Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας.

    Την περασμένη βδομάδα αναβάθμισα την adsl Vodafone σύνδεσή μου σε vdsl 50.
    Γυρίζοντας σπίτι την Παρασκευή βρήκα την γραμμή νεκρή, όπως με είχαν ενημερώσει. Σύνδεσα τον νέο εξοπλισμό (router H-300s) σύμφωνα με τις οδηγίες και την κοινή λογική (από τον “τοίχο” στο splitter, από κει η μία γραμμή στο DSL του router και η άλλη, μέσω διακλαδωτήρα Τ, στο TEL1 του router και την τηλεφωνική μου συσκευή.
    Αφού συγχρόνισε το router, το internet ήρθε κανονικά αλλά το LED για το τηλέφωνο κόκκινο και φυσικά το τηλέφωνο νεκρό. Επικοινώνησα μέσω chat με την υποστήριξη της Vodafone, το παλικάρι μου είπε ότι “έκανα κάποια αλλαγή στο router σας” (απ’ ό,τι είδα στο data logger firmware update έκανε) και μετά το restart το LED έγινε πράσινο και το τηλέφωνο λειτούργησε.

    ΑΛΛΑ: Το τηλέφωνο λειτουργεί μόνο όσο το router είναι ενεργοποιημένο. Τις άλλες ώρες είναι νεκρό.
    Είναι φυσιολογικό αυτό; Τότε ποιος είναι ο ρόλος του splitter; Με την adsl γραμμή γιατί δεν συνέβαινε αυτό;
    Είμαι υποχρεωμένος δλδ να έχω το router on 24/7 (δεν αφήνω ποτέ συσκευές αναμμένες όταν λείπω από το σπίτι). Και τι γίνεται αν κοπεί το ρεύμα; Θα είμαστε χωρίς σταθερό;

    Μπορείτε να πείτε γνώμη βρε παιδιά; Μήπως κάνω κάτι λάθος;
    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

    ΥΓ: Συγγνώμη αν η ανάρτησή μου είναι σε λάθος μέρος, ας την μεταφέρουν οι admin όπου πρέπει.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η τηλεφωνία σου είναι voip και θα παίζει μόνο με το ρούτερ ανοιχτό. Δεν θα έχεις τηλέφωνο αν το ρούτερ είναι κλειστό, μπορείς να μην το κλείνεις κιόλας γιατί αργεί υπερβολικά να συγχρονίσει μετά από επανεκκίνηση.
    Το ταφ χρησιμοποιείται για να έχεις τηλέφωνο και σε άλλες πρίζες του σπιτιού, αν δεν θέλεις είναι καλύτερο να συνδεθεί απευθείας το ρούτερ στη πρίζα και πάνω του το τηλέφωνο.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνία σου είναι voip και θα παίζει μόνο με το ρούτερ ανοιχτό. Δεν θα έχεις τηλέφωνο αν το ρούτερ είναι κλειστό, μπορείς να μην το κλείνεις κιόλας γιατί αργεί υπερβολικά να συγχρονίσει μετά από επανεκκίνηση.
    Το ταφ χρησιμοποιείται για να έχεις τηλέφωνο και σε άλλες πρίζες του σπιτιού, αν δεν θέλεις είναι καλύτερο να συνδεθεί απευθείας το ρούτερ στη πρίζα και πάνω του το τηλέφωνο.
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    Αυτό ισχύει γενικά στο vdsl ή είναι "ιδιοτροπία" της Vodafone; Το μόνο VOIP εννοώ. Διότι διακοπή ΔΕΗ = χωρίς σταθερό! :'(

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Όχι δεν είναι ιδιοτροπία της Vodafone απλά έτσι λειτουργεί το VoIP. Όποτε όχι ρεύμα = όχι τηλέφωνο.
    Eπιτελους VDSL

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να πάρεις ένα mini UPS για να κρατάει την τροφοδοσία. Ίσως να δίνει η vodafone, ο ΟΤΕ δίνει σίγουρα.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις ένα mini UPS για να κρατάει την τροφοδοσία. Ίσως να δίνει η vodafone, ο ΟΤΕ δίνει σίγουρα.
    Αυτο βοηθαει αν εχει διακοπη ρευματος η περιοχη .... ΑΛΛΑ ΟΧΙ η παροχη ρευματος της καμπινας. το οποιο ειναι πολυ δυσκολο.

    Απο εκει και περα.... ποσες διακοπες γινονται ολο τον χρονο ? 5-10 ? ισως λεω και πολλες.

    αν τυχον εχεις διακοπη ρευματος , θα χρησιμοποιησεις το κινητο. οπως ολοι. για 10-15 λεπτα που θα εχει διακοπη δεν χαθηκε και ο κοσμος να μην εχουμε σταθερο.

    Ασε που οσοι γνωριζω , εχουν ασυρματο σταθερο οποτε παλι βγαινει OFF στην διακοπη.

    Υ.Γ. Αν θελεις να κλεινεις τελειως το ρουτερ οταν φευγεις , δικαιωμα σου ειναι. απλα να εχεις την υπομονη να ξανα-συγχρονισει ( απο 2 εως και 5 λεπτα ) .
    Εγω παντως ποτε δεν εχω κλεισει ρουτερ . ουτε τηλεορασεις βγαζω απο την πριζα , ουτε aircondition ουτε τπτ. ΠΛΕΟΝ οι συσκευες ειναι ασφαλεστερες σε σχεση με το παρελθον.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Η βόντα δεν δίνει ups. Τους ρώτησα.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.231
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Επειδή και εγώ ετοιμάζομαι για τη μετάβαση από adsl σε vdsl, θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχω 2 φορητά στο σπίτι, σε διαφορετική πρίζα το καθένα από το router. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή και εγώ ετοιμάζομαι για τη μετάβαση από adsl σε vdsl, θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχω 2 φορητά στο σπίτι, σε διαφορετική πρίζα το καθένα από το router. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;
    Τα γραφει ολα αναλυτικα ΕΔΩ , και με εικονες.

    Η "επιστροφη" τηλεφωνιας ομως πισω στην καλωδιωση δεν ειναι και οτι καλυτερο. Ενδεχεται να σου δημιουργησει προβληματα.
    Αφου ειναι φορητα ( ασυρματα) οπως λες , γιατι δεν βαζεις τις βασεις τους διπλα στο ρουτερ για να εισαι 100% οτι δεν θα εχεις προβληματα?
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.231
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν έχει χώρο εκεί, πρακτικό είναι το ζήτημα δυστυχώς.. Θα δω πως θα γίνει, ευχαριστώ!
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  11. #11
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Υπάρχει η δυνατότητα VDSL στη Vodafone χωρίς voip; Δεν υποστηρίζει voip το router μου και δε θα ήθελα να το αλλάξω..
    Αν ναι, μπορώ να το επιλέξω για να έχω τηλέφωνο χωρίς voip ή μόνο αν κάτσει;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η δυνατότητα VDSL στη Vodafone χωρίς voip; Δεν υποστηρίζει voip το router μου και δε θα ήθελα να το αλλάξω..
    Αν ναι, μπορώ να το επιλέξω για να έχω τηλέφωνο χωρίς voip ή μόνο αν κάτσει;
    Σε γραμμή απο νέο καφάο vectoring δύσκολα, σε γραμμή απο ΑΚ ναι
    Υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσουν καθώς το προϊόν που υπάρχει στην χονδρική δεν προβλέπει pstn

  13. #13
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γραμμή απο νέο καφάο vectoring δύσκολα, σε γραμμή απο ΑΚ ναι
    Υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσουν καθώς το προϊόν που υπάρχει στην χονδρική δεν προβλέπει pstn
    Κατάλαβα, επομένως πάμε για νέο ρουτερ μιας και το υπάρχον Asus δεν υποστηρίζει voip.
    Φαντάζομαι, το router που δίνει η voda δεν έχει VPN server (και μάλιστα ΟpenVPN)...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  14. #14
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, επομένως πάμε για νέο ρουτερ μιας και το υπάρχον Asus δεν υποστηρίζει voip.
    Φαντάζομαι, το router που δίνει η voda δεν έχει VPN server (και μάλιστα ΟpenVPN)...
    Δεν πας για νέο ρούτερ! Το ρούτερ που θα σου δώσει η Vodafone θα χρησιμοποιήσεις αναγκαστικά αν θέλεις την τηλεφωνία, γιατί κωδικούς τηλεφωνίας δεν δίνει και δεν είναι πάντα εφικτό ακόμα κι αν τους βρεις με κάποιους τρόπους που υπάρχουν να δουλέψει ακόμα και σε ρούτερ με υποστήριξη voip του εμπορίου.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Για το voip είναι ανάλογα
    Εμένα με vdsl 50 vectroring μέσω καμπίνας οτε δεν έχω voip
    Το vdsl το έχω απο το 2017

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας