Σελ. 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 208
  1. #151
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοεί η Cosmote με το μήνυμα

    .

    Με πέρασε υποχρεωτικά στο Combo με μεταφορά τότε του υπολοίπου μου, αλλά "λήγω" στις 15 του μήνα (και έχω υπόλοιπο για ανανέωση ήδη).

    Θα μου φάει το χρόνο που δεν έχω μιλήσει, επειδή έτσι γουστάρουν τελικά?
    Αν δεν ανανεώσεις,ναι

  2. #152
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γράψτε λάθος, μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράψτε λάθος, μου.
    Όχι λάθος μου, τελικά.

    Απλά δεν ξέρουν τι στέλνουν.

    Σήμερα ήρθε μήνυμα ότι δεν έχω άλλα ΜΒ και να πάω να...μπλαμπλαμπλα.

    Διευκρινίζω, όχι "τα δωρεάν ΜΒ από την προσφορά" ή οτιδήποτε στέλνουν συνήθως.

    Τα ΜΒ, τελεία.

    Εννοείται, έχω κανονικά τα πάντα όλα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #153
    Εγγραφή
    16-06-2020
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    OTE
    Router
    ASUS dsl-ac87vg
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στις περιπτώσεις που έχουν καταφέρει να πάρουν τον κωδικό της τηλεφωνίας, δεν δουλεύει σε άλλη συσκευή εκτός αυτών που δίνουν Nova και Wind.

    Γενικά όλοι δίνουν VoIP τηλεφωνία από τις νέες υπαίθριες καμπίνες FTTC και σε FTTH. Υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά και αυτές θα γυρίσουν σε VoIP.
    Από δικό τους DSLAM σε αστικό κέντρο, όλοι τους δίνουν PSTN (εκτός της Cosmote).
    Μήπως εκ παραδρομής ξέχασες τη voda?; Γιατί εξ όσων γνωρίζω κατέχεις καλά το εν λόγω sport...
    Αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά τελευταία ούτε αυτή δίνει κωδικό sip για voip δηλαδή τηλεφωνία να το βάλεις σε ότι μόντεμ/ρουτερ θες. Τα γράφω απλά για να μας καταλαβαίνουν όλοι. Παρατηρώ ότι ακόμα και τώρα μερικοί δεν έχουν κατανοήσει την διαφορά μόντεμ από ρουτερ. Πόσο μάλλον με voip & vdsl.
    προσωπικά κάθομαι στον οτε γιατί είναι ο μόνος που μπορώ έως τώρα τουλάχιστον να έχω 1 συσκευή της ΕΠΙΛΟΓΗΣ μου για όλα από το εμπόριο & όχι αυτό που με το ζόρι ετσιθελίστικα δίνουν οι πάροχοι! modem - router - voip τηλεφωνία.

    Δεν το λες & ΥΓΙΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ αυτό, έτσι;; αν φύγω για οποιονδήποτε άλλο δεν θα μπορώ να τα έχω όπως θέλω. κατά τα άλλα πριν από κάθε συμφωνία ή εξαγορά βγαίνουν και λένε για επιτροπές ανταγωνισμού, αν υπάρχει αθέμιτος κι άλλες μπουρδες. Αφού στην ουσία δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός. Για παράδειγμα δείτε στην επαρχία εκτός αστικών κέντρων όταν πας να φύγεις από τον οτε αν θα υπάρχει άλλος πάροχος θα είναι ΜΟΝΟ ένας. wind ή voda. Σπάνια έως καθόλου θα βρεις 3η επιλογή. Απλούστατο γιατί έχουν χωρίσει από παλιά τα χωραφάκια τους αυτοί όλοι, ενώ εμείς ο κάθε ανυποψίαστος πολίτης τους τρώει στη μάπα τόσα χρόνια που θησαυρίζουν από τις τσέπες όλων μας!

    Το αστείο της υπόθεσης δε, είναι αρκετοί αυτοί οι οποίοι νόμιζαν πως όταν έσκαβαν στη περιοχή τους για τις καμπίνες (FTTC ή FTTH) θα τους έφερναν οι πάροχοι δωρεάν με την ίδια συνδρομή το πιο γρήγορο internet ως δια μαγείας
    Είναι λογικό ο κόσμος να μπερδεύεται με τόσα καινούρια, αλλά δεν κάθεται να το ψάξει, να διαβάσει τι γίνεται και ο καθένας πατάει την κοιλιά του και λέει. Κι αυτό δεν είναι κακό δημοκρατία έχουμε αλλά οι μη γνώστες ας βάλουν και κανένα νομίζω μπροστά από καμιά πρόταση.
    βρίσκεις τα πάντα στο διαδίκτυο, αν υπάρχουν, δηλαδή όσα υπάρχουν, άρα όχι και τα πάντα...

  4. #154
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEIAnnis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως εκ παραδρομής ξέχασες τη voda?; Γιατί εξ όσων γνωρίζω κατέχεις καλά το εν λόγω sport...
    Αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά τελευταία ούτε αυτή δίνει κωδικό sip για voip δηλαδή τηλεφωνία να το βάλεις σε ότι μόντεμ/ρουτερ θες. Τα γράφω απλά για να μας καταλαβαίνουν όλοι. Παρατηρώ ότι ακόμα και τώρα μερικοί δεν έχουν κατανοήσει την διαφορά μόντεμ από ρουτερ. Πόσο μάλλον με voip & vdsl.
    προσωπικά κάθομαι στον οτε γιατί είναι ο μόνος που μπορώ έως τώρα τουλάχιστον να έχω 1 συσκευή της ΕΠΙΛΟΓΗΣ μου για όλα από το εμπόριο & όχι αυτό που με το ζόρι ετσιθελίστικα δίνουν οι πάροχοι! modem - router - voip τηλεφωνία.
    Δεν τον δίνει, αλλά έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που μπορεί κάποιος να τον ανακτήσει απο την συσκευή της voda και να βάλει δικό του

  5. #155
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δε μου λέτε κάτι ρε παίδες.. Έτσι από απορία δλδ... Όταν τύχει να χρειαστεί να πάρετε κάρτα για καρτοκινητό από περίπτερο, πες ότι για τον φχψ λόγο δεν μπόρεσες να το κάνεις online, πόσο τη πληρώνετε; Αν υποθέσουμε ότι η κατώτατη πλέον έξω (μη online ανανεώσεις) είναι 12ε.. Ακριβώς 12 δίνετε; Και δεν μιλάω για αυτόματα μηχανάκια στα σούπερ η για ατμ που βγάζουν κάρτες με το ακριβές ποσό..
    Είμαι ξεκάθαρος νομίζω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #156
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς 12 δίνετε
    ναι,βεβαια την τελευταια φορα που πηρε ο πατερας μου πριν καμια 20αρια μερες του ειπε ο περιπτερας οτι μαλλον θα γινει 15 ευρω !!!!

  7. #157
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου λέτε κάτι ρε παίδες.. Έτσι από απορία δλδ... Όταν τύχει να χρειαστεί να πάρετε κάρτα για καρτοκινητό από περίπτερο, πες ότι για τον φχψ λόγο δεν μπόρεσες να το κάνεις online, πόσο τη πληρώνετε; Αν υποθέσουμε ότι η κατώτατη πλέον έξω (μη online ανανεώσεις) είναι 12ε.. Ακριβώς 12 δίνετε; Και δεν μιλάω για αυτόματα μηχανάκια στα σούπερ η για ατμ που βγάζουν κάρτες με το ακριβές ποσό..
    Είμαι ξεκάθαρος νομίζω..
    12,5€ σε απομακρυσμένο χωριό, για λογαριασμό ηλικιωμένου ατόμου, που δεν ασχολιόταν με το internet.

  8. #158
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    12,5€ σε απομακρυσμένο χωριό, για λογαριασμό ηλικιωμένου ατόμου, που δεν ασχολιόταν με το internet.

    Αυτό
    ακριβώς περίμενα να αναφέρει κάποιος..
    Τι είναι αυτό το σύστημα ρε παιδιά με τα ψιλικατζίδικα - περίπτερα που χρεώνουν +0,50ε;
    Μας μετακυλούν τη χρέωση που έχουν για το pos - πως λέγεται, μηχανάκι του παρόχου που βγάζουν τις κάρτες; Η μήπως είναι κάτι άλλο;
    Πιο παλιά πλήρωνες ακριβώς και μόνο το ποσό της κάρτας.. Ούτε απόδειξη δεν σου έκοβαν, παρά μόνο το χαρτάκι της κάρτας..
    Τώρα κόβουν και κανονική απόδειξη 12,5ε, λογικά για τα +0,50ε που χρεώνουν παραπάνω..
    Από σούπερ (στα ράφια των ταμείων) έχει πάρει κανείς κάρτα Η από ατμ που βγάζει κάρτα; Βάζουν προμήθεια; Απλά από περιέργεια δλδ..
    *Κάτι ανάλογο πάντως κάνουν και ορισμένα μικρά καταστήματα για πληρωμές με κάρτες τράπεζας..
    Μέχρι στιγμής έχω δώσει τόπο στην οργή και το παραβλέπω.. Αλλά τι να πω..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tol1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι,βεβαια την τελευταια φορα που πηρε ο πατερας μου πριν καμια 20αρια μερες του ειπε ο περιπτερας οτι μαλλον θα γινει 15 ευρω !!!!
    Αν γίνει αυτό πάμε προς τύπου συμβόλαιο, κάτι σαν πάγιο, προβλέπω να τα βάφουμε μπλε και να τα πετάμε στη θάλασσα..
    Η μάλλον στην ανακύκλωση..
    Και πόσο δε μάλλον τώρα με το δίμηνο.. Αν το πειράξουν και αυτό, θα είναι επίσημο.. Συμβόλαιο - πάγιο..
    Τέτοιο πράγμα πάντως δεν έχει φανεί στον ορίζοντα μέχρι στιγμής.. Αλλά - βέβαια, ποτέ μη λες ποτέ με αυτούς..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 14-09-20 στις 12:29.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #159
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ίσως να είναι μία καλη ευκαιρία να μάθουμε πόσο αντέχουμε χωρίς κινητό. Αν συνεχίζουν να μας χώνουν ακόμα πιο βαθιά στον ψηφιακό μεσαίωνα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #160
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να είναι μία καλη ευκαιρία να μάθουμε πόσο αντέχουμε χωρίς κινητό. Αν συνεχίζουν να μας χώνουν ακόμα πιο βαθιά στον ψηφιακό μεσαίωνα.
    Σήματα καπνού - Ταχυδρομικά περιστέρια;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #161
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήματα καπνού - Ταχυδρομικά περιστέρια;
    Και εκείνο με τα γραμματόσημα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #162
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να είναι μία καλη ευκαιρία να μάθουμε πόσο αντέχουμε χωρίς κινητό. Αν συνεχίζουν να μας χώνουν ακόμα πιο βαθιά στον ψηφιακό μεσαίωνα.
    Εγώ ήδη είπα τι κάνω... 10€ κάθε 3 μήνες να μένουν ζωντανές οι εισερχόμενες (αν και διάβασα εδώ μέσα πως με Q μένει και ολόκληρο χρόνο με μία ανανέωση) και μετά δουλεύω με VoIP και callingcredit για να κάνω εξερχόμενες. Απλά κουβαλάω μαζί μου ένα Mifi της vodafone ποια που μου δίνει 200mb το μήνα δωρεάν χωρίς πάγιο για 1 χρόνο. Δεν κάνω κάτι με το κινητό στο δρόμο οπότε τα 200mb με φτάνουν για τηλεφωνία αλλά 99% βρίσκομαι σε σημεία με wifi γνωστά οπότε είμαι ΟΚ.
    Τώρα για κάποιον που είναι όλη μέρα στους δρόμους αυτό δεν είναι λύση αν θέλει ιντερνετ σοβαρό αλλά εμένα μου φτάνει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #163
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήδη είπα τι κάνω... 10€ κάθε 3 μήνες να μένουν ζωντανές οι εισερχόμενες (αν και διάβασα εδώ μέσα πως με Q μένει και ολόκληρο χρόνο με μία ανανέωση) και μετά δουλεύω με VoIP και callingcredit για να κάνω εξερχόμενες. Απλά κουβαλάω μαζί μου ένα Mifi της vodafone ποια που μου δίνει 200mb το μήνα δωρεάν χωρίς πάγιο για 1 χρόνο. Δεν κάνω κάτι με το κινητό στο δρόμο οπότε τα 200mb με φτάνουν για τηλεφωνία αλλά 99% βρίσκομαι σε σημεία με wifi γνωστά οπότε είμαι ΟΚ.
    Τώρα για κάποιον που είναι όλη μέρα στους δρόμους αυτό δεν είναι λύση αν θέλει ιντερνετ σοβαρό αλλά εμένα μου φτάνει.
    Εάν συνεχιστεί αυτή η αλητεία με τις τηλεπικοινωνίες στην χώρα πρέπει και εγώ να αρχίσω να κόβω όσο μπορώ τα έξοδά μου προς τα λαμόγια. Όχι επειδή θα με σώσουν τα 10-20 ευρώ τον χρόνο αλλά έτσι, για το γαμώτο. Κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι για αυτό το χάλι πρέπει να πληρώσουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #164
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν συνεχιστεί αυτή η αλητεία με τις τηλεπικοινωνίες στην χώρα πρέπει και εγώ να αρχίσω να κόβω όσο μπορώ τα έξοδά μου προς τα λαμόγια. Όχι επειδή θα με σώσουν τα 10-20 ευρώ τον χρόνο αλλά έτσι, για το γαμώτο. Κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι για αυτό το χάλι πρέπει να πληρώσουν.
    Μα και εγώ ρε συ για το γαμώτο το κάνω τελείως και στο σπίτι και στο κινητό και να πω την αλήθεια νοιώθω όμορφα. Απλά πρέπει να βρω Data 1gb τουλάχιστον να έχω στο κινητό πολύ φτηνά που δεν το έχω βρει ακόμα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #165
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έβαλα frog πάω με 12 ευρώ 2 μήνες μιλάω αβέρτα.
    Με 3 ευρώ 120 λεπτά ανά δευτερόλεπτο, internet τον πρώτο μήνα δωρεάν από την ανανέωση και τον επόμενο με 4,4 ευρώ 2GB

    6 ευρώ τον μήνα για καλό δίκτυο λίγα MB όταν είμαι εκτός δουλειάς/σπιτιού και από τηλέφωνα ότι έκανα και πριν.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας