Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Εδώ και μερικές μέρες αντιμετοπίζω θέμα με αποσυνδέσεις αρκετά συχνές, (4-5 φορές τη μέρα). Εχθές που παραέγινε το κακό, είχα 6-7 μαζεμένες μέσα σε μία ώρα, είπα να πάρω στο 13731 της forthnet( nova) να ρωτήσω τι παίζει. Ο εκπρόσωπος μου είπε οτι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή και ο,τι όλα είναι καλά, αλλα θα το προωθήσει στο ανώτερο επίπεδο. περνάει ενα μισάωρο, πάλι αποσυνδέσεις, ξάνα παίρνω. Ένας άλλος μου λέει ότι είδαν το θέμα μου, υπάρχει πρόβλημα και θα έρθει τεχνικός να το δει.

    Σήμερα πρωι πρωι έρχεται ο τεχνικός. Μετράει στο Μόντεμ, όλα όκ. μετράει στην πρίζα, όλα οκ. μετράει στο κουτι του ΟΤΕ όλα οκ. ξαναμετράει σε Μόντεμ και πρίζα και βρίσκει πολλά 'σφάλματα΄όπως τα είπε. Ρωτάω αν φταίει που το μόντεμ είναι στα 3 μέτρα από τη πρίζα του DSL, λέει οχι 3 μέτρα είναι το όριο. Μου λέει ότι είναι θέμα κάθετης καλωδίώσης και να φέρω ηλεκτρολόγο. Έχω 2 ώρες σταθερό Ίντερνετ, μετά αποσυνδέεται και δεν έχω για 4 ώρες σερί τίποτα. Ανάβει το DSL, Γίνεται Κόκκινο το Ιντερνετ, και μετά σβήνουν και τα 2 και πάλι απ την αρχή. Μετά απο τηλέφωνα και προσπάθιες δεν καταφέρνουμε τίποτα επιμένουν στην κάθετε καλωδίωση.

    Φωνάζω ηλεκτρολόγο, αλλάζω τα καλώδια, έχω Ίντερνετ για μισή ώρα, και αρχίζουν πάλι οι αποσυνδέσεις. Ξανα τηλέφωνο στο 13731. Αυτή τη φορά επιμένουν οτι φταίει το καλώδιο από το μοντεμ στην πρίζα, που ο ίδιος ο τεχνικός τους είπε ότι είναι οκ όταν το είδε. Πάω το αλλάζω παίρνω μεγαλύτερο ethernet. Όλα καλά για 4 ώρες. Στις 12, dc και δεν μπορεί να ξανασυνδεθεί για ένα 15λεπτο (με reboot κλπ). Το αφήνω κανένα μισάωρο χωρίς ρεύμα, το έβαλα πριν 20 λεπτά και συνδέθηκε αμέσως.
    Σορρυ για το τεράστειο κείμενο, αλλά επειδή πολύ πιθανόν το πρωί να μην έχω πάλι, ποιο θα μπορούσε να είναι το θέμα; Ευχαριστώ

    Υ.Γ. να πώ εδώ οτι επιμένουν δεν έχουν θέμα στη γραμμή, ωστόσο τις τελευταίες μέρες οι περισσότεροι στη γειτονιά έχουν θέματα με αποσυνδέσεις και με άλλους πάροχους. (Μένω Ηράκλειο Κρήτης σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος κάτι συγκεκριμένο).

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ethernet καλώδιο πως το κούμπωσες στην DSL θύρα;;

    Για την ιστορία, τηλεφωνικό καλώδιο από την πρίζα φροντίζουμε να έχουμε όσο το δυνατόν μικρότερο, εκτός αν έχουμε φτιάξει μόνοι μας με UTP(μονόκλωνο).

    Με άλλο ρούτερ έκανες δοκιμή;; βάλε άλλο ρούτερ και δοκιμαστικά ένα κοντό καλώδιο από αυτά που έχει το ρούτερ στην συσκευασία.

    Μην το συνδέσεις με το ίδιο τροφοδοτικό(αν κάνει), αλλά δοκίμασε ένα καινούργιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ethernet καλώδιο πως το κούμπωσες στην DSL θύρα;;
    Εννοώ πήρα μεγαλύτερο Ethernet διότι δεν έφτανε το παλιό στο pc πλέον (γιατί το πήγα το ρούτερ δίπλα στην πρίζα).
    Η αλήθεία είναι οτι δεν το δοκίμασα γιατί δεν έχω δεύτερο ρουτερ αλλά το σκεφτόμουν και εγώ οτι είναι το μόνο που δεν τσεκάραμε. Σήμερα πάλι συνεχίζονται οι αποσυνδέσεις.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας