Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μέχρι σήμερα, όποτε έφευγα από μια εταιρεία λόγω οικειοθελούς αποχώρησης, αποζημιωνόμουν για μη ληφθείσα άδεια, επιδόματα και δώρα (όσο αναλογούσε για την ανάλογη περίοδο) την τελευταία ημέρα. Για πρώτη φορά εργοδότης άρχισε τα περίεργα και δεν μου κατέβαλε τίποτε. Ούτε τις ημέρες άδειας, ούτε το αναλογούν ποσοστό από το επίδομα αδείας, ούτε το αναλογούν ποσοστό από το δώρο Χριστουγέννων. Μάλιστα μου είπαν ότι τα δύο τελευταία θα καταβληθούν όταν καταβληθούν και στους υπόλοιπους εργαζομένους. Θεωρώ ότι αυτά είναι δεδουλευμένα και θα έπρεπε να καταβληθούν την τελευταία ημέρα παρουσίας μου στην εργασία.

    Υπάρχει κάτι επίσημο ως προς τον χρόνο καταβολής της αποζημίωσης λόγω οικειοθελούς αποχώρησης;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι σήμερα, όποτε έφευγα από μια εταιρεία λόγω οικειοθελούς αποχώρησης, αποζημιωνόμουν για μη ληφθείσα άδεια, επιδόματα και δώρα (όσο αναλογούσε για την ανάλογη περίοδο) την τελευταία ημέρα. Για πρώτη φορά εργοδότης άρχισε τα περίεργα και δεν μου κατέβαλε τίποτε. Ούτε τις ημέρες άδειας, ούτε το αναλογούν ποσοστό από το επίδομα αδείας, ούτε το αναλογούν ποσοστό από το δώρο Χριστουγέννων. Μάλιστα μου είπαν ότι τα δύο τελευταία θα καταβληθούν όταν καταβληθούν και στους υπόλοιπους εργαζομένους. Θεωρώ ότι αυτά είναι δεδουλευμένα και θα έπρεπε να καταβληθούν την τελευταία ημέρα παρουσίας μου στην εργασία.

    Υπάρχει κάτι επίσημο ως προς τον χρόνο καταβολής της αποζημίωσης λόγω οικειοθελούς αποχώρησης;
    Όχι κάνεις λάθος. Θα πληρωθείς τα δεδουλευμένα σου και ότι άλλο δικαιούσε την ημέρα της μισθοδοσίας που έχει η εταιρία. Δεν θα αλλάξει η εταιρία την μισθοδοσία της. Αν για παράδειγμα εσύ αποχώρησες στις 25 του μήνα και η μισθοδοσία της εταιρίας είναι στις 10 θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τις 10 του επόμενου μήνα για να πάρεις όσα πρέπει να πάρεις. Όπως δηλαδή θα πληρωνόσουν κανονικά αν δεν είχες φύγει από την εταιρία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας