Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Question
    Καλησπέρα σας,

    Τα φώτα σας παρακαλώ όσοι μπορείτε.

    Εδώ και 3 μήνες (απο την αρχή του lockdown), αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Δεν λειτουργούν κάποιες υπηρεσίες όταν είμαι συνδεδεμένος στο δίκτυο της Wind και το λέω αυτό γιατί έχω και VDSL 100 απο Vodafone στον ίδιο χώρο όπου όλα δουλεύουν κανονικά. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω:

    1) Το WhatsApp εφαρμογή δεν λειτουργεί (μένει πάντα στο connecting)
    2) To Telegram το ίδιο
    3) Cisco Jabber (VoIP) software με το γραφείο, δεν λειτουργεί (μένει στο cannot find telephony services)
    4) RDP (3389 TCP port) προς το Azure (Microsoft dedicated Public IP) δεν λειτουργεί
    5) Εισερχόμενο RDP προς PC εντός του σπιτιού με port forwarding ενεργό, δεν λειτουργεί.

    Πλέον έχω θέματα και με τον Netflix ωρες ώρες.

    Όλα αυτά προ 3 μηνών λειτουργούσαν κανονικά. Έχουν υπάρξει δύο κλήσεις για βλάβη στη Wind όπου την πρώτη φορά (πάνε 2 μήνες) μέσα σε δυο μέρες υπήρξε αποκατάσταση και ήρθε και SMS ότι η βλάβη έκλεισε και μετά απο 3 - 4 ημέρες πάλι τα ίδια προβλήματα. Η 2η βλάβη πρέπει να ειναι ακόμα ανοιχτή, εννοείται οτι δεν έχω επίλυση και η προταση τους ήταν "δεν εχετε κανενα αλλο ρουτερ να βάλετε επάνω να δείτε αν λειτουργούν αυτα;". Στο δια ταύτα με traceroute προς την dedicated ip στο Azure αμέσως μετά το 1ο hop που είναι ο ρούτερ, παίρνω αστεράκια. Απο Vodafone φτάνω κανονικά μέχρι το μηχάνημα στο Azure.

    Στο εσωτερικό δίκτυο είχα DHCP 10.0.0.0/24 για δική μου ευκολία και επειδή πίστεψα οτι κάτι άλλαξαν στα routes αυτοί, δοκίμασα και έβαλα 192.168.0.0/24. Για ελάχιστα λεπτά μετά την αλλαγή του DHCP λειτουργησαν όλα και ξαφνικά πάλι κόπηκαν.

    Τι μπορεί να φταίει; 'Εχει κανείς καμία ιδεά;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2006
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μπες στη σελίδα του modem στο μενού Internet Access.
    Η WAN IP (IPv4 Address) που σου δείχνει το modem είναι διαφορετική από αυτή που δείχνει ότι έχεις το https://www.whatismyip.com ;
    Στο ίδιο μενού, το gateway IP της σύνδεσης είναι public (ένα public gateway της Wind είναι το 62.169.255.58) ή έχει private IP (της μορφής 10.x.x.x);

    Αν ισχύουν τα παραπάνω, πάρε ένα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και πες τους να σε βγάλουν από το ΝΑΤ και να σου δώσουν real internet IP, επειδή έχεις camera στο σπίτι την οποία δεν μπορείς να δεις από το Internet...

    Το ίδιο έπαθα και εγώ πριν από κανα-δυό εβδομάδες, αποσυνδέθηκε το pppoe connection ξημερώματα (μετά από 18 ημέρες συνεχής σύνδεσης), χωρίς να κάνει το modem restart, και την άλλη μέρα παρατήρησα ότι ενώ το modem έδειχνε κάποιο πραγματικό IP, το gateway IP της σύνδεσης του ήταν private (10.x.x.x) ...
    Μια επίσκεψη στο whatismyip έδειξε διαφορετική public IP από αυτή που έδειχνε το modem. Επίσης, σταμάτησε να παίζει η camera από το internet ...
    Το ίδιο πρόβλημα είχα όταν είχα πρωτοπάει στη Wind πριν απο σχεδόν 3 χρόνια ,και από τότε είχα ζητήσει να βγω από το NAT και να έχω real IP.

    Κατά το προηγούμενο διάστημα, φαίνεται ότι η Wind έκανε reset από τη μεριά της αυτού του είδους τις ρυθμίσεις και όποιος το κατάλαβε , το κατάλαβε...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Ιδιαίτερο το case που αναφέρεις αλλά δεν είμαι μάλλον θύμα αυτής της περίπτωσης.



    IP address: 109.242.1xx.xx
    Gateway: 62.169.255.58
    DNS servers: 62.169.194.47,62.169.194.48

    Στο δε ip lookup στο internet, εχω την ίδια που αναφέρεται και στο Internet Access tab

    Thanx anyway though

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας