτογραφικής μηχανής από σας στον έμπορο και της επιστροφής της επισκευασμένης μηχανής σε σας).

    Ωστόσο, μπορεί ο έμπορος να θέλει να ελέγξει αν η μηχανή ήταν ελαττωματική όταν την αγοράσατε. Σ' αυτή την περίπτωση, ίσως χρειαστεί να πληρώσετε εσείς και να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα έξοδα αποστολής, εφόσον ο έμπορος συμφωνήσει ότι όντως η μηχανή ήταν ελαττωματική.
    Μονο οι μεγάλες εταιρείες τα έχουν σωστά. Τα άλλα καταστήματα βγάζουν δικούς του νόμους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Godian : 07-06-20 στις 23:37.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έκανα ανάρτηση τι λέει ο νόμος και εσύ μου λες τι λέει το κατάστημα

    Πάντως δεν είναι σωστό. Δηλαδή θα πληρώσω κανένα 50αρη να πάει και κανένα 50αρη να γυρίσει;;
    Και είναι φυσιολογικό αυτό;;


    Πάντως λέει και αυτό
    4. Ο όρος "δωρεάν" στις παραγράφους 2 και 3 αναφέρεται στα απαραίτητα έξοδα που συνεπάγεται η αποκατάσταση της συμμόρφωσης του αγαθού ιδίως οι δαπάνες αποστολής, το εργατικό κόστος και το κόστος των υλικών.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και παράδειγμα


    https://www.google.com/amp/s/europa....ndexamp_el.htm


    Ο Ισπανός έμπορος δέχθηκε να επισκευάσει την ελαττωματική φωτογραφική μου μηχανή. Ποιος όμως θα πληρώσει τα έξοδα αποστολής;
    Σύμφωνα με τη νομοθεσία της ΕΕ, εντός της νόμιμης διετούς περιόδου εγγύησης, τα ελαττωματικά προϊόντα πρέπει να επισκευάζονται ή να αντικαθίστανται χωρίς καμία επιβάρυνση του καταναλωτή. Στις επιβαρύνσεις περιλαμβάνονται και τυχόν έξοδα αποστολής. Συνεπώς, καταρχήν ο πωλητής θα πρέπει να αναλάβει όλα τα μεταφορικά έξοδα (τα έξοδα της αποστολής της ελαττωματικής φωτογραφικής μηχανής από σας στον έμπορο και της επιστροφής της επισκευασμένης μηχανής σε σας).

    Ωστόσο, μπορεί ο έμπορος να θέλει να ελέγξει αν η μηχανή ήταν ελαττωματική όταν την αγοράσατε. Σ' αυτή την περίπτωση, ίσως χρειαστεί να πληρώσετε εσείς και να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα έξοδα αποστολής, εφόσον ο έμπορος συμφωνήσει ότι όντως η μηχανή ήταν ελαττωματική.

    - - - Updated - - -



    Μονο οι μεγάλες εταιρείες τα έχουν σωστά. Τα άλλα καταστήματα βγάζουν δικούς του νόμους
    Και τι γράφει εδώ;



    Ωστόσο, μπορεί ο έμπορος να θέλει να ελέγξει αν η μηχανή ήταν ελαττωματική όταν την αγοράσατε. Σ' αυτή την περίπτωση, ίσως χρειαστεί να πληρώσετε εσείς και να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα έξοδα αποστολής, εφόσον ο έμπορος συμφωνήσει ότι όντως η μηχανή ήταν ελαττωματική.
    Το λέει και στο άλλο πιο πάνω.


    Η νομική εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια σε όλη την ΕΕ. υπό ορισμένες όμως προϋποθέσεις.

    Η νομική εγγύηση καλύπτει ελαττώματα που θεωρείται ότι υπήρχαν κατά τη στιγμή της παράδοσης και έγιναν εμφανή μέσα στην επόμενη διετία. Ωστόσο, η επίμαχη περίοδος είναι οι 6 μήνες μετά την αγορά του προϊόντος:

    κάθε ελάττωμα που εμφανίζεται εντός εξαμήνου θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της παράδοσης. Στην περίπτωση αυτή, ο πωλητής οφείλει να επισκευάσει ή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό σας δωρεάν ή να σας επιστρέψει τα χρήματα εάν είναι αδύνατη η επισκευή ή η αντικατάστασή του.
    Μετά την πάροδο έξι μηνών, μπορείτε ακόμη να θεωρήσετε υπεύθυνο τον πωλητή για κάθε ελάττωμα που θα εμφανιστεί μέχρι το τέλος της διετούς περιόδου της εγγύησης. Ωστόσο, ο πωλητής μπορεί να σας ζητήσει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση του προϊόντος. Κάτι τέτοιο είναι συχνά δύσκολο και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείτε σε τεχνικό εμπειρογνώμονα.
    Είναι άλλο πράγμα μου είπε ο πωλητής οτι η τηλεόραση παίζει και δορυφορικά και ανακάλυψα πως δεν παίζει και είναι άλλο πράγμα έπαιζε κανονικά άλλα χάλασε.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι γράφει εδώ;




    Το λέει και στο άλλο πιο πάνω.




    Είναι άλλο πράγμα μου είπε ο πωλητής οτι η τηλεόραση παίζει και δορυφορικά και ανακάλυψα πως δεν παίζει και είναι άλλο πράγμα έπαιζε κανονικά άλλα χάλασε.
    Εμενα δε μου είπε όμως τέτοιο πράγμα ούτε με είπε να πληρώσω πληρώσω τα μεταφορικά και αν είναι εντός εγγύησης να τα επιστρέψει....

    - - - Updated - - -

    Δηλαδή αμά είσαι εντός εγγύησης και σου χαλάσει η τηλεόραση και δεν έχεις λεφτά αυτό ήταν πάει η συσκευή;; εφόσον έχει εγγύηση είναι υποχρέωση τούς να το χρησιμοποιείς για 2 χρόνια χωρίς έξοδα του πελάτη. Πιο το νόημα να πάρω εγώ κάτι και αν χαλάσει 3 φορές σε ένα χρόνο να πληρώνω εγώ μεταφορικά και από 300 να μου βγει 400.
    Μάλλον εσύ έχεις μαγαζί υποστηρίζεις τόσο πολύ
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα δε μου είπε όμως τέτοιο πράγμα ούτε με είπε να πληρώσω πληρώσω τα μεταφορικά και αν είναι εντός εγγύησης να τα επιστρέψει....

    - - - Updated - - -

    Δηλαδή αμά είσαι εντός εγγύησης και σου χαλάσει η τηλεόραση και δεν έχεις λεφτά αυτό ήταν πάει η συσκευή;; εφόσον έχει εγγύηση είναι υποχρέωση τούς να το χρησιμοποιείς για 2 χρόνια χωρίς έξοδα του πελάτη. Πιο το νόημα να πάρω εγώ κάτι και αν χαλάσει 3 φορές σε ένα χρόνο να πληρώνω εγώ μεταφορικά και από 300 να μου βγει 400.
    Μάλλον εσύ έχεις μαγαζί υποστηρίζεις τόσο πολύ
    Για αυτό τον λόγο όταν αγοράζουμε κάτι κοιτάμε και τους όρους της εγγύησης και αν υπάρχει επισκευαστικό κέντρο κοντά μας αν αγοράζουμε κάτι εξ αποστάσεως.

    Αλλά είναι άλλο πράγμα το έλλειψη συνομολογημένης δυνατότητας με το έχω κάτι που χαλάει μετά τους 7 μήνες

  15. #15
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό τον λόγο όταν αγοράζουμε κάτι κοιτάμε και τους όρους της εγγύησης και αν υπάρχει επισκευαστικό κέντρο κοντά μας αν αγοράζουμε κάτι εξ αποστάσεως.

    Αλλά είναι άλλο πράγμα το έλλειψη συνομολογημένης δυνατότητας με το έχω κάτι που χαλάει μετά τους 7 μήνες
    Πάντως οι όροι τη εγγύησης δε μπορούν να είναι ποιο δυνατοί από τους νόμους του κράτους.

    Δηλαδή από την Ευρώπη σου μου τα είπαν λάθος;;
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας