Σελ. 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 182
  1. #61
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κίνητρο είναι το ΙΧ να γίνει για λίγους, μόνο τυφλός δεν το βλέπει πλέον.
    Φτιάξε μου τις συγκοινωνίες και μην έχεις την Αττική με λεοφωρεία 35ετίς που ρυπαίνουν ασύστολα, χαλάνε στον δρόμο, περνάνε κάθε 20 λεπτά κλπ κλπ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #62
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε μου τις συγκοινωνίες και μην έχεις την Αττική με λεοφωρεία 35ετίς που ρυπαίνουν ασύστολα, χαλάνε στον δρόμο, περνάνε κάθε 20 λεπτά κλπ κλπ.
    Συμφωνώ αλλά θα πρέπει και εμείς να μάθουμε να χρησιμοποιούμε τη συγκοινωνία
    Και για να μην βγάλω τον εαυτό μου απέξω έχω να μπω σε λεωφορείο τα τελευταία 30 χρόνια Όπου θέλω να παω ή με τη μηχανή ή με το αυτοκίνητο

  3. #63
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σχετικά είναι όλα. Υπάρχει κόσμος με τον βασικό μισθό (€500) που χρησιμοποιεί ευλαβικά τα ΜΜΜ (με τα καλά τους και τα στραβά τους) γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς και υπάρχουν μέχρι και άνεργοι 40+ ετών που τους πληρώνουν οι ταλαίπωροι συνταξιούχοι γονείς τις βενζίνες (true story), προφανώς γιατί είναι πολύ large να στοιβαχτούν μαζί με την πλέμπα.

    Φέτος έχουν γίνει ανυπόφορα τα ΜΜΜ χωρίς κλιματισμό, άλλες χρονιές ήταν καλύτερα. Οπότε αν κάποιος έχει να τα χρησιμοποιήσει 30 χρόνια και το κάνει τώρα, σίγουρα θα αποκομίσει τις χειρότερες των εντυπώσεων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε μου τις συγκοινωνίες και μην έχεις την Αττική με λεοφωρεία 35ετίς που ρυπαίνουν ασύστολα, χαλάνε στον δρόμο, περνάνε κάθε 20 λεπτά κλπ κλπ.
    Τι να σου κάνω που η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένο κράτος και δεν έχει σάλιο για ανανέωση του στόλου... το ίδιο μπορείς να πεις και για την μετάβαση από τον λιγνίτη σε φυσικό αέριο. Ούτε εκεί έχουμε λεφτά να εισάγουμε πράμα. Δεν ξέρω πως θα βγει η εξίσωση, πραγματικά είναι για δυνατούς λύτες.

    Μπορεί να μας πετάξουν κανά ξεροκόμματο οι Γερμανοί, αλλιώς θα κλάψουν μανούλες.

  4. #64
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ αλλά θα πρέπει και εμείς να μάθουμε να χρησιμοποιούμε τη συγκοινωνία
    Και για να μην βγάλω τον εαυτό μου απέξω έχω να μπω σε λεωφορείο τα τελευταία 30 χρόνια Όπου θέλω να παω ή με τη μηχανή ή με το αυτοκίνητο
    Εγώ είμαι καθημερινός χρήστης, οπότε έχω άμεση εικόνα για τα χάλια τους.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #65
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά είναι όλα. Υπάρχει κόσμος με τον βασικό μισθό (€500) που χρησιμοποιεί ευλαβικά τα ΜΜΜ (με τα καλά τους και τα στραβά τους) γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς και υπάρχουν μέχρι και άνεργοι 40+ ετών που τους πληρώνουν οι ταλαίπωροι συνταξιούχοι γονείς τις βενζίνες (true story), προφανώς γιατί είναι πολύ large να στοιβαχτούν μαζί με την πλέμπα.

    Φέτος έχουν γίνει ανυπόφορα τα ΜΜΜ χωρίς κλιματισμό, άλλες χρονιές ήταν καλύτερα. Οπότε αν κάποιος έχει να τα χρησιμοποιήσει 30 χρόνια και το κάνει τώρα, σίγουρα θα αποκομίσει τις χειρότερες των εντυπώσεων.


    Τι να σου κάνω που η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένο κράτος και δεν έχει σάλιο για ανανέωση του στόλου... το ίδιο μπορείς να πεις και για την μετάβαση από τον λιγνίτη σε φυσικό αέριο. Ούτε εκεί έχουμε λεφτά να εισάγουμε πράμα. Δεν ξέρω πως θα βγει η εξίσωση, πραγματικά είναι για δυνατούς λύτες.

    Μπορεί να μας πετάξουν κανά ξεροκόμματο οι Γερμανοί, αλλιώς θα κλάψουν μανούλες.
    είμαι 49 χρόνων όσο θυμάμαι τον εαυτό μου Ακούω αυτή την καραμέλα, δεν έχουμε λεφτά, είναι χρεοκοπημένη χώρα, την ίδια καραμέλα 40 χρόνια.
    ακόμα και τις εποχές που δενανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα την ίδια καραμέλα άκουγα
    Ήμαρτον πια και δεν απευθύνομαι σε σένα με αυτό αλλά όλα τα χρόνια ίδια γεύση ρε φίλε

  6. #66
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι 49 χρόνων όσο θυμάμαι τον εαυτό μου Ακούω αυτή την καραμέλα, δεν έχουμε λεφτά, είναι χρεοκοπημένη χώρα, την ίδια καραμέλα 40 χρόνια.
    ακόμα και τις εποχές που δενανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα την ίδια καραμέλα άκουγα
    Ήμαρτον πια και δεν απευθύνομαι σε σένα με αυτό αλλά όλα τα χρόνια ίδια γεύση ρε φίλε
    Εγώ αλλιώς τα θυμάμαι τα 90s (εποχές ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ), μια χαρά είχε γίνει μεγάλη ανανέωση του στόλου τότε (ανάπτυξη γαρ) και από τότε (mid-90s?) έχουμε τα ίδια λεωφορεία.

  7. #67
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αλλιώς τα θυμάμαι τα 90s (εποχές ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ), μια χαρά είχε γίνει μεγάλη ανανέωση του στόλου τότε (ανάπτυξη γαρ) και από τότε (mid-90s?) έχουμε τα ίδια λεωφορεία.
    Καλά δεν είπα ότι έχουμε τα ίδια λεωφορεία από το 80 αλλά από τότε δυο φορές έχουν αλλαχτεί νομίζω και είναι 40 χρόνια
    μήπως θυμάσαι πόσες φορές έχουν φτιάξει την πλατεία ομονοίας από τότε?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι καθημερινός χρήστης, οπότε έχω άμεση εικόνα για τα χάλια τους.
    Εγώ ευτυχώς δεν είμαι

  8. #68
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά το πόσο καθαρή είναι η ηλεκτροκίνηση είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο αλλά πριν πάμε εκεί μπορεί ο μέσος Έλληνας αντί για ένα συμβατικό αυτοκίνητο να πάρει ένα ηλεκτρικό? Αυτό είναι το μεγάλο ζητούμενο Γιατί από ότι βλέπω οι τιμές ακόμα και με τις εκπτώσεις είναι ψηλό απαγορευτικές.
    δεν βλέπω δηλαδή κάποιο σοβαρό κίνητρο για να κάνει αυτή τη μετάβαση.
    Θα μπορούσαμε για αρχή να φτιάξουμε σωστό σύστημα μαζικών συγκοινωνιών, που είναι και πιο εύκολο να είναι πλήρως ηλεκτρικά (και ας παίρνουν ενέργεια απο γκάζι ή κάρβουνο).

    Δεν χρειάζεται να έχουν όλοι ΙΧ. Ειδικά όταν βλέπεις ΙΧ που χωράνε μέσα 5 άτομα να τα χρησιμοποιεί μόνο ένας δυο φορές τη μέρα. Συν τον χώρο που δίνουμε για να παρκαριστούν όλα αυτά, συν τα δυστυχήματα.

    Ειλικρινά η διαφορά με άλλες πόλεις του εξωτερικού είναι γιγαντιαία, ειδικά Ηράκλειο που βρίσκομαι.

    Edit: Όταν λέω φτιάξουμε δεν εννοώ απαραίτητα δεκάδες τσουβάλια λεφτά για να φτιάξουμε παντού μετρό. Μπορούμε να ξεκινήσουμε με απλά πράγματα, ένα σύστημα πληροφοριών που να δουλεύει (θέλω να πάω απο εκεί εκεί), καλύτερος σχεδιασμός των δρομολογίων (ίσως; δεν ξέρω πως γίνεται αυτό), χάρτεις στις στάσεις, σταθμοί ποδηλάτων (μπορούν να ναι ηλεκτρικά), ποδηλατόδρομοι /λεωοφρειόδρομοι παντού, απλούστερα πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 17-06-20 στις 13:57.

  9. #69
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!
    Θα μπορούσαμε να υποχρεώσουμε ταξί, φορτηγά, λεωφορεία στην Αττική/Αθήνα να αποσυρθούν και να έρθουν καινούργια, αλλά αυτό δεν πουλάει στα κανάλια και στις ειδήσεις σαν έργα και περιπάτους κ.τ.λ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NT1G : 17-06-20 στις 20:31.

  10. #70
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ας το επαναφέρουμε ον τοπική το νήμα και όχι για την ελληνική εποποιία.


    Δεν είμαι μηχανικός και σίγουρα δεν έχω βαθιά γνώση αλλά θα πω το εξής. Ο ηλεκτρισμός φαίνεται να είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς ενέργειας και το μοναδικό είδος στο οποίο φαίνεται να μπορούμε να μετατρέψουμε κάθε άλλη.

    Γιατί θεωρώ μονόδρομο το ev; Γιατί αν και κοστίζει πολύ στην κατασκευή, σε βάθος χρόνου είναι ο μόνος τρόπος για να επωφεληθεί το αυτοκίνητο από τις ΑΠΕ. Πες ότι σε 20 χρόνια έχουμε πχ fusion. Αν τότε ξεκινήσουμε την ηλεκτροκινηση, καληνύχτα.

    Για μένα το τωρινό επίπεδο της τεχνολογίας μπαίνει σε μια φάση προς ωριμότητα. Μέχρι τώρα ήταν λίγο για τους enthusiast. Εγώ πχ μένω σε πολυκατοικία με ενοίκιο χωρίς γκαράζ. Πώς ακριβώς θα μπορώ να έχω ηλεκτροκίνητο; Δηλαδή, έχει απαιτήσεις στο σπίτι. Βέβαια σε πολλές χώρες αυτό είναι το ευκολοτερο. Τώρα μπαίνει στην μαζοποίηση αν και η δική μου περίπτωση και πιστεύω πολλών σε χώρες σαν την Ελλάδα θα χρειαστεί ειδική εξέλιξη και προσαρμογή.

    Για μένα ο μασκ με την Τέσλα έκανε κατι τρομερό και κάτι που χαρακτηρίζει πραγματικούς entrepreneur. Στο αντί-επιχείρημα των υποδομών, πήγε και έριξε τα λεφτά του για να λύσει και αυτό το πρόβλημα. Δεν έφτιαξε μόνο το αυτοκίνητο. Και δυστυχώς έχουμε πολλοί λίγες εταιρίες και ανθρώπους που σκέφτονται 5 βήματα παραπέρα. Γι'αυτό και συμφωνώ ότι το πρόβλημα της ηλεκτροκίνησης είναι ότι όλη η υπάρχουσα υποδομή έχει φτιαχτεί διαφορετικά και εναντίον της. Όλοι σκεφτόμαστε το ταξίδι αλλά πχ δεν σκεφτόμαστε ότι η νυχτερινή φόρτιση σώνει αθροιστικά πολύ χρόνο από το γέμισμα του ρεζερβουάρ για να μην πω τον χώρο αλλά και τις υποδομές που χρειάζονται για να λειτουργούν.

    Μακάρι να μπορούσα να είχα EV. Για ένα και μόνο λόγο. Γιατί θέλω να στηρίξω αν μπορώ το entrepreneurship που "ξεκίνησε" ο μασκ. Γιατί κακά τα ψέματα, χωρίς την Τέσλα ακόμα τις ίδιες βλακείες από τους μεγάλους κατασκευαστές θα ακούγαμε.

    Κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα που υπάρχει είναι οι υποδομές παραγωγής ενέργειας. Ωραίο το μηδέν ρύπους στην πόλη αλλά ούτε από κοντά δεν φτάνουμε στις ενεργειακές ανάγκες του δικτύου αν ξαφνικά τα μια αυτοκίνητα γίνονταν ηλεκτρικά. Αν ένα εργοστασίο αερίου θέλει 2 χρόνια και ένα πυρηνικό 6 για να φτιαχτεί, τότε νομίζω ότι θα υπάρξει σύντομα πρόβλημα αν συνεχίσει η ανάπτυξη με αυτούς τους ρυθμούς. Θα ήθελα να δω τι θα σκεφτεί ο μάγκας ο μασκ για αυτό. Το μόνο που έχει είναι οι μπαταρίες για με το τσουβαλι σολαρ και άνεμο που στήνονται πιο γρήγορα.

    Νομίζω ότι ιστορικά, κάθε μεγάλη αλλαγή σε ένα βιομηχανικής κλίμακας μοντέλο, καθώς έτσι έχει γίνει. Εύχομαι στις κατασκευάστριες εταιρείες των θερμικών μοντέλων τα χειρότερα, όπως ακριβώς έπαθαν και οι αμερικανικές που επέμεναν στα τέρατα πεινασμένα αυτοκίνητα, γιατί απλά δεν έσπρωξαν τις εξελίξεις και την αποτελεσματικότητα. Όπως άλλωστε έγινε με την έλευση του ατμού και μετά του ηλεκτρισμού στην βιομηχανία. Αλλωστε, αυτό είναι το καλύτερο γνώρισμα του καπιταλισμού. Προάγει την αποτελεσματικότητα και αποδοτικότητα όταν δουλεύει σωστά.

  11. #71
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Διάβασα το παρακάτω αλλά δεν βρήκα ποίο σχετικό νήμα οπότε το αφήνω εδώ

    Γαλλία: Ξεκίνησε η συναρμολόγηση του αντιδραστήρα που θα παράγει ανεξάντλητη ενέργεια


    https://www.kathimerini.gr/1089713/a...tlhth-energeia

    Ενέργεια από πυρηνική σύντηξη!
    Αν επιτευχθεί θα είναι πραγματικά επαναστατικό για την πορεία των πραγμάτων.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #72
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα το παρακάτω αλλά δεν βρήκα ποίο σχετικό νήμα οπότε το αφήνω εδώ

    Γαλλία: Ξεκίνησε η συναρμολόγηση του αντιδραστήρα που θα παράγει ανεξάντλητη ενέργεια


    https://www.kathimerini.gr/1089713/a...tlhth-energeia

    Ενέργεια από πυρηνική σύντηξη!
    Αν επιτευχθεί θα είναι πραγματικά επαναστατικό για την πορεία των πραγμάτων.
    Θα χρειαστούν τουλάχιστον 20 χρόνια πειραμάτων και ερευνών για να ωριμάσει μια τέτοια τεχνολογία, μη ξεχνάμε ότι είναι ένα large-scale αντιδραστήρας Τόκαμακ.

  13. #73
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χρειαστούν τουλάχιστον 20 χρόνια πειραμάτων και ερευνών για να ωριμάσει μια τέτοια τεχνολογία, μη ξεχνάμε ότι είναι ένα large-scale αντιδραστήρας Τόκαμακ.
    Ναι είναι το κλασικό ανέκδοτο, όπως και με τους Quantum Computers και την ΤΝ.

    Πάντα «είναι 20-30 χρόνια μακρυά».

    Άργησε πάντως να ξεκινήσει. Καλή αρχή και με το καλό να ολοκληρωθεί και να μπεί σε λειτουργία.

  14. #74
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι το κλασικό ανέκδοτο, όπως και με τους Quantum Computers και την ΤΝ.

    Πάντα «είναι 20-30 χρόνια μακρυά».

    Άργησε πάντως να ξεκινήσει. Καλή αρχή και με το καλό να ολοκληρωθεί και να μπεί σε λειτουργία.
    Νομίζω οι πρώτες εκδόσεις παράγουν λιγότερη ενέργεια από αυτή που χρειάζονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 28-07-20 στις 22:39.

  15. #75
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οι πρώτες εκδόσεις δεν παράγουν λιγότερη ενέργεια από αυτή που χρειάζονται.
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις με αυτό.

Σελ. 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας