Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα συμφουριτες.
    Μιας και ο καιρος δεν βοηθαει για ψαρεμα και εμεινα σπιτι, ειπα να ολοκληρωσω την αξιολογηση μου στο ηλεκτρονικο καταστημα https://www.toolsmania.gr/shop/faki/...-ion-4000-mah/ για μια αγορα μπαταριων ιοντων Λιθιου, που εκανα την περιοδο της καραντινας στις 18 Μαρτιου. Θα αναρωτηθειτε γιατι καθυστερησα τοσο . Απλος ο λογος . Περιμενα να μου ερθει απο ebay ενα πολυμετρο μπαταριων https://www.ebay.com/itm/Digital-Mon...v5glQCv7yDyYfA , ωστε να ειναι αξιοπιστη και τεκμηριωμενη η κριτικη μου.
    Ας τα διηγηθω με την σειρα: μιας και ειχα ελευθερο χρονο την περιοδο της καραντινας ,
    ειπα να επισκευασω καμποσους φακους , που ειχα στο υπογειο μη λειτουργικους , εδω και πολλα χρονια.Συνηθως οτι χαλαει , αποθηκευεται και αν βρω καποια στιγμη χρονο το επισκευαζω ειτε με αντικατασταση ανταλλακτικου, ειτε με καποια πατεντα και σε αυτο με βοηθουν η υπομονη που εχω και οι γνωσεις που εχω λογω επαγγελματος,καθηγητης φυσικης.
    Αφου επισκευασα 5-6 φακους θεωρησα χρησιμο να προμηθευτω και μπαταριες ιοντων Λιθιου 18650, ωστε να ειναι πληρως λειτουργικοι.Ετσι αρχισα την αναζητηση μπαταριων Li-ion 18650.
    Και επειδη στο ebay οι κινεζοι σε αυτο το θεμα , πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες , ειπα να εμπιστευτω ενα ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα με προσιτες τιμες. Θα τεκμηριωσω τα λεγομενα μου, αξιολογοντας αγορες και απο το ebay και απο αξιοπιστα ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα.

    Ετσι επελεξα το https://www.toolsmania.gr/shop/faki/...-ion-4000-mah/ και παρηγγειλα 4 μπαταριες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΠΟ TOOLSMANIA.GIF 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  265,2 KB 
ID: 215855 , Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  παραγγελια toolsmania.gr.GIF 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  31,6 KB 
ID: 215856
    Η ενδειξη του βαρους 0,045Κgr(45gr) στα χαρακτηριστικα δειχνει μια αξιοπιστη μπαταρια και εχει και επιπλεον κυκλωμα προστασιας εκφορτισης. Σκεφτηκα οτι η ενδειξη 4000mah ειναι δυνατη με την εξελιξη της τεχνολογιας των μπαταριων στα ηλεκτρικα αυτοκινητα , αφου το 2018 ειχα παρει μπαταριες panasonic 46gr στα 3300mah απο το https://www.discountstore.gr/product...8650-26650-37/ , για τις οποιες θα παραθεσω στο τελος την μετρηση.
    Με το που παραλαμβανω τις μπαταριες και τις πιανω στα χερια μου , δεν μου αρεσε καθολου το βαρος τους 29gr αντι 45gr , οπως ελεγε στα χαρακτηριστικα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0389.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  163,5 KB 
ID: 215846
    Παιρνω τηλεφωνο την εταιρια, η υπαλληλος μου δινει ενα υπευθυνο του καταστηματος, του λεω με εξαπατησατε , γραφατε στα χαρακτηριστικα 45gr και ειναι 29gr, οποτε δεν ειναι αξιοπιστες οι μπαταριες , που μου πουλησατε. Μου λεει δεν σε εξαπατησαμε, το βαρος αναφερεται στην συσκευασια και οχι μονο στην μπαταρια. Του λεω και τo φορτιο 4000mah , πολυ δε περισσοτερο η ενεργεια 9,6Wh για το βαρος δεν ευσταθουν και δεν ειναι αξιοπιστες οι μπαταριες, εκτος αν προχωρησε τοσο πολυ η τεχνολογια και σε αυτο το βαρος και σε αυτη την τιμη ειναι αληθινα τα 4000mah και οι 9,6Wh. Μου λεει εχουμε αλλες αξιοπιστες μπαταριες , αλλα ακριβες και μπορειτε να επιστρεψετε τις μπαταριες , πληρωνοντας τα μεταφορικα.Αν και το λαθος δεν ηταν δικο μου , για να γλυτωσω απο την σαβουρα που αγορασα , προτεινα να μοιρασουμε τα μεταφορικα ,δηλ. να πληρωσω εγω αυτα που μου τα εστειλαν και να επιβαρυνθουν αυτοι τα εξοδα επιστροφης.Το αιτημα μου δεν εγινε δεκτο και ετσι αποφασισα να τεσταρω τις μπαταριες ως φυσικος και να ανεβασω τα αποτελεσματα σε διαφορα φορουμ και να τα κοινοποιησω στην εταιρια ζητωντας δημοσια μια απαντηση και να κανω στην συνεχεια αναφορα στην προστασια του καταναλωτη.

    ΠΡΩΤΟ ΤΕΣΤ: συνδεση της μπαταριας σε ενα φακο , μετρηση εντασης ρεματος με το πολυμετρο περιπου 1Ampere, μεση ταση 3,3Volt και μεχρι να διακοψει το κυκλωμα χρονος περιπου 37min .
    ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ:37minx1A=(37:60)hx1000mA=617mAh ηλεκτρικο φορτιο, ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ , ΜΟΛΙΣ ΤΟ 15% ΑΠΟ ΤΑ 4000mAh , που αναγραφονται στην συσκευασια.
    3,3Voltx1Ax(37/60)h=2Wh ηλεκτρικη ενεργεια ,ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΗ , ΜΟΛΙΣ ΤΟ 21% ΑΠΟ ΤΙΣ 9,6Wh , που αναγραφονται στην συσκευασια.

    ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΣΤ:Επειδη στους παραπανω υπολογισμους χρησιμοποιησα μεσες τιμες και δεν γνωριζω αν τα μεγεθη μειωνονται γραμμικα ,για να ειναι αξιοπιστα τα συμπερασματα και επειδη για την μετρηση της χωρητικοτητας των μπαταριων κυκλοφορουν στο εμποριο ειδικα πολυμετρα , παραγγελνω αυτο το πολυμετρο
    https://www.ebay.com/itm/Digital-Mon...v5glQCv7yDyYfA
    που καθυστερησε λιγο να ερθει , εξ ου και η καθυστερηση στην δημοσιευση.
    Λιγο πολυ, μετα απο δυο τεστ μου βγαζει παραπλησιες τιμες με αυτες που υπολογισα προχειρα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0359.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  347,4 KB 
ID: 215829 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0361.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  300,9 KB 
ID: 215830Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0362.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  318,4 KB 
ID: 215831Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0364.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  335,3 KB 
ID: 215832Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0364.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  335,3 KB 
ID: 215832

    Καλω τον υπευθυνο του καταστηματος να απαντησει δημοσια, καθως δεν αποκλειω το ενδεχομενο και αυτος να εξαπατηθηκε κατα την προμηθεια των μπαταριων.Βεβαιως κατα την γνωμη μου οφειλει να προσεχει και να γραφει τα ακριβες βαρος της μπαταριας και προαιρετικα της συσκευασιας , διαφορετικα ειναι ασαφεια με στοχο να παραπλανησει τον καταναλωτη.Στην σημερινη εποχη με τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης δεν μπορει να σταθει ενα καταστημα ηλεκτρονικου εμποριου , αν δεν ειναι αξιοπιστο.να διευκρινησω οτι απο τις 4 μπαταριες , που αγορασα εχω ανοιξει και εχω τεσταρει μονο μια . Οι υπολοιπες 3 μπαταριες παραμενουν στην συσκευασια τους, οπως παραληφθηκαν. Παντως θεωρω απιθανο να ειναι ελατωματικη αυτη που ανοιξα και οι αλλες να δειχνουν κατι διαφορετικο.

    Επι τη ευκαιρια εκανα τεστ και στις αλλες μπαταριες :
    https://www.discountstore.gr/shop/mp...-3-7v-3400mah/
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αποδειξη panasonic 18650.GIF 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  78,9 KB 
ID: 215833Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0396.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  230,1 KB 
ID: 215834
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0382.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  276,2 KB 
ID: 215835Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0387.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  284,7 KB 
ID: 215836
    Ειναι ακριβως οτι αγορασα και την συστηνω ως αξιοπιστη μπαταρια, με την μονη επιφυλαξη οτι δεν εχει κυκλωμα προστασιας εκφορτισης ,οπως αναφερεται και στα χαρακτηριστικα ,
    οποτε καποια στιγμη , που ξεχασα τον φακο ανοιχτο στην τσαντα , η μια απο τις δυο μπαταριες εκφορτιστηκε στα 0 Volt και δεν μπορεσα να την επαναφερω.

    Και δυο φυκια , που πωλουνται ως μεταξωτες κορδελες απο ebay china . Η μια με πολλα -παρα πολλα mAh , GTF 9900mAh, αγορα για ηλιθιους , οπως λεει και ο φιλτατος Αγγελος Κυριτσης.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0390.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  150,3 KB 
ID: 215837Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0370.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  278,6 KB 
ID: 215838Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0372.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  312,5 KB 
ID: 215841
    Πιο πολλα γραμμαρια , αλλα μιση χωρητικοτητα , απο αυτη απο το toolsmania.gr. Υπαρχουν και χειροτερα , οπως βλεπετε
    και καποιοι απατεωνες κατασκευαστες αυξανουν το βαρος με ψευτικο υλικο για να ξεγελουν τους αγοραστες.

    Και ενα μαυρο φυκι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0388.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  150,0 KB 
ID: 215842Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0366.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  329,1 KB 
ID: 215843Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0368.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  284,8 KB 
ID: 215844Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0369.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  323,5 KB 
ID: 215845

    Αυτα απο μενα προς ενημερωση σας και θεωρω οτι καλοπροαιρετα τα εγραψα ολα αυτα ,
    με στοχο αφενος να βελτιωθουν τα καταστηματα ηλεκτρονικου εμποριου και αφετερου να μην μας περνανε για ηλιθιους.
    Αναμενω τα δικα σας σχολια .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 06-06-20 στις 21:58.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εγώ πάντως αν έβλεπα να λέει μπαταρία 8.800 απλά δεν θα αγόραζα.
    Καθώς χωρίς καν να έχω σχέση με φυσική, είναι πραγματικά αδύνατο να υπάρχει αυτή η χωρητικότητα σε αυτό το μέγεθος.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  60,5 KB 
ID: 215852


    Θα έλεγα να κάνεις μια καταγγελία στον ΣτΚ ώστε να τις επιστρέψεις πίσω (με δικιά τους χρέωση) και να πάρεις τα λεφτά σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σωστα σκεφτεσαι, αμα βλεπεις 8800 , σε κοροιδευουν.
    Aυτες που αγορασα , ελεγαν 4000mAh και ηταν μαλλον οι τελευταιες , γιατι τωρα εφερε κατι παρομοιες με 8.800mAh.
    Το σκεφτικο μου ηταν και 3000 να ειναι , μου κανουν ή προχωρησε η τεχνολογια και μου δινουν στο ιδιο βαρος 46γρ 4000 αντι 3300 και κυκλωμα προστασιας εκφοτισης.
    Θα ενημερωσω τον υπευθυνο καταστηματος για την δημοσιευση και στην συνεχεια η αναφορα στον ΣτΚ.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα σκεφτεσαι, αμα βλεπεις 8800 , σε κοροιδευουν.
    Aυτες που αγορασα , ελεγαν 4000mAh και ηταν μαλλον οι τελευταιες , γιατι τωρα εφερε κατι παρομοιες με 8.800mAh.
    Το σκεφτικο μου ηταν και 3000 να ειναι , μου κανουν ή προχωρησε η τεχνολογια και μου δινουν στο ιδιο βαρος 46γρ 4000 αντι 3300 και κυκλωμα προστασιας εκφοτισης.
    Θα ενημερωσω τον υπευθυνο καταστηματος για την δημοσιευση και στην συνεχεια η αναφορα στον ΣτΚ.
    Μα δεν υπάρχουν ούτε οι 4000mAh, δεν χωράει στο μέγεθος

  5. #5
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σωστα, αναφερεις , αλλα ειχα δει ενα ντοκυμαντερ με ενα ηλεκτροκινητο αυτοκινητο της bmw , που διπλασιασαν την χωρητικοτητα των μπαταριων αν θυμαμαι καλα , στο ιδιο βαρος και επηεραστηκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gba : 06-06-20 στις 21:42.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.762
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι σαν τις μπαταρίες που βρίσκεις στο aliexpress...λέει 3900mAh original και είναι 2500mAh απομίμηση
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σαν τις μπαταρίες που βρίσκεις στο aliexpress...λέει 3900mAh original και είναι 2500mAh απομίμηση
    Αν ηταν 2500mAh , μαλλον θα ημουν ευχαριστημενος, αυτες λενε 4000 και ειναι 617

    - - - Updated - - -

    Ο στοχος του θεματος μου ειναι αφενος η ενημερωση των καταναλωτων και αφετερου και η ενημερωση των εμπορων και σε οχι η οικονομικη ζημια τους ,
    αν για οποιοδηποτε λογο εκαναν λαθος επιλογη στα προϊοντα , που πουλανε.
    Θα πρεπει να αποσυρουν απο το ραφι τους προϊοντα μη πιστοποιημενα , αν θελουν να ειναι αξιοπιστοι.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  8. #8
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ηταν 2500mAh , μαλλον θα ημουν ευχαριστημενος, αυτες λενε 4000 και ειναι 617

    - - - Updated - - -

    Ο στοχος του θεματος μου ειναι αφενος η ενημερωση των καταναλωτων και αφετερου και η ενημερωση των εμπορων και σε οχι η οικονομικη ζημια τους ,
    αν για οποιοδηποτε λογο εκαναν λαθος επιλογη στα προϊοντα , που πουλανε.
    Θα πρεπει να αποσυρουν απο το ραφι τους προϊοντα μη πιστοποιημενα , αν θελουν να ειναι αξιοπιστοι.
    Ενα σοβαρο eshop βαζει στις προσθετες πληροφοριες το πιστοποιητικο που εχουν οι μπαταριες απ τον κατασκευαστη τους. Αυτο το βλεπεις συχνα σε μπαταριες αυτοκινητων,σκαφων,σολαρ κλπ. Γενικα οι μπαταριες θελουν ψαξιμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μετα απο νεα επικοινωνια , που ειχα με το toolsmania δεχονται την επιστροφη με δικα τους μεταφορικα και μου εξηγησαν οτι δεν εξειδικευονται στις μπαταριες ,
    αλλα σε εργαλεια και φερανε καποιες μπαταριες για εξυπηρετηση των πελατων , που ζητουν και μπαταριες πχ με φακους και στο εξης θα αναγραφουν τα πληρη στοιχεια των μπαταριων.
    Οτι εγινε, εγινε λογω ελλιπων στοιχειων και οχι δολου. Προσωπικα το δεχομαι γιατι πραγματι εξειδικευονται στα εργαλεια και η συσκευασια της καθε μπαταριας ειναι στα 45gr.
    Προφανως αν ελεγε οτι αυτο ειναι το βαρος της συσκευασιας και οτι το βαρος της μπαταριας ειναι στα 29γρ, δεν θα αγοραζα .
    Το οτι ειχα επιλεξει το toolsmania.gr για την αγορα μου , αν και δεν εξειδικευεται στις μπαταριες , δειχνει οτι το θεωρω αξιοπιστο καταστημα και μετα τις εξηγησεις δεχομαι οτι δεν ειχε δολο
    και δεν γνωριζε οτι μια ενδειξη αξιοπιστης μπαταριας ιοντων λιθιου ειναι και το βαρος της μπαταριας και οχι της συσκευασιας.

    - - - Updated - - -

    Μιας και εχω χρονο θα παραθεσω και το πρωτο προχειρο τεστ , που μου εδωσε μια ιδεα για την χωρητικοτητα ,
    και θα δωσω και οδηγιες για να μπορειτε αν θελετε να το κανετε και εσεις , αν διαθετετε ένα απλο πολυμετρο.
    Θα χρειαστουμε
    Ένα απλο πολυμετρο μετρησης τασης και εντασης ρευματος(ή ένα βολτομετρο και ένα αμπερομετρο )
    Ένα φακο ή ένα λαμπακι από φακο
    Τρια καλωδια ευκαμπτα μηκους 20-30cm , διαμετρου 1-1,25mm
    6 ακροδεκτες καλωδιων σιδερενιους , όχι αλουμινιου,χαλκου ή 6 γαλβανιζε βιδες (μηκους 2-3-4 ποντους)
    3 μικρα μαγνητακια νικελιου (για να είναι καλοι αγωγοι ηλεκτρισμου)
    Μονωτικη ταινια
    Λιγο αλουμινοχαρτο με δυο-τρια απλα λαστιχακια
    και ένα γυαλινο ποτηρι νερο μισογεματο με καλη ισορροπια.
    Η περιγραφη είναι με φακο και με βιδες και επιτρεψτε μου να ειμαι αναλυτικος για να καλυψω και τους φυσικους , που τυχον το διαβασουν.
    Ξεγυμνωνουμε τα ακρα των τριων καλωδιων και συνδεουμε τις 6 βιδες και περισφιγγουμε με την μονωτικη ταινια για να εχουν καλη επαφη.
    Περιτυλιγουμε το αλουμινοχαρτο στο κατω μερος του φακου , οπου κανει επαφη ο αρνητικος πολος (-) της μπαταριας και εδώ συνδεουμε τον ένα ακροδεκτη-βιδα 1 από ένα από τα τρια καλωδια και περισφιγγουμε με τα λαστιχακια για να εχουμε καλη επαφη.
    Συνδεουμε το κάθε ένα ακροδεκτη-βιδα από τα αλλα δυο καλωδια 2 και 3 με τους ακροδεκτες του πολυμετρου και περισφιγγουμε με μονωτικη για καλη επαφη , αν οι ακροδεκτες εχουν μυτη και δεν εχουν τσιμπιδα.
    Αν το πολυμετρο εχει ελεγχο επαφων, ελεγχουμε τις επαφες ώστε να εχουμε ενδειξη μηδεν ή πολύ μικρη τιμη 1,2


    Βαζουμε από ένα μαγνητακι στους ελευθερους ακροδεκτες-βιδες των καλωδιων 1,2,3 και βαζουμε τον φακο στο ποτηρι με νερο .

    Εδώ το πολυμετρο είναι θεση μετρησης συνεχους τασης 20V, μιας και η προηγουμενη τιμη είναι 2V και δεν αρκει, οποτε παιρνουμε και καταγραφουμε την αρχικη τιμη τασης

    Μετραω 4,08V, μεγαλυτερη από την αρχικη ταση στο 2ο τεστ , γιατι εδώ η μετρηση της τασης γινεται με σχεδον μηδενικο ρευμα , ενώ στο 2ο τεστ που περνα σημαντικο ρευμα εχουμε σημαντικη πτωση τασης λογω εσωτερικης αντιστασης της μπαταριας.
    Βαζουμε το πολυμετρο σε θεση μετρησης εντασης συνεχους ρευματος 20Α , μιας και η προηγουμενη τιμη είναι πολύ μικρη 0,2Α και δεν αρκει.Εδω προσεχουμε να επιλεξουμε σωστα , για να μην καψουμε το πολυμετρο αν επιλεξουμε μικροτερη ενταση ρευματος από αυτή που περνα , αν και νομιζω ότι τα σημερινα πολυμετρα εχουν συστημα προστασιας και απλα δεν δινουν ενδειξη , αλλα δεν διακινδυνευω να το δοκιμασω.

    Με την βοηθεια των μαγνητων στους ακροδεκτες -βιδες
    συνδεουμε σε σειρα το πολυμετρο-αμπερομετρο με την μπαταρια και τον φακο ,
    τον κοκκινο ακροδεκτη του πολυμετρου στο θετικο πολο (+) της μπαταριας ,
    τον μαυρο ακροδεκτη του πολυμετρου στο σημειο του φακου , οπου εκανε επαφη ο θετικος πολος της μπαταριας (στον δικο μου φακο σε αυτό το σημειο , εχει σιδερενιο ελατηριο και βολευει ο μαγνητης και αν το δικο σας είναι μη σιδερενιο βρειτε τροπο να κανετε επαφη στο σημειο αυτό)
    στον αρνητικο πολο (-) της μπαταριας φερνουμε τον ελευθερο ακροδεκτη από το καλωδιο 1, που το άλλο ακρο είναι συνδεμενο στο κατω μερος του φακου με το αλουμινοχαρτο, οπου κανει επαφη ο αρνητικος πολος (-) της μπαταριας.

    Το αφηνουμε ετσι μεχρι να σβησει ο φακος και καταγραφουμε την αρχικη και τελικη τιμη εντασης ρευματος και ποση ωρα περασε..
    Όταν σβησει ο φακος παιρνουμε εκ νεου μια μετρηση της τασης της μπαταριας , όπως στην αρχη.
    Αν η μπαταρια δεν εχει κυκλωμα προστασιας βαθιας εκφορτισης, που συνηθως δεν εχει , αν πεσει πολύ ο φωτισμος διακοπτουμε και μετραμε την ταση , προσεχοντας να μην πεσει κατω από 2,7V.
    ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΦΟΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ:Οι υπολογισμοι είναι προχειροι και μας δινουν μια προσεγγιση και όχι ακριβεια. Επειδη θα χρησιμοποιησουμε μεσες τιμες εντασης και τασης ρευματος για να εχουν ακριβεια οι τιμες θα πρεπει τα μεγεθη ενταση ρευματος Ι και ταση V να μειωνονται γραμμικα(ευθεια γραμμη) με τον χρονο και δεν γνωριζω αν αυτό συμβαινει.Αν θελουμε ακριβεις υπολογισμους με αυτό τον τροπο θα πρεπει να παιρνουμε τιμες εντασης και τασης ανα μικρα τακτα χρονικα διαστηματα και οι υπολογισμοι του φορτιου και της ενεργειας να γινουν αντιστοιχα από τα εμβαδα στα διαγραμματα εντασης-χρονου και ισχυος=(ενταση)χ(ταση)-χρονου.

    Μεση ενταση ρευματοςΙ=ημιαθροισμα αρχικης και τελικης τιμης=(1,2+0,8)Α/2=1A=1000mA
    Χρονος t=37min=37h/60=0,62h
    Φορτιο Q=μεση ενταση ρευματος επι τον χρονο=1000mA.0,62h=620mAh
    Μεση ταση V= ημιαθροισμα αρχικης και τελικης τιμης=(4,1+2,7)V/2=3,4V
    Ενεργεια Ε=μεση ταση επι ενταση επι χρονος=3,4V.1A.0,62h=2,1VAh=2,1Wh
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευκαιρια να μαθουμε ενα τροπο να εχουμε μια πρωτη ενδειξη για τις fake 18650, οταν αναγραφουν και φορτιο και ενεργεια ,
    χωρις να χρειαζεται να κανουμε καποια πειραματικη μετρηση .

    1ο παραδειγμα: Ας παρουμε μπαταρια 18650 :
    2200mAH , 8Wh
    Με μεση ταση 3,6V τροφοδοτει το κυκλωμα με ρευμα εντασης 1000mAh=1A για 2,2h(ωρες) , δηλαδη με φορτιο =εντασηχ χρονος =2200mAh =2,2Ah
    οποτε η ενεργεια που δινει ειναι τασηχενταση ρευματοςχχρονος =ταση χ φορτιο =3,6Vx2200mAh =3,6Vx2,2Ah =7,92VAh =7,92Wh , περιπου 8Wh .
    Δεν υπαρχουν συγκρουομενες ενδειξεις , οποτε ειναι μια ενδειξη οτι δεν ειναι fake.
    Θεωρω απιθανο ο κατασκευαστης fake battery , να εκανε υπολογισμους

    Πρακτικα για να βρειτε την ενεργεια(Wh) , θα διαιρειτε το φορτιο σε mAh με το 1000 και θα πολλαπλασιαζετε με την μεση ταση 3,6V:
    2200mAH , περιπου 8Wh : (2200/1000)χ3,6= 7,92

    2ο παραδειγμα: Ας παρουμε την παραπανω μπαταρια Qulit fire , που μετρησα και πειραματικα:
    4000mah και 9,6Wh : (4000/1000)χ3,6= 14,4Wh
    Αναλυτικα: με μεση ταση 3,6V τροφοδοτει το κυκλωμα με ρευμα 1000mAh=1A για 4h(ωρες) , δηλαδη με φορτιο =εντασηχ χρονος =4000mAh =4Ah
    οποτε η ενεργεια που δινει ειναι ταση χ ενταση ρευματος χ χρονος =ταση χ φορτιο =3,6Vx4000mAh =3,6Vx4Ah =14,4VAh =14,4Wh
    Υπαρχουν συγκρουομενες ενδειξεις 9,6Wh με 14,4Wh, οποτε ειναι μια μια ενδειξη οτι ειναι fake,
    που επιβεβαιωθηκε απο αυτα που εβγαλε η πειραματικη μετρηση : 617mAh, 2Wh.


    Αν μας διαβασουν οι fake κατασκευαστες , θα αρχισουν να προσθετουν μολυβι για βαρος
    και θα αρχισουν και τους υπολογισμους για να ταιριαζουν το φορτιο και η ενεργεια

    ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ TOOLSMANIA.GR ,
    ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΑΞΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ , ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ,
    ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.
    Θεωρω οτι τους αξιζουν τα ευσημα, που δεχτηκαν την επιστροφη των προιοντων.
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας