Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θα ήθελα να δω αυτό που φαίνεται στην φωτό που ανέβασες στην πράξη και οι προτάσεις μπορούν να έρθουν στην συνέχεια. Εάν δεν έχω μια 1η εικόνα πως να υποβάλλω παρατηρήσεις για αλλαγές-βελτιώσεις;
    Ναι αυτό θα ήταν μια χαρά.

    Όσο για την υγεία... εγώ ποιο μικρός δεν χαμπάριαζα χριστό... αλλά όντας από το 1985 μπροστά σε μόνιτορ (amstrad 6128 με πράσινο μόνιτορ) με τα χρόνια είδα πως το πολύ φως με κουράζει. Όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται και εντονότερο το πρόβλημα και δεν είμαι μόνος μου, άλλοι φίλοι και συνάδελφοι που είχαν ασχολία με μόνιτορ πολλά χρόνια αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα. Αυτό λοιπόν που είδα είναι πως μειώνοντας το φως (αρνητικά τα περισσότερα πράγματα στις περισσότερες περιπτώσεις) είμαι πολύ καλύτερα και αντέχω πολύ περισσότερο.
    Επίσης μεγάλο πρόβλημα έχει και θα έχει ο κόσμος γενικά με τις Led με το φαινόμενο της εκφύλισης της ωχράς κοιλίδας το οποίο θα πάρει τρομακτικές διαστάσεις όσο θα περνάνε τα χρόνια για αυτό και οι κατασκευαστές κινητών αλλά το βλέπουμε και στα windows πλέον σου δίνουν την δυνατότητα το απόγευμα/βράδυ το σύστημα να μειώνει αυτόματα το μπλε για να είναι ποιο ξεκούραστο για τα μάτια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό θα ήταν μια χαρά.

    Όσο για την υγεία... εγώ ποιο μικρός δεν χαμπάριαζα χριστό... αλλά όντας από το 1985 μπροστά σε μόνιτορ (amstrad 6128 με πράσινο μόνιτορ) με τα χρόνια είδα πως το πολύ φως με κουράζει. Όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται και εντονότερο το πρόβλημα και δεν είμαι μόνος μου, άλλοι φίλοι και συνάδελφοι που είχαν ασχολία με μόνιτορ πολλά χρόνια αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα. Αυτό λοιπόν που είδα είναι πως μειώνοντας το φως (αρνητικά τα περισσότερα πράγματα στις περισσότερες περιπτώσεις) είμαι πολύ καλύτερα και αντέχω πολύ περισσότερο.
    Επίσης μεγάλο πρόβλημα έχει και θα έχει ο κόσμος γενικά με τις Led με το φαινόμενο της εκφύλισης της ωχράς κοιλίδας το οποίο θα πάρει τρομακτικές διαστάσεις όσο θα περνάνε τα χρόνια για αυτό και οι κατασκευαστές κινητών αλλά το βλέπουμε και στα windows πλέον σου δίνουν την δυνατότητα το απόγευμα/βράδυ το σύστημα να μειώνει αυτόματα το μπλε για να είναι ποιο ξεκούραστο για τα μάτια.
    Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας, έχω αμφιβολίες για αυτή την θεωρία περί μπλε φωτός και 'ζημιάς' στην όραση. Ο λόγος της αμφισβήτησης είναι πως και το φυσικό φως του Ηλίου περιλαμβάνει 'μπλε' φως και μάλιστα πολύ. Ιδού ένα ακριβής φασματογράφημα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας (φως) του Ήλιου:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Solar-spectrum-at-the-top-of-the-atmosphere-and-at-sea-level-1.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  55,4 KB 
ID: 215930
    Solar spectrum at the top of the atmosphere and at sea level [1]
    https://www.researchgate.net/figure/...fig1_271891094

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sunlight_wavelength.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  22,1 KB 
ID: 215928
    Sunlight spectrum in space as a function of wavelength. Public Domain Image, image source: Christopher S. Baird, data source: American Society for Testing and Materials Terrestrial Reference.
    https://wtamu.edu/~cbaird/sq/2013/07...or-of-the-sun/

    Και ιδού και το (ορατό) φασματικό αποτύπωμα του:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sun_spectrum_lines_noao_900x600.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  241,9 KB 
ID: 215929
    This patch of rainbow colors shows the visible light spectrum of the Sun. If you used a prism to separate sunlight into its constituent colors, you would see something like this.
    Credit: N.A.Sharp, NOAO/NSO/Kitt Peak FTS/AURA/NSF
    https://scied.ucar.edu/sun-spectrum


    Τι σημαίνουν τα παραπάνω; Με λίγα λόγια ο Ήλιος εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία σε όλο το φάσμα μήκους από 0 έως 2500+ nm. Το ορατό υποφάσμα, δηλαδή η ακτινοβολία με μήκος κύματος με περίπου από 380nm μέχρι 740nm περιλαμβάνει και το 'μπλε' φως για το οποίο γίνεται λόγος.

    A typical human eye will respond to wavelengths from about 380 to 740 nanometers.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Light#..._visible_light

    Και συγκεκριμένα το 'μπλε' φως είναι το υποφάσμα μεταξύ 450 και 495nm.

    approx. 450–495 nm
    https://en.wikipedia.org/wiki/Blue

    Άρα λοιπόν, σύμφωνα με τις μετρήσεις του φωτός του ηλίου (βλέπε τα 2 πρώτα γραφήματα) το μπλε φως που εκπέμπει ο ήλιος είναι πλήρες (δηλαδή σε όλο το υποφάσμα του μπλε) και είναι και στην υψηλότερη ένταση. Και μάλιστα στο πρώτο γράφημα, βλέπουμε πως αυτό το κομμάτι του φωτός φτάνει μέχρι και το επίπεδο της θάλασσας. Δηλαδή με λίγα λόγια είμαστε εκτεθειμένοι στο φουλ σε ένταση και έκταση μπλε χρώμα από τον ήλιο συνεχώς και καθημερινώς. Και αυτό είναι αυταπόδεικτο από το γεγονός ότι ο ουρανός έχει μπλε χρώμα και αυτό χάρις στο Rayleigh scattering που επιπροσθέτως ενισχύει το μπλε φως γιατί φιλτράρει όλα τα υπόλοιπα χρώματα και αφήνει πολύ μπλε να περάσει και να έρθει στα μάτια μας. Γεγονός το οποίο συγκρούεται ευθέως με τα επιχειρήματα της συγκεκριμένης θεωρίας.

    Γιατί, σύμφωνα με την θεωρία αυτή λοιπόν, θα έπρεπε να είχαμε πάθει καταρράκτη από τα 2 έτη.

    Προφανώς ή κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ καλά, ή απλά προσπαθούν οι μαρκετίστες να προωθήσουν προϊόντα, οθόνες, γυαλιά κ.α. που φιλτράτουν το μπλε φως και τάχα μου 'προστατεύουν' τα μάτια μας τα οποία κατά τα άλλα κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας έφαγαν μπλε φως με το τσουβάλι.

    Αυτό που είναι αποδεκτό από όλους είναι πως το φως 'με μπλε χρώμα' (θερμοκρασία κοντά στου Ηλίου) μας κρατάει ξύπνιους και σε εγρήγορση, λόγω του ότι βιολογικά ο οργανισμός μας νομίζει πως είναι ημέρα και έτσι κρατάει τον οργανισμό σε εγρήγορση. Η συμβουλή είναι πως το βράδυ, (στο σπίτι μας, στο σαλόνι, στην κρεβατοκάμαρα κλπ) για να χαλαρώσουμε και να σταματήσουμε το βιολογικό στρες που προέρχεται από αυτό, να χρησιμοποιούμε λάμπες* με 'θερμές' θερμοκρασίες (6500K και χαμηλότερες, που δεν περιλαμβάνουν πολύ 'μπλε') γιατί έτσι ηρεμεί και χαλαρώνει ο οργανισμός και ετοιμάζεται για ύπνο. Επίσης πολύ σημαντικό είναι στις οθόνες των pc και των κινητών μας, να επιλέγουμε θερμό χρώμα (σχεδόν όλες οι συσκευές έχουν επιλογή θερμοκρασίας, επιλέξτε κάτι γύρω στα 6500Κ και χαμηλότερα) για ακριβώς τον λόγο αυτό.

    Με λίγα και απλά λόγια, αν χαμηλώσεις την φωτεινότητα της οθόνης σου στα περίπου 120-150cd/cm2 και επιλέξεις θερμοκρασία χρώματος περί τα 6500K (kelvin) και δεν θα εκτίθεσαι σε 'μπλε' φως αλλά και θα ηρεμεί ο οργανισμός σου.

    Και κάτι τελευταίο, η γνώμη μου είναι πως η κούραση στα μάτια προέρχεται κυρίως από την υψηλή φωτεινότητα και την αντίθεση της με το περιβάλλον (και το αντίστροφο). Γιαυτό επιμένω πως σε σκοτεινό δωμάτιον, η χαμηλή φωτεινότητα με θερμή θερμοκρασία δεν κουράζει τα μάτια, είτε βάλεις dark theme είτε light, είτε είναι φωτισμός LED είτε πυρακτώσεως είτε ...κεριού.

    Αυτά. Ελπίζω να βρεθεί και να με διορθώσει καποιος/κάποια που να γνωρίζει περισσότερα, ή να τα επιβεβαιώσει.

    * προσοχή θέλει η επιλογή των λαμπών γιατί μπορεί να αναγράφουν ότι είναι θερμές στα 6500K αλλά στην πραγματικότητα να είναι (πολύ) υψηλότερη η πραγματική θερμοκρασία τους και επιπλέον να έχουν λάθος ένταση στα υποφάσματα, όπως για παράδειγμα μεγάλη ένταση στο μπλε, ή να έχουν κενά σε μερικά υποφάσματα με αποτέλεσμα να αλλοιώνουν τα χρώματα στο περιβάλλον γύρω μας (θα έχετε δει φαντάζομαι κάτι αποθήκες με κάτι τραγικές λάμπες όπου τα πάντα φαίνονται απόκοσμα και με παράξενα χρώματα) και άλλα διάφορα τεχνικά προβλήματα, γιαυτό καλό είναι να διαλέγουμε αξιόπιστες μάρκες και να κάνουμε έρευνα αγοράς - ναι ακόμα και στις λάμπες -.

    ΥΓ. μετέφερα την κουβέντα σε ξεχωριστό νέο θέμα γιατί ήταν off-topic αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 09-06-20 στις 07:40.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Νεκτάριε δίκιο έχεις σε αυτό που λες αλλά κανείς δεν κοιτάει ορθανυχτα τον ήλιο για ωωρρεεςς όσο κοιτάει τις οθόνες συν ότι το υπερβολικό φως του άμεσα σε ενοχλεί οπότε προσέχεις. Τα μόνιτορ είναι ύπουλα γιατί δεν είναι τόσο μεγάλη η ένταση τους και η κόρη του ματιού είναι ανοιχτή για αυτό καλό είναι πάντα να υπάρχει και μια λάμπα πίσω από αυτά ή φυσικός φωτισμός.

    Για τα kelvin έχεις απόλυτο δίκιο και στη δουλειά έχω ένα xrite pro και το μεγάλο το pro2 που πήρα πρόσφατα και τους τα καλιμπραρω οπως και η τηλεόραση και μόνιτορ σπίτι μου είναι calibrated.

    Από μένα μην παιδεύεσαι πάντως άλλο, μια χαρά είναι το mobile και στο desktop έχουμε λύσεις που προχωράμε όσους μας ενοχλεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε δίκιο έχεις σε αυτό που λες αλλά κανείς δεν κοιτάει ορθανυχτα τον ήλιο για ωωρρεεςς όσο κοιτάει τις οθόνες συν ότι το υπερβολικό φως του άμεσα σε ενοχλεί οπότε προσέχεις. Τα μόνιτορ είναι ύπουλα γιατί δεν είναι τόσο μεγάλη η ένταση τους και η κόρη του ματιού είναι ανοιχτή για αυτό καλό είναι πάντα να υπάρχει και μια λάμπα πίσω από αυτά ή φυσικός φωτισμός.

    Για τα kelvin έχεις απόλυτο δίκιο και στη δουλειά έχω ένα xrite pro και το μεγάλο το pro2 που πήρα πρόσφατα και τους τα καλιμπραρω οπως και η τηλεόραση και μόνιτορ σπίτι μου είναι calibrated.
    Φως πίσω από την οθόνη; απαπα! Για εμένα απαγορεύεται διά ροπάλου. Εάν υπάρχει φωτεινή πηγή γενικά πίσω από την οθόνη είναι βέβαιο πως θα κουράζει τα μάτια. Αυτό το λένε όλοι οι οφθαλμίατροι. Πρόσεξε, μιλάω για φωτεινές πηγές που είναι στο οπτικό σου πεδίο, όχι για το φως που διασκορπίζεται στο χώρο (περιβάλλον φως), αυτό δεν είναι καθόλου κακό, αλλά ας πούμε αν υπάρχει μία λάμπα φωτεινή στο βάθος, τότε μου χει "κάψει" τα μάτια μέσα σε λίγα λεπτά. Γιαυτό αποφεύγω να υπάρχουν λάμπες στο οπτικό πεδίο μου, δηλαδή τοποθετώ τα γραφεία και τις οθόνες είτε να κοιτάνε τον τοίχο, είτε κάποιο σε σημείο που δεν υπάρχει καμία λάμπα προς εκείνη την κατεύθυνση.

    Όσο για το pro2, απλά respect, και εγώ έχω ένα pro και ασχολιόμουνα πολύ παλαιότερα, τώρα το έχω παρατήσει λίγο, αλλά πάντα με ενδιαφέρει γενικά το calibration.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μπορείς να στείλεις το pro για recertificate στην xrite και γίνεται καινούργιο (γύρω στα 200-250€ ήταν μέχρι πριν 2 χρόνια) ή μπορούμε να βρεθούμε και σχεδόν όλα τα software πλυν της xrite εχουν offset calibration για να σου φτιάξουν ένα αρχείο offset matrix οποιουδήποτε παλιού οργάνου με ένα που είσαι σίγουρος ότι είναι οκ. Το pro2 το έχω βγάλει 3 φορές από τη βαλίτσα του μόνο για matrix για το pro και όταν μιλάω για pro εννοώ το eodis3 το ποιο μικρο της xrite που είναι για μονιτορ μόνο και όχι το Pro το παλιό που είναι ο πρόγονος του pro2. Με αυτό κανω οθόνες κλπ.
    Φύγαμε offtopic, ότι χρειαστείς πες μου ή οποίος άλλος θέλει βοήθεια.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα προκαταρκτικα αποτελεσματα μιας ερευνας του Παν. του Μαντσεστερ που δημοσιευθηκε τελη του 2019 αμφισβητουσε την επιδραση του "μπλε φωτος" στα ματια και τον υπνο αν θυμαμαι καλα. Ειχε βουηξει ο τοπος απο δημοσιευσεις τοτε. Αν θελεις, ψαξτο κι απο κει, εμενα τα αγγλικα μου δεν με βοηθανε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας