Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10/1 Mbit ADSL+4G bond
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    SpeedBooster 2.0
    SNR / Attn
    9(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε ολους.

    Θέλω διακαώς να αναβαθμίσω την ταχύτητα του ίντερνετ στο σπίτι μου μιάς και οι ανάγκες έχουν αυξηθεί. Εδώ και χρόνια συγχρονίζω στα 10-12 mbit με Adsl. Το snr μου παίζει στα 6 εως 9 και το attenuation είναι 39. Βρίσκομαι σε απομακρυσμένη περιοχή, στην Ανάβυσσο Αττικής και συγκεκριμένα στο οικισμό ΑΤΕ(Παλαιά Φώκαια). Προς το παρόν είμαι στην vodafone σε fastpath και σε γενικές γραμμές είναι αξιοπρεπές χωρίς να λείπουν τα μικροπροβλήματα. (Σπάνιες αποσυνδέσεις αλλά κάποιες φορές το ping εκτοξεύεται προς τα πάνω σε online games και μετά απο λίγο στρώνει..). Δυστυχώς έχω μάθει να ζώ με χαμηλού επιπέδου υπηρεσίες μιας και στην περιοχή οι επιλογές ήταν πάντα απειροελάχιστες.

    Έκανα έλεγχο διαθεσιμότητα απο τα site των παρόχων μήπως και κάτι έχει αλλάξει το τελευταίο διάστημα. Η vodafone δίνει μέχρι ADSL 24 που έχω ήδη. Ο ΟΤΕ γράφει οτι το αίτημα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Στο site της wind προς έκπληξη μου, δίνει δυνατότητα για 100 mbit ακόμα και 200. Εγώ στην περιοχή μου δεν έχω δεί πάντως νεες καμπίνες η κάτι ανάλογο.

    Έκανα αίτημα ενδιαφέροντος στο site τους και με καλέσανε. Μου ζητάγανε αριθμό βρόγχου και έδωσα και συντεταγμένες μιας και ήμουν δύσπιστος στο κατα πόσο είναι όντως διαθέσιμα τα 100 mbit στο σπίτι μου και λένε οτι ισχύει κανονικά. Είχα τραγική εμπειρία απο wind στο παρελθόν όσο ήμουν συνδρομητής τους όσον αφορά το support.

    Για να φύγω απο vodafone θα έχω penalty που για μένα αξίζει να πληρώσω εφόσον όντως η wind μου παρέχει αυτό που λέει. Όμως αν μπώ στη διαδικασία και στο τέλος μου πούνε δε γίνεται επειδή απλά θέλουν να πουλήσουν φοβάμαι μη βρεθώ πάλι στην ίδια και χειρότερη θέση και μάλιστα χρεωμένος.

    Στα τηλέφωνα αντιλαμβάνομαι οτι μιλάω με πωλητές που θέλουν να σου στείλουν συμβόλαιο πάση θυσία.. πώς μπορώ να είμαι σίγουρος αξιόπιστα για αυτά που υπόσχονται πριν μπώ σε περιπέτειες ?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    είναι στο πλανο νομίζω για αναβάθμιση η περιοχή σου .. αλλά... αν δεν δεις καινούριες καμπίνες κοντά σου μην φύγεις από τον τωρινό σου πάροχο … και αύριο να σου βάλουν καμπίνα εξω από το σπίτι σου μέχρι να πάρει ρεύμα να τεσταριστει θα πάρει κανένα 6 μηνο πάνω κάτω.


    όταν δεις ότι υπάρχει κάλυψη από οτε κτλ στα σιτε τους τότε να κάνεις κίνηση . ( κανε μια γυρα να δεις αν έχουν βαλει καινούριες καμπινες)

  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10/1 Mbit ADSL+4G bond
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    SpeedBooster 2.0
    SNR / Attn
    9(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι στο πλανο νομίζω για αναβάθμιση η περιοχή σου .. αλλά... αν δεν δεις καινούριες καμπίνες κοντά σου μην φύγεις από τον τωρινό σου πάροχο … και αύριο να σου βάλουν καμπίνα εξω από το σπίτι σου μέχρι να πάρει ρεύμα να τεσταριστει θα πάρει κανένα 6 μηνο πάνω κάτω.


    όταν δεις ότι υπάρχει κάλυψη από οτε κτλ στα σιτε τους τότε να κάνεις κίνηση . ( κανε μια γυρα να δεις αν έχουν βαλει καινούριες καμπινες)
    Άρα ούτε εσύ θα εμπιστευόσουν τα λεγόμενα της wind σωστά ? Προτείνεις να περιμένω τον ΟΤΕ όποτε και όταν κάνει κάτι εκείνος..

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Εγω στο καταφυγι 5-7 σταθερα. Εχει μερικες νεες καμπινες αλλα η δικη μου ειναι παλαια. Πχ στα 100 μετρα απο το σπιτι εχω καμπινα αλλα πιανει αλλα σπιτια. Μονη λυση νομιζω μεσω LTE.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mastoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ούτε εσύ θα εμπιστευόσουν τα λεγόμενα της wind σωστά ? Προτείνεις να περιμένω τον ΟΤΕ όποτε και όταν κάνει κάτι εκείνος..
    Ναι μη το ρισκάρεις γιατί έχουν υπάρξει περιπτωσεις στη ανατολική - νότια Αττικη που βρίσκεσαι με την Wind να δίνει διαθεσιμότητα για 100 σε αποστάσεις απο την καμπίνα που το μέγιστο είναι 25. Βέβαια, τωρα πριν απ την υπογραφή συμβολαίου πρέπει να σε ενημερώσουν για τις ρεαλιστικά αναμενόμενες ταχύτητες. Επειδή στη περιοχή τις καμπίνες της έχει ο ΟΤΕ, εγω θα εμπιστευόμουν τα στοιχεία που αναφέρει.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Θα χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο thread να ρωτήσω το εξής:

    Είμαι συνδρομητής σε Fiber 100/10 από τη Wind και (νομίζω) παίρνω από καμπίνα Vodafone που είναι στη διπλανή πολυκατοικία απ' τη δική μου. Οπότε FTTC και στη συνέχεια έρχεται σπίτι με χαλκό.

    Έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής σε νέα περιοχή. Στο site της Wind αναφέρει πως διαθέσιμες ταχύτητες για τη νέα διεύθυνση είναι 24, 50, 100 & 200. Απ' το κατάστημα που έγινε η μεταφορα μου λένε πως τα 100 και τα 200 μπορούν να μπουν μόνο μέσω κουπονιού sfbb που υποστηρίζεται στη νέα διεύθυνση. Διαφορετικά θα πρέπει να με αλλάξουν σε VDSL 50.

    Έχω ΚΑΦΑΟ κάτω από το νέο σπίτι και καμπίνα του ΟΤΕ 2 τετράγωνα παρακάτω.

    Η Wind επιμένει πως τα 100 και τα 200 έρχονται μόνο μέσω FTTH γενικά στους συνδρομητές και δεν μεσολαβεί καθόλου χαλκός.
    Το ιδανικότερο θα ήταν να έπαιρνα FTTC τα 100 και όσο έρθει σπίτι.

    Απ' την καμπίνα, για το VDSL 50, τι απόσταση θα πρέπει να υπάρχει για να το πιάσω χοντρικά;

    Ευχαριστώ!

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind επιμένει πως τα 100 και τα 200 έρχονται μόνο μέσω FTTH γενικά στους συνδρομητές και δεν μεσολαβεί καθόλου χαλκός.
    Το ιδανικότερο θα ήταν να έπαιρνα FTTC τα 100 και όσο έρθει σπίτι.

    Απ' την καμπίνα, για το VDSL 50, τι απόσταση θα πρέπει να υπάρχει για να το πιάσω χοντρικά;

    Ευχαριστώ!

    Με πόσα άτομα μίλησες στην εξυπηρέτηση; Από πότε η Wind δίνει 100/200 αποκλειστικά σε FTTH; Αυτό που γνωρίζω είναι πως δίνει τις 200άρες μόνο σε επαγγελματικά πακέτα πια. Εγώ 200 έχω με FTTC με απόσταση καμπίνας ~20 μέτρα.

    Αν είσαι κάτω από 300 μέτρα άνετα πιάνεις τα 50.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 17-12-20 στις 05:39.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν πως δεν έχουν εικόνα για το τι υπάρχει στην περιοχή και θα πρέπει να μεταβώ σε καταστήματα για να ρωτήσω και να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες μεταφοράς.

    Αυτό μου το είπαν στο κατάστημα. Δεν τους 'άφηνε' το σύστημα να επιλέξουν 100 Mbps καθώς κατά τα λεγόμενα τους μόνο με οπτική ίνα υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες.

    Η καμπίνα (σε ευθεία) από το νέο σπίτι μου είναι λιγότερο από ενάμιση τετράγωνο και όχι δύο όπως προείπα.

    Σχετικά με τα καφάο, αυτά συνδέονται στις καμπίνες; Ή πάνε απευθείας στο ΑΚ;

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κοίταξε να δεις..
    Μπορεί η το παλιό adsl καφάο που θα πάρεις να μην έχει συνδεθεί με τη καμπίνα vdsl..
    Η μπορεί ο πάροχος που διάλεξες να μην έχει νοικιάσει πόρτες στη καμπίνα vdsl αν δεν είναι δικιά του..
    Και επομένως να μη μπορεί να σου δώσει τη ταχύτητα που θες..
    Και τη 50αρα μπορεί να στη δώσουν από το α.κ δεν ξέρουμε σίγουρα..
    Ακόμα, μπορεί να υπάρχει και δίκτυο ftth στη περιοχή και να δίνουν πάνω από 50 μόνο μέσω αυτού, γι'αυτό σου είπαν για το κουπόνι sfbb..
    Αν είναι πάντως δυνατόν να σου απαντάνε από την εξυπηρέτηση ότι δεν έχουν εικόνα για τη περιοχή.. Ότι να'ναι δηλαδή..
    Λες και το όποιο random κατάστημα θα ξέρει πιο πολλά.. Και σε τέτοια εποχή.. Ω Θεέ μου..
    Το α.κ της περιοχής είναι κοντά στο σπίτι;
    Τον αριθμό του καφάο το ξέρεις;
    Και για αυτό που ρωτάς πάει: α.κ->νέα καμπίνα vdsl(οπτική)-> παλιό καφάο adsl(χαλκός)->σπίτι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-12-20 στις 11:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε να δεις..
    Μπορεί η το παλιό adsl καφάο που θα πάρεις να μην έχει συνδεθεί με τη καμπίνα vdsl..
    Η μπορεί ο πάροχος που διάλεξες να μην έχει νοικιάσει πόρτες στη καμπίνα vdsl αν δεν είναι δικιά του..
    Και επομένως να μη μπορεί να σου δώσει τη ταχύτητα που θες..
    Και τη 50αρα μπορεί να στη δώσουν από το α.κ δεν ξέρουμε σίγουρα..
    Ακόμα, μπορεί να υπάρχει και δίκτυο ftth στη περιοχή και να δίνουν πάνω από 50 μόνο μέσω αυτού, γι'αυτό σου είπαν για το κουπόνι sfbb..
    Αν είναι πάντως δυνατόν να σου απαντάνε από την εξυπηρέτηση ότι δεν έχουν εικόνα για τη περιοχή.. Ότι να'ναι δηλαδή..
    Λες και το όποιο random κατάστημα θα ξέρει πιο πολλά.. Και σε τέτοια εποχή.. Ω Θεέ μου..
    Το α.κ της περιοχής είναι κοντά στο σπίτι;
    Τον αριθμό του καφάο το ξέρεις;
    Και για αυτό που ρωτάς πάει: α.κ->νέα καμπίνα vdsl(οπτική)-> παλιό καφάο adsl(χαλκός)->σπίτι..
    Το ΑΚ είναι 4 τετράγωνα απ' το σπίτι. Τον αριθμό της καμπίνας τον ξέρω. Τον αριθμό του καφάο θα τον μάθω το μεσημέρι.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η καμπίνα vdsl ποιου παρόχου είπαμε ότι είναι;
    Με τον αριθμό του παλιού adsl καφάο θα δούμε αν έχει μπει στην ανάθεση για vectoring..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα vdsl ποιου παρόχου είπαμε ότι είναι;
    Με τον αριθμό του παλιού adsl καφάο θα δούμε αν έχει μπει στην ανάθεση για vectoring..
    Η καμπίνα είναι της Cosmote.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σας όλους!

    Update: Έγινε η μεταφορά μέσα σε 8 εργάσιμες. Παίρνω από Α/Κ τελικά.
    46/10 έρχεται. Χάνω περίπου 0.3 Mbps απ' την κάθετη.

    45579/9998 Kbps είμαι τώρα. Μου άλλαξαν την τηλεφωνία από VoIP σε χαλκό και με το splitter χάνω μισό Mbps.
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο μου άφησαν τα 10 Mbps στο Upload!

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δίνουν ακόμη 10αρι upload από α/κ;
    Το είχα δει και σε άλλο σπίτι με wind που παρεμπιπτόντως έχει & καμπίνα vdsl ote ακριβώς από κάτω του, χωρίς να ξέρω ακριβώς αν παίρνει από α.κ Η τη καμπίνα αυτή... Έβλεπα αρκετές φορές ~50/10 σε speedtests και είχα απορία.. Τώρα να ήταν 100αρα; Στατιστικά δεν είδα για να δω απόσταση..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σας όλους!

    Update: Έγινε η μεταφορά μέσα σε 8 εργάσιμες. Παίρνω από Α/Κ τελικά.
    46/10 έρχεται. Χάνω περίπου 0.3 Mbps απ' την κάθετη.

    45579/9998 Kbps είμαι τώρα. Μου άλλαξαν την τηλεφωνία από VoIP σε χαλκό και με το splitter χάνω μισό Mbps.
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο μου άφησαν τα 10 Mbps στο Upload!
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!
    Μια εικόνα από τα stats θα ήταν χρήσιμη.. Η απώλεια τπτ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!
    Μια εικόνα από τα stats θα ήταν χρήσιμη.. Η απώλεια τπτ..
    Κώδικας:
    TPSTC type: 64/65B PTM TC
    
    near-end interleaved channel bit rate: 45579 kbps
    near-end fast channel bit rate: 0 kbps
    far-end interleaved channel bit rate: 9998 kbps
    far-end fast channel bit rate: 0 kbps
    
    near-end FEC error fast: 0
    near-end FEC error interleaved: 593794
    near-end CRC error fast: 0
    near-end CRC error interleaved: 1361
    near-end HEC error fast: 0
    near-end HEC error interleaved: 0
    far-end FEC error fast: 0
    far-end FEC error interleaved: 16627
    far-end CRC error fast: 0
    far-end CRC error interleaved: 59
    far-end HEC error fast: 0
    far-end HEC error interleaved: 0
    DSL uptime :2 days,  1:35, 23 secs
    DSL activetime :0 min, 15 secs
    
    Downstream:
    relative capacity occupation: 100% 
    noise margin downstream: 6.0 dB
    output power upstream: 1.4 dbm
    attenuation downstream: 14.0 dB
    
    Upstream:
    relative capacity occupation: 100% 
    noise margin upstream: 6.0 dB
    output power downstream: 18.3 dbm
    attenuation upstream: 2.3 dB

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας