Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Angry
    Πρωτα απ'ολα συγνωμη προκαταβολικα αν το ερώτημα έχει απαντηθεί (δεν βρήκα πάντως κάτι σχετικό)

    Εδω και 5 μηνες "εχω" 100αρα γραμμη η οποια τις περισσοτερες ωρες συμπεριφερεται σαν 50αρα (το πολύ)
    Περαν αυτου , μεσα στην ημερα εχω απιστευτα σκαμπανευασματα και αναγκαστικα οδηγουμαι σε reboot (καθημερινο φαινόμενο)

    Ονομαστικη ταχύτητα περιπου 74 mbps (πανε τα 80+ που ειχε εν μεσω καραντινας) και στην πραξη πατος...
    ακομα και απο το ftp της forthnet η γραμμη δεν συμπεριφέρεται σαν 100αρα...

    Γνωστα προβλήματα , πολλά παραπονα και απο αλλους χρήστες....δεν εχω θεμα με εσωτερικη καλωδίωση (το έχει τσεκαρει τεχνικος που εμπιστευομαι)

    Στο δια ταυτα : Θελω να φυγω....βαρεθηκα...κουραστηκα να μπαινω σε αυτη τη διαδικασια...reboot , τηλεφωνα για παραπονο κτλ κτλ
    Το συμβολαιο ληγει σε 1 χρονο και αν ακολουθησω οσα εχουμε συμφωνησει (αναθεμα την ωρα και τη στιγμη) θα πρεπει να πληρωσω αρκετα (δεν εχω κατσει καν να υπολογισω.....παντως θα ειναι πολλα)

    ΑΝ μαζεψω με logs , print screens κτλ κτλ ολα αυτα τα παραπονα και τα τεχνικα προβληματα και κανω καταγγελία στην ΕΕΕΤ , μπορω να διεκδικησω την αποχωρηση μου χωρις προστιμο;;;
    Υπαρχει σχετικη εμπειρία;;;

    και αν δε γινεται...και φυγω..και αρχισουν τηλ κτλ...με τα logs και οτι στοιχεια εχω , ποιες οι πιθανοτητες να μεινει εκει το θεμα και να μην τρεχουμε με δικηγορους κτλ;;

    Ειλικρινα εχω κουραστει...και δεν εχω και τις τεχνικες γνωσεις των περισσοτερων για να προσπαθησω περισσοτερο...

    Thanx

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Αρχικα εγω θα σου ελεγα αν εχεις την δυνατοτητα να τραβηξεις ενα καλωδιο pet απο τον κατανεμητη σου μεχρι το ρουτερ σου ή να συνδεσης απευθειας το ρουτερ σου στον κατανεμητη και να δεις πως θα παει της επομενες μερες,γιατι κακα τα ψεμματα,ωραιοι οι δικοι μας ηλεκτρολογοι αλλα πολλες φορες δεν μας τα λενε σωστα,οπως και εμενα ο δικος μου ηλεκτρολογος ελεγε οτι ολα ειναι ενταξει,αλλα δεν ηταν τελικα και εβαλα καινουργια καλωδιωση και ειναι ολα μια χαρα.
    Τωρα αν θες να το πας στην αποχωρηση απο την Nova παρε ενα τηλεφωνο στην εεττ να σε συμβουλεψουν το πως θα προχωρησεις,πες τους τι παιζει με την γραμμη και τι σου λενε απο μερια της νοβα και πραξε αναλόγως.
    Εμενα μου εκαναν κανα 2 μ@λ@κιες κατα την μετακομιση της γραμμης μου και τους πηρα τηλ να τους πω τι γινεται και τι κινησεις θα κανω εγω αρχικα,και οι αληθεια ειναι οτι με βοηθησαν παρα πολυ αυτα που μου ειπαν να κανω και ετσι γλυτωσα και τα λεφτα της μετακομισης της γραμμης αλλα και της ενεργοποιησης στο καινουργιο σπιτι.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Το router στο panel του πόσο λέει ότι πιάνεις;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainNickGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router στο panel του πόσο λέει ότι πιάνεις;
    72 mbps (εν μέσω καραντίνας ειχα 83)

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Αν τόσο πιάνει, επικοινώνησε με την τεχνική υποστήριξη ώστε να το δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ. Εκτός από αυτό θα πρότεινα να καλέσεις και έναν ηλεκτρολόγο ώστε να δει πόσο πιάνεις κάτω στον κατανεμητή και πόσο επάνω, και αν δείτε ότι υπάρχει διαφορά, είτε διορθώνεις τις τηλεφωνικές πρίζες είτε περνάς καινούργιο τηλεφωνικό καλώδιο PET.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν...Ένα update που μπορει να φανει χρήσιμο πιστευω και σε άλλους

    το ιδιο σαββατο που εγραψα το αρχικο post η κατάσταση εγινε ακομα πιο τραγικη..
    δεν ειχα καν internet...τιποτα..νεκρο

    την επομενη --> mail με παραπονα...με αναλυτικο ιστορικο (εχω καταγράψει screen recordings με τα speedtest και απειρα screenshots) και καταληγω στο οτι αν δεν βρειτε λυση
    1)κανω καταγγελια στην ΕΕΕΤ
    2)καταγγελω τη συμβαση απο τη στιγμη που δε μπορειτε να τηρησετε τα συμπεφωνημένα
    3)αλλαζω παροχο


    σημερα δεχτηκα τηλ (δυο εβδομαδες μετα) απο μια ευγενέστατη κυρια που αφου συζητησαμε και της ανελυσα παλι οτι οχι μονο η πραγματικη μου ταχυτητα ειναι 62 Mbps (κι εγω πληρωνω 100) αλλα καθε μερα πρεπει να κανω 4-5-6 reboot γιατι κατακρημνίζεται στα 4 και στα 5 Mbps..

    Μου προτεινε να ξαναβαλω το router της cosmote και να δοκιμασουμε
    οκ...βρισκω router απο φιλο --> Sercom Speedport Plus και συνδερομαι στα .......................108 Mbps....με upload 10999 kbps...ταβάνι.....κόντα στο +10% που δινουν πανω απο τη γραμμη

    Τηλ πριν απο 20 λεπτα....το συζηταμε με αλλον υπαλληλο...μου δινει κωδικους και μπαινει και το βλεπει και ο ιιιιιιιιιδιοοοοοοοοοος

    και συμφωνουμε στο οτι
    1)δεν ειναι λογικό
    2)δεν φταιει η εσωτερικη καλωδιωση μου
    3)Θα παω Δευτερα να αλλαξω modem

    και του κανω ερωτηση : αν και με το νεο ZTE 267 εχω τα ίδια;;;
    τι θα κανουμε;;;

    και αρχισε ο ανθρωπος οτι οντως εχει προβληματα το συγκεκριμενο μοντελο και οτι και το wifi εχει θεμα και στον συγχρονισμο κτλ κτλ και οτι αν και το 2ο ΖΤΕ 267 εχει θεμα , θα δουμε τι θα κάνουμε

    του απαντησα οτι σε ολα τα φορουμ ο κοσμος βριζει για το 267 και οτι με το 288 (οσοι μπορεσαν να το παρουν) βρηκαν την υγεια τους κτλ

    "ακομα δε μπορουμε να το δωσουμε" κτλ κτλ

    συμπερασματικα....με τον σωστο εξοπλισμο απο τον παροχο , πιανω ΤΑΒΑΝΙ
    δεν φταιει τιποτα μεσα στο σπιτι και ειναι δουλεια τους να βρουν την αιτια και να τη διορθώσουν

    περιττο να σας πω οτι τωρα με το Speedport η γραμμη πετάει...δεν εχω τηλεφωνια αλλα για μια εβδομαδα δε θα μου χρειαστει

    ελπιζω να βοήθησα

    - - - Updated - - -

    για του λογου το αληθες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  104497137_3198467840196447_5869820339292435052_n.jpg 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  45,3 KB 
ID: 216253

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  11,8 KB 
ID: 216254

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitle1d.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 216259

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Επειδη ισχυουν αυτα που λενε για το H267 για το wifi .... θα το χρησιμοποιησεις μονο καλωδιακα.

    θα κλεισεις τελειως το wifi . και στην ethernet4 θα συνδεσεις ενα παλιο ρουτερ που εχεις ρυθμισμενο καταλληλα.

    Ετσι θα εχεις 3 επιπλεον ethernet και wifi πολυ καλυτερο.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το θεμα ειναι οτι δεν εχω μονο προβλημα με το wifi
    αλλα και με το οτι συγχρονιζεται 40% κατω απο αυτο που σηκωνει η γραμμη και με το οτι καθε μερα πρεπει να κανω 4-5 reboot γιατι "μπουκωνει"

    με το Speedport πανε ΟΛΑ τελεια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ισχυουν αυτα που λενε για το H267 για το wifi .... θα το χρησιμοποιησεις μονο καλωδιακα.

    θα κλεισεις τελειως το wifi . και στην ethernet4 θα συνδεσεις ενα παλιο ρουτερ που εχεις ρυθμισμενο καταλληλα.

    Ετσι θα εχεις 3 επιπλεον ethernet και wifi πολυ καλυτερο.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    δοκιμασε το για αρχη . ισως ειχε προβλημα το προηγουμενο.

    απο εκει και περα , βαλτο σε bridge μονο για την τηλεφωνια , και θα δεις πως παει μονο σαν modem.

    αν παλι κανει τα ιδια εδω ειμαστε.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Εγώ από την άλλη με το 288 τα ίδια με σενα φίλε.
    Έχω δοκιμάσει και 267 και το n17u της asus αλλα κ με αυτά "τι χες Γίαννη, τι χα πάντα"
    Μόνο το asus έχει λίγο καλύτερη ταχύτητα αν πειράξω snr και το πάω 9-10db αλλά εκεί μετράω περισσότερα crc.
    Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω ένα speedport.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας