Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Λοιπόν έχω το εν λόγω μοντέλο και δεν μπορώ να συνδέσω .... (σύνδεση ΟΤΕ VDSL 50άρα απο καμπίνα rural )

    Βλέπει την σωστή ταχύτητα συγχρονισμού στο interface του dashboard άρα κάτι γίνεται.. το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο..

    Δοκίμασα μέχρι στιγμής Α) τις default ρυθμίσεις βάζοντας μόνο username και pass του OTE τζίφος

    Β) άλλαξα VPI/VCI σε 8/35 αντίστοιχα, (default νομίζω είχε 0 και 36)



    encapsulating type σε LLC/SNAP

    protocol PPPoe

    modulation ADSL2+(G992.5) δοκίμασα και σε multimode

    wan connection detection σε PPP detect

    IPv6 σε PPP (αλλά και auto)

    και το MTU size σε 1492 απο 1520 (που δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά αφού είδα και απόειδα είπα να το αλλάξω και αυτό μιας και στο speedport τόσο είναι )

    Και κάθε είδος συνδυασμό των απο πάνω (πχ αφήνοντάς όλα τα άλλα σε default εκτός απο μια ή περισσότερες απο τις απο πάνω ρυθμίσεις) αλλά τζίφος...



    έχει και ένα πεδίο service name (όχι username το οποίο είναι απο κάτω) και λέει να το αφήσω κενό αν δεν το ξέρω.. να βάλω μήπως ATM_DSL?



    Αυτά όλα απο πάνω είναι στο WAN> Internet Access > Details page (του WAN1)



    Έχει και WAN> Internet Access > General Setup



    εκεί με όλα στο auto τιποτα... δοκίμασα να βάλω το DSL mode σε VDSL2 only πάλι τιποτα..

    μετά έχει DSL modem code το είχα στο auto τιποτα το έβαλα στο AnnexA_779517_773F01 τιποτα .. το έβαλα στο AnnexA_776d07_772801 πάλι τιποτα... <-- αυτά δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αλλά υποθέτω πως ένα απο αυτά τα modes θα ταιριάζει με το σήμα που παίρνω απο την καμπίνα...



    Επίσης έχει και firmware update 3.9.2_MDM1 και λέει απο δίπλα Provides Annex A modem code 779517_773F01, 77B507_775401

    και 3.9.2_MDM2 Provides Annex A modem code 77B506_775401, 778C06_773F01 (παρατηρήστε ότι αυτό έχει διαφορετικά νούμερα στο modem code)



    Μήπως εκεί είναι το θέμα; δηλαδή το modem code που έχει το firmware δεν είναι συμβατό για ελλάδα και να κατεβάσω την MDM2 έκδοση του firmware?



    Εδώ print screen με το παράθυρο του WAN> Internet Access > Details page
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia1.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  209,1 KB 
ID: 215771
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia2.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  147,8 KB 
ID: 215772




    Οι ρυθμίσεις στο ΜοΑ/Static IP tab είναι disabled και νομίζω έτσι πρέπει να είναι


    εδώ WAN> Internet Access > General Setup
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia3.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  137,0 KB 
ID: 215773


    και εδώ το Dashboard...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia4.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  218,3 KB 
ID: 215774





    Τα φώτα σας παιδιά γιατί το ξενύχτησα και είπα τώρα που γύρισα (5 η ώρα ... ) ας βάλω μπαμ μπαμ και το router που μόλις παρέλαβα αλλά πήγε 8 και ακόμη μάτι δεν έκλεισα σας αφήνω τώρα πάω να κοιμηθώ και ελπίζω κάποιος παλίκαρος να έχει την λύση όταν ξυπνήσω... κοιμήσου και η τύχη σου δουλεύει που λέμε

    - - - Updated - - -

    Οκ τα κατάφερα θα πω τι έκανα για να συνδεθώ ίσως φανεί χρήσιμο σε άλλους χρήστες.

    Καταρχήν έκανα reset σε factory default γιατι του άλλαξα τα φώτα σε διαφορετικούς συνδυασμούς ρυθμίσεων

    πήγα και κατέβασα το στάνταρτ firmware (STD) απο το ελληνικό site της draytek ftp://ftp.draytek.com/Vigor2762/Firmware/v3.9.2/

    Μετά πήγα

    WAN> Internet Access > General Setup

    άλλαξα Display name σε OTE (λογικά αχρείαστο αλλά επειδή το είδα και αλλού το έκανα )

    DSL mode σε VDSL2 only



    Στο πεδίο VLAN tag insertion στο service μόνο το έκανα enable και έβαλα την τιμή 835

    Μετά

    WAN> Internet Access > Details page

    VPI 8

    VCI 35

    encapsulation time VC Mux

    Protocol PPPoE

    Modulation multimode



    και φυσικά username kai pass



    Και έγινε το θαύμα... άντε τώρα να βρω που θα βάλω caller ID και κωδικούς για τα τηλέφωνα γιατί και εκεί μπερδεμένα τα έχει αλλά θα βγάλω άκρη

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχω το εν λόγω μοντέλο και δεν μπορώ να συνδέσω .... (σύνδεση ΟΤΕ VDSL 50άρα απο καμπίνα rural )

    Βλέπει την σωστή ταχύτητα συγχρονισμού στο interface του dashboard άρα κάτι γίνεται.. το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο..

    Δοκίμασα μέχρι στιγμής Α) τις default ρυθμίσεις βάζοντας μόνο username και pass του OTE τζίφος

    Β) άλλαξα VPI/VCI σε 8/35 αντίστοιχα, (default νομίζω είχε 0 και 36)



    encapsulating type σε LLC/SNAP

    protocol PPPoe

    modulation ADSL2+(G992.5) δοκίμασα και σε multimode

    wan connection detection σε PPP detect

    IPv6 σε PPP (αλλά και auto)

    και το MTU size σε 1492 απο 1520 (που δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά αφού είδα και απόειδα είπα να το αλλάξω και αυτό μιας και στο speedport τόσο είναι )

    Και κάθε είδος συνδυασμό των απο πάνω (πχ αφήνοντάς όλα τα άλλα σε default εκτός απο μια ή περισσότερες απο τις απο πάνω ρυθμίσεις) αλλά τζίφος...



    έχει και ένα πεδίο service name (όχι username το οποίο είναι απο κάτω) και λέει να το αφήσω κενό αν δεν το ξέρω.. να βάλω μήπως ATM_DSL?



    Αυτά όλα απο πάνω είναι στο WAN> Internet Access > Details page (του WAN1)



    Έχει και WAN> Internet Access > General Setup



    εκεί με όλα στο auto τιποτα... δοκίμασα να βάλω το DSL mode σε VDSL2 only πάλι τιποτα..

    μετά έχει DSL modem code το είχα στο auto τιποτα το έβαλα στο AnnexA_779517_773F01 τιποτα .. το έβαλα στο AnnexA_776d07_772801 πάλι τιποτα... <-- αυτά δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αλλά υποθέτω πως ένα απο αυτά τα modes θα ταιριάζει με το σήμα που παίρνω απο την καμπίνα...



    Επίσης έχει και firmware update 3.9.2_MDM1 και λέει απο δίπλα Provides Annex A modem code 779517_773F01, 77B507_775401

    και 3.9.2_MDM2 Provides Annex A modem code 77B506_775401, 778C06_773F01 (παρατηρήστε ότι αυτό έχει διαφορετικά νούμερα στο modem code)



    Μήπως εκεί είναι το θέμα; δηλαδή το modem code που έχει το firmware δεν είναι συμβατό για ελλάδα και να κατεβάσω την MDM2 έκδοση του firmware?



    Εδώ print screen με το παράθυρο του WAN> Internet Access > Details page
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia1.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  209,1 KB 
ID: 215771
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia2.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  147,8 KB 
ID: 215772




    Οι ρυθμίσεις στο ΜοΑ/Static IP tab είναι disabled και νομίζω έτσι πρέπει να είναι


    εδώ WAN> Internet Access > General Setup
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia3.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  137,0 KB 
ID: 215773


    και εδώ το Dashboard...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  insomnia4.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  218,3 KB 
ID: 215774





    Τα φώτα σας παιδιά γιατί το ξενύχτησα και είπα τώρα που γύρισα (5 η ώρα ... ) ας βάλω μπαμ μπαμ και το router που μόλις παρέλαβα αλλά πήγε 8 και ακόμη μάτι δεν έκλεισα σας αφήνω τώρα πάω να κοιμηθώ και ελπίζω κάποιος παλίκαρος να έχει την λύση όταν ξυπνήσω... κοιμήσου και η τύχη σου δουλεύει που λέμε

    - - - Updated - - -

    Οκ τα κατάφερα θα πω τι έκανα για να συνδεθώ ίσως φανεί χρήσιμο σε άλλους χρήστες.

    Καταρχήν έκανα reset σε factory default γιατι του άλλαξα τα φώτα σε διαφορετικούς συνδυασμούς ρυθμίσεων

    πήγα και κατέβασα το στάνταρτ firmware (STD) απο το ελληνικό site της draytek ftp://ftp.draytek.com/Vigor2762/Firmware/v3.9.2/

    Μετά πήγα

    WAN> Internet Access > General Setup

    άλλαξα Display name σε OTE (λογικά αχρείαστο αλλά επειδή το είδα και αλλού το έκανα )

    DSL mode σε VDSL2 only



    Στο πεδίο VLAN tag insertion στο service μόνο το έκανα enable και έβαλα την τιμή 835

    Μετά

    WAN> Internet Access > Details page

    VPI 8

    VCI 35

    encapsulation time VC Mux

    Protocol PPPoE

    Modulation multimode



    και φυσικά username kai pass



    Και έγινε το θαύμα... άντε τώρα να βρω που θα βάλω caller ID και κωδικούς για τα τηλέφωνα γιατί και εκεί μπερδεμένα τα έχει αλλά θα βγάλω άκρη
    Βρήκες άκρη; Εγώ έχω θέμα στα phone settings.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας